משחת פוליש לרכב, והשפעותיה על סכין הפלמ"ח.

אספנים ותיקים עם אוסף מוגדר, העוסקים בתחום האיסוף שנים, ומתעניינים באיסוף של פריטים איכותיים, ושיחות עומק על נשק קר.
פרסם תגובה
ברווז
מנהל אתר
משחת פוליש לרכב, והשפעותיה על סכין הפלמ"ח.

הודעה על ידי ברווז » 22:09 ,4 פברואר 2009, ד'

יש ברשותי בין היתר סכין פלמ"ח באוסף.
לאחרונה התחלתי בטיפול התקופתי של כל האוסף, והגעתי גם אליה.
לא יודע למה, ניסיתי משחת פוליש לרכב על הגארד, שעשוי נחושת.
התוצאה הדהימה אותי.
הגארד החל לנצנץ! כל הטינופת ירדה, והסכין קיבלה בחזרה את מראה הזוהר שלה מימי נעוריה. צילמתי תמונות של ה"לפני" ו"אחרי" באמצע התהליך, צד אחד הוא הלפני והשני הוא האחרי, אבל היום אני כבר לא אעלה אותם, זה יחכה ליום אחר.

אגב, שאלה לי.

האם שמן מנוע יהיה טוב -
1)לשימור לטווח ארוך?
2)לשימון של תפעול שוטף ל-EDC למשל?

תודה.
סכין שמקבלים במתנה לא בודקים לה בשיניים...

סכין מהגדרתה היא כלי לפני שהיא כלי נשק.

dBu24
בלייד ראנר

הודעה על ידי dBu24 » 23:28 ,4 פברואר 2009, ד'

ברווז ידידי:

משחת פוליש היא אברסיבית (שוחקת), לא כמו חול לניקוי אסלות וכיורים אלא יותר כמו משחת שיניים (HINT-HINT) .היא מסוגלת להוריד שכבה בעובי של מיקרון או שניים ולחשוף שכבת צבע חדשה ונוצצת.

אותו דבר אפשר לעשות כפי שרמזתי למעלה, בעזרת משחת שיניים.

עכשיו, מה אתה בדיוק רוצה לשמר בעזרת שמן מנוע? תעשה לי טובה ותשאיר את השמנים האלה מחוץ לבית. יש וזלין, שמן תינוקות מינראלי, אפילו סתם קרם ידיים עם לנולין וסיליקון שיעשו את העבודה אותו טוב ונקי.

"אז", כשהיינו צעירים בשיריון ומתנועעים בסביבה בה היו יותר סוגים של שמנים מאשר סוגים של בירה היום, היינו משתעשעים במשחקים על איזה שמן מוריד את החלודה מהנשק יותר טוב.

תאמין לי שהכל היה שטויות. חלודה מורידים עם ברזלית, סקוטש או חול. בתנאי שדה צריך קצת שמן, במיוחד בחורף, אבל בסביבה ביתית ומתורבתת? או מי כבר הולך לטייל בגשם? חוץ ממני, שם בלפלנד, איפה שיורד גשם כל הזמן, ואם לא, אז זה שלג. תאמין לי, לא ראיתי אפילו טיפה אחת של חלודה על הסכין שלי. מורה פחמן וידית פלסטיק אדומה ומכוערת

שוב, טיפה , ווזלין בעובי של מולקולה מספיק וחצי, ואם אתה משתמש בסכין באופן סדיר, דואג לנגב אותו ולא משאיר אותו שיתייבש על המתקן ליד הכיור, לא תראה חלודה ולא כלום בחיים שלך.

יש לי כאן איזה כמה אקסמפלרים שאני ממש לא טורח לשמן אף פעם- פלדת פחמן מפוארת כולם.

חלודה יוק. נ-ק-ו-ד-ה

דוד

KD2
תושב קבע בפורום

הודעה על ידי KD2 » 9:05 ,5 פברואר 2009, ה'

אני לא אתווכח עם דוד על העניין , הוא מנוסה ומבוגר ממני בהרבה ובסופו של דבר גם יש פה עניין של העדפה אישית.
אני משמן בשמן גיר ומנגב ליצירת שימון דק ככל הניתן, הכיסים נשארים נקיים.
למה שמן גיר? כי הוא היחידי שמחזיק ומגן על הלהב לאורך זמן (ממה שניסיתי) כאשר השימון הוא מינימליסטי ככל הניתן.
יש לו גם עוד יתרונות בתוספים שמגיבים עם המתכת בה הוא בא במגע אבל זאת כבר התפלצפות להכניס את זה כיתרון רציני.
הגעתי למסקנה שזהו הסידור הטוב ביותר בשבילי - נסה מספר תכשירים ובדוק מה עובד בשבילך, אין פה קטע של טוב ולא טוב.
נערך לאחרונה על ידי KD2 ב 9:57 ,5 פברואר 2009, ה', נערך פעם 1 בסך הכל.

רעי
בלייד ראנר

הודעה על ידי רעי » 9:44 ,5 פברואר 2009, ה'

עד כמה שאני מבין זה עניין של צמיגות-
שמנים דקים (שמן תנוקות מינרלי ודומיו) בעלי צמיגות נמוכה ניתן למרוח בקלות וליצור שכבה דקה מאוד. ברם אולם- אותה השכבה גם מוסרת בקלות...
שמני מנוע או ממסרת מיועדים לעבודה בטמפ' גבוהות, וצמיגותם בטמפ' החדר גבוהה הרבה יותר. הגיוני שהם ייצמדו יותר חזק (כלומר יזרמו פחות) ויחזיקו לאורך זמן רב יותר.
הווזלין של דוד הוא צמיג עוד יותר, וגם נקי ושקוף.

אני עם דוד בעניין, בהסתייגות אחת- להבים בווזלין, מנגנונים אני חושב שבכל זאת עדיף לשמן עם שמן דק, לצורך חדירה.

tutisdog
הגורו הגדול

הודעה על ידי tutisdog » 14:30 ,5 פברואר 2009, ה'

מה לגבי ספריי סיליקון ??
למרות שאינני משתמש בזה לשימון למנגנונים או להבים , חשבתי על לא פעם.
אני אישית משתמש בשמן של מכונות תפירה (השקוף).

dBu24
בלייד ראנר

הודעה על ידי dBu24 » 19:15 ,5 פברואר 2009, ה'

חברה'-חברה', הויסה שם!!

לצמיגות או לא צמיגות אין שום קשר להצמדות או אי הצמדות, הגנה מפני קורוזיה או לא, חדירות או אי חדירות , מניעת שחיקה או לא.

אני משער שיש כאן כמה דמויות עם רקע טכני כלשהו שהתלכלכו משמן מכונות ויסכימו איתי- או לא.

אני בעסק הזה כבר .......אמממממממממ.... נגיד יותר משלושים שנה? +/- כמה דקות.

אז ככה: בתי הזיקוק , חוץ מבנזין וסולר מפיקים גם את חומר הגלם לשמן מינראלי שהוא הבסיס לכמעט כל השמנים שמוזכרים כאן והגריזים למיניהם. האחרים הם שמנים סינטטים על בסיס גליקול.

כל השמנים נולדים אותו הדבר ומה שמבדיל ביניהם הם תוספים שמתאימים את השמן למטרה מסויימת.

אז יש שמנים הידראולים HP, HLP HVL ועוד כמה ששכחתי, יש שמני ממסרת EP, EPW, STP, וכו. כל אחד מיועד למשהו מאד מאד ספציפי שהוגדר על ידי היצרן. לא פחות ולא יותר, לא לערבב ולא לטעות, חו"ח

יש גם גריזים עם צמיגות , הפלא ופלא, של שמן מכונות תפירה!! מי היה מאמין! כשתצטרכו לגרז רובוטים אז תתקלו בהם.

יש שמני אחסון שמתקשים וזה סיוט להסיר אותם- סתם נפט לא מזיז להם

יש שמנים שעושים את העבודה רק כאשר הם נשרפים בטמפרטורות של חיכוך קיצוני, כמה אלפי מעלות צלזיוס- באלה אני דוקא משתמש כבד

יש משחות הרכבה לחום נמוך ומשחות הרכבה לחום גבוה, בהם המשחה נשרפת ומשאירה אחריה שכבה של חומר סיכה יבש עמיד ב1500 מעלות

תאמינו לי שלא אני הוא זה שבוחר איזה שמן הולך למה: יש את יצרן המכונה או מה שלא יהיה אשר ערך נסיונות בתנאים המבוקרים של מעבדה ושם קבע שלמכונה או מכונית שהוא מייצר, מתאים השמן הזה והזה. לי אין מנדט ללכת ולקבוע איזה שמן אני שם איפה שמתחשק לי.

. ברכב יש בשמן תוספים להמסת פיח , למשל. או בשמני ממסרת יש תוספים שמונעים הקצפה ולא תוקפים ברונזה. או שמנים שמתחלבים עם מים וכאלה שדוחים מים, יש שנדבקים למתכת וכאלה שלא, יש שעומדים במקום אפילו אם דופקים עליהם בפטיש.

בקיצור, כל הנושא הוא עולם ומלואו וצריך להיות מאד מאד מיומן כדי להחליט מה ולמה.

יש כמה שמנים רעילים אשר לא נועדו לשימוש ביתי. הזהרו לכם! יש אשר ממיסים או תוקפים פלסטיק, עצם וקרן.

יש שמנים עמידים בקרינה רדיואקטיווית

הסכינים והאולרים שלנו נחשבים לציוד ביתי. לא הייתי מערב אותם בשמנים תעשייתיים כלשהם. אולי נחמד ומגרה, אבל תעזבו את הדברים האלה איפה שהם ואל תכניסו אותם הביתה או לכיסים שלכם.

אם יצרן סכינים מוכר ואחראי ממליץ על מוצר מסויים להגנה או לסיכת צירים חורקים במוצר שלו, אז אפשר להאמין לו שהוא עשה את עבודת הבית שלו והוא עומד מאחורי דבריו.

אם אין לנו גישה לאותו שמן, אז אפשר להשתמש בחמרים שמצויים בדרך כלל בבית, והם שמני בישול למיניהם, שמן תינוקות, וזלין (מכונות איטלקיות מגיעות מרוחות בווזלין למניעת חלודה בהובלה. זה נקי ואפקטיווי לא פחות משמן אחר).

הקיצור, כל אחד ויצר הסקרנות שלו, ובסופו של דבר כל הנושא הוא לא של חיים ומוות, רק אל תצפו לניסים ונפלאות או לתוצאות מלהיבות.

אם הלהב מתנדנד בגלל שהציר שחוק, אז שום שמן לא יתקן אותו

דוד

דובון
אביר האפל

הודעה על ידי דובון » 20:20 ,5 פברואר 2009, ה'

היוכל אחד מחכמי השמנים שבחבורה (מתנצל אם זו שאלה לא אינטיליגנטית) להאיר את עיני מהו ה-"שמן המינרלי" שצריך להוסיף ל-TUFF CLOTH כשהוא מתייבש ורוצים לרענן אותו ולהחזירו לשימוש,וכמו כן לאיזו דרגת רטיבות צריך להביא את המטלית.מאד אהבתי את האביזר הזה ,וכבר שקלתי להזמין מטלית חדשה, אבל יותר מהיר לרענן!
גם אם תנצח במירוץ העכברים תישאר עכבר

וסרמן
תושב קבע בפורום

הודעה על ידי וסרמן » 20:47 ,5 פברואר 2009, ה'

שלום
לרות שאני מאוד מכבד את תרבות הקומבינה הישראלית
ואת הגישה החסכונית של: עדיף מוצר פחות טוב העיקר שיהיה קצת יותר זול
אבל העניין הוא (אולי יפתיע חלקכם) שיש עוד אספנים בעולם שמתסבר שגם הם רוצים לשמר את האוסף שלהם, אך אין למסכנים גישה לגריז של הטנקים מהמילואים
אז אותם אספנים חסרי מזל שלא גרים בישראל נאלצים להשתמש בחומרים שיוצרו ספיציפית לשימור פלדות ושאר חלקי מתכת שגם המוזיאונים הגדולים בעולם משתמשים בהם (גם לאוצרי הנשק במוזאונים הגדולים בעולם אין גישה לשמן גיר איכותי כמו בארץ - רחמנות)
אחד המוצרים המובילים נקרא
RENAISSANCE WAX
ועובד ביעילות מדהימה, שומר לאורך זמן, ומבודד היטב בין המתכת לחמצן באוויר ומעל לכל אינו משנה את גוון המתכת
ובלי שטויות ותואר בכימיה אורגנית - מרח ושכך

אני מזמין לעצמי בערך כל חודשיים שלושה, אין לי בעייה אם מישהו רוצה להצטרף להזמנה בשביל לחסוך משלוח

ברווז
מנהל אתר

הודעה על ידי ברווז » 21:37 ,5 פברואר 2009, ה'

DBU24, שאלתי על שמן מנוע לא לשימור, כי אם לשימון הציר של המתקפלת התורנית שלי, במקום שמן רובים.

אבל תודה על תשובה מפורטת :lol:

dBu24
בלייד ראנר

הודעה על ידי dBu24 » 23:09 ,5 פברואר 2009, ה'

דובון כתב:היוכל אחד מחכמי השמנים שבחבורה (מתנצל אם זו שאלה לא אינטיליגנטית) להאיר את עיני מהו ה-"שמן המינרלי" שצריך להוסיף ל-TUFF CLOTH כשהוא מתייבש ורוצים לרענן אותו ולהחזירו לשימוש,וכמו כן לאיזו דרגת רטיבות צריך להביא את המטלית.מאד אהבתי את האביזר הזה ,וכבר שקלתי להזמין מטלית חדשה, אבל יותר מהיר לרענן!
זה שמן תינוקות- עם או בלי ריח לוונדר

http://en.wikipedia.org/wiki/Mineral_oil

ברווז: למה אתה מתעקש על שמן מנוע!?!? כי זה מה יש?

חברים יקרים : אלה חומרים רעילים, מזיקים לעור ויש מהם שמסרטנים. מקומם במנוע והמכונה ולא בסכינים שלכם.

תשימו אותם בציר של הדלת החורקת אבל לא באולר שאתם ממזמזים כל היום.

ושמני גליקול ממש ממיסים צבע ופלסטיק!!

דוד

iv
נושא - כלים

הודעה על ידי iv » 7:37 ,6 פברואר 2009, ו'

שמני מנוע, במיוחד שמן גיר הם רעילים מאוד, מומלץ לא להשתמש!
שמני מאכל אפשר אבל יש להם נטיה להתקלקל ולהריח רע.
שמן תינוקות עובד מצוין, עדין לא שוחק ולא רעיל, מעולה לכל סכין שגם חותכת מזון, לאחסון לטווח ארוך אפשר וזלין, עושה עבודה מצויינת.
לנקיון רציני של סכין עבודה בזול אפשר WD-40 אבל זה גם קצת רעיל אז לא לסכינים שבאות במגע עם אוכל.

Guest

הודעה על ידי Guest » 11:34 ,6 פברואר 2009, ו'

בהתיחס לאספקט האספני בהודעה המקורית של ברווז, האם צחצוח ופוליש של סכינים היסטוריות לא פוגם בערכן האספני? כלומר אם מחר מישהו יציג סכין פלמ"ח (לדוגמה) זורחת וזוהרת כשכל הפיטינג נוצצים, האם ערכה האספני יעלה/ירד/לא ישתנה :?:
מייק

ברווז
מנהל אתר

הודעה על ידי ברווז » 12:48 ,6 פברואר 2009, ו'

אני לא מתעקש על שמן מנוע. אני שואל.
וקיבלתי תשובה.
תודה.
באשר לפן האספני.
אני לא יודע האמת איזו השפעה תהיה לזה על הסכין. אני כן יודע שכרגע אני לא חושב בכיוון של למכור, והיא נראית נהדר-קיבלה בחזרה קצת זוהר ו"כבוד" אבוד. אני מרוצה, ונתתי את הטיפ הזה למקרה שעוד אנשים ירצו לעשות כמוני, ו\או סתם להבריק משהו מנחושת ולא יידעו איך :wink:

dBu24
בלייד ראנר

הודעה על ידי dBu24 » 13:41 ,6 פברואר 2009, ו'

ברווז כתב:אני לא מתעקש על שמן מנוע. אני שואל.
וקיבלתי תשובה.
תודה.
באשר לפן האספני.
אני לא יודע האמת איזו השפעה תהיה לזה על הסכין. אני כן יודע שכרגע אני לא חושב בכיוון של למכור, והיא נראית נהדר-קיבלה בחזרה קצת זוהר ו"כבוד" אבוד. אני מרוצה, ונתתי את הטיפ הזה למקרה שעוד אנשים ירצו לעשות כמוני, ו\או סתם להבריק משהו מנחושת ולא יידעו איך :wink:

נראה לי שאין רע בשיקום ושחזור. אם עושים שיקום בציורים של רמברנדט ומיקל אנג'לו אז גם אפשר בסכין פלמ"ח, ומראה מבריק ורענן יותר עדיף על מראה דהוי ומוזנח.

עניין של אחזקה שוטפת אלמנטרית

דוד

רוחו_של_TC
אביר האפל

הודעה על ידי רוחו_של_TC » 13:55 ,6 פברואר 2009, ו'

vini vidi vadis
נערך לאחרונה על ידי רוחו_של_TC ב 14:18 ,3 מאי 2009, א', נערך פעם 1 בסך הכל.

KD2
תושב קבע בפורום

הודעה על ידי KD2 » 19:52 ,7 פברואר 2009, ש'

חברים , בחיאתתת דינקום...
לפסול שמן ממסרות / מנוע על היותו "רעיל" כשהשימוש בו הוא לשימון דק של סכין?
נו באמת...
אתם נושמים את השמנים הללו יום יום ממנועי הבעירה הפנימית ( ועוד בכוונה...דרך מערכת הPCV) המותקנים בכל הרכבים סביבכם.
שימון מסכן של סכין לא יגרום לכם לשום כלום.
מכל הרעלים שבעולם...שמן מנוע הוא הבעיה?... :?
סה"כ מדובר על שימון דקיק ללהב של סכין ותו לא - פרופורציות רבותי , פרופורציות.
היעילות שבשימוש זה דיון אחר.

שבוע דבש לכולם...
ים

dBu24
בלייד ראנר

הודעה על ידי dBu24 » 20:58 ,7 פברואר 2009, ש'

אתה טועה ואני עומד מאחורי כל מילה שלי.

זה שמהאגזוזים של האוטובוסים של אגד נפלט עשן שחור ומסריח זה לא אומר שזה בסדר.

היום עושים הכל כדי לצמצם את הפגיעה בסביבה ובבריאות בני אדם. מגע עם כימיקאלים שלא הוגדרו כמיועדים ומותרים לשימוש בני אדם ובעלי חיים הוא אסור . אם אתה עושה את זה בבית ומתוך בחירה חופשית זו הבעיה שלך בדיוק כמו להסניף דבק מגע או להזריק הרואין או להרעיל את עצמך עם אקמולים.

אם הדבר נעשה במקום עבודה או מוסד ציבורי, זאת עבירה על חוקי איכות הסביבה.

מפעלים ומוסדות מחוייבים לעמוד בתקן איכות הסביבה ISO14000, אשר כולל המון המון דברים שלפני לא הרבה זמן היינו מתייחסים אליהם במשיכת כתפיים. אין היום שלוליות שמן, שופכין לא מבוקרים ועובדים שבאים במגע פיזי אפילו עם שמני מנוע, ללא ציוד מגן מתאים.

סמרטוטים מלוכלכים לא זורקים לאשפה הרגילה אלא למיכלים מיוחדים אשר הולכים לטיפול מתאים על ידי בעל רישיון מטעם המשרד לאיכות הסביבה

שמנים תעשיתיים רעילים ואין שום סיבה להכניס אותם לבתים שלנו, אפילו לא בבגדי העבודה המלוכלכים.

באשר למנועים, עד כמה שאני יודע, כל רכב שנכנס לארץ חייב להיות מצוייד בקטליטיק קונברטר בצינור הפליטה, אחרת לא יקבל היתר ממשרד התחבורה. הפטנט כאן הוא שחתיכת פלטינה באגזוז גורם לשריפה מושלמת של הדלק וכל מה שנפלט הוא בעצם אדים של מים.

דוד

tutisdog
הגורו הגדול

הודעה על ידי tutisdog » 0:26 ,8 פברואר 2009, א'

ים
בדברים של דוד יש הרבה מחשבה ועניין הגיוני, אל תשכח דבר אחד, מה קורה אם אתמול שלשום שימנת את הלהב וואלה היה לך חשק לחתוך תפוח לקלף תפוז או כל מגע עם משהו אכיל?? אני אישית לא הייתי רוצה לדחוף לפה שלי משהו שיש לו אפילו נגיעה של חומר לא בריא.

גם וזלין לא הייתי שם אבל אם זה לאכסן את האולר במגירה אז פחות נורא , אבל אם זה אולר בשימוש יומיומי כאשר גם נגיעה באוכל יש לו, לדעתי לא מצדיק את השימוש בחומרים שיש בהם מידת רעילות כזו או אחרת .

אני אישית לעולם לא נוגע במזון עם סכיןאו אולר שלי ששימנתי אותו אפילו עם שמן למכונות תפירה , ולכן אני תמיד מחזיק אולר אחד לא משומן , שומר עליו נקי .

KD2
תושב קבע בפורום

הודעה על ידי KD2 » 2:34 ,8 פברואר 2009, א'

דוד , אתה רחוק רבות מן האמת - מנועי בעירה פנימית שורפים שמן ופולטים אותו ע"ב קבוע.
מעבר לכך שבפעולתו של מנוע, גם תקין, נשרף שמן.
במנועים ישנה מערכת הנקראת PCV הגורמת לשריפה מכוונת של שמן במנוע, להלן איור -
תמונה
מערכת זו מותקנת בכל הרכבים והיא למעשה מערכת למניעת זיהום אויר ( שריפה של אדי השמן במקום פליטתם לאטמוספרה ).
לגבי ממיר קטליטי, הלוואי ומה שאתה מתאר היה נכון , בפועל אנו עוד רחוקים מכך -
מצ"ב לינק למאמר שכתבתי בנושא ( פוסט 10 ו 11 ) -
http://www.nazzima.com/forum/showthread.php?t=141

כאמור, שמן מנוע נשרף ונפלט מכל המנועים סביבינו, כולל אלו העומדים בתקנות המחמירות ביותר.
נכון שמערכות אנטי זיהום מורידות את הכמויות, אך ביחס לשימון סכין...כמויות אלו גדולות בהרבה.

אנחנו מפרידים את הפסולת המזוהמת בשמן מנוע בעיקר כדי לשמור על מי התהום וניקיון הסביבה, רעילות במגע ישיר היא קצת אחרי זה בסולם ההשפעה.

סכין למאכל אני כמובן שלא משמן בשמן גיר, אצלי הן או "אל חלד" או משומנות בשמן זית ( ומידי פעם אם מפתחות חלודה שטחית - מנוקות בברזלית/צמר פלדה).

כל טוב...
ים

dBu24
בלייד ראנר

הודעה על ידי dBu24 » 7:20 ,8 פברואר 2009, א'

KD2
באשר למניעת זיהום על ידי מנועי שריפה של רכב, לא טענתי שאני מבין ברמה כלשהי אלא רציתי לציין ששם נעשה מאמץ עצום למניעת זיהום.

המפעל שלנו גם מספק חלקי מנועים לרכב וגם עברנו לפני שבוע בחינה של המשרד לאיכות הסביבה לקבלת ISO 14000, ככה שאת שעורי הבית ברמה הזאת כבר עשיתי.

דוד

פרסם תגובה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ואורח אחד