עזרה ראשנה - לסדנת סכינים

פורום זה הינו עבורכם- היוצרים הישראליים.
פרסם תגובה
IP
בלייד ראנר
עזרה ראשנה - לסדנת סכינים

הודעה על ידי IP » 9:14 ,13 פברואר 2014, ה'

הסיפור של ראמי על החתך והטיפול בו, הדליק אצלי את הרעיון לפתוח בשיחה על הנושא,

במעט זמן שאני נמצא בסדנאות סכינים הספקתי לראות לא מעט פציעות, אפילו השתמשתי בשבועות האחרונים בתחבושת אישית של המילואים.

בואו נחדד קצת את מה כדאי שיהיה לנו זמין, ואיך מטפלים בפציעות.
אני מניח כרגע בצד את הוראות הבטיחות שאם נשמור עליהם יקטן הסיכוי שנזדקק לטיפול.

אני סקרן במיוחד לגבי שיטות, אמצעים, לפציעות נפוצות בסדנה.

לעצור זרימת דם של חתכים, ביעילות?
טיפול יעיל בכוויות ?
איזה אמצעים כדי לרכז בסדנה ובתיק?
חפץ זר בעין?

ברמה האישית, יש לי בתיק תמיד תחבושת אישית (עוד לא השלמתי), ח"ע, פלסטרים.
מה כדאי להוסיף?
"החיים הם כמו אבן משחזת. אתה לבדך קובע אם הם ישפשפו אותך או ילטשו אותך."

lerman
אגדת הפורום

Re: עזרה ראשנה - לסדנת סכינים

הודעה על ידי lerman » 10:43 ,13 פברואר 2014, ה'

אחלה רעיון לשיחה,

לחתכים קטנים עד בינוניים הייתי ממליץ על פלסטר גמיש של חברת ווירט, מסובר בגליל של ספוג גמיש עם דבק מיוחד שנידבק רק לעצמו ולא לחומרים אחרים, כולל האצבע, בגלל הגמישות שלו ניתן למתוח אותו וליצור לחץ על האזור בשביל לעצור את הדימום,
לחתכים בינוניים+ אפשר להשתמש ב דבק שלוש שניות ,אין לי ניסיון אישי אם זה אבל המון אנשים (והמון יצרני סכינים) משתמשים בו בשביל להדביק חתכים ולעצור דימום, עשיתי על זה קצת מחקר באינטרנט ומסתבר שרוב הציאנואקרילטים לא רעילים ולא מזיקים לגוף בשום צורה.
לגבי גוף זר בעין (יש לי הרבה ניסיון לצערי בתחום הזה) אם מדובר בשבב שמסתובב חופשי אז במידה והוא מברזל יהיה אפשר למגנט אותו ובמידה ולא צריך להיות די קל להוציא עם מקל אוזניים, במידה והוא תקוע (לא נעים) ולא יוצא אחרי כמה נסיונות עם מקל אוזניים צריך לקבוע תור לרופא אוזניים במהירות והוא יוציא אותו בלי בעיה, שבב שישב הרבה זמן במקום אחד יתחיל לשרוט את פנים העפעף.

וכמובן שמעבר לזה מומלץ להחזיק ערכת עזרה ראשונה אחת לפחות.

http://www.ebay.co.uk/itm/Adhesive-free ... 7675.l2557

http://www.realfirstaid.co.uk/superglue/

rgrifat
אביר האפל

הודעה על ידי rgrifat » 11:48 ,13 פברואר 2014, ה'

IP כתב:הסיפור של ראמי על החתך והטיפול בו, הדליק אצלי את הרעיון לפתוח בשיחה על הנושא,

אני שמח שיצא מהפציעה שלי משהו טוב

אני מניח כרגע בצד את הוראות הבטיחות שאם נשמור עליהם יקטן הסיכוי שנזדקק לטיפול.

פה לדעתי צריך לשים את רוב הדגש

אני סקרן במיוחד לגבי שיטות, אמצעים, לפציעות נפוצות בסדנה.

לעצור זרימת דם של חתכים, ביעילות?

השיטה המומלצת לעצירת דימום היא בלחץ ישיר, ואל תתפתו להשתמש בחוסם עורקים כי כל הגפה תכנס לאיסכמיה. שמים פד גזה עדיף סטרילי (או כל סמרטוט נקי מקופל אחר אם אין) ולוחצים. ניתן ללפף חבישה שתלחץ במקומכם. אם זה סופג דם אין להוריד כי זה יפתח מחדש את הפצע אלא להוסיף מעליו עוד פד/סמרטוט ולהמשיך ללחוץ. יעזור להרים את הגפה מעל גובה הלב.

טיפול יעיל בכוויות ?

לכוויה אין טיפול ישיר, אלא מטפלים בסיבוכים שלה ומחכים עד שתחלים. אם שטח הכוויה ועומקה לא גדולים אז ניתן לטפל לבד. מומלץ לשטוף במים זורמים בטמפ' החדר, ואז למרוח משחה למניעת זיהום, כדוגמה סילברול או ביפנטן. לאחר מכן חבישה סטרילית.

איזה אמצעים כדי לרכז בסדנה ובתיק?

רופא, אז תזמינו אותי לעבוד אתכם 8).

חפץ זר בעין?

לשטוף בהרבה מים זורמים ואפילו ניתן לפתוח את העין בתוך קערת מים פושרים. אם לא מסתדרים ניתן לפנות למיון בלי הפניה ואתם פטורים מתשלום, כי זה נחשב מקרה חרום. גוף זר בעין יכול לשרוט את הקרנית שהיא רקמה לא מתחדשת, במיוחד אם זה שבב מתכת (תחשבו על הסיטואציות בהן משחיזים במהירות גבוה או מכים מתכת על מתכת). כמובן שצריך להקפיד על משקפי מגן איכותיים ולא משהו שיכול להישבר ולהחמיר את הפציעה.
מה כדאי להוסיף?
אני מציע שנתחיל עם רשימה וכולנו נעיר הערות. אם לא יעשו את זה לפניי אעשה את זה כשיהיה לי זמן.
תהיו בריאים.

Nik88

הודעה על ידי Nik88 » 12:46 ,13 פברואר 2014, ה'

אחלה שרשור!
לאחרונה יצא לי לדבר לא מעט על פציעות. בתקופה האחרונה אני רואה פציעות אצל אנשי הסכינים, רובן ביד שמאל (מפתיע).
לפני שלושה ימים ראיתי מישהו מנחית לעצמו גרזן על האגודל, למרבה המזל רק חתך ושבר, ללא קטיעה.
אז אנא, אל תעבדו עם כלי להב כשאתם עייפים. רוב הפציעות שראיתי נובעות מחוסר תשומת לב ועייפות.

בנושא חפצים זרים בעין- תמיד, אבל תמיד לשים משקפי מגן!
לפני חודשיים חישלתי להב, ובפעם הראשונה שהורדתי את המשקפיים- עף לי גיץ לוהט בדיוק סנטימטר מתחת לעין. אחרי מחשבה מהירה שכוללת הרבה מילים לא מצונזרות ברוסית- הרגלתי את עצמי לא להתקרב לכלים ללא משקפיים.

אגב, תמיד טוב שתהיה בסביבה פינצטה חדה, במיוחד כשחותכים פלדה. לפעמים השבבים נכנסים מתחת לעור, ואין יותר מעצבן מזה.
ותמיד טוב שיהיה את ראמי בסביבה :)

סער
הגורו הגדול

הודעה על ידי סער » 13:11 ,13 פברואר 2014, ה'

למי שמחשל זה חיוני: קיימת משחה שמגיעה במיכל גדול להרגעת כוויות, במיוחד לעוסקים באש גלויה. לא זוכר את שם המשחה, אבל היא עושה פלאים, מנסיון כואב.
אוצר וחוקר נשק היסטורי

ACT - Armed Combat & Tactics

sprite2k

הודעה על ידי sprite2k » 13:22 ,13 פברואר 2014, ה'

מסכים עם ראמי לגבי זה שצריך לשים את הדגש העיקרי על כללי הבטיחות.
לכל מי שעובד עם אש/גיצים אסור ללבוש בגדים מפוליאסטר. רק כותנה. לאבא שלי נדלקו פעם מכנסי עבודה (!@$$%!) וגרמו לו לכוויות חמורות ברגל.
משקפי מגן אין מה לדבר בכלל, אוזניות- אל תתנו לאזניים להתרגל לרעש, מסיכת אבק בזמן השחזה ממושכת היא חובה- כל מי שיש הרבה זמן ליד שלייף או משחזת כלשהיא ראה אח"כ שהנזלת יוצאת שחורה!
העובדה שניק ציין לגבי עבודה בעייפות או חס וחלילה שכרות היא המסוכנת ביותר לפי דעתי. מכונות שכביכול נראות לנו לא מזיקות יכולות לגרום מוות או פציעה חמורה תוך עניין של שניות, לדוגמא מקדחות/מחרטות/כל מכונה שמסתובבת עם כח גדול, יכולות לתפוס את הבגד או את השיער ולהרוג בלי שום בעיה.

rgrifat
אביר האפל

הודעה על ידי rgrifat » 14:31 ,13 פברואר 2014, ה'

סער כתב:למי שמחשל זה חיוני: קיימת משחה שמגיעה במיכל גדול להרגעת כוויות, במיוחד לעוסקים באש גלויה. לא זוכר את שם המשחה, אבל היא עושה פלאים, מנסיון כואב.
לדעתי אתה מתכוון לסילברול. זו משחה שמכילה כסף שהוא רעיל למיקרואורגניזמים.
sprite2k כתב:מכונות שכביכול נראות לנו לא מזיקות יכולות לגרום מוות או פציעה חמורה תוך עניין של שניות, לדוגמא מקדחות/מחרטות/כל מכונה שמסתובבת עם כח גדול, יכולות לתפוס את הבגד או את השיער ולהרוג בלי שום בעיה.
מתוך ניסיון (לא עשיתי סטטיסטיקה), חלק גדול מפציעות העבודה שמגיעות לחדר מיון הם בגלל פציעות ממשחזות זווית ומשור ממונע ומנפילות.

lerman
אגדת הפורום

הודעה על ידי lerman » 14:44 ,13 פברואר 2014, ה'

ראמי אני יכול לגבות את הסטטיסטיקה, בכמה שינים שעבדתי במסגריה ובהמשך בנגריה ראיתי הרבה פציעות, רובן לא דורשות מיון אבל אלה שכן היו פציעות נוראיות ממשחזת זווית וגם ממסור עגול (קרייזיק) ונפילות מסולם.

חובה לכל יצרן סכינים, מסיכת נשימה ולא החד פעמיות,
משקפי מגן תמיד! ואני חוטא בזה בעצמי.
ואוזניות,
לגבי כפפות, אני מרגיש פחות שליטה עם כפפות ולדעתי זה רק מסוכן יותר, במיוחד עם כלים ממונעים שמסתובבים ויכולים למשוך את הכפפה עם היד, חבר טוב שלי נמשך פעם לתוך פוטר מסתובב של מקדחת עמוד בגלל שבב שתפס את הכפפה שלו, סביר להניח שבלי הכפפה זה לא היה קורה, כפפה גם ככה לא תספק הרבה הגנה מפני מסור סרט, מסור עגול או משחזת זווית.

סמל אישי של המשתמש
EitamSil
מכור לסכינים

הודעה על ידי EitamSil » 15:01 ,13 פברואר 2014, ה'

שרשור מעולה .
בתור יצרן מתחיל וחובב עבודות מלאכה למיניהן , אני תמיד זוכר שאני חייב להזהר אבל לצערי , אני לא יודע מספיק בעניין הבטיחות .
אני שמח לשמוע את כל ההערות של כולם.
אני אישית ממליץ לשמור כמה משולשי בד בקרבה , יש להם מלא שימושים והם עוזרים מאוד.
דוגמא שלא קשורה לסדנה , אתמול במהלך טיול עיקמתי את הקרסול וקשרנו קיבוע בעזרת משולש בד .
אני די בטוח שבלעדיו לא הייתי מסיים את המסלול .

חיימון
אביר האפל

הודעה על ידי חיימון » 15:07 ,13 פברואר 2014, ה'

סער כתב:למי שמחשל זה חיוני: קיימת משחה שמגיעה במיכל גדול להרגעת כוויות, במיוחד לעוסקים באש גלויה. לא זוכר את שם המשחה, אבל היא עושה פלאים, מנסיון כואב.
אם המשחה נגד כוויות היא צהובה וסמיכה כמו מרגרינה - זה רפורצין Nitrofurazone - מסריחה פחד, אבל באמת עושה פלאים לכוויות
המציאות היא הזיה שנגרמת בגלל חוסר של אלכוהול בדם

RoyShamir
חדש בפורום

הודעה על ידי RoyShamir » 15:56 ,13 פברואר 2014, ה'

באמת שרשור מעולה. כמו איתם אני גם כן יצרן מתחיל.
לצערי אין לי ידע בעזרה ראשונה חוץ מהקורס הבסיסי שמעבירים בבית ספר.
אני חושב שמומלץ לעשות שרשור נעוץ שיהיו בו קישורים למסיכות נשימה, משקפי מגן, משחות לטיפול בכוויות וכל מה שצריך.
בינתיים אני עובד רק עם כלים ידניים ומקדח עמוד, אבל עם העובדה שבקרוב אני אתחיל לעבוד עם שלייף אני ממש אשמח להמלצות על ציוד הגנה ואולי גם סרטונים שמסבירים בצורה ממש טובה על חבישות וטיפולים שונים.

rgrifat
אביר האפל

הודעה על ידי rgrifat » 18:22 ,13 פברואר 2014, ה'

lerman כתב:ראמי אני יכול לגבות את הסטטיסטיקה, בכמה שינים שעבדתי במסגריה ובהמשך בנגריה ראיתי הרבה פציעות, רובן לא דורשות מיון אבל אלה שכן היו פציעות נוראיות ממשחזת זווית וגם ממסור עגול (קרייזיק) ונפילות מסולם.

חובה לכל יצרן סכינים, מסיכת נשימה ולא החד פעמיות,
משקפי מגן תמיד! ואני חוטא בזה בעצמי.
ואוזניות,
לגבי כפפות, אני מרגיש פחות שליטה עם כפפות ולדעתי זה רק מסוכן יותר, במיוחד עם כלים ממונעים שמסתובבים ויכולים למשוך את הכפפה עם היד, חבר טוב שלי נמשך פעם לתוך פוטר מסתובב של מקדחת עמוד בגלל שבב שתפס את הכפפה שלו, סביר להניח שבלי הכפפה זה לא היה קורה, כפפה גם ככה לא תספק הרבה הגנה מפני מסור סרט, מסור עגול או משחזת זווית.
לי, אין לי את הניסיון שיש לך אבל לדעתי כפפות חשובות לפחות להפחית את עוצמת הפגיעה. אם הכפפות גדולות מדי אז הן יכולות להימשך כפי שתיארת. הייתי הולך על כפפות עור צמודות לכף היד כפי שמדגים הסרטון הבא
https://www.youtube.com/watch?v=tkCzkty ... ata_player

sprite2k

הודעה על ידי sprite2k » 18:38 ,13 פברואר 2014, ה'

ראמי אלה כפפות מאוד לא נוחות לעבודה. ולעבודה עם שלייף הם ממש לא מתאימות כי אין לך רגש בכלל.
יש כפפות ממש דקות שעוד מאפשרות רגישות ויימנעו שפשופים קלים וכוויות.

סער
הגורו הגדול

הודעה על ידי סער » 19:19 ,13 פברואר 2014, ה'

חיימון כתב:
אם המשחה נגד כוויות היא צהובה וסמיכה כמו מרגרינה - זה רפורצין Nitrofurazone - מסריחה פחד, אבל באמת עושה פלאים לכוויות
היא לא היתה צהובה אלא לבנה. ביררתי, זה אכן סילברול שראמי ציין, צריך להשמר בקירור.
אוצר וחוקר נשק היסטורי

ACT - Armed Combat & Tactics

Dmy.boyko
חדש בפורום

הודעה על ידי Dmy.boyko » 23:33 ,13 פברואר 2014, ה'

שרשור מצויין!
משהו שאני יכול להוסיף זה לחפש ולקרוא את הוראות הבטיחות בחומר - (m.s.d.s (material safety data sheet, במיוחד לכל מי שעובד עם חומרים סינטטיים כמו מיקרטה/ g10 או קרבון פייבר, בדף יש את הוראות המיגון והסכנות מהחומרים בעבודה איתם.
עוד משהו- יש משקפי מגן רגילות
http://www.harborfreight.com/media/cata ... _16121.jpg
ויש את היותר סגורות- שלדעתי יפחיתו את הסיכוי לקבל שבב בעין
http://www.eyesight.co.in/wp-content/ga ... oggles.jpg

בויקו

lerman
אגדת הפורום

הודעה על ידי lerman » 2:30 ,14 פברואר 2014, ו'

לגבי כפפות ראמי באמת דבר ראשון חשוב שהכפפות יהיו במידה, יש כיום כפפות יותר צמודות מאלה שבסרטון ואם זאת הן לא מתאימות לכל עבודה לטעמי, לעבודה עם דברים חמים (אבל לא לרמה שיכולה להמיס כפפה סינטטית) אני עובד עם כפפות, וגם לעבודות מסגרות כדי להגן מפני קצוות חדי של פחים, גם בעבודה עם דיסק אבל לא בשביל להגן מה דיסק עצמו אלא מהשבבים שעפים.

לגבי מסיכה, אני הלכתי על מסיכה לא זולה בגלל שאני עובד הרבה עם G10 וסיבי פחמן, נעזרתי באתר של 3M בשביל להתאים מסיכה בדיוק לצרכים שלי, יש פילטר שמתאים לכל סוג של חומר פחות או יותר, לדוגמא ברשימת הפילטרים לעבודה בפיברגלס יש פילטרים להדבקה של פיברגלאס, לחיתוך או לליטוש, אני הלכתי עם הפילטרים לליטוש שמותקנים על מסיכת full face שכוללת גם עדשה שמגינה על כל שטח הפנים, סביבות 750 ש"ח כל הסיפור אבל איכות מדהימה.

באופן כללי אני ממליץ מאוד על מוצרים של 3M, במיוחד בתחום הבטיחות.

רשימה של חומרים נפוצים בתחום יצירת הסכינים שלא כולם יודעים שהם רעילים/לא בריאים:
G10 וסיבי פחמן הידועים לשמצה
אם הפניה (mother of pearl) ואבלון, גורם לגירויים חמורים בנשימה,
רוב העצים האפריקאים, מגירוי בעור ובעיניים ועד קושי חמור בנשימה,
קוקובולו הוא אחד העצים הידועים כגורמים לגירוי, יש שרגישים לו יותר ויש שפחות.

למי שרוצה להרחיב בנושא הסקנות ביצור סכינים, אשכול מצויין בנושא מפורום אחר:
http://www.britishblades.com/forums/sho ... op-hazards

rgrifat
אביר האפל

הודעה על ידי rgrifat » 18:39 ,14 פברואר 2014, ו'

תודה לכל המגיבים.
אכן כפפות צמודות ודקות מקנות שליטה טובה יותר מעבות וגדולות. לכל סוג יש את השימושים שלו. אני קורא מסקנה חשובה מהשרשור הזה, והוא שתחום הבטיחות חשוב לא פחות מנושאים אחרים כמו סוגי פלדה, טיפול תרמי וזוויות השחזה. כמו בכל תחום אחר נדרשים ידע ונסיון שחשוב להשתדל ולרכוש. .

shigoga
חדש בפורום

הודעה על ידי shigoga » 2:08 ,16 פברואר 2014, א'

lerman כתב: חובה לכל יצרן סכינים, מסיכת נשימה ולא החד פעמיות
מה הדעה הרווחת לגבי המסכה הזאת?
http://www.alltools.co.il/item-813/%D7% ... 7%95%D7%9A
לפי המפרט היא אמורה לסננן אדים מריתוך\חיתוך מתכת והיא לא עולה הרבה בכלל..

פרסם תגובה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 2 אורחים