השוואה בין לדרמנים

פורום זה נוצר כדי לתת עזרה בבחירת סכין לכלל חברי הפורום.מי שמחפש כלי טוב ליום-יום, שירות צבאי וכולי, יוכל להעזר בביקורות המופיעות כאן.בנוסף,החברים יוכלו סתם לכתוב ביקורת על סכין טובה\גרועה שקנו ו"לספר לחבר'ה"...
פרסם תגובה
poo
חדש בפורום
השוואה בין לדרמנים

הודעה על ידי poo » 17:21 ,12 ינואר 2011, ד'

שלום לכם!
אני רוצה לקנות לדרמן ואני מתלבט בין הWAVE ל CHARGE TTI.
אשמח אם תוכלו לעזור לי להחליט ולהראות יתרונות חסרונות שלהם.
תודה

יובל
אגדת הפורום

Re: השוואה בין לדרמנים

הודעה על ידי יובל » 11:25 ,13 ינואר 2011, ה'

ההבדל הוא בעיקר במחיר. מכל בחינה מעשית ה Wave (הזול יותר) עדיף. יש ל TTI תוספת של Gut-Hook (שקע לחיתוך מיתרים) על הלהב החיצוני המשונן, ותוספת של Crimper (מהדק נעלי-כבל) בקצה השפיץ של הפלאייר. בנוסף, הלהב החיצוני החלק שלו, עשוי מפלדת S30V לעומת אותו להב ב Wave אשר עשוי מפלדת 154CM. אם ההבדל שווה לך את תוספת המחיר, קח את ה TTI

ל Wave יש עוד ייתרון חוץ מהמחיר: קליפת הכלי (פרופיל ה W שהוא שלד הכלי) הוא מיחידה מונוליתית אחת מכופפת למידות הכלי. לאחר הכיפוף עובר השלד טיפול טרמי. הדבר מעניק ל Wave חוזק מבני וקשיחות (Structural Integrity) גבוהים יותר מאשר ה TTI, אשר הקליפה שלו היא סנדביץ' של פרופיל U עם שני משטחי טיטניום מוצמדים אליו מהצדדים בעזרת ברגים.

למעדיפים לחפור, להלן דיון בפורומים על ההבדל בין שתי הפלדות (או בעיקרון - פלדות אבקה מול פלדות נתך):

http://www.thehighroad.org/showthread.php?t=404485

http://www.bladeforums.com/forums/showt ... p?t=387528

http://benchmadeforum.com/eve/forums/a/ ... 4221066716

154CM: An American made premium grade stainless steel originally developed for tough industrial applications. Known for its best all-around qualities, it offers great corrosion resistance with good toughness and edge quality.

S30V: An American made and developed premium grade stainless steel created especially for knives. It is a powder made steel with a uniform carbide distribution and clean steel properties. As a blade material it offers excellent corrosion resistance and superb edge qualities.

D2: An air-hardened tool steel, which offers good corrosion resistance and excellent mileage in wear resistance. A good choice for hard use applications.

440C: A high-chromium stainless steel with a terrific balance of good hardness and corrosion resistance. 440C takes a nice edge and is fairly easy to resharpen. An excellent value priced steel for its performance.

N690: An Austrian made stainless steel, which is comparable to 440C in performance and value. Keen edge qualities with great corrosion resistance.

9Cr13CoMoV: A Chinese made high-carbon stainless steel with increased levels of cobalt added for greater edge retention. Offers a higher level of corrosion resistance at a great value.

AUS-8: A Japanese made medium-carbon, high chromium stainless steel, which offers a good balance of toughness, edge sharpness and corrosion resistance.

8Cr14MoV: A Chinese steel with similar performance characteristics to AUS-8. An excellent value priced steel for its performance.

X15 T.N: This French steel was developed for the aircraft industry for jet ball bearings, as well as the medical industry for scalpels. It has the ability to resist rust in the worst of conditions while maintaining ample edge retention. The capability behind this steel is in the way it is manufactured, resulting in the finest steel for use in harsh environments such as salt water. The edge on an X15 T.N blade is easier to maintain.
Life is what happens while you are busy making other plans." -- John Lennon"

benshi1969
חדש בפורום

הודעה על ידי benshi1969 » 13:48 ,13 ינואר 2011, ה'

...אני הייתי שוקל גם אופצייה לחלופות מעט זולות יותר כגון wenger\gerber
gerber suspention לדוגמא-הגוף כולו טיטאניום בעל חרירים לאורכו המעניקים מראה מסוקס לכלי
בנוסף כמובן לחוזק וקלות משקל החומר.

wenger charge מקנה פטנט רשום ונחמד של קפיץ המחזיר את ראש הפלאייר לעריסתו בתוך הכלי בלחיצת קליק קלאק מרשימה.
אלי בן שימול
מנהל שיווק מקוון
eli@knife.co.il

גדי
תושב קבע בפורום

השוואה בין לדרמנים

הודעה על ידי גדי » 15:11 ,13 ינואר 2011, ה'

תיקון קטן להבדלים שסקר יובל, ע"פ אתר חברת לדרמן: הלהב החלק ב Wave עשוי פלדת 420HC והלהב החלק בצ'ארג' TTI עשוי S30V. הלהב החלק בדגמי צ'ארג' AL וALX עשוי 154CM. לפלדות יש פה מומחים, אני אספר שקניתי לאחי לדרמן וויב כשהתגייס ב2002 ועד היום כולל שרות קרבי, טיול ארוך בחו"ל, מילואים ועבודה יומיומית, והכלי עדיין מתפקד כחדש.
ויש עוד הבדל פעוט :הצ'ארג' קל מהוויב ב7 גרם.

המלצות נוספות שלחתי לך במסר פרטי.

poo
חדש בפורום

הודעה על ידי poo » 23:49 ,13 ינואר 2011, ה'

תודה רבה לכם.
זה נכון שהTTI חזק יותר כי הוא מטיטניום?
וה CRIMPER שבTTI נראה לי לא שימושי וסתם מוריד מהיעילות של הפלייר מה אתם אומרים?
ויש דגמים של ה-TTI בלי ה CRIMPER ?

sab13
חדש בפורום

הודעה על ידי sab13 » 12:17 ,14 ינואר 2011, ו'

אם אתה רוצה איכות, שווה לך לבדוק את הפלייר של וויקטורינוקס.
מבין כל האופציות הוא הכי חזק ומסיבי, והאיכות של וויקטורינוקס....

יובל
אגדת הפורום

הודעה על ידי יובל » 13:33 ,14 ינואר 2011, ו'

אם האופציה היא מעבר לשני הדגמים של לדרמן שהוזכרו, אני הייתי ממליץ במיוחד על SOG S-60

מדובר על פלאייר-כוח עם יחס תמסורת 1:1.9 מה שהופך את הקאטר שלו וגם את אחיזת הפלאייר שלו, למשהו אימתני.
בנוסף יש לו את כל הכלים שיש ל TTI והקרימפר שלו נמצא באיזור הציר, שזה הרבה יותר יעיל ובעיקר הרבה יותר חזק, ולכן, בגלל הגיר המובנה סביב הציר, יש ליד האוחזת שליטה הרבה יותר מדוייקת בכוח הלחיצה המופעל. יש למכירה סטים אלטרנטיביים של כלים להחלפה על-ידי שחרור הברגים בידיות, באמצעות דרייבר ביטים סטנדרטי. בנוסף, יש לו כסטנדרד, ראש טיטניום להרכבת בוקסות, ממקור חיצוני.

זה גם המולטיטול היחיד הניתן לפתיחה ביד אחת, כאשר היד השניה אחוזה במשהו, מצב לא-דמיוני בזמן עבודה.

הדגמה: http://www.youtube.com/watch?v=4mAwZ5BZTdM

תמונה

poo
חדש בפורום

הודעה על ידי poo » 20:13 ,15 ינואר 2011, ש'

אני בכל זאת מעדיף להתמקד בשניהם. הSOG והGREBER מסיבים מידי אני לא צריך אותו לעבודות קשות במיוחד. בעיקר הסכינים שלו שטובות ונוחות יותר בלדרמן.
נראה לכם שלצבא כדאי לי לקנות מושחר? והחור שבפלייר של הTTI פוגע באיכות הפלייר שלו אתם לא חושבים?

poo
חדש בפורום

הודעה על ידי poo » 2:07 ,24 ינואר 2011, ב'

??

רעי
בלייד ראנר

הודעה על ידי רעי » 7:31 ,24 ינואר 2011, ב'

אם אתה קונה את הכלי לשימוש בשירותך הסדיר בצבא- אני ממליץ לך להימנע מרכישת כלי כה יקר בשלב ראשון.
אני את השנה הראשונה בצבא העברתי עם אולר שוויצרי פשוט (2 להבים, משור, מברג, פותחן קופסאות, חולץ פקקים) ולא נתקלתי כמעט באתגר שלא יכולתי לו. בהמשך השירות קיבלתי לדרמן סופרטול, שהחזיק בערך שנה וחצי עד שנגנב.
ולשאלתך המקורים על מושחר או לא- אם אולר שוויצרי אדום עבר, אתה יכול גם לקנות לדרמן ג'וס ורוד מטאלי.

poo
חדש בפורום

הודעה על ידי poo » 17:10 ,24 ינואר 2011, ב'

אוקיי תודה.
ושאלה אחרונה שטרם ענו לי...
החור שפלייר בדגם הCHARGE TTI או ה-Crimper (מהדק נעלי-כבל) כמו שיובל קרא לו לא פוגם לדעתכם באיכות הפלייר?
תודה.

רעי
בלייד ראנר

הודעה על ידי רעי » 19:06 ,24 ינואר 2011, ב'

לא ברור לי למה אתה מתכוון ב"איכות הפלייר".
אני יכול לנסות ולהציע כמה תשובות:
1. החור (קרימפר) מחליש את קצה הפלייר, ולכן פוגם באיכות הפלייר. תשובה: בעיקרון כל הפליירים האלה הם שפיץ- פליירים, ומראש אינם מיועדים לעבודה מאומצת מדי. האם הצורה הזו מחלישה משמעותית יותר ? אני מניח שמהנדסי לדרמן השקיעו לא מעט מחשבה בשטות הזו, ואם זה היה מדרדר את ביצועי הכלי משמעותית זה לא היה שם. למיטב זכרוני הם נותנים אחריות די מקיפה על הכלים האלה, והם לא אוהבים שחוזרים אליהם כלים שבורים, אז הם משתדלים לתכנן ולייצר אותם באופן שיצמצם משמעותית את הנטייה שלהם להישבר.
2. החור (קרימפר) אינו מוסיף חן לכלי, וזאת בלשון המעטה- הוא פוגם במראה האיכותי של הכלי. תשובה: גם בעיני זה מכוער אש. בהחלט סיבה לשקול שוב רכישת כלי זה.

סער
הגורו הגדול

הודעה על ידי סער » 19:41 ,24 ינואר 2011, ב'

הקרימפר שב TTI מיועד לנעלי כבל בסטנדרט גדול שלא ממש בא לידי ביטוי ביום-יום אלא אם מדובר על איש מקצוע ספציפי. יותר מכך, זה הסטנדרט שמשמש לצימות נפצי חבלה על פתיל השהיה - מישהו כאן חבלן לפרנסתו?...

הקרימפר שנמצא מאחורי הציר של הפאוורלוק (SOG) הרבה יותר שימושי והגיוני, אם כבר (מנסיון). לכלי זה יש בעיה אחרת - הוא קצת מסובך בתפעול השוטף וכיסויי הידיות נוטים לצאת מהמקום; הפלאייר עצמו מדהים אבל לאחר תקופה הוחלף בוויקטורינוקס שמשמש אותי כבר הרבה זמן, עד היום.
אוצר וחוקר נשק היסטורי

ACT - Armed Combat & Tactics

יובל
אגדת הפורום

הודעה על ידי יובל » 21:39 ,24 ינואר 2011, ב'

הגענו אם-כן (אולי באופן בלתי-נמנע) למולטיטול של ויקטורינוקס. כבר עכשיו אני מעז לומר, שבלי קשר להעדפה אישית, מבחינת היחס של מחיר לתמורה, הויקטורינוקס הוא הכלי הכי כדאי כיום בשוק. היות ורמת העיבוד של הכלים שלהם היא בכמה דרגות מעל כל השאר, המחיר הזול (יחסית) שלהם מפתיע ביותר. החל מ 2006 יש להם שני דגמים עיקריים, ה Spirit הנפוץ יותר, וה Swiss Tool המסיבי יותר. לכל אחד משניהם קיימות כמה וריאציות, וההבדל בין הוריאנטים מתבטא במק"ט השונה, כפי שניתן לראות בקטלוג. הגימור בשניהם הוא גימור-ראי, אשר מוסיף לעמידות הפלב"ם נגד חלודה.

ברשותי שני הדגמים, ה Spirit באותו וריאנט הכולל שופין במקום להב חלק (3.03-27-L1), וה Swiss Tool באותו וריאנט הכולל להב משונן מעוקל במקום שופין (3.03-26).

אינני משווה אותם לאף אחד מהדגמים של Leatherman או SOG שברשותי, כי לכל אחד מהכלים הללו ייתרונות וחסרונות משלו.

תמונה

תמונה

poo
חדש בפורום

הודעה על ידי poo » 22:20 ,24 ינואר 2011, ב'

הכוונה באיכות הפלייר אינה לחוזק וגם אינה למראה שאני מסכים איתך וזה די מכוער...
הכוונה לאפקטיביות, נוחות הפעולה, האחיזה, יכולת התפיסה וכד'...
בקשר לספיריט ולסופרטולים של סוויסטול. אתה לא חושב שהסכינים שלו פחות טובות משל הלדרמן (וויב וצ'ארג')? ובמה אתה חושב שהספיריט טוב מהוויב?
אפשר להפוך את זה לאשכול העוסק בסופרטולים ובאולרים השונים ובהשוואה ביניהם...

יובל
אגדת הפורום

הודעה על ידי יובל » 2:05 ,25 ינואר 2011, ג'

מתוך נסיון מעשי (לא רק שלי) ויקטורינוקס משתמשים במתכות מעולות, והכלים שלהם עמידים בהתעללות די שיטתית. הבעיה היא שהם שומרים על סודיות מוחלטת בכל מה שנוגע להרכב הסגסוגות שלהם, וגם על חלק ניכר משיטות הייצור והעיבוד, כך שבתחום הזה קשה להשוות עם יצרנים אחרים, שדווקא כן מפרסמים את הרכב המתכות של חלקי הכלים שלהם, ואפילו מתגאים בסגסוגת כזו או אחרת.

הכלים של ויקטורינוקס אחוזים יחד באמצעות מסמרות ולא באמצעות ברגים, כך שלא ניתן להחליף בהם כלי שהתבלה או ניזוק. מצד שני הם היחידים שנותנים אחריות לכל החיים, ביחס ללדרמן שנותנים אחריות ל 25 שנה "בלבד". אינני יודע מה ההבדל מהבחינה המעשית. יש לי מכר שהסכין של הלדרמן שלו (Super Tool 200) נהרסה, הוא לקח את הכלי לחנות, והם לקחו את הכלי לתיקון במסגרת האחריות, אבל לא החזירו לו את הדגם שמסר, אלא כלי חדש מדגם אחר (Core) במקומו.

כך או כך, בכלים מסוג זה הקובע הוא העיצוב והשימושיות של הכלים, כלומר הנדסת האנוש המושקעת בהם - כי אלה הם כלי עבודה ידניים, ובכך הייתי ממליץ להתרכז, כלומר, ניתן לקחת בחנות את הכלי לידיים, לבחון את השימושיות, את הנוחות ואת הרכב הכלים שלו, ולנסות להעריך האם הם מתאימים לצרכיך.

רעי
בלייד ראנר

הודעה על ידי רעי » 9:20 ,25 ינואר 2011, ג'

ויקטורינוקס (ממה שלמדתי מאיזה קטלוג שלהם) משתמשים בפלדה לפי תקן DIN 1.4112, שהיא המקבילה ל- 440B. הם יודעים להוציא ממנה את המקסימום בכל הנוגע ללהבים. בהחלט ייתכן שחלקים אחרים במולטיטול הם מייצרים מפלדות אחרות. הליטוש אצלם הוא באמת נפלא.
אני לגמרי מסכים עם יובל שכלי כזה צריך לקנות עם הידיים ולא על פי תיאוריה. לפעמים אתה מגלה כל מיני דברים רק כשאתה משתמש קצת. דוגמה- אחרי שנגנב לי הסופרטול קניתי שניים, אחד לי ואחד לאבי. כשהגעתי הביתה הסתבר שאחד היה סופרטול 200. לקחתי אותו לעצמי כמובן, ורק אחרי זמן מה גיליתי שניצרות אבטחת הלהבים נוטות לצבוט את כף היד בזמן העבודה, והקפיציות של הניצרות בשני הצדדים אינה שווה. אני אוהב את הכלי אבל מודע היטב לחסרונותיו, וכמעט ואינני משתמש בו.

גדי
תושב קבע בפורום

הודעה על ידי גדי » 12:15 ,26 ינואר 2011, ד'

לגבי הויקטורינוקס : מניסיוני כלי לשוויצרים - עבדו אצלי כ15 אולרים וכלים רב-שימושיים שלהם ,כלים איכותיים וקלים ,אבל הלהבים נשברים ולא פעם,וההשחזה הראשונית שלהם ממש עדינה (לפחות קל להשחיז) ,הרבה פעמים גיליתי שהמברגים לא ממש מתאימים לעבודה עם ברגים...בכל מקרה החברה רצינית ויש אחריות טובה.
בתחרות עם לדרמן - וויב או צ'ארג' אני מזכיר שקודם כל בדגמים האלו פתיחת הלהבים העיקריים היא ביד אחת,עם נעילת ליינר ולכן בנקודה זו הספיריט עם הפתיחה המסורבלת נשאר הרחק מאחור.
לגבי אחריות - בעבר החליפו לי את החלקים הבלויים בחדשים בלדרמן סופרטול ובלדרמן PST בלי בעיה.מאחר והדגמים האלה כבר לא מיוצרים אז היום אם אתה מגיש כלי שאינו מיוצר עם בלאי רציני אתה פשוט מקבל לדרמן מסדרה חדשה,לדעתי זה שירות מעולה!!!
:idea: אני נוסע עכשיו לבית המלאכה כי נזכרתי שיש שם סופר טול מפורק לגמרי...

poo
חדש בפורום

הודעה על ידי poo » 17:59 ,3 פברואר 2011, ה'

נראה לכם כדאי לי לקנות באנגליה? יותר זול שם לדרמנים?

פרסם תגובה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ואורח אחד