לדרמן שינו את המתכות של הלהבים - מה המשמעות?

פורום זה נוצר כדי לתת עזרה בבחירת סכין לכלל חברי הפורום.מי שמחפש כלי טוב ליום-יום, שירות צבאי וכולי, יוכל להעזר בביקורות המופיעות כאן.בנוסף,החברים יוכלו סתם לכתוב ביקורת על סכין טובה\גרועה שקנו ו"לספר לחבר'ה"...
פרסם תגובה
shushahar
חדש בפורום
לדרמן שינו את המתכות של הלהבים - מה המשמעות?

הודעה על ידי shushahar » 11:19 ,25 מאי 2009, ב'

שלום חברים
מראש מתנצל אם אני חוזר על שאלה שכבר נשאלה, אם כן אשמח להפנייה.
נשבר לי הלהב בסופר טול של לדרמן. מסרתי אותו לתיקון והחברה שלחה לי דגם חדש (קור) - יעני צ'יפרו אותי בשידרוג. אבל - הסכין נראית לי יותר מצועצעת אך מה שגרוע יותר- המתכת ממנה עשויים הלהבים נראית לי קלה יותר ופחות גמישה לעומת הסופר טול. התקשרתי לבקש א תהסופר טול בחזרה (היא אמרה שתרכיב לי מחלקים של סופרים אחרים) אך שאלתי בגדול היא - מה המשמעות של המתכות החדשות בלדרמנים לעומת הישנים יותר
רב תודות לתשובות מתוך נסיון והבנה.

ברווז
מנהל אתר

הודעה על ידי ברווז » 18:10 ,25 מאי 2009, ב'

שאלה יפה, ושלא נשאלה עדיין.
בכתב האחריות של לדרמן מצויין שהם יחליפו את החלק הפגום או יספקו משהו שווה ערך. דהיינו, שידרגו אותך בכלי שווה ערך, כייוון שלא מייצרים יותר את הסופר-טול ולא מחזיקים חלפים עבורו.
אכן הפלדה שלו הייתה נחמדה יחסית, אם כי מעט פריכה מדיי לטעמי (הסופר טול היה היחיד שלי שהצלחתי לשבור עד היום), בדגם שציינת הלהבים עשויים מ-420HC.
המשמעות היא הוזלה בייצור ושמירה על רמת איכות מסויימת.
הסכינים של הסופרטול היו עבות יחסית והוסיפו משקל לכלי. הסכינים של היום כמעט לא מורגשות ועומדות כמעט באותם מאמצים( דהיינו מספקות אותם יכולות)- בפחות חומר.
בכל מקרה, דעתי האישית היא שהסכין של הלדרמן צריכה להיות רק במידה והסכין האמיתית מתקלקלת...היא טובה כגיבוי לסכין "אמיתית" אבל אין לה יכולות כמו של סכין שהוגדרה כסכין. מה לעשות, פשרה זה בד"כ רע, ולשלב סכין באולר כזה מקריב כמה תכונות טובות לטובת שימושיות שלא מפריעה להרמוניה עם שאר הכלי.
סכין שמקבלים במתנה לא בודקים לה בשיניים...

סכין מהגדרתה היא כלי לפני שהיא כלי נשק.

shushahar
חדש בפורום

לפי הרגשתי

הודעה על ידי shushahar » 18:29 ,25 מאי 2009, ב'

המתכת הפכה לקשיחה יותר וקלה יותר, מנסיוני (אך לא מבוסס על דיעה מקצועית), למתכת כזו יותר סיכוי להשבר?
האם מה שאמרת מבוסס על בדיקות מדעיות למתכות הנתונות או על נסיון שלך עם שני סוגי הסכינים (לא במצבים מקבילים ברמה מדויקת)?

ברווז
מנהל אתר

הודעה על ידי ברווז » 20:12 ,25 מאי 2009, ב'

הסיכוי ל-2 המתכות להישבר הוא דיי זהה. הכל תלוי במה אתה עושה איתן. לא הייתי פותח ארגז עץ עם הסכין של הלדרמן, לא הסופר טול ולא הוויב, ולא אף אחד אחר- לצורך העניין. לעומת זאת הסכין של קא-בר המיוצרת עבור המארינס תוכננה לעמוד בעומס הקיצוני הזה והיא תוכל לעשות את זה.
מצד שני, אם תחדד עיפרון, הסיכוי שלך לשבור את הלהב קיים רק אם תפספס את העיפרון ותתקע את הסכין ברגל מהפלדה של השולחן...
שוב, הסכינים של הלדרמן הן פשרה בין כמה עולמות. זה חד, זה חותך, אבל זה לא נוצר להיות עמיד במאמצים בשום מקרה. זה לא סכין שהיא 100% סכין, אלא בן-כלאיים.
מה שאמרתי לא מבוסס על בדיקות מדעיות, אלא על הבנתי בתחום וניסיוני עם 2 האולרים הנ"ל, כמו כן מהבנתי את דרכי ה"התייעלות" של העולם.
קח לדוגמא את הפגיון של "גייסלר" , משהו סיני אאל"ט מול פגיון דומה אחר נניח של סוג או קרשו. הגייסלר עבה מאד, בצורה שמשפיעה דרמטית על הפאזה שלו, ועל יכולות החיתוך הכמעט לא קיימות שלו. לעומת זאת, בסכין שתוכננה ע"י חברה רצינית, בוא ניקח לדוגמא את ה"DAGGERT" של SOG- שם, אין הרבה עובי. מה שכן יש, זו הנדסה שתוכננה מראש לתת חוזק מכאני ללא שימוש בעובי אלא ע"י הוספת קשת למרכז הלהב, להגדלת עמידותו בלחצי שבירה אורכיים. שניהם עומדים בעומסים דומים מאד (אין לי מושג מי עומד ביותר עומס), אבל ה-DAGGERT יכול גם לחתוך בצורה מעולה בניגוד לגייסלר. מצד שני, לא הייתי מטיל אותו (הרבה...), בעוד שהגייסלר הוא אחד מהחביבות עליי להטלה משנים- ולא מראה סימני התייאשות.
גם מבט בנועל של הלהב יוכל להבהיר לך את התיכנון של הסכין ככלי נוסף ולא ככלי ראשי; ליינר דקיק שלא יכול להחזיק עומס כמו במבחנים של קולד-סטיל שבהם חיילים מטפסים על קיר בעזרת הידיות של הסכינים המוחדרות לקיר הנ"ל... גם המתכת של המעטפת דקה יחסית ונועדה רק לאחסן את הכלים ולאפשר שימוש בטוח, ולא להציע יכולות "משוגעות". לדרמן הוא לא יגואר- הוא יותר כמו מאזדה מליסינג. שניהם נוסעים מהר, אבל אחד מהם נותן לך הרבה הרבה יותר... :lol:
סכין שמקבלים במתנה לא בודקים לה בשיניים...

סכין מהגדרתה היא כלי לפני שהיא כלי נשק.

זילבנג
תושב קבע בפורום

Re: לדרמן שינו את המתכות של הלהבים - מה המשמעות?

הודעה על ידי זילבנג » 8:52 ,8 יוני 2009, ב'

shushahar כתב:שלום חברים
מראש מתנצל אם אני חוזר על שאלה שכבר נשאלה, אם כן אשמח להפנייה.
נשבר לי הלהב בסופר טול של לדרמן. מסרתי אותו לתיקון והחברה שלחה לי דגם חדש (קור) - יעני צ'יפרו אותי בשידרוג. אבל - הסכין נראית לי יותר מצועצעת אך מה שגרוע יותר- המתכת ממנה עשויים הלהבים נראית לי קלה יותר ופחות גמישה לעומת הסופר טול. התקשרתי לבקש א תהסופר טול בחזרה (היא אמרה שתרכיב לי מחלקים של סופרים אחרים) אך שאלתי בגדול היא - מה המשמעות של המתכות החדשות בלדרמנים לעומת הישנים יותר
רב תודות לתשובות מתוך נסיון והבנה.
א. קודם כל השאלה היא איזה דגם בדיוק היה לך - האם "סופרטול", או "סופרטול-200" וההבדל הוא בעיקר (אבל לא רק) בידיות-השחרור של נעילת הלהבים, שכלל לא קיימות בדגם שנקרא "סופרטול". בדגם "סופרטול"' שיחרור של להב-נעול נעשה באמצעות פתיחת להב אחר, ואם במקרה כל הלהבים נעולים, צריך מברג חזק שירים את לשונית-הנעילה, כדי לשחרר אותם - בקיצור, סמטוחה.

ב. הדגם "קור" בא לשפר ולהחליף את הדגם "סופרטול-200" בכל המובנים הטכניים והארגונומיים, וזה כולל קודם-כל את החלפת העיצוב של ידיות-השיחרור לנעילת הכלים, שב"סופרטול-200" זכו לביקורת כ"ידיות קשות להפעלה", הדורשות מאמץ רב, ואינן נוחות במיוחד. הידיות שונו לעיצוב שנקרא "לוק-בק" שהוא הנפוץ והנוח יותר, שיושם מאוחר יותר בכל דגמי החברה.

ג. אל תיתן ליציקת הפלסטיק הפנימית של ידיות הפלאייר לבלבל אותך, כאילו מדובר בצעצוע: זו יציקת ABS - פלסטיק משוריין הבא להקשיח את הידיות העשויות מפלח פלדה 1.2 מ"מ, בדיוק אותו עובי פלדה כמו ב"סופרטול". ההבדל הוא בקשיחות הידיות תחת עומס. הסיבה בגללה בחרו ביציקת פלסטיק במקום תוספת עובי לפלדה היא כדי לחסוך במשקל תוך הוספת חוזק. זהו בדיוק היי-טק במיטבו.

http://www.parmaplast.no/gml/uk/technic ... tr.htm#ABS

ד. אלא אם מדובר באספנות גרידא, אין שום סיבה מעשית להעדיף את דגם "סופרטול-200" ובוודאי לא את דגם "סופרטול" על פני דגם "קור" - שאל משתמשים וותיקים ותראה שההעדפה היא ברורה וחד-משמעית, והדבר כולל בין השאר גם את איכות המתכות (420 של דגמי סופרטול, מול 420HC ו 440C או 154CM בדגם "קור", תלוי בקושי ובגמישות הדרושה מהחלק המסויים בו מדובר) - כלומר שיפור והתאמת סוג המתכת לשימושי כל כלי בנפרד.

ה. בשנים האחרונות חלה התפתחות משמעותית בתכנון ממוקד של סגסוגות מתכת לשימושים מתמחים (תהליך שהחל בסוף שנות התשעים עקב זליגת ידע מטלורגי ומומחים מרוסיה ומזרח אירופה) והדבר מתבטא בין השאר גם במתכות בהן משתמשים בלדרמן. ראה לינק לפירוט של ההרכב והתכונות בסגסוגות לשימושי להבים:

http://www.cutleryscience.com/reviews/b ... rials.html

פרסם תגובה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ואורח אחד