שאלה למומחים

אספנים ותיקים עם אוסף מוגדר, העוסקים בתחום האיסוף שנים, ומתעניינים באיסוף של פריטים איכותיים, ושיחות עומק על נשק קר.
פרסם תגובה
tutisdog
הגורו הגדול
שאלה למומחים

הודעה על ידי tutisdog » 9:42 ,14 מרץ 2008, ו'

הייתי רוצה לנסות לייצר סכין בבית אבל אין לי גישה לשום מכשיר שיכול לעזור לי בטיפול טרמי ללהב הסכין , האמת היא שהניסיון הזה הוא בעיקר יותר לעבוד על צורה של להב ועל ידית כדי לרכוש ניסיון בעיקר בזה, אבל חשבתי לנצל כלי עבודה ישנים, הבנתי מכמה הודעות בפורום , שאפשר לנצל פצירות ישנות חשבתי לנצל סכין לחם ישן של סולינגן להב די עבה וארוך, האם אפשר לייצר משהו סביר ללא טיפול תרמי ???
האם אהיה חייב להעביר את הלהב טיפול תרמי גם אם מצאתי למחזר איזה סכין ישן עם להב יחסית איכותי???

argentum
תושב קבע בפורום

הודעה על ידי argentum » 14:41 ,16 מרץ 2008, א'

לא כל כך הבנתי מה המטרה שלך, לחסם את סכין המטבח או להכין סכין חדשה?
טיפול טרמי בסיסי אפשר בתיאוריה לעשות אפילו במדורה- חמם את הפלדה עד שהיא כבר לא מגנטית, ואז חסם במים קרים. כמובן שבשביל חיסום אחיד וחזק עדיפים תנורים עם בקרי טמפרטורה. אישית, אני חושב שזה לא כל כך קריטי (התנור, לא החיסום!) ולא חייבים להוציא אלפי שקלים על תנור משוכלל. תתחיל בקטן- עבודות נפחות פשוטות והרבה ידע תיאורטי.
עכשיו, אם אתה רוצה להכין סכין מה שנקרא from scratch, מפצירות ישנות וכו', זה כבר מצריך יותר ידע בנפחות ונסיון. ההמלצה שלי (כך גם אני התחלתי) היא אל תתחיל ישר בריצה. תלמד ללכת קודם.
רגע, אם יש לך כבר סכין של סולינגן, מה אתה רוצה לעשות, להשחיז אותה? זה כבר תחום בפני עצמו וקצרה היריעה מכדי לתאר את כל רזי ההשחזה.
אם תגדיר טוב יותר מה המטרה שלך, אשמח לעזור.

tutisdog
הגורו הגדול

הודעה על ידי tutisdog » 20:00 ,16 מרץ 2008, א'

אני אסביר את עצמי יותר טוב :D

יש לי שני סכינים בעקרון סכיני מטבח, של סולינגן, הייתי רוצה לעצב להם את הלהב והידית מחדש.

קראתי קצת והבנתי שברגע שאתחיל בעצם לשייף או להשחיז את הלהב לצורה הנכונה, אני יכול לפגוע בחיסום המקורי בגלל החום שתיצור ההשחזה.
הבנתי שעליי יהיה כנראה לבצע את החיסום של להב מחדש כדי לא לפגוע ביכולות של הלהב.

המטרה שלי הסופית היא בעצם לעצב מחדש את הלהב והידית . של שני הסכינים הקיימים.

רעי
בלייד ראנר

הודעה על ידי רעי » 7:50 ,17 מרץ 2008, ב'

מה שאתה מתאר פשוט בהרבה מייצור סכינים "ממש".
הטיפול התרמי "מתבטל" אם אתה מחמם מעל לטמפ' המעבר המגנטי (בסביבות 800 מעלות), ויכול להיפגע גם בחימום לטמפרטורות נמוכות יותר- 200-300 מעלות- למשך זמן מסוים (יגרום להרפיית יתר של הלהב המחוסם).
מכאן- אם את כל ההשחזות תעשה על קר, בטמפרטורת החדר, יש סיכוי לא רע בכלל שתצליח לשמור על החיסום המקורי.
על מנת לעצב את הלהב בטמפ' כזו כדאי להימנע מעבודה עם משחזת דיסק ומשחזת שולחנית (=אבן מסתובבת). לי יש שלייף קטן (מלטשת סרט) שעליו עשיתי דברים דומים, אבל אפשר להסתפק גם באבן יד גסה. נכון- זה ייקח זמן, אבל זה מבטיח שמירה על טמפ' נמוכה, ואת השלב הסופי תעשה על אבן יד בכל מקרה.

tutisdog
הגורו הגדול

הודעה על ידי tutisdog » 10:52 ,17 מרץ 2008, ב'

אחלה טיפים , תודה

אמיר_לב
אביר האפל

הודעה על ידי אמיר_לב » 14:31 ,19 מרץ 2008, ד'

נק' המגנטיות לא משתנה ממתכת למתכת?
כמו כן אם הוא יחמם את המתכת שוב לנק' הזו זה לא יפגע בחוזר שלה ?

אני שואל לא מפקפק חס וחלילה, סתם לידע אישי...

dBu24
בלייד ראנר

הודעה על ידי dBu24 » 15:28 ,19 מרץ 2008, ד'

רק מתכות ברזליות הן מגנטיות.

באשר לאבדון מגנטיות, עד כמה שאני זוכר, אז מגנטיות נקבעת ע:י סדר הגבישים במתכת,. כאשר מגיעים לטמפרטורה מסויימת, הגבישים קורסים ואיתם המגנטוית. כאשר המתכת מתקררת, היא מתגבשת והמגניות שבה לקדמותה.

על רגל אחת

דוד

רעי
בלייד ראנר

הודעה על ידי רעי » 16:16 ,19 מרץ 2008, ד'

על רגל וחצי:

המגנטיות היא תכונה שמקורה באמת במבנה הגבישי, במקרה של הברזל וסגסוגותיו מדובר על מבנה פריט (קובי ממורכז גוף- bcc). כאשר מחממים את הפלדה או הברזל, בסביבות 800 מעלות מתרחש מעבר פאזה- גבישי הפריט הופכים לגבישי אוסטניט. זה פשוט כמו לסדר קוביות במשולשים במקום במרובעים... גביש האוסטניט הוא קובי ממורכז פאה (fcc), ואינו מגנטי.
כאשר מקררים בחזרה מתחת לטמפ' הקריטית החומר שב למבנה מגנטי- פריט או מרטנזיט (אם מחסמים).
יש הבדל בין הטמפ' הקריטית של סגסוגות שונות- ישנם מסגסגים (=יסודות שמוסיפים לפלדה) מייצבי פריט, וישנם מייצבי אוסטניט. יש פלדות עם טמפ' מעבר נמוכה ויש גבוהה. מקרה מוכר וידוע של מייצב אוסטניט הוא ניקל- פלדות עתירות ניקל יכולות להיות אוסטניטיות בטמפ' החדר, ולפיכך לא מגנטיות- למשל פלדות אלחלד לסכו"ם.

לעניין החימום והשפעתו על החוזק- אם לא מחממים ומקררים בצורה מבוקרת אפשר באמת לגרום לפגמים במבנה כמו סדקים זעירים ובחימום ארוך שינוי גודל הגבישים של הפלדה, אבל זה ממש קיצוני.

yaron_iron
חדש בפורום

בקשר למגנטיות

הודעה על ידי yaron_iron » 8:30 ,20 מרץ 2008, ה'

יש טיפ קטן שעוזר...
מחזיק גוש מגנט שפרקתי מרמקול ישן בצמוד לתנור שלי (בעצם 2 מגנטים אחד לתנור פחם והשני לגז).
מוציא את הברזל ובודק... אם נידבק אז עדיין בעל תכונות מגנט אם לא אז דוחף למים / שמן.
תלויי בסוג המתכת.

פרסם תגובה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ואורח אחד