סוגי להבים

אספנים ותיקים עם אוסף מוגדר, העוסקים בתחום האיסוף שנים, ומתעניינים באיסוף של פריטים איכותיים, ושיחות עומק על נשק קר.
פרסם תגובה
ts
אביר האפל
סוגי להבים

הודעה על ידי ts » 17:07 ,28 ספטמבר 2007, ו'

איך אני יכול לדעת למה מיועד כל להב
כאשר אני מגיע לחנות זו או אחרת יש אלף סוגים
מעוגלים, ישרים, שיש להם זווית 45 מעולת וכו
אפה אני יכול לראות (משהוא כמו קטלוג/ספר) שמסביר
בדיוק את השימוש בכל להב ואיך לבחור את הסכין?

בתודה מראש
תם

ברווז
מנהל אתר

הודעה על ידי ברווז » 18:29 ,28 ספטמבר 2007, ו'

אין ספר או מדריך רשמי, למיטב ידיעתי,המסביר את הנקודה הזו.
עם זאת,
כתבתי מאמר קצר בזמנו, הנוגע לסוגייה הזו.
אתה מוזמן לעיין ולשאול עוד שאלות באם יהיו.
וכמובן,
ברוך הבא לפורום.
סכין שמקבלים במתנה לא בודקים לה בשיניים...

סכין מהגדרתה היא כלי לפני שהיא כלי נשק.

ts
אביר האפל

הודעה על ידי ts » 21:08 ,28 ספטמבר 2007, ו'

האם יש אפשרות להראות דוגמאות לסוגי הלהבים.
כתבת והמאמר טוב מאוד אך עדיין לא הבנתי ע"פ ההסבר את צורות הלהבים השונות.
אם תוכל לתת סרטוטים או תמונות של הדגמים השונים אודה לך מאוד

תם

ts
אביר האפל

הודעה על ידי ts » 21:22 ,28 ספטמבר 2007, ו'

ואוסיף ואשאל
אי צריך סכין שתהיה איתי במשך היום
כגון לקחת לטיולים בזמן השירות שלי (צה"ל) וכדומה.
סכין שתעזור ביומיום על איזו תצורת להב או חברה אתה ממליץ?

תם

רעי
בלייד ראנר

הודעה על ידי רעי » 22:00 ,28 ספטמבר 2007, ו'

צריך לאפיין את הצרכים:
אם מדובר בכלי לשימוש כללי, אולי עדיף שיהיו עוד אביזרים חוץ מלהב- חשוב בכיוון של אולר שוויצרי או מולטיטול כלשהו (לדרמן וכאלה).
אם מדובר בסכין בלבד- מה השימושים? אני מניח שבעיקר חיתוך- חוטים וחבלים, קילוף תפוזים, גילוף מקלות וכו'. אם כך- כדאי להתמקד במשהו עם נעילת להב טובה.
לגבי צורת הלהב- אני אישית מעדיף להבים ישרים ולא משוננים. זה פשוט וקל להשחזה (אם משתמשים הרבה צריך להשחיז מתישהו בכל מקרה).
אבל אולי לפני הכל- הגדר מסגרת תקציב. אז לא תהיה לך הפתעה כשתבחר את סכין חלומותיך ויתברר שכבר בגילך הצעיר אתה זקוק למשכנתא...
עד 100 שקל הייתי הולך על שוויצרי פשוט.
עד 300 על לדרמן בסיסי או לחילופין אולר מותג ידוע מדגם פשוט.

לבעלי כיס עמוק- השמיים הם הגבול
בהצלחה בחיפוש.

ts
אביר האפל

הודעה על ידי ts » 23:44 ,28 ספטמבר 2007, ו'

כוונתי בצורה היא לא משונן או חלק אלא הצורה לאורך הלהב
מעוגל , שיש לו בקצה מאין זוית והלהב עולה למעלה בזוית של כ45 מעלות, להב ישר לגמרי וכד'
לגבי האולר יש לי אבל פעמים רבות אני צריך סכין יותר מאסיבי בין אם לחבלים, צינורות, פירות, קרטונים, בדים, רשתוץ, גילוף מקלות וכו'.
השאלה היא איזן תצורת להב הכי מתאימה

ברווז
מנהל אתר

הודעה על ידי ברווז » 10:34 ,29 ספטמבר 2007, ש'

באדיבות גוגל ו-וויקיפדייה באנגלית.
לגבי התצורה הכי מתאימה.
רשמת מגוון פעולות שמתאים לפחות ל-2 סוגי להבים...
גילוף מקלות נוח יותר עם סכין בעלת להב חלק לגמרי וקצר קצת, לדברים אחרים עדיף סכין יותר ארוכה ואולי אף חצי משוננת.
מה התקציב שלך?
יש לכולנו שורה ארוכה של המלצות, כמו שאמרו לך החל מאולר וכלה בסכין משובחת שעולה...ועולה...ועולה...
והערת אגב, אם אתה רוצה משהוא איכותי שישמש אותך נאמנה, אין מה לעשות- ותצטרך לשלם... :wink:
בלי תקציב מוגדר קשה מאד לענות לך על השאלה.

ts
אביר האפל

הודעה על ידי ts » 16:24 ,29 ספטמבר 2007, ש'

תקציב עד 450 ש"ח

ts
אביר האפל

הודעה על ידי ts » 16:45 ,29 ספטמבר 2007, ש'

אלו שלושת התצורות העיקריות שאני מכיר עכשיו השאלה איזו היא המוצלחת ביותר?

dBu24
בלייד ראנר

הודעה על ידי dBu24 » 22:26 ,29 ספטמבר 2007, ש'

אני מצרף קישור לאתר שם מסבירים הכל על סכינים.

מומלץ ממש

דוד

http://www.equipped.org/devices4.htm

ts
אביר האפל

הודעה על ידי ts » 23:10 ,29 ספטמבר 2007, ש'

ts כתב:אלו שלושת התצורות העיקריות שאני מכיר עכשיו השאלה איזו היא המוצלחת ביותר?
http://photos.walla.co.il/tomsanting הנה הקישור

ברווז
מנהל אתר

הודעה על ידי ברווז » 0:03 ,30 ספטמבר 2007, א'

טכנית, שני הסכינים מימין הם בעלות אותה תצורה.
אי אפשר לבחור את הסכין "המוצלחת ביותר" על פי תצורת הלהב שלה.
נכון, התצורה עוזרת, תורמת ומשנה, אבל ישנם עוד כל כך הרבה רכיבים חשובים בסכין...
כעיקרון, טאנטו(סכין שמאלית בקישור שלך) ותצורת פגיון טובות יותר בביצוע פעולות של "דקירה".
דרופ-פויינט(מה שהראית בקישור-שני הסכינים מימין)מתאפיין בד"כ ב"שפיץ" מעובה ועמיד יותר לשימושים "מוזרים" בעת הצורך(פתיחת ארגזי-עץ וקופסאות צבע למשל, נעשות בצבא האמריקאי בעת הצורך עם סכין של קא-בר שמחולקת ללוחמים).
רוב ההסברים הללו מופיעים בלינק שנתתי, רק צריך לגלול מעט למטה, לא להיות עצלנים :roll: .
הכי יעיל בסכין נמדד לפי כמה פרמטרים:
סוג הפלדה, שקובע את תדירות הטיפולים והעמידות הטבעית של הסכין לבלאי משימוש.
אורך הסכין, שמקל או מקשה על ביצוע עבודות שונות.לגילוף כפי שאמרתי, למשל, מומלצת סכין קצרה כדי לא להפעיל מאמץ רציני על היד."אפקט המנוף".
כמובן שהאורך גם רלוונטי מבחינת החוק ונוחות הנשיאה בכיס.
משקל הסכין, שמשפיע על העייפות ואי-נוחות כתוצאה מהשימוש.
וכמובן, צורת הלהב.
סכין איכותית היא פשרה טובה של כל הנ"ל, עם מטרות ספציפיות שהיא צריכה לטפל בהם.
סכין צבאית, למשל, תצטרך להיות עמידה בשימוש מאסיבי ולא קונבנציונאלי לעיתים. התוצאה היא סכין יחסית עבה, כבדה,"שפיץ" מעובה או מחוסן בצורה אחרת, ולהב ארוך.
סכין לעבודה (למשל לחיתוך קרטון וניילון נצמד) לטעמי תצטרך להיות קצרה, חצי משוננת(העדפה אישית בלבד), פלדה שתצטרך מעט תחזוקה(מחזיקה חוד לאורך זמן),ראש מעוגל ככל האפשר בצד ההפוך לחוד וחוד ישר לאורך כל הסכין.
מבחינתי
הסכין הזו קרובה למושלמת. הבעייה היחידה שלה היא פלדה שמצריכה תחזוקה לעיתים קרובות. אבל זה חלק מהתחביב :lol: .
כל עוד אתה לא צריך את הסכין למטרות פליליות כמו דקירה,חס וחלילה, אין הרבה משמעות דווקא לצורה הכללית של הלהב.
בכדי שתקבל עוד מושג לגבי הדברים החשובים בסכין, אני ממליץ לך להיכנס לפורום הביקורות על סכינים ולקרוא שם את ההודעות. זה ייתן לך מושג יותר רציני על מה אתה צריך.
מקווה שעזרתי,
ואם יש למישהוא מה להוסיף או לתקן- אני אשמח.

קרמיט
אביר האפל

צורת הלהב

הודעה על ידי קרמיט » 9:44 ,30 ספטמבר 2007, א'

הפרמטרים לקביעת איכות הסכין אכן רבים הם: צורת הלהב, עובי, זווית השחזה, צורת ההשחזה,(Convex Grind, Flat Grind, וכו),להב משונן / חלק, סוג הפלדה, חישול, חומרי הידית, צורת הנעילה (עם מדובר באולר), איזון, איכות העבודה ועוד הרבה פרמטרים שקצרה היריעה מלהכיל.

יחד עם זאת, לפני הכול, אכן חשובה צורת הלהב וחשוב להבין זאת. לפני כל הפרמטרים והבדיקות עליי לקבוע את צורת הלהב המתאימה והרצויה לשימוש הספציפי שלי בסכין. צורת הלהב קובעת את פעולת הסכין. לכן חשוב להגדיר דבר ראשון את הצורה הרצויה. משהגדרנו את צורת הלהב, רק אז אנו פונים לבחינת הפרמטרים האחרים ורכישת הסכין הרצוי.

צורות הלהב השונות והעבודה שנועדו לבצע:
ישנן צורות רבות וזה נושא למאמר שלם. אני אנסה להסביר בקצרה את ההגיון שבצורות הלהב השונות. הסבר שאני מקווה יעזור בעתיד בבחירת הסכין המתאים.

בטן :
הבטן מעלה את יכולת החיתוך והשיסוף של הלהב. הבטן מפעילה זוית משתנה על האובייקט הנחתך / המשוסף, ומעלה את אפקטיביות החיתוך.
לפיכך אם חיתוך היא הפעולה העיקרית המצופה מהסכין, והיא הדבר הכי חשוב לי, והדבר שיהיה יעודו העיקרי של הסכין, עלי לזכור שככול שהבטן גדולה יותר יכולת החיתוך גבוהה יותר. יחד עם זאת עלינו לזכור שככל שהבטן גדולה יותר, הקצה של הלהב קטן יותר. כך שאנו מקבלים יכולת חיתוך גבוהה יותר על חשבון יכולת חדירה נמוכה (או לעיטים אף לא קיימת בכלל).
ה - Clip Point למשל יוצר קומבינציה של בטן ויכולת חיתוך גבוה, במקביל לקצה שמאפשר יכולת חדירה סבירה גם כן.

צורת ה - S :
ה -S מוסיף ליכולת החיתוך. התורפה במבנה ה - S נעוצה בכך שקשה מאוד להשחיז אותו על אבן.

הקצה:
הקצה הוא החלק שבעזרתו מבצע הסכין את החדירה. ככל שהקצה חד יותר ובולט, יוכל הסכין לבצע פעולת דקירה באופן יעיל ואפקטיבי יותר. כמובן שחשוב שהשפיץ יהיה חזק ולא ישבר תחת עומס הדקירה. לכך ישנן דרכים שונות החל מפלדה חזקה, חישול מתאים וכמובן מבנה להב שיקנה עמידות למטרת הדקירה. מבנה שכזה ניתן לראות בטנטו האמריקאי,מבנה השלד יוצר עובי מקסימלי בסמוך לקצה, דבר שמבטיח יכולת חדירה לאובייקט בעל קשיות גבוהה מבלי לגרום נזק לקצה הלהב.

בקיצור, בבואנו לבחור סכין צורת הלהב היא הדבר הראשון והחשוב ביותר. היא קובעת ומשפיעה על השימושים שנוכל לבצע בעזרת הסכין (למשל מלאכת מריחת שוקולד וריבה בטיול, תהיה קשה למדי אם הסכין שברשותי מצויד בקצה שפיצי ולא עגלגל. מי שמטייל הרבה בשטח ימצא שזו נקודה שמשפיעה מאוד על איכות החיים שלי בשטח). רק לאחר קביעת צורת הלהב התאימה, נפנה לבחון את שאר הפרמטרים.

ישנן צורות רבות של להבים, ההסבר לעיל מקנה הבנה בסיסית לגבי צורת הלהב (מבלי להיכנס לכל צורה וצורה). הבנה שתתן לדעתי מושג מספיק ויכולת לבחור את הסכין המתאים למטרה הרצויה.

רם (קרמיט)
נערך לאחרונה על ידי קרמיט ב 21:07 ,1 אוקטובר 2007, ב', נערך פעם 1 בסך הכל.

ברווז
מנהל אתר

הודעה על ידי ברווז » 15:34 ,30 ספטמבר 2007, א'

ניסיון של התאמת צורת הלהב להרבה משימות שונות תגרום בסופו של דבר לנשיאת הרבה סכינים....
אבל כמו שקרמיט אמר- צורת הלהב הכי טובה היא זו שמתאימה לרוב המטלות שעל הסכין לבצע.

ts
אביר האפל

הודעה על ידי ts » 13:06 ,2 אוקטובר 2007, ג'

את כל זה אני מבין.
אבל הבעיה העיקרית שלי היא שאני לא מבין ע"פ ההסבר בלבד
בעייה בהבנת הנקרא בעיקר.
לכן בקשתי הייתה בעיקר להראות את הלהב ולכתוב לידו את השם
דרופ פוינט, קליפ פוינט וכו
פשוט להראות את הצורה ולא להסביר בע"פ

בתודה מראש
תם

ברווז
מנהל אתר

הודעה על ידי ברווז » 13:28 ,2 אוקטובר 2007, ג'

בלינק שנתתי לך מוויקיפדייה, אם תגלול קצת למטה תראה תמונות סכמטיות של צורת הלהב והשם של הצורה לידם.
בנוסף אתה יכול לחפש בגוגל תמונות שם של כל צורה עם תוצאות וויזואליות.
אל תתעצל.

רעי
בלייד ראנר

הודעה על ידי רעי » 13:38 ,2 אוקטובר 2007, ג'

אני אתאר לך במילים, אם זה לא קשה מדי:

קליפ פוינט- מכיר את האולרים הקלאסיים (באק וכאלה), שגב הלהב מתחיל ישר, ואז מקבל קשת הפוכה (כאילו הורידו ביס) עד לקצה? זה קליפ פוינט. חיפוש תמונות בגוגל לדגם buck 110 folding hunter יציג לך דוגמה אחת מני רבות.
ספיר פוינט- בתרגום חופשי ראש חנית. הלהב מקבל קשת רגילה (לא כמו הביס מקודם) וגב הלהב מקבל את אותה הקשת. השפיץ הוא פחות או יותר מול אמצע רוחב הלהב. דוגמה קלאסית היא סכין שף פשוט (אירופאי, לא סנטוקו יפני). הקימור האחורי והקדמי כמעט זהים.
דרופ פוינט- טיפה יותר מסובך להסביר. דמיין לך להב שמתעקל אחורה בקשת אחידה. גב הלהב מתעקל גם הוא בקשת אחידה, אבל בניגוד לספיר פוינט, הקשת של גב הלהב היא ברדיוס הרבה יותר גדול, כלומר החוד הרבה יותר בצד גב הלהב מאשר בספיר פוינט. דוגמאות ללהבים כאלו- שוב חפש תמונות בגוגל עם מילת החיפוש precision hunter drop point.

המאמר שדוד שלח אליו מסביר יפה את ההגיון בבחירת להב בצורת דרופ-פוינט לשימוש כללי והישרדות: בניגוד לצורות האחרות, במבנה זה החוד חזק יותר ועבה יותר. כל שימוש לא שגרתי כמנוף או בכיפוף הצידה (אפילו במהלך חיתוך של משהו) יכול ליצור עומס צידי ולשבור את קצה הלהב. בעוונותיי יצא לי לשבור קצוות של להבים- ספיר פוינט של אולר שוויצרי וקליפ פוינט של איזה אולר ספרדי (רק את קצה השפיץ). דרופ פוינט בהחלט עדיף בהקשר הזה.

ts
אביר האפל

הודעה על ידי ts » 14:05 ,2 אוקטובר 2007, ג'

(קרמיט)רם
עזרת לי מאוד בהסבר שלך
עכשיו אני אסביר לאיזו מטרה אני צריך את הסכין שלי ומקווה שתוכלו לעזור.
אני כיום חייל קרבי (לוחם)
אני משתחרר בעוד כ10 חודשים ואז מתכנן טיול תרמילאות לדרום אמריקה.
אני צריך סכין בעל להב אחד ולא מולטי טול כיוון שכזה כבר יש לי אלא סכין שהוא יותר
מאסיבי ומיועד לעבוד כסכין.
השאלה היא איזו סכין באיזו צורה, איזה סוג פלדה עובי וכל המפורט לעיל אצטרך.
בשילוב הכי טוב (כי אין מושלם)

בתודה מראש
תם

קרמיט
אביר האפל

תרשימי צורה

הודעה על ידי קרמיט » 22:45 ,2 אוקטובר 2007, ג'

ברווז כבר נתן לך לינק, תגלול קצת, אם לא תתעצל תמצא.

כנס ללינק. רד עד שתגיע ל - Blades.
תמשיך לגלול למטה עד שתגיע ל - Shapes. שם תמצא שישה שרטוטים. ליד כל שרטוט ישנו מספר (מ - 1 עד - 6). מימין לשרטוטים ישנם הסברים. בהסברים מופיע השם של כל שרטוט (Clip Point, Drop Point וכו').

http://www.search.com/reference/Knife

בהצלחה.

ts
אביר האפל

הודעה על ידי ts » 11:35 ,5 אוקטובר 2007, ו'

תודה רבה לכם עזרתם לי מאוד

פרסם תגובה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ואורח אחד