עיוות קל לאחר חיסום

אספנים ותיקים עם אוסף מוגדר, העוסקים בתחום האיסוף שנים, ומתעניינים באיסוף של פריטים איכותיים, ושיחות עומק על נשק קר.
פרסם תגובה
tutisdog
הגורו הגדול
עיוות קל לאחר חיסום

הודעה על ידי tutisdog » 23:11 ,31 אוגוסט 2008, א'

שלום למומחים שלנו,

נתקלתי בבעיה , ואני צריך עזרה, יצרתי מספר להבים באורך כללי של כ-20 ס"מ ברוחב של כשלושה ס"מ , הפלדה היא בעובי של 3 מ"מ , פלדה 01 . לאחר שחיסמתי במדורה וטבלתי בשמן על מנת לקרר, חלק מהלהבים קיבלו עיקום קל .

שאלותי הן:
1 . האם זה נגרם מטבילה מהירה מידי או איטית מידי בשמן ?
2. האם זה כתוצאה מטבילה בשמן בזוית ולא בניצב ? , יש לציין שחלק טבלתי עם טיפה זוית בגלל שפלייר פטנט שקצת ברח לי עם ההידוק
3. כיצד ניתן ליישר חזרה אם בכלל, האם לשים שוב במדורה וליישר עם מכות קלות של פטיש??

מודה על העזרה שתתקבל בברכה

סול
עדיף כלב חבר, מאשר חבר כלב.

tutisdog
הגורו הגדול

הודעה על ידי tutisdog » 19:22 ,1 ספטמבר 2008, ב'

העיוות בלהבים היה של כ 1 מ"מ , גיליתי את העיוותים לאחר שכבר עשיתי נורמליזציה.

ניסיתי ליישר להב אחד מתוך שלושה שהתעוותו בדפיקות קלות של פטיש והוא נשבר. ניסיתי לעקוף את הבעיה ע"י חימום נוסף של שני הלהבים האחרים בטמפ נמוכה יותר ממה של הנרמול ולזמן קצר בהרבה, זה עזר לי ליישר את הלהבים.
השאלה שעלתה לי בראש לאחר מכן האם פגעתי בנרמול המקורי שעשיתי ע"י זה .
טמפ הנרמול היתה כ-220 מעלות למשך שעה.....החימום שעשיתי בכדי ליישר היה בטמפ, של כ-150 מעלות למשך 20 דקות.

האם הרסתי :?: :?

רמי
מכור לסכינים

הודעה על ידי רמי » 23:38 ,1 ספטמבר 2008, ב'

אם יורשה לי,
אני מנרמל בדרך כלל שופין לאחר החיסום בשיטת הצבעים והיא טובה בעיני כי אני לא יודע מה הרכב הפלדה של השופין. אחרי בערך 45 דקות בתנור של 230 מעלות מגיע הלהב המלוטש למחצה לצבע צהוב קש/תבן שהולך ונהיה יותר כהה לכיוון החום אפשהו באמצע אני מפסיק את התהליך ע"י קירור מהיר של הלהב, בינתיים קבלתי להבים עם אלסטיות לא רעה בכלל אבל קשה להגיד זאת בוודאות מכיוון שהלהבים עבים יחסית
אני יצטרך לנסות להתעלל באחד כדי לבדוק את גבולות האלסטיות שלו :cry:
custom is a knife with spirit

tutisdog
הגורו הגדול

הודעה על ידי tutisdog » 0:13 ,2 ספטמבר 2008, ג'

אם הרסתי איזה באסה כי אין לי חשק לרוץ לחפש עוד פחמים :wink: האמת היא שניסיתי להשחיז את הלהבים ונראה שדווקא הם עדיין די קשים , היה לי קשה לפצור עם הפצירה היא החליקה ויחסית היה יותר קל מאיך שהפצירה החליקה בבדיקה לאחר המנגל והשמן, הפחד שלי ששוב הם ייתעקמו אבל כבר הכנתי לי ברזל זוית כמו שהמלצת TC , נראה עד כמה חשק יהיה לי לנסות שוב עד סופ"ש הקרוב, קצת ביאס אותי הקטע, אבל ככה לומדים .

רמי
מכור לסכינים

הודעה על ידי רמי » 7:33 ,2 ספטמבר 2008, ג'

tc לא הבנתי את השיטה שלך אתה יכול להסביר עוד פעם, אם "המוט 90 מעלות לרוחב הלהב"!!

רמי
מכור לסכינים

הודעה על ידי רמי » 7:45 ,2 ספטמבר 2008, ג'

מה היא החורפה בדיוק, אני מתחיל להתבלבל? :roll:

רמי
מכור לסכינים

הודעה על ידי רמי » 7:51 ,2 ספטמבר 2008, ג'

ואם מרגישים את הצ'יפים או השינונים כשמעבירים ציפורן ל החוד אז יש בעיה, זאת אומרת מספיק שמרגישים לא צריך לראות?

tutisdog
הגורו הגדול

הודעה על ידי tutisdog » 19:24 ,6 ספטמבר 2008, ש'

עשיתי חיסום נוסף של להב רחב יותר אבל באותו עובי של פלדה 3מ"מ , השתמשתי בהצעה של TC לשים את הלהב על ברזל זוית והתוצאה מצויינת לפחות לדעתי בדקתי אותו בדיוק לאחר החיסום בעזרת שופין ויצא נהדר , עכשיו הוא בתנור בהרפייה גם לפי הצעת TC , בטמפ' של 200 מעלות למשך שעה , אני מאמין שייצא טוב . מקסימום מחר עוד מנגל :wink:

tutisdog
הגורו הגדול

הודעה על ידי tutisdog » 11:02 ,7 ספטמבר 2008, א'

סיימתי להכין ידיות לשני להבים שעשיתי, אחד סכין קילוף והשני סכין לירקות , ידיות מעץ אשוחית.
תמונה

tutisdog
הגורו הגדול

הודעה על ידי tutisdog » 12:43 ,7 ספטמבר 2008, א'

:D תודה על ההערה , אני שמח , למרות שעכשיו שאני מסתכל על התמונה, הידיות נראות לי קצת שמנמנות למרות שנוח לי בידיים הגדולות שלי, אבל קצת חסר פרופורציה עם שאר הסכין.

נשאר רק לבדוק בסלט הבא שאני מכין. בכל מקרה ניסיתי להגיע בזוית ההשחזה ל-flat grind כמה שיותר גם בגלל נוחיות ההשחזה בעתיד וגם על מנת שיהיה יותר נוח בחיתוך הירקות, נוכחתי לדעת שאחד הלהבים הקודמים שעשיתי לו chisel grind בלהב 4 מ"מ עבה מידי ומקשה על חיתוך של ירקות קשים ויצר חוסקר נוחות מוחלט בחיתוך סלט.

tutisdog
הגורו הגדול

הודעה על ידי tutisdog » 12:58 ,7 ספטמבר 2008, א'

אפרופו להבים שסיימתי יש לי עוד אחד מאותה קבוצה של אלה שעשיתי כבר ידיות, לזה עשיתי טאנג צר על מנת שיהיה סכין עם ידית hidden tang , ניסיתי ליצור משהו בסגנון בואי קטן, האורך של הלהב כ16 ס"מ עובי 3 מ"מ רוחב מקסימלי 3 ס"מ, קצת פיקששתי :? אבל אני עדיין שובר את הראש איך להכניס את הדבק לעומקו של כל החור או לפחות לרובו. שעשיתי בקרן שיש לי חור עובר הלהב אבל אני מפחד עדיין לנסות להדביק כדי שלא אעשה פדיחה ואהרוס את הקרן.

בתמונה השנייה זה הלהב שעשיתי לו חיסום והרפייה (דרך אגב יצא טוב ממה ששיערתי לפי הצעתך TC) נשאר לנקות להבריק להשחיז ולהכין ידית, שעדיין אין לי מושג מאיזה עץ, אני מנסה למצוא במושב חתיכת עץ זיית יבש לידית, נראה מה יעלה בחיפוש. אורך כללי של כ-29 ס"מ אורך הלהב כ 18 ס"מ והידית כ- 11 ס"מ, עובי 3 מ"מ

תמונה

תמונה

GOREN55
אביר האפל

הודעה על ידי GOREN55 » 21:48 ,7 ספטמבר 2008, א'

סול יפה מאד
2009 שולחן באטלנטה
מברוק

סער
הגורו הגדול

הודעה על ידי סער » 22:16 ,7 ספטמבר 2008, א'

סול, הדבקת ידית עם זנב חבוי: עדיף כמובן שהחור יהיה כמה שיותר צמוד, להתאמה מקסימלית ומינימום דבק. אני ממליץ להשתמש באפוקסי איטי של 24 שעות ייבוש, הוא חזק יותר ואפשר לתקן טעויות בשעה הראשונה. אפשר לצקת אפוקסי פנימה לתוך החור. רצוי לקדוח חור אלכסוני בקוטר קטן מגב/בטן הידית פנימה לתוך החור העיקרי, ליציאת אוויר ועודפי דבק. אחרי שתתאים סופית את הלהב בתוך הידית והדבק עדיין צמיג ערבב מעט נסורת של אותו חומר (מהידית) עם הדבק והסווה את החור.
אוצר וחוקר נשק היסטורי

ACT - Armed Combat & Tactics

רמי
מכור לסכינים

הודעה על ידי רמי » 23:40 ,7 ספטמבר 2008, א'

יופי של עבודה, לא הייתי מתנגד לפיני פליז 5 מ"מ גם בשביל להשלים את הצורה של הידית (מה שנקרא בשפת העיצוב - עוגן ויזואלי/חזותי), עכשיו צריך לאטום את העץ לא?

מחר אני מפרסם 4 סכינים שמוכנות למעט ידיות לשתיים מהם:
גדלים בין 110 מ"מ ל- 290 מ"מ פלדות של שופינים אמרקאיים בטכניקות שונות מקווה שיהיה גם מעניין :wink: סה"כ עבודה עד כה 6 סופי שבוע ברצף

tutisdog
הגורו הגדול

הודעה על ידי tutisdog » 1:32 ,8 ספטמבר 2008, ב'

:oops: :oops: :oops: :oops: :lol: :D
אני עוד מעט מסמיק מהתגובות.
שולחן באטלנטה עוד קצת מוקדם אני חושב אבל תודה בכל זאת, מחמם את הלב .
תודה רבה על העצות ועל התגובות החיוביות. :oops:

אני אנסה להדביק את הקרן לאחר שאקדח חור קטן שיתאים כמה שיותר בקוטר לעובי הטאנג שעשיתי, קצת חושש לנסות את שיטת החימום, חסר קצת ציוד נוח כמו מלחציים טובות ועוד כמה דברים שיהיה נוח לעבוד .
לגבי איטום העץ אני צריך לארגן לי שמן פישתן , ושעווה ולקרוא וללמוד מניסיונם של אלה שכבר עשו זאת כאן בפורום
מה שכן מצאתי עץ זית לידית של הלהב הגדול. רק צריך לארגן מקדח חדש למה נראה לי ששרפתי את שני המקדחים שהיו לי בקוטר של מוט הפליז עבור הפינים. אחת הסיבות שוויתרתי על פינים בסכינים שסיימתי להם ידיות. בפעם הקודמת קדחתי מהר מידי ולא דאגתי לקרר את המקדחים תוך כדי :?

tutisdog
הגורו הגדול

הודעה על ידי tutisdog » 17:07 ,8 ספטמבר 2008, ב'

לאחר שינוי קל בתוכנית עשיתי ידית מעץ זית גם ללהב עם הטאנג החבוי, ועל מנת להסתיר חלק מהקדח לטאנג מצאתי חתיכת פליז שטוח ועשיתי מפריד בין הלהב לידית עצמה, לסכין הגדול גם הכנתי שתי לחיים מעץ זית והדבקתי את הכל ללא פינים.

תמונות אפרסם בטח בעוד יום או יומיים לאחר שאסיים סופית את הידיות. בינתיים ניתן לדבק להתייבש , ולי קצת מנוחה :wink:

רמי
מכור לסכינים

הודעה על ידי רמי » 17:56 ,8 ספטמבר 2008, ב'

"להפנות את הגב לבעיות, לא גורם להם להיעלם. "

:lol:
מה תגיד על זה tutisdog :lol:

רמי
מכור לסכינים

הודעה על ידי רמי » 18:21 ,8 ספטמבר 2008, ב'

ידידי TC ולו לרגע אחד לא חשבתי שזאת ירידה אני מכיר את התגובות שלך הן לעניין ועמוקות ומתוך ניסיון :lol: ההערה שלי הייתה חברית בלבד וכך גם TUTISDOG אני מאמין צריך להבין אותה בסופו של דבר זאת רוח הפורם וזה מה שאני אוהב פה :lol:

tutisdog
הגורו הגדול

הודעה על ידי tutisdog » 18:39 ,8 ספטמבר 2008, ב'

הבעיה שלי היא יותר כלכלית ולא פחד דרך אגב, מכיוון שאני לא עובד כבר הרבה זמן נגמרו לי כל החסכונות ואין לי כבר כסף לחומרי גלם וציוד , אז ככה שזה ממש לא פחד , אחרת כבר הייתי קונה עוד 10 מקדחים כדי שאם אהרוס יהיה לי ספייר, מאותה סיבה אני לא רוכש מלטשת סרט ידנית או שלייף גדול ואת המעט שאני כן מצליח לארגן זה לרוב בעזרה של משפחה או לאחר כסאח טוב עם האישה, או לאחר שיטוטים באיזור בחיפוש אחר חומרי גלם שזרוקים ברחוב.אבל ממשכורת אחת אי אפשר לקיים לא משפחה לא כלבים ולא תחביבים כרגע. והאמת שהשבוע כבר הגעתי לסוף האויר הכלכלי. :cry: חשבתי שגם אני אמצא את מקומי מבחינה תעסוקתית וגם קורס של CNC סירבו לתת לי בגלל בעיה רפואית שעדיין אינני מצליח להבין מה היה הקשר בינה להין העבודה והלימודים, אז ככה שאני מנסה לשמור על אופטימיות אבל לא תמיד מצליח.

אז אני לא מתעלם מהבעיות ולגבי עבודה אני כבר די מיואש מלרוץ ממקום למקום ולקוות לטוב או לטוב ליבם של בעלי עסקים. :cry:

הייתי עובד נמל הרווחתי מצויין ולצערי הרב לא רכשתי מקצוע וכל חיי המקצועיים לפני הנמל הסתכמו בתחום אחד שאני מכיר טוב , אבל באיזור שלי אין בזה בכלל פרנסה שלא נדבר על זה שנמל חיפה מספנות ישראל בכלל לא טרחו לחזור אליי לאחר שביקשתי שם עבודה.

ואני לא נעלב לרוב מכלום , גם אם כן לעולם לא תדעו, יש צפרדעים שעדיף לשמור בבטן מה שנקרא
:cry:

tutisdog
הגורו הגדול

הודעה על ידי tutisdog » 18:44 ,8 ספטמבר 2008, ב'

דרך אגב אחת מהסיבות שבחרתי לעבור דווקא למושב שאני גר כרגע זה בגלל שיש הנחה במיסים כולל מס הכנסה , יישוב קו עימות או משהו כזה, אבל פרנסה מאד קשה באיזור למי שאין מקצוע, גם אין לי כסף על מנת לרכוש מקצוע , ומשכורת חודשית של אישתי טובה לנו למינימום של המחייה וגן של ילדה, לתחביבים שלי כבר אין כסף :cry: בקיצור הכל עקו כבר תקופה לא קצרה בכלל, והאמת שלא בא לי לחשוב מה יביא העתיד , כי הוא לא נראה ורוד כל כך.

סתם בשביל הקטע על מנת לממן חלק מהעלויות התחביב וחובות מכרתי את האופנוע שהייתי תלוי בו כמו רגליים באיזור שאני גר ועלה לי גם כך המון כסף שכבר לא יכולתי להרשות לעצמי להחזיק אותו.

לפעמים נמצאים בשפל שאין לו מוצא קל כמו שהיינו רוצים.
נערך לאחרונה על ידי tutisdog ב 18:52 ,8 ספטמבר 2008, ב', נערך פעם 1 בסך הכל.

tutisdog
הגורו הגדול

הודעה על ידי tutisdog » 18:55 ,8 ספטמבר 2008, ב'

כנראה באמת שהניתוח קצת היה רחוק מהמציאות שלי :wink: לא לקחתי אישית ולא ללב זה בטוח, וכן גם אני מקווה לטוב, השבוע רדפתי אחרי 3 חברות שמירה בשביל עבודה ובזבתי את הכסף שהיה לי לטסט של הרכב רק בשביל לעשות מטווח ולקבל רשיון מאבטח, אבל הפלא ופלא גם הם לא חזרו עדיין עם תשובה, וזה ממש מרתיח אותי.

Tengir
חדש בפורום

הודעה על ידי Tengir » 19:41 ,8 ספטמבר 2008, ב'

tutisdog, העיקר הסבלנות- בסוף מישהו כן יענה וכן תדפוק על הדלת הנכונה.
אולי גם כדאי לא לחכות לטלפון מהחברות שפנית אליהן, אלא לטלפן ולברר. מנסיוני, לעיתים זה משתלם.

tutisdog
הגורו הגדול

הודעה על ידי tutisdog » 20:04 ,8 ספטמבר 2008, ב'

תאמין לי שאני מברר ולא מחכה , אבל כשאומרים לך הבוס עסוק, והפרטים שלך על השולחן וכשהוא יחזור או ייתפנה הוא יחזור אלייך , אז יכול להיות כמה דברים: א' או שלא מתאים לו והוא לא רוצה לומר לא, ב' שהבוס עסוק במשך כשבוע שבועיים ולפעמים יותר, ג' או שלא מעבירים את הפרטים שלך באמת וממציאים לך סיפור. וכבר כואבות לי הרגליים מלשוטט באזורי תעשייה של אזור מגוריי. כי אני מאמין בחיתות רגליים כאשר צריך , אבל שוב ללא מקצוע הרבה יותר קשה למכור את עצמך.

מנסיוני בחיים ובמיוחד לפני נמל אשדוד כאשר הייתי צריך גם אני לברור קורות חיים של אחרים, לא תמיד הכל עבר לבוס ולא תמיד הבוס היה באמת עסוק :wink: לפעמים הוא לא ידע איך לומר לא למישהו כי זה הדבר הכי לא נעים לומר לאדם שמחפש עבודה. אבל אני אופטימי שלפחות בשמירה כן יחזרו אלי , נראה אותך מתקשר במשך 4 ימים ברציפות ומקבל את אותה תשובה, הבוס עסוק מאד והוא יחזור אלייך בהקדם או כשיתפנה

אני העיקר סבלני, כי אין לי ברירה אחרת למרות שזה מייאש. גם מייאש לרדוף אחרי כל מקום עבודה שיקבל אותך ודרך אגב זה לא תמיד מוסיף קרדיט למבקש העבודה על מנת שיקבלו אותו.
את זה ראיתי אצל בוסים קודמים שלי , שחלקם לא אהבו ש"מטרידים" אותם והיו כאלה שכן .

לכן מה אמרת צריך סבלנות והרבה במיוחד כשאין לך בעצם מקצוע. בסוף אני באמת אקיש על הדלת הנכונה.
אחרי חצי שנה של דפיקות על דלתות שליחת קורות חיים וניג'וס בטלפון על מנת לקבל תשובה גם אם שלילית. אני מתחיל לחשוב שחבל שעברתי לצפון למרות שאשתי מצאה כאן פרנסה טובה יותר מהיכן שהייתה. אבל לצערי אצלי הפוך בדיוק.

אלון_ש
חדש בפורום

הלהב העקום

הודעה על ידי אלון_ש » 22:27 ,14 ספטמבר 2008, א'

טוטיס, בדרך כלל, לפי מה שאני ניסיתי, צריך לטבול את הלהב בשמן חוד קודם והלהב צריך
להיות אנכי. הסיבה היא שהפלדה מתכווצת כאשר היא מקוררת ולכן אם צד אחד
מתקרר יותר מהר אזי הלהב מקבל כיפוף. בנוסף, יש לערבל את הלהב בשמן במהירות לאחר הטבילה.
בקשר לידיות - אני ממליץ על הברגה בקצה. אתה יכול לעשות הברגה ע"י מכשיר ידני
או לרתך בורג עם ראש שטוח. אני ממלית על האפשרות הראשונה.
בקשר לחומר אני עבדתי גם עם זית וגם עם פקאן ואני אגיד לך משהו -
הפקאן, שאותו חתכתי מאיזה עץ נטוש חזק בצורה מרשימה.
עשיתי ניסוי התעללות - לקחתי חתיכה מסכנה, קדחתי בה חור כדי שקוטר
הטבעת, דהיינו העובי החיצוני של הגליל היה 3 מ"מ וזרקתי אותה לקיבינימט
המון פעמים - נשארה שלמה...
לכן אני גם ממליץ שתנסה להתגבר על חרדת הפין (זה נשמע כמו משפט של פרויד...)
ותנסה, מקסימום לא תצליח, לא נורא.

רמי
מכור לסכינים

הודעה על ידי רמי » 22:41 ,14 ספטמבר 2008, א'

אם כבר מדברים על איך טובלים להב בשמן חיסום אני תאמת די מבולבל שמעתי וקראתי על שתי תאוריות: :roll:

הראשונה אומר טבילה ורטקאלית וזאת ע"מ (כמו שצינו חברי) להימנע מעיקום או פיתול בלהב, נשמע הגיוני.

השניה גורסת, טבול הוריזנטאלי כאשר החוד נכנס ראשון לשמן - למה? שאלתם, בכדי להשיג את הקשיות הכי גבוהה בחוד כאשר שאר הלהב מאבד חום במהירות שונה, נעניתם.

אני בינתיים טובל הוריזנטאלית למה, אין לי מספיק שמן (עצלנות) ובינתיים הכל בסדר

לגבי ערבוב הלהב בשמן - מדוייק לגמרי, בעת הטבילה נוצרים אדים ובועות מהחום בצמוד לשטחי המגע המתקררים ואז הולכת החום מהפלדה לשמן יורדת וכשמערבבים תמיד שמן חדש נוגע בלהב

נ.ב. - מומחים המליצו על חיסום בשמן זית וטענו שהוא מקנה לפלדה קשיות וחוזק עדיפים :roll:

אלון_ש
חדש בפורום

שמן זית???

הודעה על ידי אלון_ש » 17:13 ,15 ספטמבר 2008, ב'

אני לא חושב שיש עדיפות לשמן זית. זה נראה לי מוזר וגם יקר נורא.
אני משתמש בחיסום בשמן מכונות שחור משחור, בתוך כד חלב של פעם (20 ליטר בערך)
בעקרון רצוי להשתמש במיכל גדול בעת הערבוב משום שאם אין לך חופש תנועה אין לך
אפשרות לבחוש בשמן. (סגנון "מלתעות")
הצעתי - לך לאיזשהו מוסך עם קונטיינר גדול ותשיג מיכל מתכת גדול. טולי אפילו חבית
מתכת מנוסרת. חבל שההשקעה בחיסום תרד לטמיון בגלל מיכל חיסום קטן.
בקשר לטבילה, נראה לי שעדיין עדיפה השיטה האנכית כאשר החוד נוגע קודם, שהרי מטרתנו
בסכין היא קודם כל חוד חותך קשה ועמיד.

פרסם תגובה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ואורח אחד