אבני מים או אבני שמן?

אספנים ותיקים עם אוסף מוגדר, העוסקים בתחום האיסוף שנים, ומתעניינים באיסוף של פריטים איכותיים, ושיחות עומק על נשק קר.
פרסם תגובה
מליליה_צוקר
חדש בפורום
אבני מים או אבני שמן?

הודעה על ידי מליליה_צוקר » 13:55 ,15 יולי 2008, ג'

בתור אחת שרק התחילה להשחיז "ממש" (לא כמו שהייתי משחיזה לפני זה) הלכתי ורכשתי לי שלוש אבני מים תוצרת יפן. עכשיו מסתבר לי שיש גם אבנים שעובדות עם שמן. אמרו לי שאם אני שמה שמן אפילו פעם אחת על אבן מים היא תהיה הרוסה לתמיד. זה נכון? ומה בכלל עדיף להשחזה (של סכיני מטבח - זה בעצם מה שמענין אותי)אבני מים? או אבני שמן? מה אומרים המומחים?
מליליה צוקר
פדגוגית - פמיניסטית
אספנית סכיני מטבח ומקצצת קישואים נלהבת

רעי
בלייד ראנר

הודעה על ידי רעי » 14:39 ,15 יולי 2008, ג'

בעיקרון- כן.
יש באתר של גמל-שריד הסבר יפה על המבנה של חומר שחיקה והסידור שלו (סגור, פתוח), אין לי כח לצרף קישור.
בכל אופן- אבן השחזה משחררת חומר תוך כדי השחזה, וכך מתחדשים פני השטח החלקיקים שם חדים,טריים ורעבים למתכת. יש כאלו שמשחיזים "על יבש"- החומר המשתחרר נפרד ומתעופף מן האבן.
האבנים היפניות מתאימות לשימוש עם מים- המים מסככים מעט את פעולת ההשחזה, ומחזיקים קצת את החלקיקים שנפרדו על גבי המשטח. בסיום ההשחזה אפשר לשטוף את עודף החלקיקים ולהתחיל עם אבן נקייה.
אבני שמן (כמו אלו שהשתמשתי בהן) מאפשרות השחזה בסביבה שמנונית- עם שמן דק על פני האבן. היתרון בשמן- החלקיקים היורדים מהסכין לא מחלידים על פני האבן. הסיכוך טוב יותר ממים, ואפשר לקבל משטח חלק ושוחק. החסרון- שמן עם חלקיקים שנפרדו מפני האבן יוצר מין בוצה כזו, שנכנסת לנקבוביות של האבן, וסותמת את פני השטח.באבנים הגסות זה לא קורה כמעט, וככל שהולכים לאבנים עדינות יותר התופעה מעצבנת יותר.
למדתי הרבה מספרו של leonard lee- המדריך השלם להשחזה. בעיקרון הוא מתעסק בעיקר בהשחזת כלי-עבודה לנגרות, אבל יש לו פרק יסודי במיוחד על חומרי השחזה ושחיקה. הוא מראה מה היתרון באבנים היפניות. מטעמי זכויות יוצרים לא אסרוק לפה דפים שלמים, אבל אני אקרא ואסכם כשאחזור הביתה.
השורה התחתונה- אני מאוד מקווה בשבילך שלא שמת אפילו טיפת שמן על האבנים החדשות!

בתור אחד שהשחיז כל חייו על אבני שמן, אני חושב שאבני מים הן עסק נקי יותר, טוב יותר ומתאים יותר להשחזה של סכיני מטבח. זו גם דעתו של LEE הנ"ל.
אשמח לשמוע גם את דעתם של המומחים...

dBu24
בלייד ראנר

הודעה על ידי dBu24 » 18:22 ,15 יולי 2008, ג'

א': סכינים מחדדים ולא משחיזים.

ב': אבני מים יוצרים "בוץ" מטנף ומעצבן לא פחות מאשר בתאור של רעי על אבני השמן

ג': ליטוש עדין באמת, כזה שרק "טולמייקרים" מומחים יודעים לעשות, עושים עם אבני שמן. אצלי הם משתמשים בשמן מדולל בנפט.

ד': אכן אבן מים ניזוקה משמן ואז היא נסתמת לגמרי והדרך היחידה לנקות אותה זה בעזרת מכשיר אולטרסוניק, כמו שיש במרפאות שיניים (או אצלי :roll: )

ה': סכין במצב יחסית טוב לא דורש "השחזה" אלא חידוד קל בעזרת לוח יהלום או מקל קרמיקה.

"סוויש-סוויש" פעמיים, בודקים בעדינות עם האצבע האם יש גרד, מעבירים שוב בעדינות להורדת הגרד ואם הוא עבר לצד השני של הלהב, עושים עוד "סוויש" אחד עוד יותר עדין והסכין חד פיקס.

והסכין מוכן לקילוף בצל.

ו': עבור סכיני מטבח יש את המוטות פלדה שרואים בכל מקום והם מיוחדים לסכיני מטבח.

צריך לזכור שסכין מתקהה גם תוך כדי עבודה במטבח וצריך לחדד אותו לעיתים קרובות ואז, לא נתחיל להוציא את אבני המים או השמן ונשב להשחיז את הלהב באמצע הכנת סעודת סדר הפסח, אלא נשלוף את אותו הבארזל וניתן חידוד מהיר מידי פעם.

חדות הסכין נשמרת הכי טוב אם נקפיד לשמור אותו תמיד חד. ברגע שעובדים עם להב קהה אז המצב רק יתדרדר, יהיה נזק ללהב ואז באמת נצטרך לפנות לאבני המים/שמן לשחזור הלהב מההתחלה. ואם הלהב "נירוסטה", אז זה תענוג מפוקפק, "סנדוויק" או פלדת פחמן, סיפור אחר לגמרי

דוד

רעי
בלייד ראנר

הודעה על ידי רעי » 19:19 ,15 יולי 2008, ג'

דוד- הבוצה של אבני מים דלילה יותר, וקלה יותר לשטיפה. את זו של אבני השמן אף פעם לא הצלחתי לשטוף. "חידוש" שם אבני שמן עשיתי אבן על אבן פעם, וזה לא היה מוצלח במיוחד...
אני לא מוצא את אבני השמן שלי, אבל גם כשמצאתי, את הפיניש הייתי עושה על פס גרניט שמצאתי ליד מפעל השיש אצלנו בקיבוץ (יפתח), והלהב היה מבריק-מראה.
לגבי עניין ההשחזה- השטול או המוט הקראמי הם תחזוקה שוטפת- לפני או אחרי כל פרק חיתוך. אחרי כמה זמן הם מגדילים את זווית ההשחזה, וצריך לבנות את הפאזה מחדש, מה לעשות.. אצלי זה קורה כל חודשיים-שלושה: כל הסכינים מסודרים בשורה, ומקבלים סיבוב על כל סט האבנים לבנייה מחודשת של החורפה. אם מקפידים כדבריך על התחזוקה מהסוג הזה- כל השחזה היא קצרה יותר.

dBu24
בלייד ראנר

הודעה על ידי dBu24 » 22:14 ,15 יולי 2008, ג'

רעי כתב:דוד- הבוצה של אבני מים דלילה יותר, וקלה יותר לשטיפה. את זו של אבני השמן אף פעם לא הצלחתי לשטוף. "חידוש" שם אבני שמן עשיתי אבן על אבן פעם, וזה לא היה מוצלח במיוחד...
אני לא מוצא את אבני השמן שלי, אבל גם כשמצאתי, את הפיניש הייתי עושה על פס גרניט שמצאתי ליד מפעל השיש אצלנו בקיבוץ (יפתח), והלהב היה מבריק-מראה.
לגבי עניין ההשחזה- השטול או המוט הקראמי הם תחזוקה שוטפת- לפני או אחרי כל פרק חיתוך. אחרי כמה זמן הם מגדילים את זווית ההשחזה, וצריך לבנות את הפאזה מחדש, מה לעשות.. אצלי זה קורה כל חודשיים-שלושה: כל הסכינים מסודרים בשורה, ומקבלים סיבוב על כל סט האבנים לבנייה מחודשת של החורפה. אם מקפידים כדבריך על התחזוקה מהסוג הזה- כל השחזה היא קצרה יותר.
תגיד...... איך מצאת גרניט במפעל השיש? :lol:

תודה על הטיפ בכל אופן, כי מתגלגל אצלי איזה בלוק גרניט מ ל ו ט ש שריד של מכונת XYZ שזרקנו לפח לפני כמה שנים. אנסה סיבוב עליו.

באשר לבוצה של אבני מים, כמה שהיא עדינה אז בכל זאת מטנפת ורצוי לשים עיתון מתחת (באין יותר "על המשמר" אז לצורך העינין טוב גם "הארץ")

אנוכי, בתור אחד שבילה את כל חיי העבודה שלו בתוך שמנים למיניהם, ממש לא מפריע עוד קצת, וכאן הרי מדובר בכמות מיקרוסקופית של שמן.

בכל מקרה, מאז שגיליתי את היהלום, כל יתר האבנים נקברו אי שם באיזה מגירה נידחת. לצורך TOUCH UP מהיר יש לי מוט קרמיקה SILICON NITRIDE, שריד של איזה דינוזאור תעשייתי שבזמנו עלה הון וכל קניה של הדבר הזה היתה תלויה באישור שיחת הקיבוץ ( "אסיפה" בקיבוצי המפא"יניקים :wink: ). המוט הזה מחדד בצ'יק על יבש ובלי טכסים מיוחדים.

YMMV!!

דוד

מוטי לזר
אביר האפל

אבני השחזה

הודעה על ידי מוטי לזר » 23:11 ,15 יולי 2008, ג'

מאחר ומדובר בסה"כ בחומר שאמור להיות קשה , אני מנסה
ובכל סיבוב בחול, אני מביא עימי חלוקי נחל/אבנים שאני מוצא,ובודק שהם קשות.
מדובר בסוגים שונים שבניסוי ותעיה אני מגיע למסקנה אם הם קשים מספיק להוריד חומר.
קיים גם נושא הגירעון, יש קאלה חלקות יותר ל"פיינל טאצ'" ויש פחות עדינות.
גם בארה"ב אבני ארקנזס ווישיטה הם למעשה אבנים שחוצבים מההרים,
יש לי אבנים מנורבגיה, צפון צרפת,ועוד כל מיני חורים- והיום הבאתי מאזור מערב צרפת שנראות מתאימות, הבעיה הם מעוגלות טיפה,ובד"כ לא ישרות (למרות שמצאתי גם אבנים עם משטחים ישרים -כמו צפחות) ולכן ודורשות עבודה כמו אבנים להשחזת חרמשים,
ממליץ להתחיל לחפש,ולנסות על להבים שלא יקרה כלום אם ישרטו ע"י חומר "עצבני" מדי.
אני מוצא את זה כפן מרתק,
למרות שגם אני הגעתי למסקנה עם כל אבני השמן והמים, שאם אני רוצה להשחיז באמת ומהר- עם כל הנוסלטלגיה - אין (חוזר שנית) אין על שטחי היהלום של DMT ואחרות,
מהר, זריז, נקי, ואיכותי.!!

רעי
בלייד ראנר

הודעה על ידי רעי » 9:53 ,16 יולי 2008, ד'

ב-מ-ק-ר-ה הייתי שלשום ב- MDT לקחת פלטה מצופה ביהלומים 20 מיקרון... היהלומים אכן עושים עבודה נהדרת, אבל הזמינות, אוי הזמינות... יש לי גם סט פצירות יהלום שקניתי לצרכי תכשיטנות, אבל להעביר פצירה קטנה על להב גדול זה לא להיט.
האבנים תמיד נראו לי פתרון נוח וזמין, ולא יקר מדי. את אבני השמן החזקתי תמיד בסמרטוט שהוחלף כל שנה-שנתיים. הוא משמש בסיס יציב מתחת לאבנים בעת ההשחזה, ועוטף אותן למניעת לכלוך באחסנה.
לגבי אבנים טבעיות- זה ממש לא נוח כשהמשטח לא ישר, ויש גם בעיה של אחידות גודל הגרגרים. מספיק שיש 1% של גרגרים גדולים, מקבלים שריטות לא יפות בחומר. בצפחות זה ממש נורא- יש גארנטים קטנים ששורטים כל פלדה! באירלנד מצאתי siltstones שחורות יפות, אבל צריך היה להחליק במכונה או עם אבן אחרת את המשטח העליון, והתעצלתי.
דוד- לוח גרניט ששמים מתחת למכשירי מדידה, מלוטש-מט כזה, הוא חומר נהדר לפיניש! טיפה מים, טיפה לחץ והברק בוא-יבוא.במפעלי שיש יפתח חתכו וליטשו אבנים מכל המינים והסוגים.גם גרניט שחור.

רמי
מכור לסכינים

הודעה על ידי רמי » 22:22 ,16 יולי 2008, ד'

סיוע בקשה- רכשתי אבן השחזה לא כזה משהו יקר ולא יודע אם הוא שמן או מים וגם המוכר לא יודע כלום - אני מעריך שהוא אבן מים כי כאשר התחלתי להשחיז ללא מים וללא שמן האבן התחילה "להתפורר" מהר מדי מאשר אבני שמן שאני מכיר
מה זה יכול להיות?

דרך אגב השלמתי שתי סכינים משופין טרם צלמתי יבוא בהקדם
custom is a knife with spirit

רעי
בלייד ראנר

הודעה על ידי רעי » 6:21 ,17 יולי 2008, ה'

נסה לעבוד עם מים- לפני ההשחזה שים אותה בכלי עם מים שתספוג, ותוך כדי ההשחזה שים מדי פעם מים על המשטח העליון.

ts
אביר האפל

הודעה על ידי ts » 0:52 ,19 יולי 2008, ש'

אם כך אני רוצה להשחיז הסכין שברשותי.
אילו אבן הייתם ממליצים (חברה) או שזה לא רלוונטי.
ובאיזה חנויות הייתם ממליצים לקנות. (לגבי איזו חנות לא בהכרח שם אלא גם תחום עיסוק של החנות)
אני מאזור אשדוד.
ומה זה בדיוק משטחי היהלום שאתם מדברים אליהם?

תם

מוטי לזר
אביר האפל

מסר

הודעה על ידי מוטי לזר » 7:19 ,19 יולי 2008, ש'

הי תם
שלחתי לך מייל ומסר בנושא, אם לא התקבל תוכל להתקשר אלי ל0543144463
להית
מוטי

dBu24
בלייד ראנר

הודעה על ידי dBu24 » 8:24 ,19 יולי 2008, ש'

ts כתב:אם כך אני רוצה להשחיז הסכין שברשותי.
ובאיזה חנויות הייתם ממליצים לקנות. (לגבי איזו חנות לא בהכרח שם אלא גם תחום עיסוק של החנות)
אני מאזור אשדוד.

תם
בעשרת יש גישעפט לסכינים שם קניתי לוח יהלום

אם אתה בא מכביש החוף, פנה לכוון קבוצת יבנה, בצומת עם הרמזור פנה שמאלה. סע עד הכיכר ופנה ימינה עד כיכר שיש שם איזה סילו גדול או משהו דומה, פנה ימינה ואחרי איזה 100 מטר יש דרך אפר ימינה. סע עד הצריף המגודר.

זה המקום.

באשר למרחקים, הם -/+ 20% אבל אין איפה ללכת לאיבוד.

דוד

מליליה_צוקר
חדש בפורום

הודעה על ידי מליליה_צוקר » 19:12 ,19 יולי 2008, ש'

ts כתב:אם כך אני רוצה להשחיז הסכין שברשותי.
אני מאזור אשדוד.

תם
אני הזמנתי את שלי מחברה יפנית באינטרנט - שלי הגיעו מכאן: http://www.japanesechefsknife.com/default.asp
מליליה צוקר
פדגוגית - פמיניסטית
אספנית סכיני מטבח ומקצצת קישואים נלהבת

פרסם תגובה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ואורח אחד