סכיני custom : עד כמה זה השקעה משתלמת?

אספנים ותיקים עם אוסף מוגדר, העוסקים בתחום האיסוף שנים, ומתעניינים באיסוף של פריטים איכותיים, ושיחות עומק על נשק קר.
פרסם תגובה
ts
אביר האפל

הודעה על ידי ts » 3:14 ,9 יוני 2008, ב'

TC תרשום הזמנה קניתה אותי

סתם לא אין לי מספיק כסף אבל אם היה הייתי קונה תאמין לי.
טוב נו עוד 33-4 חודשים כשאהייה אזרח אז יהיה כסף ואני מקווה לסכין ממך.

עד אז
סכין קסטום לא אמורה להיות בהזמנה אישית כלומר מותאמת ספיציפית לפי דרישה?

tutisdog
הגורו הגדול

הודעה על ידי tutisdog » 7:20 ,9 יוני 2008, ב'

עד אז
סכין קסטום לא אמורה להיות בהזמנה אישית כלומר מותאמת ספיציפית לפי דרישה?
לא בהכרח, רק תקרא את החישוב הגס שעשה TC ותעשה חשבון שכל אמן יש לו משהו שמייחד אותו ורק אותו, אז תבין שכל קסטום הוא משהו בפני עצמו ולא בהכרח רק בגלל שמותאם לדרישות של מי שהזמין. דוגמא טובה לכך ראה את ההבדל בין העבודות של היצרני קסטום המקומיים שלנו , כל אחד מהם עושה עבודות מדהימות ועדיין כל אחד אינו דומה לשני ויש מאפיינים שמייחדים כל אחד מהם. בשביל זה אני אוסף ושומר לי בצד כל פעם קצת כסף עד שאוכל לממן לי סכין קסטום .

סער
הגורו הגדול

הודעה על ידי סער » 10:36 ,9 יוני 2008, ב'

נושא מצויין לדיון, צריך להכניס עוד משתנים למשוואה:

לא כל יצרן פול-טיים מקפיד על איכות ואו על גימור. ישנם כאלה שמתמקדים בייצור כמותי. חריגים מסוגלים לייצר גם בכמות, ואפילו גדולה, וגם באיכות מוקפדת - למשל ג'והן נלסון קופר ז"ל שייצר למעלה מ 50000 סכינים בימי חייו (חמישים אלף!) ושמוצריו מאד מבוקשים.

יש יצרנים חובבים, פארט-טיים, שיש להם הכשרה מקצועית ממנה הם מתפרנסים ביום יום, למשל צורפים, חרטים, מסגרים - שמיישמים את הכשרתם בייצור סכינים ברמה מאד גבוהה.

בהקבלה לשוק האמנות הפלסטית - יצרן סכינים שלא נסחר בתערוכות ובמכירות פומביות - נשאר זניח ולא יזכה לערך אספני או אינהרנטי. כיסוי תקשורתי רק מועיל.

בהמשך לנ"ל, "ערך אספני" הוא הרבה פעמים עניין של טרנד. יצרן שמתפרסם צובר רשימת הזמנות מעבר ליכולת האספקה בזמן סביר, מה שמאדיר את שמו ונותן פרנסה לדילרים. לפעמים יש הבדל של יותר ממאה אחוזים במחיר, אבל מי רוצה לחכות שלוש שנים ויותר?...
אוצר וחוקר נשק היסטורי

ACT - Armed Combat & Tactics

dBu24
בלייד ראנר

הודעה על ידי dBu24 » 11:32 ,9 יוני 2008, ב'

נראה לי שלקבוע את מחיר סכין קאסטום לפי כמות היוצרים או הקושי בהשגה הם לא עניינו של הקונה הפוטנציאלי.

וזה בדיוק כמו כל יצירת אמנות אחרת. יש הרבה מאד פרמטרים אחרים שקובעים את המחיר, כמו למשל ערך חומרי הגלם, איכות העבודה של האמן, המסר או ההצהרה שביצירה, מוניטין היוצר וערך יצירות אחרות שלו. פיקסו יכול היה להתפנק ולבקש מיליון $$ על איזה קישקוש עם עפרון על מפית נייר של דוכן פלאפל . על אותו קשקוש שלי אני לא אקבל כלום.

גם אני עושה סכיני קאסטום . האשה טוענת שהם כמעט ההכי יפים בעולם או לפחות הרבה יותר מכאלה שרואים פה ושם מדי פעם, אלא שלי אין שוק, אני לא משתתף בתערוכות ול"יצירות" שלי אין שוק ואין מחיר, אפילו אם אשתמש בלהבים של אנדרסון מקושטים בזהב, יהלומים ופנינים משובצים בפאו רוסה. זה מקסימום יהיה קיטש יקר כמו הרבה איכות נמוכה נוצץ שרואים כל יום

אני חושב שהפרמטר ההכי חשוב וקובע הוא דוקא מה שציינתי למעלה כ"מסר והצהרה אמנותית" של היוצר. ראה את הדוגמה עם הקישקוש של פיקסו

אני ממש לא מומחה במתן הערכות ליצירות אמנות אבל יש כאלה שמתפרנסים מזה לא רע ומעניין לשמוע מה להם יש להגיד

דוד

רמי
מכור לסכינים

הודעה על ידי רמי » 11:52 ,9 יוני 2008, ב'

אם יורשה לי בעניין,

אם נשווה לאומנות הרי מי הוא אמן היום בהגדרתו העכשווית "כל מי שמגדיר את עצמו כאמן וקורא לעבודות שלו אומנות".
ובתחום הסכינים יצרני custom הם אלה שמגדירים את עצמם ככאלה. באומנות ישנם רבבות אמנים אך חלקם הקטן הם ידועים וגדולים וזה בעיקר בגלל שהתפרסמו מיצירות טובות ומוערכות (ע"י מי מוערכות: מבקרים, אקדמאיים והקהל צרכן האומנות), בעיני יצרן custom מוערך בסופו של דבר וכך אמור להיות בעיני לפחות לפי טיב ואיכות היצירות שלו והיכולת להשאיר חותמו על כל יצירה ולא משנה איזה דרישות יש ללקוח, ולא לפי כמות הפרסות, כמות היצירות או כמה הם זמינות בשוק או לא. עבודות אלו ימכרו בעתיד הרחוק כיצירות אומנות

(רובם המוחץ של גדולי האמנים בתרבות המערבית התפרסמו לאחר מותם) רק אז ידעו להעריכם

ברווז
מנהל אתר

הודעה על ידי ברווז » 12:15 ,9 יוני 2008, ב'

TC, כל כמה חודשים מתפרסמות תמונות של הסכינים שDBU עושה,, חיפוש קטן יעזור הרבה.
DBU,הסכינים שלך להבנתי הם חצי-קוסטום: להבים קנויים וידיות תוצרת עצמית.

סכין קוסטום היא מה שהיא קודם כל בעיני המשתמש\אספן\קונה.ביטוי סתמי, אך אנסה לפרשו:

ישנם אנשים שאוהבים סכיני קוסטום מסיבות אסטתיות, ישנם מסיבות פראקטיות וישנם מסיבות של ערך, כמותי או אפילו סנטימנטלי.

אספן רציני צריך לשאול את עצמו כמה שאלות לפני שהוא קונה סכין, כמובן!- אבל מהי השאלה הנכונה?
אין דבר כזה "שאלה נכונה" יש "שאלה נכונה עבור האינדיבידואל". :arrow:
ההבדל הוא עצום.
אם אני הייתי עומד בפני רכישת סכין קוסטום(יום יבוא TC ואני "אשב לך על הווריד" שתכין לי אחת...), הייתי שואל את עצמי איזו תועלת אני אוציא מהסכין, דבר ראשון. הסיבה היא שאני בחור פראקטי. האוסף שלי מעיד על כך-אחת הסיבות שנמשכתי לקו הצבאי היא העמידות של המוצרים שהולכים לצבא.
רציתי כנער כלים צבאיים לשימוש כדי שלא יישברו בהתעללות שהעברתי אותם(הייתי ילד ולא הבנתי כלום עוד...).
העניין דבק, והתחלתי ללמוד על הפריטים ההיסטוריים האלה, ועדיין הם פראקטיים ונועדו לשימוש במקור.
ישנם סכיני פאנטאזייה שלא הייתי קונה, למרות שמצאו חן בעיניי עד מאד, כי אין להם שימוש.
הנקודה היא, שסכין קוסטום בעיניי מוגדרת על פי תפקודה לפני הצורה ולפני הערך העתידי.
לצורה גם יש חשיבות בעיניי-אין שום סיבה שסכין פראקטית תהיה מכוערת, אבל זה לא תנאי הכרחי :wink: . ובנוגע לערך...זה רק יתרון בעיניי שיהיה לה ערך, אבל זה לא בתחשיב הסיבות לקנייה שלי כלל...
לא הייתי שואל את עצמי על ערך הסכין בעתיד-כי הערך החשוב שלה הוא בשימוש עבורי. סכין שמותאמת לחלוטין למטלות שאני מייעד אותה צחסוך לי הרבה תסכול, זמן ועצבים-ופה הערך שלה בעיניי.
בשלב הזה כבר איבדתי את הכיוון של מה שרציתי להגיד פה בכלל...
:roll:
TS,
סכין קוסטום זו הגדרה לסכין שנוצרת בצורה לא סדרתית ע"י אנשים פרטיים, בין אם לפי הזמנה או אם ליוצר היה רעיון טוב בלילה ורצה להגשימו.
אגב ישנו אתר המוכר סכיני קוסטום יפות במחירים מטורפים...הי הל י אותו במועדפים אבל הוא "ברח" לי-צריך לצוד אותו.
דוגמא ראשונה
דוגמא שנייה
וזה האתר שחיפשתי.היה ציד מוצלח!....
סכין שמקבלים במתנה לא בודקים לה בשיניים...

סכין מהגדרתה היא כלי לפני שהיא כלי נשק.

אמיר_לב
אביר האפל

הודעה על ידי אמיר_לב » 13:00 ,9 יוני 2008, ב'

לדעתי השוק של סכיני הקאסטום בארץ חדש אבל במגמת עליה
TC, תמיד יהיו אנשים שישוו בין איכות לכסף ויעדיפו את הכסף, הישראלים ירהיבו ויתמקחו גם לאחר שנקבע המחיר זה אופי מכוער אבל זה האופי שלנו בישראל להתמקח על עסקה שכבר סגורה

אישית כיום יש לי ארבעה סכיני קאסטום, שניים שקניתי בשוק פשפשים באמסטרדם אחד של רודי ועוד אחד של חבר (סכין נירוסטה - אני לא יודע אם ניתן לקרוא לזה סכין אבל זה יפה בעיני)
לדעתי ערכן של הסכינים הללו גבוה יותר מכל סכין סדרתית ובאמת לא משנה עד כמה הסדרתית חזקה טובה או יפה. תחשבו לרגע זו הסכין היחידה שקיימת בעולם והאיכות- בכל מבחן שעשיתי לסכין של רודי היא היתה טובה במיוחד.

צריך לחשוב על העבודה שמשקיע הנפח בסכין ואת המחויבות שלו ביצירה השלמה-והתשלום למעשה הוא על הכשרון של הנפח ועל היכולת שלו ליצור מה שנרצה כי עם כל הכבוד לא כולנו נפחים, ולא כולם יודעים להכין כלים שראויים להמכר.

ts
אביר האפל

הודעה על ידי ts » 14:25 ,9 יוני 2008, ב'

חייב לציין אתר מוצלח ביותר

ts
אביר האפל

הודעה על ידי ts » 19:15 ,9 יוני 2008, ב'

TC
שאלה מקווה שאני לא מטריד
כיוון שהיום אין לי הכסף רציתי לדעת מה בערך יהיה מחיר
א-למאצ'טה באורך כללי של כ40-50 ס"מ
ויותר מעניין
אני מעוניין בסכין דומה לזו
http://www.knifecenter.com/knifecenter/ ... ba529h.jpg

http://www.knifecenter.com/knifecenter/ ... 2ba538.jpg

http://www.knifecenter.com/knifecenter/ ... 120579.jpg
את האחרון הכי אהבתי

אבל זה הכיוון עם ידית קרן אייל

בתודה מראש
תם

נ.ב-אני שואל כדי לדעת כמה עלי לחסוך
מקווה שאינני מוריד

Guest

הודעה על ידי Guest » 19:15 ,9 יוני 2008, ב'

לחובבי הקאסטום, האתר מתחדש כל חודש - http://www.knifeart.com/
לגבי השאלה שהעלה TC , ההשקעה משתלמת כן/לא היא בעיני המשקיע. קודם כל, אדם שלא עמוק בתוך זה, מלכתחילה לא ישקיע מאות דולרים בסכין קאסטום, אלא יקנה בחנות השכונתית סכין סינית מדוגמת בשקל וארבעים. לכן לאספן זה בודאי משתלם. האם זה משתלם ליצרן? זו כבר שאלה שכל ימרן קאסטום יודע לענות עליה לעצמו.
מייק
נערך לאחרונה על ידי Guest ב 19:42 ,9 יוני 2008, ב', נערך פעם 1 בסך הכל.

tutisdog
הגורו הגדול

הודעה על ידי tutisdog » 19:16 ,9 יוני 2008, ב'

כל הנושא מזכיר לי שיחה שהייתה לי עם זוג חברים לפני כשלושה חודשים, האשה היא ציירת ולצערה היא לא מתפרנסת מזה לפחות לא בארץ , חצי מהציורים שלה לא נמכרים בגלריה ולא הולך לה, אבל לחו"ל היא מצליחה למכור קצת יותר, מה שכן המסקנה היא שלמרות שיש לה פוטנציאל בחו"ל כאן בארץ שוק האומנות לדעתי הוא הרבה יותר מצומצם ולכן לרוב האמנים קשה כאן עם השוק , כי לא תמיד יש מי שיקנה במחיר שהאמן מבקש, כמו שאמיר אמר הישראלי תמיד אוהב להתמקח ולא תמיד האיכות והאומנות הם באמת הקטגוריה הקובעת בשבילם.

מי שרוצה להינות מאומנות טובה צריך לדעת גם לשלם :!:

ts
אביר האפל

הודעה על ידי ts » 19:40 ,9 יוני 2008, ב'

כי אצל הישראלי זה כך
הוא רוצה לקנות את הכי טוב במחיר הכי זול
ולמכור את הכי זול במחיר של הכי יקר

ישראלי לא יכול למכור לישראלי
אם אתה קומבינטור אתה לא יכול לעבוד על קומבינטור

ts
אביר האפל

הודעה על ידי ts » 20:28 ,9 יוני 2008, ב'

TC_Blades כתב:
ts כתב:כי אצל הישראלי זה כך
הוא רוצה לקנות את הכי טוב במחיר הכי זול
ולמכור את הכי זול במחיר של הכי יקר

ישראלי לא יכול למכור לישראלי
אם אתה קומבינטור אתה לא יכול לעבוד על קומבינטור
אני לא מנסה לעבוד על אף אחד. מי שעובד מולי יודע שאני ישר כמו סרגל ולא מוכן להיגרר לכל ה"קומבינוט" האלה כמו שאתה מכנה אותן. ויש מספיק לקוחות מכובדים ומוערכים כאן בארץ - והם ההוכחה לכך שזה לא עניין "ישראלי" - זה עניין של אופי אישי של אדם ואיך הוא מחליט לנהל את עצמו בזמן שהוא עוסק במסחר.

ואגב, המשפט "ולמכור את הכי זול במחיר של הכי יקר" זה דוגמה טובה להתבטאות "מצמיחת כנפיים" כי יש בתוכה רמיזה, לא עדינה כלל, לכך שהמוכר מנסה למכור איכות נמוכה.
שלא תבין לא נכון אני לא בא בטענות לאף אחד במיוחד לא אליך
אני לא אומר שכולם כאלה אבל פעמים רבות זו ההרגשה.
ותסכים איתי שבארץ לא כאשר מוכרים דברים
תמיד חושבים איפה מקמבנים אותי.
אם זה בקניית בית אורכב (שם זה הכי נפוץ)
אני לא אומר שכולם כאלה ומצטער אם פגעתי בך או שהובנתי לא נכון.

ושאלתי אותך שאלה בעמוד הראשון של שרשור זה ותהיתי אם זה אפשרי לקבל תשובה וסליחה אם אני גורם לך טרחה

תם

ברווז
מנהל אתר

הודעה על ידי ברווז » 21:16 ,9 יוני 2008, ב'

תגדיר את סכיני הקוסטום איך שתרצה, TC, הן עדיין יצירות אמנות בעיניי אישית ובעיני עוד רבים וטובים.
במקרה הן גם העבודה שלך, אבל זה לא קשור... :wink:
אני מתייחס כמובן לסעיף ד שלך:
"ד. המילה "אומן" - לכל הפחות בישראל, אך גם במקומות אחרים, הפכה ברבות הימים למרבץ שוורים ומדרס חמורים - שלא יקחהו אדם בידיו - לא כל שכן בפיו! (תודה לפרופ' לייבוביץ' ז"ל ). אנחנו לא כאן כדי לזכות בהנצחת שמינו בפנטיאון של גדולי אומני העולם - או אפילו אומני הארץ. הכרה אקדמית מעניינת לנו את ה.... אנחנו כאן כדי להתפרנס בכבוד. "

לאורך כל ההיסטורייה, לאנשים החשובים בשבט ולמנהיגים, הייתה סכין מפוארת יותר מלאחרים. אפילו הם הכירו בחשיבות ובהבדלה הזו, של סכין שהיא אמנות כמו שהיא שימושית.

לו היו לי את ה"פרוטות" הנדרשות להשקיע בסכין קוסטום כמו שישנם באתר, האמת-לא חושב שהייתי משקיע בהן. אלא באחת שתיוצר עבורי.
מה לעשות של"פשוטי העם" מחירים של אלפי דולרים נשמעים קשים להבנה?...
עמיר צודק. זה האופי הישראלי. תמיד הישראלי המכוער יצוץ לו ברגע שאתה לא מצפה לו. בעיקר בעסקאות למיניהן. תמיד יש את "ההוא של ההיא שמכיר את זה מפה שעבד עם זאתי משם שעברה משם לשם ופגשה שם את אחות של הבבא-סאלי שלח אותי" ומצפים להנחה עצומה...

tutisdog
הגורו הגדול

הודעה על ידי tutisdog » 21:24 ,9 יוני 2008, ב'

אישית אני לא חושב שאתה מתבכיין על הישראלי המכוער , אבל מה שכן נגד הישראלי המכוער אין מה לעשות, ונכון שלא כל האספנים הם הישראלי המכוער אבל גם בתוך אלה שאוהבים אומנות יש ואספנים בעצמם ובתוכם גם את הישראלי המכוער, לא כולם לצערינו יודעים להעריך השקעה של עבודת מיוחדת או של אומנות טובה . ושוב לא כולם . אבל אין מה לעשות גם האחוז הזה שקיים נחשב ומשפיע את שלו. המשפט money talks bullshit walks לא כל כך תקף באומנות כי שוב אומנות זה בעייני המתבונן אני חושב שכל אחד שיוצר אומנות כלשהיא יכול להיות גרוע ויקרן בעינייי אחד ולהיט בעיניי השני. ואני חושב שאין אומן שחושב שהאומנות שלו זוועה. כי אחרת הוא לא היה מנסה להתפרנס מזה. ושוב אני חוזר לשיחה עם זוג החברים, היא ציירת ולא מצליחה להתפרנס אך ורק מהציור, ולעומתה יש אנשים כמו TC שכן מתפרנסים אך ורק מהאומנות שלהם. אבל לבוא ולהגיד שכל האומנים שמתפרנסים מאומנותם מתמכרים את עבודתם בצורה הוגנת ובגלל זה זוכים לכמות מסוימת של לקוחות או הכרה מקצועית, זה לא כל כך מציאותי. ויש לי דוגמה לא לשורות אלה של אמן ישראלי שמגזים.

אתה TC בחור נחמד, איש עסקים הגון וישר, לדעתי אתה מתמכר את עבודתך כראוי , אומר הכל בפרצוף ואני מאמין שגם מסוגל לשמוע הכל. תסתכל ותראה שלא כל כל האמנים זהים ולא כולם כמוך.
אני אמנם אוסף ומוכן להשקיע סכום יפה פעם בכמה זמן שמתפנה , אבל לא חושב שאני צריך לממן כמה חודשי מחייה לאומן רק עבור סכין קסטום, כי לצערינו יש אמני קסטום שלא מכינים סכיני קסטום מחומרים אקזוטיים לפנים ובכל זאת דורשים מחירים בשחקים, נכון שאתה לא כזה, ואתה לא מחפש לנהוג ברולס רויס, אבל ישנם כאלה אחרים שכן רוצים. ואחת מהסיבות שאני בוחר בעתיד להזמין ממך הוא התמורה לעומת העלות.

dBu24
בלייד ראנר

הודעה על ידי dBu24 » 21:29 ,9 יוני 2008, ב'

ts

מצ'טה קולומביאני באיכות של כלי עבודה לגינה עם ידית פלסטיק, 50 ש"ח אצל "הגרעין"

אם איכרי קולומביה (וגם הטרוריסטים המקומיים שם) משתמשים בהם, אז כנראה שהם בסדר.

דוד

ts
אביר האפל

הודעה על ידי ts » 21:42 ,9 יוני 2008, ב'

dBu24 כתב:ts

מצ'טה קולומביאני באיכות של כלי עבודה לגינה עם ידית פלסטיק, 50 ש"ח אצל "הגרעין"

אם איכרי קולומביה (וגם הטרוריסטים המקומיים שם) משתמשים בהם, אז כנראה שהם בסדר.

דוד
זה גם אותו היצרן ואותה האיכות?

אמיר_לב
אביר האפל

הודעה על ידי אמיר_לב » 22:05 ,9 יוני 2008, ב'

נראה לי שמה שכתבתי בהקשר להתנהגות הישראלית לא כל כך הובן,
לדעתי אדם שפונה לבעל מקצוע (דבר שנדיר לראות היום וחבל) צריך להיות מוכן לקבל את המוצר הטוב ביותר שבעל המקצוע יוכל לעשות אך גם להיות מוכן לשלם את המחיר המתאים, אך תמיד יש את היוצאים מן הכלל שיתמקחו באופן דורסני ויפגעו במוטיבציה הקיימת אצל אותו אמן, בין אם זה חרש נשק, נפח , צייר פסל וכו.

אני אישית מעדיף מוצרים שנעשו על ידי אמן ( בינתיים קיימים אצלי דברים מסויימים שאין להם תחליף בעיני), וזה ניתן לקרוא לזה מין אמונה תפלה, אבל אני מאמין שאדם שיוצר משהו באופן אישי ומתוך אהבה למקצוע מכניס חלק מעצמו ליצירה הסופית. ככה שגם לזה אין תחליף

ts
אביר האפל

הודעה על ידי ts » 22:19 ,9 יוני 2008, ב'

אני לא רואה בזה שיקול
הרי אדם המעוניין למכור פריט מסויים אין לו ערך מקביל ואין למה להשוות (באופן חלקי כמובן)
כל אדם מחליט לעצמו אם הפריט בו הוא מעוניין שווה את המחיר
סליחה על הבוטות TC אך מבחינתי כלקוח לא מעניין מה סדר ההוצאות.
אני מעוניין במוצר שמבחינה תקציבית אוכל לעמוד בו אך שגם המוצר יהיה יעיל.
אוכל לקנות סכין שלך או סכין תעשייתית של חברה ידועה או סכין של יצרן לא ידוע ללא אחריות.
בסופו של דבר מה שמעניין אותי הוא שהמוצר יהיה שווה את המחיר אם מבחינת העבודה שהוא סיפק שלמען מטרה זו קניתי או שיספק לי את ההנאה ממה שהוא אפילו לא פרודוקטבית.
אתן דוגמא:
אני יכול לקנות ציור במאות אלפי ואף מיליוני דולרים (והרי חוץ מיופיו אין הוא מועיל)
ןאני יכול לקנות פוסטר בדולר אחד (והרי חוץ מיופיו אין הוא מועיל)
ולהנות משניהם באותה צורה ואולי מהפוסטר אף יותר.
מבחינת איכות אני לא יודע אך מבחינת הרגשה אישית כל אחד לעצמו
ואני לא רואה הגזמה בשום מחיר שבעל מקצוע נותן לעבודתו אלא רק אם אני מוכן לשלם את המחיר בהתאם לתמורה

תם

ts
אביר האפל

הודעה על ידי ts » 22:30 ,9 יוני 2008, ב'

TC_Blades כתב:
ts כתב:מבחינתי כלקוח לא מעניין מה סדר ההוצאות.
אני מעוניין במוצר שמבחינה תקציבית אוכל לעמוד בו אך שגם המוצר יהיה יעיל.
אוכל לקנות סכין שלך או סכין תעשייתית של חברה ידועה או סכין של יצרן לא ידוע ללא אחריות.
תם
ולכן ככל הניראה, אינך מתאים ל"פרופיל" הלקוחות אליהם אני ועמיתי פונים. אם תעיין שוב ב"חישוב הגס" שהעליתי בתחילת השירשור תשים אולי לב ל דבר מעניין:

זהוא מה שנקרא "שוק של מוכרים" A seller's market באנגלית. זה אומר שיש מעטים ממני ורבים רבים ממך - ולכן, צריך להיות לך א) עניין בסיסי בסכין ספציפית שאני - לא מישהו אחר הכין. וב) אני צריך להיות מספיק מעוניין לעבוד מולך - לא ההיפך. נישמע מוזר? Welcome to my world.
סלח לי אך לא הבנת אותי
אני מעוניין בסכין שלך (נכון להיום אין לי הסכום כיוון שאני חייל והמינוס דדי קרוב אלי)
כעט אתה נותן מחיר אני מוכן לשלם ומה החישוב שלך הרי לא מור להיות מעינייני.
אם זה בגלל עלות החומר, המיסים שאתה משלם או הפטיש החדש.
תקן אותי אם אני טועה
ואני מאוד מעריך עבודת יד או עבודה ספיציפית

תם

dBu24
בלייד ראנר

הודעה על ידי dBu24 » 22:33 ,9 יוני 2008, ב'

WHOAH!!

כל אחד מבקש את המחיר שהשוק שלו יכול לעמוד בו וזכותו של כל אחד לבקש כמה שמתחשק לו או מה שנראה הוגן בעינין.

ולנו, כקליאנטים נותר התפקיד של לא להרדם בשמירה ולשנן את הCAVEAT EMPTOR שעוד הרומאים המציאו.

לי יש מושג מסוים על מחירים של כל מיני דברים, כולל הספקות לבניית סכינים, להבים, קרניים ועצמות, ולא פעם אני נתקל באיזה "חצוף" שמבקש חצי ירח עבור להב שאני קונה ב 4 יורו. או החברה'לך הנחמדים שם בפלורידה (כמעט קרובי משפחה שלי, למעשה) שהמחירון שלהם זה אחד הדברים ההכי שערוריתיים שראיתי בחיים. השוק האמריקאי מסוגל לתמוך בהם? ממש לא בעיה שלי.

כמובן שלא אתערב ואעשה גלים כי זה לא הוגן אז פשוט לא אקנה. הלך אחד וקנה? לבריאות לו ולמוכר

היה לי סיפור עם איזה ספק שביקש 15000 יורו עבור חלק שהיה באמת צריך לייצר אותו קאסטום

במקרה היה לי מושג מצויין מה המחיר של הדברים האלה. הוא לא קיבל את העבודה ובגלל העיניים הגדולות שלו הוא ישאר רעב יום אחד. הוא גם נמחק מרשימת הספקים שלי.

הכל עניין של צרכנות נכונה ופחות של לוונטיניות, כפי שמישהו טען איפה שהוא

דוד

tutisdog
הגורו הגדול

הודעה על ידי tutisdog » 22:42 ,9 יוני 2008, ב'

אולי ניסחתי פשוט גרוע, מגזים והוגן בעיניי, נכון , אמן או בעל מקצוע שמתפרנס מיצירה כלשהיא יודע את עלויות חומרי הגלם, ליצירה שאותה הוא מתכוון לייצר, נכון שאין שום דבר מוחלט ויש חריגות מהתקציב אפשר לקרוא לזה, הדבר היחיד שאתה לא יכול לכמת זה היצירה עצמה, חלק מהתהליכים הם ניתנים לתמחור של זמן העבודה וחלק לא ניתנים, וזה לדעתי יותר מה שקובע לגבי יצירה ספציפית, ראיתי כבר מקרים של יצרני סכינים קסטום שאתה יכול לראות מחירים דומים לסכינים לא כל כך דומים מבחינת העיצוב וחומרי הגלם ולפעמים אפילו זולים יותר. נכון שלא כולם מודעים למחירי שוק של כל חומרי הגלם אבל יש גם כאלה שכן. ולכן כאשר אתה ראוה סכין שנראה לעין זול יותר וסכין שנראה לעין יקר יותר, בתוצאה הסופית, במחיר דומה או זהה, למרות שהם קסטום, אני חושב שזה משפיע על בחירתך ולא דווקא בגלל רק הטעם האישי. הרי שניהם קסטום. ושניהם ייחודים אבל בכל זאת. ונתקלתי כבר ביצרן שמכר להב בלנק במחיר שני שליש מסכין מוכן שלו. זה נראה לי דבילי וזה נראה גם לא טוב . נכון לא תמיד בכל הסכינים האומנות היא רק בידית אלא גם חומרי הלהב אבל לא חסר גם כאלה שלא מתמחרים את העבודה שלהם נכון . ובגלל זה אני טוען שאומן יכול להיות מגזים או הוגן. ישנם הרבה בעלי מקצוע שיודעים לבקש תמורה הוגנת עבור מה שהם נותנים או מייצרים , כל דבר אפשר לתמחר . אבל גם את זה צריך לדעת לעשות.

סתם לדוגמא ישנם סכינים שלך TC ואל תיעלב :) שאם היית מבקש עליהם עוד 400 או 500 דולר אולי הייתי אומר , אוקיי יקר קצת, וישנם סכינים שכן הייתי אומר שאתה יכול לבקש יותר ממה שאתה מבקש כיום.
בגלל זה אמרתי לדעתי המחירים שלך הוגנים.

ts
אביר האפל

הודעה על ידי ts » 23:26 ,9 יוני 2008, ב'

TC_Blades כתב:TS:
אתה בהחלט טועה. אם אתה מזמין חפץ שהוא הדבר הכי רחוק שיש מסטנדרטי ומקבל הצעה שנראית לך גבוהה ושואל "אבל למה? כולה סכין...." ואומרים לך: עלות החומרים, השחיקה הגבוהה על הציוד והכלים, וזמן העבודה הנדרש ליצירת החפץ - זה אמור מאוד מאוד לעניין אותך. כי זה נשמע הרבה יותר מתקבל על הדעת מאשר יענו לך "כי TC Blades הכינו אותו (שזה אגב, בדיוק מה שאומרים לך כשאתה בא לקנות SOG או SMITH & WESSON - בלי לפגוע בהם או במי מבאי כוחם כאן בפורום).

אתה מניח שזה "שוק של קונים". כל הגישה שלך לנושא מקרינה את זה - וזה בסדר, אין לי טענות. אני פשוט מנסה לסבר את אוזנך למספר עובדות.
במקרה שלי, בלי להשתחצן - אני עוד איכשהוא בסדר. יש לי קולגות מעבר לים שמציבים תנאים נוקשים מאוד לביצוע העיסקה ורוב האספנים לא מסוגלים לעמוד בתנאים, ובסופו של דבר לא מסוגלים להשיג את הסכין שהם רוצים.

.
אבל את זה יכולים להגיד לגבי כל מוצר
הרי גם סכין מפס ייצור
בתהליך הייצור יש חומרי גלם שחיקת ציוד וזמן עבודה
אמנם אצלם הזמן למוצר קצר יותר
חומר הגלם אולי זול יותר
אך זהוא גם תמכור שלהם ופרמטרים אלו גם אליהם לחשב
אך ההבדל העיקרי הוא הן בצורה ואולי באיכות אינני מבין גדול באיכות
כיוון שאני חדש מאוד בנושא אך לפי הבנתי גם בתחומים אחרים זהוא ההבדל העיקרי.
תראה אני מאמין גדול בעבודות יד ומעדיף אותם.
ושוב תקן אותי אם אני טועה.
ואל תבין לא נכון אינני מזלזל באף אחד
אולי איך שאני אומר אינני מצדיק את המחיר או מנסה לפגוע אך אין זה כך
אני מנסה להבין

תם

tommyboy
נושא - כלים

הודעה על ידי tommyboy » 23:27 ,9 יוני 2008, ב'

אני אצטט שני משפטים..
את הראשון ראיתי על טישירט... :
דברים זולים עולים ביוקר

את השני ראיתי על טנדר של שיפוצניק:
לרוב טעמה הרע של עבודה שבוצעה שלא כהלכה נשאר הרבה אחרי שפג טעמו הטוב של המחיר הזול...
תומר מור,
סוכן ר.ד.ע תמרי,
אספן גרזנים,
ידידותי לסביבה.

אמיר_לב
אביר האפל

הודעה על ידי אמיר_לב » 16:59 ,10 יוני 2008, ג'

TS
בתור אחד שקצת קרוב לתחום התמחיר (ראיית חשבון) :roll:
רוב הדברים שTC אמר מגולמים לעלות של היצירה הסופית, מצד אחד אני מבין מה אתה מנסה לומר, בכל פעם שקנית סכין ידעת שהיא לא היחידה ובעצם מיוצרת על פס ייצור בו נבנות באותה דרך (כמעט) עוד כמה עשרות ומאות סכינים לא רעות בכלל ואולי אפילו מעולות (באק !!!), אבל מצד שני שכחת וגם TC שכח את המדד העיקרי, זה כמו מכונית לדוגמא, במצב שבו אתה מרכיב לעצמך את המכונית היחודית שלך בצבע ובצורה שאתה החלטת עליהם, תשלם על הייחוד יותר נכון, על אותו ספויילר או סייד ווינדרז שרצית, מחיר שיכול לעלות הרבה יותר מאשר דגם רגיל. כך זה גם סכין, בעצם על זכות היחוד של הסכין אתה משלם יותר מאשר סכין סדרתית, ואם אתה נותן עבודה קשה יותר מהדיפולט (הסכין הרגילה) גם על היצירתיות היוצאת דופן של האמן, ועל זה לדעתי שווה לשלם יותר.
אגב בינתיים ראיתי עבודות טובות יותר של אמנים מקומיים שטובים ויפים יותר מסכינים של טובי החברות,

רעי
בלייד ראנר

הודעה על ידי רעי » 17:01 ,10 יוני 2008, ג'

דיון מעניין,
מחזיר אותי לנקודה שעליה קישקשתי עם הרבה חברים בעבר: האם המדינה צריכה לתמוך במוזיקאים? אני טוען שאם סשה ארגוב יכול היה להיות פקיד בבנק, ואחר הצהרים להלחין את מיטב הקלאסיקות הישראליות, גם אחרים יכולים.
אם חיים צינוביץ' מלחין מנגינות פתיח לתכניות טלויזיה כדי להתפרנס- זה אחלה, ועל הכיפאק, ושיהיה לו רק טוב.
TC ורודי הם אחדים מקבוצה קטנה שמצליחים גם לעסוק באהבתם הגדולה במשרה מלאה, גם להתפרנס מכך בכבוד, וגם לעשות את זה ביושר. מצוין. אני ממש בעד.
לגבי ענין התמחיר- כמו שכבר רמזו פה רבים המחיר הסופי הוא בטח חצי עלויות ישירות, וחצי "ערך מוסף". אם כבר דיברנו על דודי בן עמי, סתת כלי הצור מקצרין, אני זוכר משפט יפה שאמר לנו אחרי שסיתת מול עינינו המשתאות ראש-חץ ניאוליתי מושלם:
"לקח לי 20 שנה ללמוד לעשות את זה ב- 20 דקות"
אני מקווה שלכולנו ייצא לעבוד במה שאנחנו אוהבים, להגיע לרמה המקצועית הגבוהה, ואפילו להתפרנס מזה. אני מאוד רוצה להתעסק בתחום הזה בצורה יצרנית ורצינית, אבל לי ברור שגם אז זה כנראה יישאר תחביב.
בינתיים מה שנשאר למי שלא מייצר בעצמו זו האפשרות לקנות סכין מיוחדת כזו ולשלם ליוצר סכום הגון והוגן תמורתה. הרי יש בה יותר מפלדה ועץ ועצם- יש בה גם מזיעתו ומשאר רוחו.
ועוד דבר אחד- ברמה האישית סכין בעיני היא קודם כל כלי עבודה. היא מתוכננת לבצע עבודה מסוימת אחת לפחות. ברגע שהיא הופכת ליצירת אמנות ומוצאת מהקשרה הפרקטי לחלוטין- אני מאבד עניין.

ts
אביר האפל

הודעה על ידי ts » 17:42 ,10 יוני 2008, ג'

אמיר_לב כתב:TS
בתור אחד שקצת קרוב לתחום התמחיר (ראיית חשבון) :roll:
רוב הדברים שTC אמר מגולמים לעלות של היצירה הסופית, מצד אחד אני מבין מה אתה מנסה לומר, בכל פעם שקנית סכין ידעת שהיא לא היחידה ובעצם מיוצרת על פס ייצור בו נבנות באותה דרך (כמעט) עוד כמה עשרות ומאות סכינים לא רעות בכלל ואולי אפילו מעולות (באק !!!), אבל מצד שני שכחת וגם TC שכח את המדד העיקרי, זה כמו מכונית לדוגמא, במצב שבו אתה מרכיב לעצמך את המכונית היחודית שלך בצבע ובצורה שאתה החלטת עליהם, תשלם על הייחוד יותר נכון, על אותו ספויילר או סייד ווינדרז שרצית, מחיר שיכול לעלות הרבה יותר מאשר דגם רגיל. כך זה גם סכין, בעצם על זכות היחוד של הסכין אתה משלם יותר מאשר סכין סדרתית, ואם אתה נותן עבודה קשה יותר מהדיפולט (הסכין הרגילה) גם על היצירתיות היוצאת דופן של האמן, ועל זה לדעתי שווה לשלם יותר.
אגב בינתיים ראיתי עבודות טובות יותר של אמנים מקומיים שטובים ויפים יותר מסכינים של טובי החברות,
קלעת בול למה שאני התכוונתי פשוט לא הצלחתי לנסח
תודה לך
תם

tutisdog
הגורו הגדול

הודעה על ידי tutisdog » 19:58 ,10 יוני 2008, ג'

אהבתי את התגובה כי היא מסבירה בצורה נכונה יותר את מה שאני מגדיר שוק אומנות שהוא חלש יותר ממקומות אחרים בעולם, אישית היום לאחר שיטוטים רבים ברשת וחיפושים אחרי סכיני שמושכים את עיניי , נתקלתי יותר בקסטום שמצאו חן בעיניי , מרוב הסכינים הסדרתיות שיש שמגיעות לארץ, בנוסף הסכינים הסדרתיות בסדרות המוגבלות לא זולות גם בחו"ל ואם מגיעות לארץ אני לא רוצה לחשוב, אז כן מבחינתי יש עדיפות היום יותר לקסטום מהרבה יותר בחינות. אם אני מצליח למצוא סכין בסדרה מוגבלת שעולה 250 דולר ומעלה, אולי עדיף להשקיע יותר בקסטום.

ברווז
מנהל אתר

הודעה על ידי ברווז » 17:50 ,11 יוני 2008, ד'

סכין קוסטום שווה את מחירה בזהב למי שיודע להעריך אותה כמו שצריך.
מאיזו בחינה זה, זה לא משנה-פראקטית, אמנותית, וכולי. עצם העניין זו ההערכה של העבודה שנעשתה ואיכות הבנייה.

מנגד, יש את הקטע הכל כך ישראלי של "לא לצאת פראייר".
"כזה סכום?! למה מה קרה?!"
"אוקיי וכמה אחרי הנחה זה יוצא?"
וכולי.
ישנם בודדים אשר מסוגלים להעריך את העבודה ואת המוצר, גם מבחינת איכותו וגם מבחינת הכספים המושקעים בו. הרוב לא.
אישית, אינני מהעשירון העליון\אמצעי\תחתון\קרוב לרצפה (מהמילה "עשיר" לא "עשר").
מה לעשות שבעיניי סכומים של 2000$ לסכין נשמעים קצת, איך נומר, מתחום "המדע הבדיוני".
אני לא אומר שאני לא יודע להעריך את העבודה שנעשתה, וההשקעה, וכולי,
אבל הסכום הזה עבורי אישית הוא מטורף.
גם אם אני אוריד ממנו אפס שלם-גם 200$ זה הרבה. לא לסכין קוסטום, כמובן...לסכין סדרתית...
אין לי באוסף סדרתית אחת שעלתה מעל 600 ש"ח. שם אני מותח את הגבול.
כשיהיה כסף, אחחח, כשיהיה כסף, אני אדע להעריך את סכיני הקוסטום שאקנה. :arrow:

פרסם תגובה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ואורח אחד