חוקיות EDC?

הפורום מיועד לרכז שאלות בעניין מכס, אחזקה כשרה, והתנהלות למול מוסדות במדינה וביחס למה שחוקי ומה שאינו חוקי.
חוקי הפורום
יש להדגיש: אין בעצות או בחומר המפורסם באתר או בפורום כדי להוות בסיס משפטי עובדתי או אחר כלשהו להסתמך עליו כיעוץ משפטי פרטני; הכל בבחינת חומר כללי שאין להשתמש בו כיעוץ משפטי, אלא כבסיס למחשבה על פי בקשת הנמען או הגולש. כל המסתמך על האמור לעיל, בלא שקיבל יעוץ משפטי מעו"ד המומחה בתחום החוק הרלוונטי או מעמיל מכס, נוטל על עצמו את כל האחריות למעשיו ואין עליו להלין אלא על עצמו.
פרסם תגובה
Number29
חדש בפורום
חוקיות EDC?

הודעה על ידי Number29 » 20:43 ,2 יולי 2013, ג'

שלום לכולם, שמי גבריאל, חדש בפורום ומקווה להשתלב :)

אני מעוניין מאוד בנשיאת אולר ביום יום (ללא מטרה קונקרטית, סתם EDC). התרגלתי לשאת את המולטי-טול שלי (Leatherman Surge, כלי מדהים) בתקופת השירות הצבאי ואני מתגעגע מאוד לזמינות ולשמישות שבמולטי-טול אבל חושש שבמקרה ושוטר יעכב אותי הוא לא יראה בכלי יותר מסתם סכין מסוכנת.

למיטב ידיעתי החוק היבש מתיר נשיאה של אולר ואוסר נשיאה של סכין, ומסביר שאולר הוא סכין מתקפלת שלהבה לא ננעל ולא עולה על אורך 10 ס"מ (תקנו אותי אם אני טועה :roll: ). השאלה שלי נוגעת להתנהלות ולאכיפה של החוק בפועל:

כדי להמנע מהלהב הננעל של הSurge הזמנתי לאחרונה אולר כיס מסוג Spartan של חברת Victorinox. האולר עצמו חוקי לנשיאה לפי החוק היבש (להב של כ-6 ס"מ, לא ננעל) אבל תהיתי אם שוטר עדיין עלול להחרים אותו או לעכב אותי? מה לגבי כניסה לרכבת או לקניון? אני לא רוצה ולא מתכוון לשקר כשישאלו אותי אם אני נושא חפץ חד, אבל בהחלט לא הייתי רוצה שימנעו ממני להכנס בגלל כלי לא מזיק.

אשמח אם תחלקו איתי את החוויות והניסיון שלכם, תודה! :D

sagiexe

Re: חוקיות EDC?

הודעה על ידי sagiexe » 21:20 ,2 יולי 2013, ג'

בנוסף לחוק היבש שציינת, קיים בחוק גם נושא הנשיאה הכשרה.
כלומר, האם יש סיבה הגיונית לכך שאתה מסתובב עם סכין.
אם אתה טכנאי מזגנים, ונכנסת לקניון בשעות העבודה, הרי שאתה יכול להוכיח נשיאה כשרה.
אם הגעת בערב לסרט, הרי שאין סיבה ממשית להיסתובב עם סכין ולכן הנשיאה אינה כשרה.
אם האולר "מוכן לפעולה" בתא הכפפות של הרכב, הרי שהנשיאה אינה כשרה, ואם הוא מאופסן בקופסת כלים
בתא המטען, הרי שהנשיאה היא כשרה.
בסופו של דבר, הכל מתומצת לנושא של : על איזה שוטר נפלת...
מתנדב מתלהב? ההוא שלא יודע לכתוב? הדפ"ר עם הביטחון העצמי הנמוך שקיבל תעודה ליד ועכשיו משעמם לו?
השוטר שמלווה בשח"מיסטית צעירה ועושה עליה רושם?
או אדם משכיל בעל הגיון...
זה מה שיעשה את ההבדל בין להיסתבך על נשיאת סכין או לא.

Number29
חדש בפורום

הודעה על ידי Number29 » 21:28 ,2 יולי 2013, ג'

sagiexe כתב:בנוסף לחוק היבש שציינת, קיים בחוק גם נושא הנשיאה הכשרה.
כלומר, האם יש סיבה הגיונית לכך שאתה מסתובב עם סכין.
אם אתה טכנאי מזגנים, ונכנסת לקניון בשעות העבודה, הרי שאתה יכול להוכיח נשיאה כשרה.
אם הגעת בערב לסרט, הרי שאין סיבה ממשית להיסתובב עם סכין ולכן הנשיאה אינה כשרה.
אם האולר "מוכן לפעולה" בתא הכפפות של הרכב, הרי שהנשיאה אינה כשרה, ואם הוא מאופסן בקופסת כלים
בתא המטען, הרי שהנשיאה היא כשרה.
בסופו של דבר, הכל מתומצת לנושא של : על איזה שוטר נפלת...
מתנדב מתלהב? ההוא שלא יודע לכתוב? הדפ"ר עם הביטחון העצמי הנמוך שקיבל תעודה ליד ועכשיו משעמם לו?
השוטר שמלווה בשח"מיסטית צעירה ועושה עליה רושם?
או אדם משכיל בעל הגיון...
זה מה שיעשה את ההבדל בין להיסתבך על נשיאת סכין או לא.
למיטב הבנתי חובת ההוכחה לנשיאה כשרה תקפה רק על נושאי סכין.
נושאי אולר (10< ס"מ, לא ננעל) לא מחוייבים להוכיח נשיאה כשרה.
אני מדבר על נשיאה לכל צורך מעשי שהוא... נתקלתי הרבה פעמים במצבים שבהם פלייר של לדרמן או סכין היו יכולים לעזור לי מאוד... סתם מוכנות כללית לא תופסת כסיבה?

Melkor
אביר האפל

הודעה על ידי Melkor » 8:27 ,3 יולי 2013, ד'

Number29 כתב: סתם מוכנות כללית לא תופסת כסיבה?
זה לפעמים אפילו עניין של סמנטיקה מול השוטר שעיכב אותך.
"מוכנות כללית" זו דוגמה לסמנטיקה לא מוצלחת - השוטר יכול לפרש את זה כאילו אתה מוכן ומזומן להגן על עצמך עם דקירה, או מוכן לדקור מישהו...
במיוחד אם זה שוטר חרא.
אם לחירות יש משמעות כלשהי- הרי זו הזכות להגיד לאנשים את מה שאינם רוצים לשמוע.

סמל אישי של המשתמש
nikrex16
אביר האפל

הודעה על ידי nikrex16 » 11:09 ,3 יולי 2013, ד'

הEDC שלי הם הCLIMBER של ויקטורינוקס והBYRD TERN(כשאני לא הולך לבתי ספר ומוסדות ממשלה כי הם נבהלים מפתיחה ביד אחת) ,מה שלמדתי מ10 שנה של אולר שווייצרי זה שרוב המאבטחים יודעים שהוא חוקי ושלרוב האנשים שיש אולר כזה הם יודעים מה הם עושים,מה שגם למדתי מהרבה חברים שמשתמשים בלדרמנים זה שבארץ מכירים את הלדרמן הרבה יותר מאולר שווייצרי ואנשים ומאבטחים הרבה יותר רגילים ללדרמן מאשר אולר שווייצרי.
תוספת לחוק שלא הזכרתה זה שאסור להכניס אולר או סכין לבית ספר או מוסד ממשלה ללא סיבה כשרה או אישור מהקב"ט ,כשאני נכנס לאחד מהמקומות האלה אני תמיד משאיר את האולר שלי אצל המאבטח ומזהיר אותו שזה חד כי היו כאלה שהחליטו לשחק ונחתכו/נדקרו מרוב טיפשותם.
ופעם אחת קרה לי שנכנסתי לקופת חולים והמאבטח שאל אותי עם יש לי נשק אז הראתי לו את השוויצרי והBYRD ,והוא במשך כמה שניות ניסה להבין מה זה הדבר הזה(BYRD) ואז אמרתי לו שזה אולר ושהוא חוקי כי אין לו נעילה אז הוא חייך והחזיר לי את הBYRD ולקח את השווייצרי.
"!I got a Kershaw neatly tucked inside my waist"

Number29
חדש בפורום

הודעה על ידי Number29 » 11:53 ,3 יולי 2013, ד'

nikrex16 כתב:הEDC שלי הם הCLIMBER של ויקטורינוקס והBYRD TERN(כשאני לא הולך לבתי ספר ומוסדות ממשלה כי הם נבהלים מפתיחה ביד אחת) ,מה שלמדתי מ10 שנה של אולר שווייצרי זה שרוב המאבטחים יודעים שהוא חוקי ושלרוב האנשים שיש אולר כזה הם יודעים מה הם עושים,מה שגם למדתי מהרבה חברים שמשתמשים בלדרמנים זה שבארץ מכירים את הלדרמן הרבה יותר מאולר שווייצרי ואנשים ומאבטחים הרבה יותר רגילים ללדרמן מאשר אולר שווייצרי.
תוספת לחוק שלא הזכרתה זה שאסור להכניס אולר או סכין לבית ספר או מוסד ממשלה ללא סיבה כשרה או אישור מהקב"ט ,כשאני נכנס לאחד מהמקומות האלה אני תמיד משאיר את האולר שלי אצל המאבטח ומזהיר אותו שזה חד כי היו כאלה שהחליטו לשחק ונחתכו/נדקרו מרוב טיפשותם.
ופעם אחת קרה לי שנכנסתי לקופת חולים והמאבטח שאל אותי עם יש לי נשק אז הראתי לו את השוויצרי והBYRD ,והוא במשך כמה שניות ניסה להבין מה זה הדבר הזה(BYRD) ואז אמרתי לו שזה אולר ושהוא חוקי כי אין לו נעילה אז הוא חייך והחזיר לי את הBYRD ולקח את השווייצרי.
שכחתי בהחלט את התוספת לחוק. למיטב הבנתי היא כוללת לא רק מוסדות חינוך או ממשלה אלא גם מועדונים, בתי קולנוע וכלל מקומות הומי אדם שבהם לא ניתן להצדיק נשיאה (אפילו כשרה) של סכין ו/או אולר.

בגדול אני שוקל לקנות את הLeatherman Juice Xe6 שמכיל לא מעט כלים אבל הלהב שלו לא ננעל.. אני פשוט תוהה בכלליות בנוגע למולטי-טולס.
אני לא אשא אולר אפילו אם חוקי (דוגמאת ה-Spyderco UK Penknife) מחשש לשוטר מבולבל או עצבני... השאלה שלי מכוונת בעיקר למולטיטולס הפחות מאיימים והיותר מוכרים. אני לא מכיר מישהו שלא שמע או ראה בחייו אולר שוויצרי של וונגר או ויקטורינוקס :)
נערך לאחרונה על ידי Number29 ב 13:31 ,3 יולי 2013, ד', נערך פעם 1 בסך הכל.

סמל אישי של המשתמש
nikrex16
אביר האפל

הודעה על ידי nikrex16 » 12:22 ,3 יולי 2013, ד'

Number29 כתב: שכחתי בהחלט את התוספת לחוק. למיטב הבנתי היא כוללת לא רק מוסדות חינוך או ממשלה אלא גם מועדונים, בתי קולנוע וכלל מקומות הומי אדם שבהם לא ניתן להצדיק נשיאה (אפילו כשרה) של סכין ו/או אולר.

בגדול אני שוקל לקנות את הLeatherman Juice Xe6 שבגדול מכיל לא מעט כלים אבל הלהב שלו לא ננעל.. אני פשוט תוהה בכלליות בנוגע למולטי-טולס.
אני לא אשא אולר אפילו אם חוקי (דוגמאת ה-Spyderco UK Penknife) מחשש לשוטר מבולבל או עצבני... השאלה שלי מכוונת בעיקר למולטיטולס הפחות מאיימים והיותר מוכרים. אני לא מכיר מישהו שלא שמע או ראה בחייו אולר שוויצרי של וונגר או ויקטורינוקס :)
יש הרבה מאוד אנשים בארץ שלא מודעים לקיום של אולר שווייצרי אבל כולם מכירים את הלדרמן
"!I got a Kershaw neatly tucked inside my waist"

Number29
חדש בפורום

הודעה על ידי Number29 » 13:33 ,3 יולי 2013, ד'

nikrex16 כתב:
Number29 כתב: שכחתי בהחלט את התוספת לחוק. למיטב הבנתי היא כוללת לא רק מוסדות חינוך או ממשלה אלא גם מועדונים, בתי קולנוע וכלל מקומות הומי אדם שבהם לא ניתן להצדיק נשיאה (אפילו כשרה) של סכין ו/או אולר.

בגדול אני שוקל לקנות את הLeatherman Juice Xe6 שבגדול מכיל לא מעט כלים אבל הלהב שלו לא ננעל.. אני פשוט תוהה בכלליות בנוגע למולטי-טולס.
יש הרבה מאוד אנשים בארץ שלא מודעים לקיום של אולר שווייצרי אבל כולם מכירים את הלדרמן
משיחות עם חברים דווקא ההפך הוא הנכון, אבל זה ממש לא משנה כי זה לא באמת מעניין. אני פשוט תוהה מה הסבירות להסתבך בצרות כשאני נושא מולטי-טול בארץ... אני ממש לא מעוניין להסתבך אבל מנגד אני גם לא מעוניין להגביל את עצמי למחזיקי מפתחות, שימושיים ככל שיהיו...

tutisdog
הגורו הגדול

הודעה על ידי tutisdog » 23:36 ,3 יולי 2013, ד'

סליחה על האורך.

כל מה שאתה אומר הוא נכון, לא צריך להוכיח נשיאה כשרה לגבי אולר לא ננעל עד 10 ס"מ להב, ואכן יש תוספת לחוק לגבי איסור להיכנס עם אולר למקומות ציבוריים, משרדי ממשלה, מקומות בילוי, בתי ספר וכו'.
אבל הכל תלוי בטמבל ממולך. סליחה אבל אין בי אמון בחוכמת החיים של שוטרי מדינת ישראל וגם אין בי אמון בידיעתם לאמוד אנשים או בידע כזה או אחר בחוק. הם מומחים בספר התקנות שיש להם ובדעות קדומות.

לכן הצעתי אליך היא כזאת: תחזיק שוויצרי אם אתה הולך עם תיק גב תשתדל שהיא תהיה בתיק ולא בכיס. אם אתה ברכב פשוט זרוק בתא מטען.
רוב שוטרי הסיור ישר ייכנסו ללחץ ברמה כזו שיעכבו אותך ב-90 אחוז מהמקרים, אבל רוב החוקרים בתחנה הם אנשים קצת יותר ריאליים ויותר עם הרגליים על הקרקע ועם שכל בקופסה, אז ככה שיש סיכוי לצאת מזה בקלות בלי סיבוכים. במידה ונתקלת בשוטר פעור שנכנס לפניקה בגלל שראה אולר אצלך. אתה תשמור על קור רוח בלי כעסים ועצבים, שתף פעולה ותאמר אמת, לא לשכוח לוודא שהחוקר רושם בדיוק איזה אולר ואת מידותיו. בקש העתק אם אפשר של עדותך ושמור עליו טוב.
מקסימום במקרה הכי רע הוחרם ולא הוחזר אולר שוויצרי של 100 ש"ח ולא אולר יקר יותר. בלי קשר לכלום במידה ונפתח לך תיק, אם הוא נסגר מחוסר אשמה תהיה זכאי לקבל את הפריטים שלך בחזרה.

סתם קוריוז, אני גר בצפון, חבר שלי קנה טבק שמגדלים בכפר תרשיחא ליד מעלות, הטבק הוא זול ונקי מתוספות מגעילות שיצרני הסיגריות דוחפים. מזכיר בסגנון טבק של דראם או סמסון. בקיצור הוא חוזר הביתה עם שקית של כחצי קילו, בדרך עוצר אותו שוטר לביקורת רשיונות ורואה את את השקית ליד ידית ההילוכים, מכאן...בלגן. יש לציין לטובה את הבילוש שהגיעו במהירות הבזק כי שמעו בקשר שהשוטר עצר סוחר סמים שמחזיק מריחואנה בשקית ברכב, אבל הם גם צחקו על שוטר התנועה שלא ידע להבדיל בין טבק לבין חומרים אסורים, בינתיים חבר שלי ישב ונקרע מצחוק אבל בזבזו לו ככה שעה בגלל בורות וחוסר ידיעה. נו תגידו לי אתם יש או אין שכל בקופסה של אותו שוטר?
עדיף כלב חבר, מאשר חבר כלב.

Number29
חדש בפורום

הודעה על ידי Number29 » 0:32 ,4 יולי 2013, ה'

tutisdog כתב:סליחה על האורך.

כל מה שאתה אומר הוא נכון, לא צריך להוכיח נשיאה כשרה לגבי אולר לא ננעל עד 10 ס"מ להב, ואכן יש תוספת לחוק לגבי איסור להיכנס עם אולר למקומות ציבוריים, משרדי ממשלה, מקומות בילוי, בתי ספר וכו'.
אבל הכל תלוי בטמבל ממולך. סליחה אבל אין בי אמון בחוכמת החיים של שוטרי מדינת ישראל וגם אין בי אמון בידיעתם לאמוד אנשים או בידע כזה או אחר בחוק. הם מומחים בספר התקנות שיש להם ובדעות קדומות.

לכן הצעתי אליך היא כזאת: תחזיק שוויצרי אם אתה הולך עם תיק גב תשתדל שהיא תהיה בתיק ולא בכיס. אם אתה ברכב פשוט זרוק בתא מטען.
רוב שוטרי הסיור ישר ייכנסו ללחץ ברמה כזו שיעכבו אותך ב-90 אחוז מהמקרים, אבל רוב החוקרים בתחנה הם אנשים קצת יותר ריאליים ויותר עם הרגליים על הקרקע ועם שכל בקופסה, אז ככה שיש סיכוי לצאת מזה בקלות בלי סיבוכים. במידה ונתקלת בשוטר פעור שנכנס לפניקה בגלל שראה אולר אצלך. אתה תשמור על קור רוח בלי כעסים ועצבים, שתף פעולה ותאמר אמת, לא לשכוח לוודא שהחוקר רושם בדיוק איזה אולר ואת מידותיו. בקש העתק אם אפשר של עדותך ושמור עליו טוב.
מקסימום במקרה הכי רע הוחרם ולא הוחזר אולר שוויצרי של 100 ש"ח ולא אולר יקר יותר. בלי קשר לכלום במידה ונפתח לך תיק, אם הוא נסגר מחוסר אשמה תהיה זכאי לקבל את הפריטים שלך בחזרה.

סתם קוריוז, אני גר בצפון, חבר שלי קנה טבק שמגדלים בכפר תרשיחא ליד מעלות, הטבק הוא זול ונקי מתוספות מגעילות שיצרני הסיגריות דוחפים. מזכיר בסגנון טבק של דראם או סמסון. בקיצור הוא חוזר הביתה עם שקית של כחצי קילו, בדרך עוצר אותו שוטר לביקורת רשיונות ורואה את את השקית ליד ידית ההילוכים, מכאן...בלגן. יש לציין לטובה את הבילוש שהגיעו במהירות הבזק כי שמעו בקשר שהשוטר עצר סוחר סמים שמחזיק מריחואנה בשקית ברכב, אבל הם גם צחקו על שוטר התנועה שלא ידע להבדיל בין טבק לבין חומרים אסורים, בינתיים חבר שלי ישב ונקרע מצחוק אבל בזבזו לו ככה שעה בגלל בורות וחוסר ידיעה. נו תגידו לי אתם יש או אין שכל בקופסה של אותו שוטר?
אני מבין את מה שאתה אומר ומודה על ההתייחסות אבל יש לי רק בעיה קטנטונת עם מה שאמרת:
מה זה משנה אם אני מחזיק את האולר בתיק או בכיס? אם לשוטר יש עילה לחיפוש: הוא יחפש גם בתיק. אם אין לו עילה לחיפוש, גם בכיסים שלי אני לא מחוייב לתת לו לחטט. מה ההבדל?

tutisdog
הגורו הגדול

הודעה על ידי tutisdog » 8:03 ,5 יולי 2013, ו'

בגדול אתה צודק, אבל שוב נחזור לעובדה שאין שכל אין דאגות, שוטר ממוצע בשבילו זה עוד "כל הכבוד" תפסתי עבריין, אבל כשאתה יושב מול חוקר מנוסה השאיפה היא לגרום לו להבין שמטרתך היא לא לחפש צרות אלא רק שימוש יומי וחוקי באולר.
אם תחזיק בכיס זה נראה שונה כי יש לך גישה מיידית לאולר, ובינינו אם אתה מסתובב בעיר איזה מקרה כבר יכול לדרוש ממך אולר במיידי שאי אפשר לחכות להוציאו מהתיק.
לגבי חוקיות של חיפוש, אני ממליץ לא לסרב, כי אז אתה נכנס למצב שאתה כאילו לא משתף פעולה, לכן יש לך מה להסתיר, ובלי כל קשר ברגע שאתה מסרב, השוטר תמיד יכול לומר "יש לי חשד שאתה מסתיר סמים" ואז הוא רשאי לחפש גם ללא צו חיפוש בכיסים בתיק וברכב.

אדם שנראה כאילו יש לו מה להסתיר, ככל הנראה אכן מסתיר משהו. אדם שאין לו מה להסתיר ומשתף פעולה נראה אחרת כלפי מי שעומד מולו.

אני אישית יש לי נרתיק קטן שיש בו מברג טסטר, אולר, פלייר שפיץ, קאטר קטן, הנרתיק הזה נמצא בתוך תיק העבודה שלי וזה הכלים שמשמשים אותי כל יום בעבודה. אבל כך זה נראה פחות מרתיע שהמטרה שלי לאולר היא אחרת מאשר להשתמש בו בעבודה.
עדיף כלב חבר, מאשר חבר כלב.

Number29
חדש בפורום

הודעה על ידי Number29 » 14:15 ,5 יולי 2013, ו'

הבנתי... תודה רבה.
אני באמת לא מבין את השוטרים בארץ, ואם כבר חלקת סיפור משלך, אחלוק אחד בתמורה :)

אני בן 20 היום. לפני כמה שנים, חבר לספסל הלימודים (כיתה י', או יא', לא זוכר. הוא בוודאות היה קטין וזה חשוב לסיפור) החליט להביא לתיכון סכין. הוא לא אדם אלים ולא תכנן להשתמש בה אבל סתם רצה להתלהב קצת בקנייה החדשה שלו. חשוב לציין שמדובר היה ב*סכין* עם להב ננעל ולא באולר.

בכ"מ, הבחור החליט להסתובב אחרי שעות בית הספר עם הסכין עליו באיזור התחנה המרכזית בת"א. לא עבר הרבה זמן עד ששוטר עצר אותו (באמת לא בטוח בפרטים, אולי הוא ראה אותו משחק בסכין - מאוד סביר). השוטר ניגש, בוחן את הסכין ועורך בדיקה מדוייקת להפליא: מוודא שאורך הלהב קטן מרוחב ארבע אצבעות (החבר העיד שלשוטר היו "אצבעות נקניק" עבות במיוחד :lol: ). אחרי שנוכח שהסכין קצרה מספיק הוא שחרר את החבר (הקטין!) שלי להמשיך להסתובב עם הסכין בחופשיות ברחבי המתחם.

אני באופן אישי חושב שהאכיפה בארץ נוקבת מדי ביחסה לסכינים אבל זה מצב שבו אני מאמין שכן היה צריך להחרים את הסכין לכל הפחות... מצחיק אותי שכל שוטר מכיר חוק אחר ומה שהולך ברחוב הוא פשוט קרקס.. :roll:

פרסם תגובה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ואורח אחד