האם פיינטבול ואיירסופט הם נשק קר ?

הפורום מיועד לרכז שאלות בעניין מכס, אחזקה כשרה, והתנהלות למול מוסדות במדינה וביחס למה שחוקי ומה שאינו חוקי.
חוקי הפורום
יש להדגיש: אין בעצות או בחומר המפורסם באתר או בפורום כדי להוות בסיס משפטי עובדתי או אחר כלשהו להסתמך עליו כיעוץ משפטי פרטני; הכל בבחינת חומר כללי שאין להשתמש בו כיעוץ משפטי, אלא כבסיס למחשבה על פי בקשת הנמען או הגולש. כל המסתמך על האמור לעיל, בלא שקיבל יעוץ משפטי מעו"ד המומחה בתחום החוק הרלוונטי או מעמיל מכס, נוטל על עצמו את כל האחריות למעשיו ואין עליו להלין אלא על עצמו.
פרסם תגובה
יובל
אגדת הפורום
האם פיינטבול ואיירסופט הם נשק קר ?

הודעה על ידי יובל » 7:02 ,22 יולי 2010, ה'

האם רובי אויר למיניהם, נחשבים לנשק קר ?

רובה אויר או אקדח אויר, דורשים כיום בארץ רשיון. הסיבה לכך היא יכולתם לפצוע עד מרחק של כשלושים מטר.

אמנם, הנזק שהם יכולים לחולל קטן בהרבה מנשק חם, ולמרות זאת יש צורך ברשיון להחזיקם.

לרובי ואקדחי אויר יש כיום מהירות-לוע שאינה נופלת בהרבה מרובים ואקדחים חמים, ולמרות זאת, הנזק שהם מסוגלים לחולל קטן בהרבה, בגלל ההבדל במסת הקליע, כלומר למעשה - במשקלו.

את הנזק הפוטנציאלי של פגיעת קליע, ניתן למדוד במה שנקרא בשם "אנרגיה קינטית". אנרגיה זו היא בגדול - מכפלה של משקל במהירות.

אם נניח לרגע שמהירות הקליע של אקדח-אויר שווה כיום למהירות קליע של אקדח-חם, הרי המסה של הקליע הקר (15 גריין) היא כשליש מהמסה של הקליע החם מסוג טוטו (40 עד 60 גריין, תלוי בסוג הכדור), כשמינית שממסה של קליע 9 מ"מ (120 גריין), ופחות מעשירית מהמסה של קליע 44 מגנום (240 גריין). בהנחה שמהירויות הלוע של כולם שוות, הרי ההבדל במסות הקליעים משקפות את ההבדל באנרגיה הקינטית ביניהם, כלומר בפוטנציאל הנזק של הקליע בעת פגיעתו במטרה.

(grain = 0.06479891 gram), (yard = 0.9144 meter)

כאן כדאי לציין, שאמנם הטווח וכושר החדירה של קליע מושפע מהאנרגיה הקינטית שלו, אבל לא רק ממנה. ישנם גם גורמים אחרים האחראים לכך, כגון קשיחותו של הקליע, צורתו, מהירות הספין שלו וכדומה.

http://hypertextbook.com/facts/2002/Dom ... adis.shtml

כדי לא ליצור את הרושם שמדובר במשהו דמיוני לגמרי, ניתן לומר שכיום, מהירויות-לוע של אקדחי אויר יכולות להגיע למהירויות לוע של אקדח חם, אלא שבגלל ההבדל במסת הקליע, קיים גם הבדל בכוח הקינטי, ולכן גם פוטנציאל הנזק קטן בהרבה.

בעשר השנים האחרונות, התפתחו שני ענפים חדשים-ישנים של נשק-אויר, שהורידו אף יותר את סף הנזק הפוטנציאלי של רובי אויר קלאסיים, בעיקר כדי להפוך את העיסוק בהם לספורט עממי של משחקי-קרב טקטיים, כזה שאינו מצריך רשיון.

כל אחד מהענפים הללו פיתח שיטה משלו להפחתת הנזק הקינטי, לרמה של אל-קטל. הענף שנקרא "פיינטבול" הגדיל את קוטר הקליע, אבל יצר אותו מחומר ג'לטיני רך יחסית, כזה שמתנפץ במטרה לנוזל צבעוני, והענף השני הנקרא "איירסופט", הקטין את האנרגיה הקינטית של הקליע בהפחתת המסה שלו, למשקל שהוא בסביבות עשירית הגרם לקליע.

אקדח איירסופט חשמלי שהפך לאייקון מבוקש בכל העולם, הוא הדגם "CM.030" מתוצרת חברת CYMA. האקדח עצמו, מבוסס על מנגנון מוקדם יותר מתוצרת "טוקיו-מאורי" שייצורו הופסק לפני כחמש שנים. כיום משתמשים במנגנוני טוקיו-מאורי מקוריים, כדי לשדרג את הדגם הזה ודגמים נוספים של חברת "סימה" שטכנית מתבססים עליו. המודל העיצובי של הדגם הזה מבוסס על אקדח 9 מ"מ אמיתי שהפך בעצמו לאייקון, הלא הוא ה"גלוק 18c", שתוכנן מראש לירי בודדת ואוטומטית, וכולל מחסנית חורגת של 33 כדורי 9 מ"מ, ממש כמו העוזי, רק בעל קצב-אש מהיר ממנו.

מהבחינה הטכנית, ניתן להפוך בקלות יחסית, כמעט כל אקדח או רובה מיטען (חצי אוטומטי) לכזה שמסוגל לירות ירי אוטומטי מלא, אלא שאם הוא לא תוכנן לכך מראש, הוא פשוט ייתפרק בעת הירי, וייהרס לשימוש תוך ירי של כמה צרורות.

לא מדובר רק על התופעה של "קנה שפוך", אלא גם על הרס מנגנוני הדריכה, הטעינה והניצור, ובדגמים מסויימים, אפילו הרס של צינה ומסילות-צינה המנצלות תנע-זויתי (סיבוב חלקי) לנעילת כרכוב הכדור בבית הבליעה. הגלוק 18c תוכנן מראש לעמוד בירי אוטומטי ממושך:

http://www.youtube.com/watch?v=kBjUDCyD ... re=related

זה לא אומר שהוא אידאלי לכך, או שהוא יכול למלא מקום של תת-מקלע, כי היציבות של נגרעת בזמן ירי אוטומטי, בגלל מבנהו כאקדח.

להלן הדגמה מצולמת של הגלוק 18c, תשפטו בעצמכם אם הוא יציב כמו תת-מקלע:

http://www.youtube.com/watch?v=KE_cz56HSRM

http://www.youtube.com/watch?v=lsXMb0Gt ... re=related

כמו האקדח המקורי של גלוק, גם האיירסופט החשמלי של "סימה", יורה בבודדת או בצרורות, אבל למרחק של כשלושים מטר, ובמהירות-לוע שבין 250 ל 280 רגל לשניה (רגל הוא 0.3048 מטר) - בכדורי איירסופט 0.12 גרם

תמונה

http://www.youtube.com/watch?v=ti1E50ROKYQ

אלא שאקדח איירסופט זה, למרות הפופולריות שלו בעולם בגלל היותו חשמלי ואוטומטי, איננו בעל נתונים יוצאי-דופן מהבחינה של כוח קינטי.

אקדחי אויר (177 - 22 Pellet ) ואיירסופט (6mm BB) מופעלים כיום במנגנוני קפיץ-בוכנה (ירי One-Shot manual המצריך דריכה נפרדת עבור כל כדור בודד), במנגנון חשמלי (ירי רצוף, ללא דריכה, בבודדת ובצרורות) ובמנגנון גאז דחוס (בודדת וצרורות), בדומה לירי "פיינטבול".

דוגמה למצב דריכה, באקדח קפיץ-בוכנה מדגם P17 של חברת Beeman (מהירות-לוע 400 fps):

תמונה

קחו לדוגמה את הדגם הבא, אקדח איירסופט חצי-אוטומטי, Crosman C11 מהדגם הטקטי, שמגיע למהירות-לוע של 550 רגל לשניה:

תמונה

אם מכניסים למשוואה גם רובי איירסופט, מהירויות הלוע שלהם נמצאות בטווח של בין 1000 רגל לשניה, לבין 2000 רגל לשניה.

בתמונה, רובה איירסופט מדגם Benjamin Trail NP XL בעל מהירות-לוע של 1200 רגל לשניה (ויש כמובן מהירים ממנו):

תמונה

ההבדל נובע (בין השאר), מאורך הקנה. ככל שהקנה ארוך יותר, כך גם מהירות הלוע גדלה, ואיתה גם טווח הקליע. הסיבה לכך היא שהקליע לא מפסיק להאיץ כל-עוד הוא נמצא (כתוצאה מדחיפת הגאזים) בתנועה קדימה בתוך הקנה, ורק כאשר הקליע עוזב את הקנה, הוא מתחיל להאט כתוצאה מהחיכוך באויר.

כדי להשוות איירסופט למהירויות-לוע מקובלות בעולם הנשק החם, הבה נתבונן בטבלת תכונות של כדורי נשק-חם:

http://waterguy.us/handgun.htm

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

לקינוח, תמורת 440 שטרלינג, תוכל לקנות רובה אויר בריטי משובח, מתוצרת חברת Gunpower, ותוכל לצייד אותו בכל מה שניתן לצפות מרובה צלפים אמיתי, כולל טלסקופ ומשתיק-קול של ממש:

http://www.euroguns.co.uk/acatalog/Gunpower__.html

http://www.gunpower.org.uk/reviews/revi ... ge%201.htm

http://www.gunpower.org.uk/reviews/revi ... ge%201.htm

מה שנראה מאחור כמו קת-גלילית, הוא למעשה מיכל גאז דחוס, בדומה לרובה "פיינטבול":

תמונה

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

ועוד משהו, ממש, אבל ממש בלי קשר (מותר לפעמים להיסחף, לא?) FN P90, רובה ימ"מ בלגי, בנוי בסגנון Bullpup מקוצר:

http://www.youtube.com/watch?v=0C0dmGeE4MI&NR=1
Life is what happens while you are busy making other plans." -- John Lennon"

סער
הגורו הגדול

Re: האם פיינטבול ואיירסופט הם נשק קר ?

הודעה על ידי סער » 15:18 ,22 יולי 2010, ה'

פיינטבול מותר בארץ במסגרת מועדונים רשומים, כספורט/פעילות אתגרית. איירסופט מוגדר כ"צעצוע מסוכן" אסור בייבוא ושיווק, מותר באחזקה...
אוצר וחוקר נשק היסטורי

ACT - Armed Combat & Tactics

ROMA
מכור לסכינים

הודעה על ידי ROMA » 17:47 ,22 יולי 2010, ה'

מה יקרה אם אני יזמין מחו'ל רובה איירסופט או קרוסבואו (רובה קשת) לדוגמא?
יחרימו לי אותו ?
יתנו לי קנס ?
אני יסתבך עם החוק?
יפתחו לי תיק במישטרה?
מה יקרה??????????
אם אסור אבל מאוד רוצים אז מותר.

tutisdog
הגורו הגדול

הודעה על ידי tutisdog » 0:30 ,23 יולי 2010, ו'

האיירסופט יוחרם , כי הוא אסור ביבוא. עלול גם להיות קנס מסוים אבל זה לא בטוח.

רובה קשת, עד כמה שידוע לי היום, אני לא בטוח שחוקי לייבא, אם יש ברשותך כלי כזה כבר, ההחזקה בביתך מותרת . למיטב זכרוני מהבדיקה שערכתי לפני כשלוש שנים הירי בכלי כזה מותר אך ורק במטווחים ולא ניתן לקחת אותו איתך לשטח. כנ"ל דרך אגב גם לגבי קשתות רגילות, ניתן לירות בהן אך ורק במטווח.
עדיף כלב חבר, מאשר חבר כלב.

יובל
אגדת הפורום

הודעה על ידי יובל » 0:43 ,23 יולי 2010, ו'

קשתות ורובי או אקדחי קשת:

למיטב ידיעתי (טל"ח) הן מותרות לנשיאה לבעלי רשיון-ציד, בכפוף לרישום ביומן-אירועים בעת עונת ציד, ורק בה.

בעל רשיון ציד חייב להודיע מראש (להרשם ביומן אירועים) היכן ומתי הוא הולך לצוד, מה וכמה הוא הולך לצוד, ולקבל מרשות הטבע והגנים אישור לכך (אין צורך באישור בכתב, אישור טלפוני מספיק, בתנאי שאתה רשום ביומן אירועים, על ידי מי שהוסמך לכך).

המשטרה במקרה הזה, כפופה לאישור שמקבל צייד מהרשות, ומדובר כמובן אך ורק בעת עונת ציד מוכרזת.

בשנים האחרונות, ציידים רבים איבדו את רשיון הציד שלהם בגלל אי-עמידה בתנאים הללו, ואין כרגע כוונה להרחיב בחזרה את מספר הציידים, בגלל ההתדלדלות הכללית של אוכלוסית חיות הבר.

ציידים שעדיין מורשים, מוזמנים לעיתים לצוד ביוזמת הרשות, ועל פי המדיניות לדילול אוכלוסית-בר כזו או אחרת.

http://www.parks.org.il/BuildaGate5/gen ... =838676982

בכל מקרה אחר פרט לציד, הן מותרות להחזקה אבל לא לנשיאה, כדין כל נשק קר אחר.

ברחוב או ברכב, אתה הוא זה שצריך להוכיח, שאתה בדרך למטווח או בדרך ממנו.

אין בארץ שום היתר חופשי לשאת שום נשק קר מחוץ לבית שלא למטרה כשרה, והגנה עצמית איננה מטרה כשרה.

יובל
אגדת הפורום

הודעה על ידי יובל » 0:52 ,23 יולי 2010, ו'

גם איירסופט וגם פיינטבול מותרים ביבוא, אבל אקדחי ורובי אויר (177 וגם 22) דורשים אישור מראש ליבוא, ורק על ידי סוחר נשק או בעל מטווח מורשה.

tutisdog
הגורו הגדול

הודעה על ידי tutisdog » 1:08 ,24 יולי 2010, ש'

נניח שאכן איירסופט מותר לייבוא, היכן האסמכתא לכך?

לגבי פיינטבול אני מקבל שאכן מותר לייבוא אפילו ביבוא אישי , בכפוף לאישורים מתאימים ממשרד התמ"ת הפיינטבול מסווג סביר להניח לפי פרט מכס 95.06.0000 , אותו פרק מכס (95) מתייחס צעצועים למיניהם, סעיף 06 לפרק מגדיר כלים שיורים חיצים , מערכות לירי כדורי צבע. יש לקחת בחשבון שזה אינו סיווג שמתאים לאיירסופט, גם אם הוא אכן מקבל את ההגדרה שעונה לצעצוע.

בצו איסור היבוא של מכס אין ציון לגבי צעצועים מסוכנים, אבל יש איסור לייבוא פריטים שתואמים לסיווג 93.04.0000 שמופעלים ע"י גז או קפיץ, ושנראים דמויי עט או דמוי אקדח הזנקה. פרק 93 מתייחס לנשק , סעיף 04 מתייחס לנשק המופעל בגז או קפיץ , כל פריט שייראה כנשק ומופעל ע"י גז או קפיץ יוכל להיות מסווג רק לפי פרט מכס זה ולכן יהיה בעייתי ביותר לייבאו ארצה כי הוא מצריך אישור של משרד התמ"ת ואישור של משרד הפנים האגך לכלי יריה.

עכשיו מה שנשאר לבדוק זה איך משרד התמ"ת מתייחס לפריט של איירסופט , אם הם מגדירים אותו כצעצוע מסוכן , לדעתי הסיכוי הוא קלוש ביותר לקבל את האישור על מנת לייבא את זה ארצה.
-------------------------------------------------------------------

לאחר שיטוט קל ברשת מצאתי כמ מקומות שמציינים שאם אכן תציג אישור על חברות במועדון ספורט פעיל שמתעסק בפיינטבול אכן תוכל לקבל אישור לייבא גם איירסופט. האם זה אמיתי או לא, והאם אכן אפשרי , מה שנשאר זה רק לרוץ מול המשרדים המתאימים , להציג בפניהם את האישורים המתאימים שאכן הינך חבר במועדון כזה , ולראות מה יקרה.

יובל
אגדת הפורום

הודעה על ידי יובל » 3:59 ,24 יולי 2010, ש'

תודה על התשובה המפורטת, אלה הם ציטוטים שניתן לבדוק.

עד היום היה נהוג להפריח כאן (ובאתרים אחרים) שמועות בלי שום ביסוס ממוסמך, והדבר גרם למין פולקלור של פרנויה, מבלי שאף אחד יבדוק לעומק מה מותר ומה אסור. אנחנו לא עדר של עיזים שמנוהלות על ידי שרירות-ליבו של פקיד כזה או אחר, ושוטרים לא יכולים להמציא לעצמם את החוק לפי מה שמתחשק להם. כולם פועלים מכוח החוק ועל-פי חוק, ואת החוק אנחנו צריכים ויכולים להבהיר כאן, בלי שום מיצמוץ או פיק-ברכיים.

אנסה לבדוק את המצב שהתשובה שלך מתייחסת אליו עם עורך הדין שלי, ואני מקווה שנוכל לתת כאן תשובה מוסמכת, כי אני בטוח שרבים מתעניינים.
tutisdog כתב:נניח שאכן איירסופט מותר לייבוא, היכן האסמכתא לכך?
מבחינת החוק היבש, אין צורך באסמכתא שמותר לייבא, אלא יש צורך באסמכתא שאסור לייבא.

משום מה, התרגלנו לחיות תחת השקפה שאסור לנו הכל, אלא-אם מצאנו אסמכתא לכך שמותר לנו לעשות דברים מסוימים. בפועל, המצב המשפטי הוא הפוך, כלומר, עקרונית מותר לנו הכל, אלא-אם הוגדר לכך איסור מפורש בחוק. כך למשל, אינני מבקש ללמוד האם קיים חוק שמתיר לי לנשום או לעשן. אם אני רוצה לעשן וחושש שהדבר אסור, עלי למצוא בחוק היכן ומתי אסור לי לעשן.

בתוך כך חייבים תמיד לזכור, שאי-ידיעת החוק איננה מהווה פטור מאחריות משפטית.

בלשון אחרת: הכלל הוא שמותר לך לייבא הכל, פרט למה שמוגדר ומפורט כאסור.

ולצד המעשי יותר: האם מישהו כאן ניסה לייבא פיינטבול או איירסופט ביבוא-אישי ?

סער
הגורו הגדול

הודעה על ידי סער » 9:53 ,24 יולי 2010, ש'

יובל, חבל שאתה טועה ומטעה. ראה שוב את תגובתי לעיל ולא אוסיף מעבר לכך. הנושא נטחן עד דק בפורום הסליק כולל משפטית.
אוצר וחוקר נשק היסטורי

ACT - Armed Combat & Tactics

tutisdog
הגורו הגדול

הודעה על ידי tutisdog » 14:43 ,24 יולי 2010, ש'

יובל - בגדול , אין היתר או איסור מפורש על יבוא של פריט זה או אחר , גם בצו איסור היבוא של המכס אם תתמקד בלשון הכתובה אתה תיווכח שכל האיסורים שם הם מנוסחים בצורה כזו שהיא כללית , לדוגמה איסור על יבוא של פריט שנראה כמו אקדח ומופעל ע"י גז או קפיץ.

החוק מתפרש ע"י אלה שאוכפים אותו עפ"י הכתוב בחוק, עכשיו לדוגמא אנו מדברים על איירסופט, הסיווג של פריט מעיין זה כמו סיווג של כל פריט יכול להיות עפי החומרים שממנו הוא עשוי, מטרת השימוש בו , מראה כללי של הפריט ויש עוד כמה דברים שבאים לעזור לאיש מכס מבחינת כיצד לקבוע איך לסווג פריט כזה או אחר.

במקרה של האיירסופט, הוא נראה כמו כלי נשק, הוא מופעל ע"י קפיץ או גז, הוא מתכתי או פלסטיק והוא מעיף קליעים בעזרתו של הקפיץ או הגז, והוא משמש למטרת ספורט.

עכשיו מה שנשאר זה לבדוק בפקודת המכס צו יבוא חופשי , את הסיווג שהוא הכי קרוב. אינך יכול לסווג כלי כזה , כמוצר פלסטיק או מוצר מתכת , כי זה לא העיקר בו. ולכן מסווג טוב , ואין מה לעשות גם אנשי המכס רובם הגדול מסווגים טובים מאוד, יסווגו את האירסופט עפ"י העיקר שבו , שזה פריט דמוי נשק שיורה קליעים בעזרת גז או קפיץ, לצערנו הרב גם אם לא היה מוגדר כצעצוע מסוכן יש סיווג בפקודת המכס שמתאים לתיאור שנתתי לך. והוא 93.04.0000

מה לעשות לא אנחנו קבענו את ספר הסיווג ולא אנחנו קבענו את פקודת המכס. זה שאתה חושב שאכן מותר לייבא כל מה שאתה רוצה ללא איסור מפורש, אכן אתה יכול לייבא הרבה דברים כך , אבל ישנם סעיפים ותוספות שקובעות שיש פריטים שעליך לקבל אישור מתאים . במקרה שלנו ממשרד התמ"ת ואישור של משרד הפנים אגף לכלי יריה .
ראה לדוגמא סיווג של צעצועים, רוב הסיווגים הנ"ל מתנים את היבוא באישור של מכון התקנים. או של משרד התמ"ת.

כמו שאמרתי , אולי למטווח מורשה של פינטבול יאשרו לייבא פריט כזה. אבל לך כאדם פרטי שיחליט שברצונו להחזיק כלי כזה בבית , המרדף אחר משרד התמ"ת ו\או אחר אגף לאישור כלי יריה , האם כל הטירחה שווה את המאמץ בשביל לייבא כלי כזה, לשימוש אישי ולא כמוצר מסחרי. אם אתה שואל אותי , אם זה לייבוא אישי בלבד, חבל על המאמץ, אם זה למטרה מסחרית אולי אכן שווה לנסות אם בכלל יש שוק לדבר הזה.

יובל
אגדת הפורום

הודעה על ידי יובל » 16:22 ,24 יולי 2010, ש'

סער כתב:יובל, חבל שאתה טועה ומטעה. ראה שוב את תגובתי לעיל ולא אוסיף מעבר לכך. הנושא נטחן עד דק בפורום הסליק כולל משפטית.
טועה ומטעה - כיצד ? - אנא פרט, נמק ותוכיח.

כך אני לפחות עשיתי כשכתבתי את הדברים.

האם גם אתה נוהג כך ?

נמק ופרט - ויכבדו כאן את דבריך.

לא תעשה כן - והם ייחשבו בעיני כולנו לעוד הפרחת שמועה.

כבר תיקנו אותי כאן כמה פעמים באופן רציני ומנומק, וקיבלתי את זה בצורה מכובדת ואף תיקנתי את עצמי בהתאם, וגם הודיתי בגלוי למי שתיקן אותי על התיקון. טעות לעולם חוזרת.

אבל לבוא ולומר בפומבי "אתה טועה ומטעה - ולא אוסיף מעבר לכך" - אלה הן מילים ריקות שלא מוסיפות כבוד למי שכתב אותן.

כל מה שכתבתי כאן מנומק, עם מובאות, ציטוטים ולינקים - כדי שהצופים יוכלו לבדוק זאת בעצמם.

כך גם אתה נוהג לעשות ?

ועוד משהו:
זה שמשהו נטחן עד דק בפורום כלשהו, בכלל לא אומר שזו תורה מסיני. לא כמות המלל קובעת, אלא מה בדיוק נאמר.

כבר ראיתי (ולא רק אני) גיבובי שטויות לא-בדוקות, לא ממוסמכות, ונשענות על שמועה בהמון פורומים, ומי שטועה ומטעה זה דווקא אלה שאומרים את מה שאומרים על סמך שמועות, ולא על סמך בדיקה משפטית או בדיקה מעשית.

מה כל כך קשה לבדוק לפני שקובעים משהו ? היום בעידן האינטרנט זה קל, מהיר ופשוט. לא צריכים עוד כבימים עברו, לטפס בהימלאיה לאיזה גורו במערה, או לעשות מסע מעבר לסמבטיון כדי לשאול איזה אוראקל על ראש הר נידח. פותחים גוגל, פותחים ויקיפדיה, מאתרים מאגר אקדמי פתוח, עושים הצלבת-מידע. זו לא בושה לבסס את מה שאתה אומר, ואם מישהו יחשוב עלי שאני "יורם", בשבילי זו מחמאה.

את הטענות המשפטיות שאני מצטט כאן בפורום בדקתי עם עורך דין, ואת הטענות המעשיות אני יודע מנסיוני האישי, או שבדקתי מתוך עדות של אנשים שפונים אלי בדוא"ל (שאני מפרסם בתחתית ההודעות שלי) - וגם מהם אני דורש להוכיח לי את מה שהם מספרים, לפני שאכתוב על כך.

מה אתה עושה כדי להוכיח את דבריך ?

האינטרנט איננו במה לכתוב שטויות שאי-אפשר לבדוק, כי היום ניתן לבדוק בקלות כל טענה, החל בגוגל ובוויקיפדיה, וכלה במציאת אתרים-מתמחים שעוסקים בכל נידון שיעלה על הדעת - מהר ובקלות, תוך הצלבת מידע ממקורות שונים.

גם כאן היו דיונים שבהם הופרחו שמועות מופרכות שאף אחד לא טרח לבדוק או לבסס, או שנבדקו אצל מי שבעצמו נוהג להפריח שמועות.

אני לפחות החלטתי לעשות את המעט שיש בידי לעשות כדי להפסיק זאת, ואני מודה לסול, שלקח איתי את האתגר הזה ברצינות, והתחיל לבדוק את ההבדל בין שמועה לעובדה.

לכן את מה שסול כתב בתגובה לדבריי אני מוקיר ומכבד.

איך אתה רוצה שאתייחס למה שאתה כותב כאן ? - מה ההבדל בין מה שכתבת כאן לבין שמועה סתמית שאתה מנסה להפיץ ?

זה רציני ?

כמה דיונים היו כאן על חוקיות של סכינים - עד שהבהרנו כאן אחת ולתמיד עם נימוק, ציטוט החוק, מובאות ולינקים ?

כמו למשל על האיסור ביבוא של סכיני בליסונג ואוטומטיות - בולשיט אחד ארוך. מייבאים גם מייבאים, מוכרים בארץ, וזה חוקי לצורך מטרה כשרה כמו כל נשק-קר אחר, ובלא סייג מיוחד שיבדיל בין בליסונג, לאוטומטית, או לסכין מטבח. אותו חוק חל על כולם. - לך ותבדוק, במקום למכור לנו שמועות.

היה לנו די והותר משמועות, עד שכולם כאן בפרנויה שאסור להם לעשות כלום, אלא אם כן הביאו פתק משוטר...

מה הבולשיט הילדותי הזה ?

מוכרים בליסונג ואוטומטיות בחנויות כאן בארץ, ואנשים שאני מכיר, כולל עבדך הנאמן שקנה לעצמו כאן בארץ, וגם ייבא לעצמו - עשרות פעמים - ועדיין ממשיכים לפמפם לנו את השטות הזאת שזה אסור ביבוא או במכירה, כאילו זאת תורה מסיני.

וכנראה שנכון, ויש כאן אנשים שמישהו במכס עיכב או החרים להם סחורה שניסו לייבא - אבל עשה זאת ללא דין ותוך ניצול לרעה של סמכות - והם לא בחרו להשתמש בשירותיו של עורך-דין כדי לשחרר כדין את הסחורה שלהם או לעתור בפני סמכות על התנהגותם הנפסדת של אותם מוכסים, וכולי וכולי.

וכנראה שנכון, והיו גם אנשים ששוטר כזה או אחר החרים להם סכין או אפילו עיכב אותם לבירור עם קצין, כי הם לא ידעו שאסור לצאת מהבית עם סכין (או כל כלי-משחית אחר) שלא למטרה כשרה, שאותה דווקא הם צריכים להוכיח, ולא השוטר - ומה לעשות, זה החוק.

לכן יש לנו את האתר הזה, כדי שנוכל להבהיר כאן לכולם את החוק כלשונו ואת הוראות השעה בעינייננו - לאחר שבדקנו והוכחנו - והכל כמובן אמור לגבי כל הסוגים של נשק קר (כולל כמה פריטים תחת הסיווג של "צעצועים מסוכנים" - שהם אכן אסורים ליבוא - ותודה לסול) - בתוך חצריו של אדם, לצרכי אוסף, נוי, אימון באמנויות לחימה ועוד - לא כדי לצאת איתו לרשות הרבים, ובוודאי שלא צורך "הגנה עצמית" שאיננה מקובלת כ"מטרה כשרה" כהגדרת לשון החוק ועל פי תקדימי-פסיקה.

- - - - - - - -

זה לא מספיק לבוא ולומר למישהו לפני כולם "אתה טועה ומטעה" ולהשאיר את זה ככה תלוי באויר בלי לפרט.

זה מעיד דווקא עליך בחוסר רצינות ואמינות, לא על זה שאמרת עליו.

תאר לך שמישהו יגיב כך על מה שאתה כותב, מבלי לפרט, לנמק, או להוכיח.

זאת רמת הרצינות שלך ?

תבוא ותוכיח - ותאמין לי - נכבד אותך כולנו.

אני הראשון שיוריד את הכובע.

tutisdog
הגורו הגדול

הודעה על ידי tutisdog » 18:06 ,24 יולי 2010, ש'

הנה רשימה מעודכנת לינואר 2010 מאתר הממשלה לגבי מה מותר לייצר , לשווק , להחזיק , או למכור:

http://www.moital.gov.il/NR/exeres/F725 ... C304A9.htm

לצערי הרב האיירסופט ייכנס בעצם הגדרתו לעמודה שמאלית ראשון מלמעלה.

אפרופו, גם הרוגטקות ורובי הקשת יכנסו לעמודה השמאלית למעט עבור מועדוני ספורט, אבל מבחינת יבוא אפשר לייבא באופן אישי, כל עוד מקבלים אישור כפי שראינו כבר בנוגע לסיווג של 95.06.0000 בכפוף לאישור של התמ"ת

אפרופו הנה לינק נוסף:
http://www.moital.gov.il/Apps/FreeImportNew/MDIForm.asp

כאן אפשר למצוא את הסיווגים של המכס לפי פרטי מכס, ופרקים שמתייחסים לכל דבר כאשר צריך לדעת לסווג את הפריט בהתאם.
כמו כן יש הערות תחת נספחים שמצריכות יחס .

יובל
אגדת הפורום

הודעה על ידי יובל » 18:11 ,24 יולי 2010, ש'

סול - אתה תותח - זה בדיוק מה שחיפשתי לראות.

ההודעה האחרונה שלך ממצה את כל הדיון הזה לרמה של מסמך שניתן לבדוק, והלינק השני שנתת, אפילו יעזור לכולנו כאן לבדוק בקלות, פריט מסויים עוד לפני שאנחנו מנסים לייבא אותו.

לצורך גילוי נאות - עד היום ייבאתי לעצמי שישה דגמים מסחריים של רוגטקות ושני דגמים של איירסופט (אחד חשמלי אוטומטי מפלסטיק, ואחד ממתכת, על מחסנית גאז 12 גרם) והם לא עוכבו או הוחרמו במכס, וגם רכשתי בחנויות בארץ שני דגמים של איירסופט, אחד מפלסטיק (ABS) והשני ממתכת (אלו-צינק - למטה בתמונה) - שניהם דגמים מדויקים של נשק אמיתי והם בעלי צינה נדרכת ומחסנית נושרת בלחיצה.

רכשתי את האיירסופט מתוך סקרנות טכנולוגית ועיצובית, ולא לצורך ספורט אתגרי או קליעה, ובוודאי שמעולם לא נשאתי אותם עליי אל מחוץ לבית ( או ליתר דיוק - החצר). חלקם מושבת כי פירקתי אותם כדי ללמוד על המבנה והתפקוד שלהם.

בתמונה: איירסופט (קפיץ-בוכנה) ממתכת, 180 fps, דגם סיני של אקדח 9 מ"מ Walther P99. האיירסופט הזה עולה בארץ בסביבות 300 שקל, ואם תפתחו באתר יד2 את הסיווג "כלי נשק", תוכלו למצוא בו למכירה אקדחים אמיתיים שעולים פחות מזה...

מה לעשות, אני פריק של טכנולוגיה (וגם מורה לשעבר), וקניתי בעוונותי דברים רבים ללא שום שימוש מעשי, אלא-רק כדי להבין איך הם בנויים וכיצד הם פועלים. למזלי אני גרוש, כך שאין לאשתי (לשעבר) אף מילה או מעמד בנושא.

- - - - - - -

כעת כמה מילים של אזהרה לגבי איירסופט, דבר שנודע לי עליו במקרה, בהכשרת יח"מ שלב א':

ידוע כיום במשטרה על ארבעה מקרים מתועדים, שניים של ירי חי על עבריינים שנשאו אקדח-דמה ושלפו אותו לצורך איומים, ושניים על מאבטחים שאולצו לשאת נשק-דמה, ונורו על ידי עבריינים באש חיה.

לתשומת לבכם.

tutisdog
הגורו הגדול

הודעה על ידי tutisdog » 20:46 ,24 יולי 2010, ש'

סתם בשביל ההומור גם אני רכשתי לפני כ-4 שנים שני דגמים שמכרו בארץ בתחנה המרכזית בת"א , שני אקדחים מופעלי קפיץ ובוכנת עור קטנה. וזה היה בדיוק בתקופה שהחלו לעשות בלגן במכירה של הכלים האלה . אחר כך רכשתי אחד נוסף בדליית אל כרמל, ממתכת
שלושתם כבר פורקו לגורמים אחרי שעשיתי בהם ניסיונות לא מעטים, דרך אגב אני ואשתי , היינו עושים משחקי "מלחמה" עם הכלים האלה, בדיונות של אשדוד , הם עלו לי משהו בסביבות 200 ש"ח לאחד. הכדורים שהיו מוכרים איתם היו BB פלסטיק זוועתיים, יש לציין שזה היה חביב ולא יותר , כי לאקדחים האלה שרכשתי לא היתה העוצמה להעיף את הכדור מעל ל 10 מטר, מה גם שקצת רוח היתה מסיטה אותו מהמטרה . אז כך שמהר מאוד הם הפכו לפריט מגירה עד שפורקו לגורמים, והלכו לזבל.

מטווח קרוב משהו כמו 3-5 מטר אם היית פוגע במכנס מבד דק זה היה מכאיב, עם ג'ינס זה לא היה מורגש , וללא מכנס היה נשאר סימן קטן ואדום ליומיים שלושה. זה לאחר שאני ואשתי עשינו ניסויים אחד על השני.

מה שכן שמתי שהדגמים היותר גדולים של הפריטים שנמכרו בארץ , כלים דמוי MP5 או M4 היו יעילים למרחק קצת יותר גדול , ולאחר שראיתי לא מעט ילדים משתוללים עם כלים כאלה באשדוד שמתי לב שעדיין למסת כדור ה BB פלסטיק עדיין לא היה מספיק כוח או משקל טוב שמתנגד כשיש רוח וגם הוא איבד כיוון די מהר. הם נהנו עד שרוב הכלים הוחרמו ע"י המשטרה כאשר הם היו רואים אותם עם זה ברחוב.

עד היום אם רוצים לרכוש אני חושב שאפשר למצוא פריטים כאלה בתחנה המרכזית הישנה בת"א, בטוח שבדליית אל כרמל גם ניתן למצוא עדיין, ואולי אף בתחנה המרכזית החדשה.
-------------------------------------------

סתם וללא קשר לזה בכלל אני אוהב לעשות ניסיונות עם דברים כגון שוקרים וגז מדמיע. ואכן יצא לי לחשמל את עצמי עם שוקר קטן, ויצא לי להתיז לעצמי על הפנים גז מדמיע . אין לי מה לומר לרעת הגז מדמיע , למעט הצורך בתשומת הלב להיכן נושבת הרוח , ולמי שמעוניין בחוויה האישית משלו , לא לשכוח לעשות זאת בחוץ ולא בבית.
לגבי השוקר , היה קטן ויעיל , זץ קצר עשה מספיק בשביל לגרום לי להבין ששוקר גדול ולמשך זמן יותר ארוך על תוקף יעשה את העבודה די והותר.
מה שכן לאחר הניסיונות האלה על עצמי אני בטוח שלא אחזור עליהם שוב. :wink:

יובל
אגדת הפורום

הודעה על ידי יובל » 3:47 ,26 יולי 2010, ב'

ובכן, אם מתאפשר היתר-ייבוא לדגמים של פיינטבול עבור אנשים הרשומים במועדוני-ירי או במשחקי קרב-טקטי, הרי יש להניח שהאיירסופט, שהוא בעל כוח קינטי נחות ממנו, זכאי להיתר באותן מסגרות, מעצם העובדה שאובייקטיבית הוא פחות מסוכן.

השאלה היא אם זה אכן כך, ונשאלת גם השאלה האם הסדר שכזה, המתיר יבוא של צעצוע מסוכן שאסור לכאורה לייצור, מכירה או החזקה, איננו פתח לחברויות פיקטיביות במועדונים פיקטיביים, שנמכרים על ידי יבואנים מתוך אינטרס כלכלי (לצורך קידום הסחורה שלהם), ובנוסף, מהי רמת הפיקוח שקיימת ממילא על המועדונים עצמם ועל העוסקים בספורט הזה מחוץ למתחמים המוגדרים לכך - שאלה שנדרשת בדומה לנושא הפיקוח על ירי בנשק חם מחוץ למתחמי אימון ומטווח.

כלומר:
- אם הוא מוגדר כאסור לייבוא, מכירה, שימוש או החזקה - כיצד מתירים לייבא, למכור, או להחזיק בו במסגרת של מועדון - מותר או אסור ?

- או שהאיסור מתייחס (כמו במקרה של נשק-קר) לאיסור נשיאה ושימוש בו ברשות הרבים - או שהאיסור הוא גם לגבי ייצור, רכישה או החזקה בבית

- מה לגבי מתחם סגור כגון מועדון ספורט - מה ההבדל מבחינת בטיחות הציבור בינו לבין בית או חצר פרטית ?

- ברור שיש כאן לכאורה סתירה שאיננה מוסדרת בחוק, או שלשון החוק סותרת את הוראות השעה, כגון צווי מכס, הנחיות משרד התמ"ת, וכדומה

http://www.moital.gov.il/CmsTamat/Rsrc/ ... azuim.html

איתי
אביר האפל

הודעה על ידי איתי » 21:14 ,22 ינואר 2013, ג'

איירסופט אסור בייבוא בכלל וכעט בארץ הוא גם לא חוקי לקנייה עם תרצה אני אוכל להפנות אותך לפורום על זה רק תגיד.
בחיים תעשה חיים, כי בחיים לא תצא מהחיים בחיים!!!

סמל אישי של המשתמש
omery
מנהל אתר

הודעה על ידי omery » 10:32 ,23 אוקטובר 2018, ג'

תראו את כול המוצרים כדורי צבע לרובה אוויר
עומר יעבץ
מנהל האתר

"מנהיגות, פירושה קודם כל, ניהול החיים על פי מערכת ערכים אישית, המותאמת לדרך החיים. מנהיג אינו מוטרד ממה שאחרים חושבים או אומרים: ההנעה שלו היא פנימית, והוא אינו זקוק להנעה מבחוץ כדי לבצע ולהצליח." סון דזה.

פרסם תגובה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ואורח אחד