עלילות יוסף בארצות ההגנה העצמית-סיפור שני

פורום זה הינו הפורום הראשי של האתר.
במקביל לפורום זה יפתחו פורומים נוספים לפי הצורך...
פרסם תגובה
דובון
אביר האפל
עלילות יוסף בארצות ההגנה העצמית-סיפור שני

הודעה על ידי דובון » 18:38 ,13 פברואר 2009, ו'

בשעת לפנות בוקר מתעורר ידידנו יוסף בדירתו הצנועה לקול נפילת כסא בחדר האורחים שלו.הפולניה הבשלה שלו נוחרת חרישית לצידו.הילדים כבר עזבו את הבית,ואילו המטפל הסיעודי יופיע בסיפור רק בעוד 20 שנה.
הוא מעיף מבט לעבר הפרוזדור ורואה על הקיר אור מרצד של פנס כיס.ברור לו שיש פורץ בדירה.לרגע חולפת בראשו המחשבה לנסות להרדם מחדש,אך הוא מבין שאת הארנק,מפתחות המכונית ומסך הפלזמה שקנו לו ילדיו ליום ההולדת כבר לא יימצא בבוקר.
יוסף מחליט להתעמת עם הפורץ ולהניסו מן הדירה.בשידת הלילה שלו, ליד מיטתו, נמצא סכין הפלסים שקיבל במתנה מחבריו ליחידה כאשר סיים את שירותו במילואים לפני מספר שנים.יוסף שולף אותו בשקט,ובעוד הוא אוחז בו אחיזה איתנה בידו ,הוא יוצא מחדר השינה ופוסע לעבר הסלון.

האם פעל נכונה?מה לדעתכם קורה בהמשך
גם אם תנצח במירוץ העכברים תישאר עכבר

האביר
חדש בפורום

המשך העלילה

הודעה על ידי האביר » 22:42 ,13 פברואר 2009, ו'

יוסף האינטלקטואל והמשתתף החופשי בהרצאות הבוקר במשפטים באוניברסיטת סן רמו שמע על "חוק דרומי" רק לא היה בטוח מה לעשות...

בעודו לופת את הסכין בחוזקה ,גישש דרכו באפילה לפרוזדור שם ריצד אור הפנס , התקרב, נכנס לחדר הסמוך וראה דמות גוחנת ומחטטת בארון , בקול מקפיא דם לחש בביטחה : "קום וצא מביתי אחרת אעשה ממך קציצות" ...

שמישהו אחר ימשיך...
ודובון בל שכח את יקירתך= זה מה שבישלת לחג האהבה?
"ואהבת לרעך כמוך"

דובון
אביר האפל

הודעה על ידי דובון » 23:35 ,13 פברואר 2009, ו'

אביר
את הסיפור הנוכחי יש לראות על רקע,וכהמשך,לשרשור הקודם"סכינים והגנה עצמית-קצת אחרת".שם נקלע יוסף לחורשה חשוכה בשעת לילה מאוחרת,ודימה בתום לב שהוא מותקף ע"י צעיר מגודל אשר רץ לעברו.נשאלה השאלה אם מותר וראוי שישתמש באולר שהיה בכיסו.רוב הדוברים צידדו בכך שייברח מן המקום ויימנע מקונפליקט.המקרה הנוכחי מתרחש בביתו ,ולכן אין עליו חובת נסיגה.עדיין נותרת בעינה שאלת החירות להתקיף ,וההצדקה להניף סכין גדול לעבר פורץ.מקווה שעזרתי בהתווית גבולות הגזרה.

tutisdog
הגורו הגדול

הודעה על ידי tutisdog » 0:19 ,14 פברואר 2009, ש'

לפי מיטב ידיעתי עדיין לא יצא חוק בארץ שמאפשר לך לתקוף גם בביתך, אלא אם כן תקפו אותך וזה כבר הופך למקרה של הגנה עצמית.

מקרה של דרומי זה לא דומא טובה כי הנשק שהוא השתמש בו היה לא חוקי דבר שני הוא תקף פורץ שלא איים על חייו .

אני אישית לא יודע מה הייתי עושה , אולי הייתי שולף את אלת הבייסבול שיש לי ליד המיטה אבל אני יודע שלושה דברים : אחד, יש סיכוי שהפורץ חמוש , שתיים אם הוא לא ועשיתי לו נזק יש סיכוי שהוא יוכל לתבוע אותי על הנזק הגופני, ושלוש, עם איך שהמשטרה שלנו מתמודדת עם פורצים ועם הדבר הטראומתי הזה עדיף כבר שיגנוב ויילך מאשר בסוף עוד יעצרו אותי על תקיפה לא חוקית של אדם.

לא ראיתי עדיין בשופ מקום שבו החוק מרשה לך להגן על רכושך בצורה שבה תוכל להרשות לעצמך לפרק את הצורה לפורץ שחדר לביתך.

דובון
אביר האפל

הודעה על ידי דובון » 15:32 ,14 פברואר 2009, ש'

אביר
אפילו לא ידעתי שחג האהבה בסביבה.אם אתה מתכוון ל"יום ולנטיין"-אני לא בעניין חגי עכו"מ.למען האמת גם מט"ו באב אנחנו לא ממש עושים סיפור.אנחנו-אשת חיקי הנצחית ואני-עובדים על זה כל השנה,וזה משתפר עם השנים.

האביר
חדש בפורום

מיטב ידיעתך=איננה נכונה

הודעה על ידי האביר » 17:11 ,14 פברואר 2009, ש'

tutisdog,חוק כתב:לפי מיטב ידיעתי עדיין לא יצא חוק בארץ שמאפשר לך לתקוף גם בביתך, אלא אם כן תקפו אותך וזה כבר הופך למקרה של הגנה עצמית.

מקרה של דרומי זה לא דומא טובה כי הנשק שהוא השתמש בו היה לא חוקי דבר שני הוא תקף פורץ שלא איים על חייו .

אני אישית לא יודע מה הייתי עושה , אולי הייתי שולף את אלת הבייסבול שיש לי ליד המיטה אבל אני יודע שלושה דברים : אחד, יש סיכוי שהפורץ חמוש , שתיים אם הוא לא ועשיתי לו נזק יש סיכוי שהוא יוכל לתבוע אותי על הנזק הגופני, ושלוש, עם איך שהמשטרה שלנו מתמודדת עם פורצים ועם הדבר הטראומתי הזה עדיף כבר שיגנוב ויילך מאשר בסוף עוד יעצרו אותי על תקיפה לא חוקית של אדם.

לא ראיתי עדיין בשופ מקום שבו החוק מרשה לך להגן על רכושך בצורה שבה תוכל להרשות לעצמך לפרק את הצורה לפורץ שחדר לביתך.
היי טוטסי
מיטב ידיעתך=איננה נכונה
"חוק דרומי"=לא יישא אדם באחריות פלילית "למעשה שהיה דרוש באופן מיידי כדי להדוף מי שמתפרץ או נכנס לבית המגורים, בית העסק או המשק החקלאי המגודר, שלו או של זולתו, בכוונה לבצע עבירה, או מי שמנסה להתפרץ או להיכנס כאמור".
בנוסף= חוק המקרקעין וחוק המיטלטלין מעניקים אפשרות ל"סעד" של עזרה עצמית : לדוג' כאשר אתה רואה בחדר המדרגות,אדם שמנסה לגנוב את פקקי החשמל ואתה מזהיר אותו =כי אם לא יחזירם=תשתמש בכח=אתה פטור מאחריות פלילית=בגין שימוש בכח סביר,קיים סעד עצמי גם במקרקעין=אבל רק במקרה של 30 יום מאז ה"סגת הגבול".

דובון: התיזה שלי=יש לחגוג מתי שניתן=גם בוולנטיין דיי
באשר ליוסף... אוזק את הפורץ באזיקים-מצלם אותו-ומזמין משטרה.

]
"ואהבת לרעך כמוך"

רוחו_של_TC
אביר האפל

הודעה על ידי רוחו_של_TC » 18:04 ,14 פברואר 2009, ש'

vini vidi vadis
נערך לאחרונה על ידי רוחו_של_TC ב 14:23 ,3 מאי 2009, א', נערך פעם 1 בסך הכל.

argentum
תושב קבע בפורום

הודעה על ידי argentum » 18:11 ,14 פברואר 2009, ש'

אצלנו בקיבוץ קרה מקרה שהוא שילוב של שני שרשורי "ההגנה העצמית של יוסף"- במשך כחודש סבלה שכונה הנמצאת סמוך לגדר הקיבוץ מגניבות כלי רכב ודברי ערך, פריצות לבתים- גם בשעה שדיירי הבית ישנים בחדר הסמוך וונדליזם.
החשד העיקרי נפל על שבט בדואי שכן, אך מאחר שהמועצה האזורית חוששת מעימות איתם, ולמשטרה פשוט לא אכפת, נאלצו תושבי השכונה לסבול את הפריצות בשקט וללא פיצויים.
לבסוף חבריי ואני החלטנו להשיב את השקט לשכונה. ארבנו בחורשה הסמוכה ובשעה 3 וחצי בערך בבוקר ראינו דמויות מתגנבות דרך חור בגדר לכיוון השכונה.
ניתן לסכם את מה שהיה שם כלא נעים בעליל- להם. חשוב לציין שהיו לנו סכינים אך לא חשבנו להשתמש בהם. כלי התקיפה בהם השתמשנו היו מקלות ואגרופים חשופים.
בכל מקרה, עברו שבועיים שקטים מאז.. נקווה שימשיך כך.

ועכשיו תגובה מודאגת בנושא אחר- אני לא יודע אם זה קשור ממש לשרשור הזה אך מאחר והוא מדבר על שימוש בסכין למטרות תקיפה (גם אם זו הגנה), כדי לקרוא את "סופשבוע" של מעריב בע"מ 30 בו מדובר על רומן זאדורוב, כנראה רוצחה של תאיר ראדה, המספר שהוא בעל אוסף סכינים ומידע עליהם וכיצד להשתמש בהם למטרות תקיפה.
אין ספק שזוהי הסתה נגד אספני סכינים- אני לא דואג כי אני לא אוסף, אבל מה איתכם?
עם כל הכבוד לאלישע- ויש כבוד, לדעתי כדאי להפסיק או להמעיט מאוד שרשורים בהם מידע כגון "מתי כדאי להשתמש בסכין שלי למטרות תקיפה?"
סכין היא כלי עבודה. כל שימוש בה נגד אדם אחר הוא באחריות המשתמש, וכל דיון בעניין זה מוציא שם רע לאלו שמשתמשים בסכינים ראויות לשמם בעבודתם היומיומית.
שבוע טוב

dBu24
בלייד ראנר

הודעה על ידי dBu24 » 18:36 ,14 פברואר 2009, ש'

קראתי בעיניין רב את אשר ארגנטום כתב כי זה תואם אחד לאחד מה שהולך בקיבוץ שלי בנושא הגניבות, ולנו עדיין אין פתרון מניח את הדעת. יש לנו ושמירה מסודרת, גדר די תקינה, אבל אין גבול להמצאות ולתעוזה של הגנבים. יש סיפורים שלא יאומנו.

אצלי יש את "ניטה" אשר ישנה בבית ואבוי לזה אשר יעיז לשים את כף רגלו בתוך הבית בלי האישור שלה- גם אצלי יש מחבט בייסבול ליד המיטה. אחשוב פעמיים אם לאיים על פורץ בסכין.

לפני כמה שנים ביקרתי אצל קולגות מפורום אחר, אשר גרים ב"קאנטרי" שעה מסאן אנטוניו , טקסס,במרחק ראיה מסכר מדינה. על ג'בל מיוער באיזה ברושים גמדיים, יש שם בית פה בית שם, בערך קילומטר בין אחד לשני.

אלה אפילו לא נועלים את דלת הבית. תזכרו שלא מדובר בשוויץ אלא בארה"ב.

שאלתי את בעל הבית "ג'ון" , האם יש להם שם פריצות לבתים. התשובה הייתה שיש לו בבית כל כך הרבה נשק שפורצים יודעים מראש שאם יתפשו בפנים, אין להם סיכוי לצאת משם בחיים, ולאבד את החיים בשביל 200 דולר כנראה שלא שווה.

ואין שם פריצות בגלל ההרתעה של הנשק בידי הדיירים והחוק האמריקאי אשר מתיר להגן על רכושך אפילו על ידי לקיחת חיי הפורץ.

היה רעיון כזה אצלנו, אם אני זוכר נכון היה של שרת המשפטים לשעבר, ציפי לבני.

דוד

רוחו_של_TC
אביר האפל

הודעה על ידי רוחו_של_TC » 18:43 ,14 פברואר 2009, ש'

vini vidi vadis
נערך לאחרונה על ידי רוחו_של_TC ב 14:22 ,3 מאי 2009, א', נערך פעם 1 בסך הכל.

דובון
אביר האפל

הודעה על ידי דובון » 19:10 ,14 פברואר 2009, ש'

כמה הערות-ואני שמח שהצלחתי לעורר עניין:
1.לי ליד המיטה יש פנס מגלייט גדול-גם מסנוור וגם לגמרי לא נעים לחטוף על הראש.בעבר היה בשידת הלילה שלי אקדח שהוא לכאורה אמצעי יותר יעיל להרתיע פורצים ממרחק בטוח,אולם יום אחד החלטתי שהסיכון שמי מבני הבית ישחק בו בטעות גדול מדי.אני לא יודע אם לא עדיף היה להתקין כספת זעירה, עם פתיחה מהירה בקוד ,ליד המיטה,אבל זה לשרשור אחר.
2.כחלק מה-"רוחניות" החדשה שלי אני לא שש להחזיק באוסף שלי אפילו מעט סכיני לחימה.למעשה הרוב כבר לא אצלי (למעט הספידרקו רונין שאני כבר כמה שבועות מתחנן שתקנו..)אני תופס סכין ככלי עבודה,אך גם לכלי עבודה שהוא כבד או חד יש פוטנציאל היזק-מצד המתגונן או מצד התוקף-ופוטנציאל זה מתממש לעיתים.הרבה יותר אנשים נפגעו ממעדרים,מפתחות שוודיים,וסכיני מטבח מאשר מסכינים טקטיים ב-200 דולר.
3.למרות עברי המשפטי,הואיל ואני לא עוסק בזה היום,אני נזהר לא לספק ייעוץ או להביע עמדות נחרצות בנושאי הדין החל.יחד עם זאת כל הסיפורים שאני "ממציא" הם לא באמת דמיוניים,והם מסתובבים בשטחים אפורים שאפשר לבסס בהם כל מיני טיעונים.אנשי הפורום מביאים את נסיון החיים ואת השכל הישר, שהם מימדים שאין בהם עדיפות לאנשי מקצוע.
4.ובתור "אבא של הסיפור" אני מתכנן עוד מעט להריץ את העלילה עוד כמה פריימים קדימה ולהעלות עוד שאלה

רעי
בלייד ראנר

הודעה על ידי רעי » 20:27 ,14 פברואר 2009, ש'

אני אזרח פשוט, שומר חוק. מדי פעם יוצא גם למילואים ומתנדב במשמר האזרחי.
אבל אני גם מכיר את עצמי, ויודע שביום שייכנס מישהו אלי הביתה לא אוכל להתאפק "בשם החוק". אולי אהיה מבוהל ומפוחד, או שלא אגיב במהירות הנדרשת. אבל אם אספיק- לא רק כישוריי בתחום הסכינאות יעלו על הפרק, אלא גם הידע שלי בקשרים, כמה רצועות וחבלים ונוכחותו של עץ פקאן גבוה בחצר, ואתם כבר יכולים להשלים את התמונה בדמיונכם.
מישהו ניסה למכור לי פעם את הטיעון המפולפל שאומר שאם מעשי השוד נגמרים ללא אלימות של הנתקף, גם התוקף אינו אלים, וההסתברות של הסתבכות השוד לרצח היא קטנה יותר- אני לא בטוח שאני קונה את זה.גנבים שאינם זוכים להתנגדות כלשהי הופכים אמיצים יותר ונועזים יותר, ומכאן- צריך לתת להם בראש כשהם עוד מתחילים ולהוציא להם את החשק.

tutisdog
הגורו הגדול

הודעה על ידי tutisdog » 21:07 ,14 פברואר 2009, ש'

לאביר , אני מתקן את הודעתי , בתחילה רשמתי שאינני זוכר שהוא עבר את הקריאה השנייה והשלישית, טעיתי, כן החוק עבר. ואני מוסיף את הנוסח:

חוק העונשין )תיקון מס' 98 (, התשס"ח 2008- *
הוספת סעיף 34 י 1 1. בחוק העונשין, התשל"ז 1977- 1, אחרי סעיף 34 י יבוא:
"הגנת בית מגורים,
בית עסק ומשק
חקלאי מגודר
34 י 1. )א( לא יישא אדם באחריות פלילית למעשה שהיה דרוש
באופן מיידי כדי להדוף מי שמתפרץ או נכנס לבית המגורים,
בית העסק או המשק החקלאי המגודר, שלו או של זולתו,
בכוונה לבצע עבירה, או מי שמנסה להתפרץ או להיכנס
כאמור.
)ב( הוראת סעיף קטן )א( לא תחול אם -
) 1( המעשה היה לא סביר בעליל, בנסיבות העניין,
לשם הדיפת המתפרץ או הנכנס;
) 2( האדם הביא בהתנהגותו הפסולה להתפרצות או
לכניסה תוך שהוא צופה מראש את אפשרות התפתחות
הדברים.
)ג( לעניין סעיף זה, "משק חקלאי" - לרבות שטח מרעה
ושטח המשמש לאחסון ציוד וכלי רכב במשק חקלאי."
נערך לאחרונה על ידי tutisdog ב 22:09 ,14 פברואר 2009, ש', נערך 3 פעמים בסך הכל.

דובון
אביר האפל

הודעה על ידי דובון » 21:27 ,14 פברואר 2009, ש'

רגעלפני התפנית בעלילה-ובהנחה,שאני לא משוכנע בה,שפורצים לא מחפשים להסתבך באלימות-מה דעתכם על הרעיון להדליק את האור בחדר שינה,או להדליק את הרדיו ,כך שיבינו שבני הבית ערים,ייתפסו את מה שיש להם ביד וייברחו בנזק מינימלי?
ועוד משהו-מה אתם חושבים על מוטיבים שעלו בשרשורי הגנה עצמית (לא רק שלי):גז מדמיע/פלפל/שוקר/טייזר ??

tutisdog
הגורו הגדול

הודעה על ידי tutisdog » 21:46 ,14 פברואר 2009, ש'

לגבי להדליק אור או רדיו כדי שיבינו שבני הבית ערים ? זה מאוד תלוי ומה שתלוי מתייבש ונופל.

אני אומר זאת מסיבה של מקרה שאני יודע , מכרה של אישתי הייתה בבית לבד , וילה של שתי קומות, היא שמעה רעשים מהקומה למטה , יצאה למדרגות , הרעש שעשתה גרם לפורצים לשים לב שהיא שם, המפשט שאמרו לה היה כזה, כנסי לחדר חזרה ככה לא נפגע בך תני לנו לסיים את שלנו ואנו הולכים.

עכשיו אם יש לך ילדים אני לא יודע עד כמה שווה לקחת סיכון עם פורצים, בכל מקרה אינך יודע אם לפורץ יש נשק חם ואינך יודע כיצד אדם כזה עלול להתנהג במצב שהוא נלחץ בו.

אני לא יודע מה הייתי עושה , אולי אם זה אדם אחד יש סיכוי לצאת מזה ללא פגע כל עוד אין לו נשק חם , אבל לסכן את אישתך ואם יש ילדים אז גם ילדים זה כבר הופך את הסיפור לשוה קצת מבחינתי.

לגבי שוקר או טייזר אני מעדיף אחד משני אלה על גז מדמיע או תרסיס פלפל. בתוך הבית הטווחים קצרים ואני עללול להיפגע מהפלפל או הגז ולכן אני מעדיף לקחת כבר סיכון ולחשמל את האיש :wink:

דובון
אביר האפל

הודעה על ידי דובון » 22:37 ,14 פברואר 2009, ש'

השאלה משעה 21:27 (הדלקת אור/רדיו/תרסיס פלפל/שוקר) בעינה עומדת רק לא בטוח שאני אהיה מול המחשב עוד הרבה.לכן התפנית בעלילה:

יוסף שלנו (זוכרים-יוסף ממחלקת המים) בפיג'מת הפלנל שלו וסכין הפלסים בידו,פוסע ברכות במסדרון של דירתו.צעד אחד לפני הכניסה לסלון הוא שומע פתאום חילופי דברים שקטים בשפה זרה.הוא מציץ אל הסלון ורואה שם שני בחורים צעירים ודקי גזרה רוכנים על הפלזמה האהובה שלו ,ומפרקים אותה מן הקיר.אחד מהם מחזיק בידו מה שנראה ככלי עבודה (ג'בקה).זוהי נקודת האל- חזור:עוד רגע יבחינו בו! האם ישוב אל מיטתו החמה עדיין ,או יפתח באיזה סוג של אינטראקציה עם האורחים הלא קרואים?

ובכן-יש לנו שני פורצים,צעירים מילדיו של יוסף, ומחזיקים (לפחות) בכלי עבודה

tutisdog
הגורו הגדול

הודעה על ידי tutisdog » 22:38 ,14 פברואר 2009, ש'

סתם דבר שיצא לי לקרוא זה שלמרות ניסוח החוק ולמרות קיומו של החוק עדיין יש סכוי שאתה כקרבן של פריצה במידה ותתקוף את הפורץ ותיפגע בו קשות ללא איום ממשי על חייך אתה זה שתשב על ספסל הנאשמים.

זה קראתי בכמה ניסוחים ופרשנויות שונות של עורכי דין , חלקם מצדדים בחוק וחלקם לא.

זה חוק בעייתי מצד אחד וטוב מצד שני.

דובון
אביר האפל

הודעה על ידי דובון » 23:11 ,14 פברואר 2009, ש'

רוחו של TC
האם התפנית בעלילה רק חיזקה אותך בדעתך שכדאי לזחול מחדש אל קרבתה המנחמת של הפולניה הבשלה?

רוחו_של_TC
אביר האפל

הודעה על ידי רוחו_של_TC » 23:31 ,14 פברואר 2009, ש'

מבחינתי, נקודת האל-חזור זה הנקודה שבה הוא אוחז בסכין. אבל זה רק אני. כבר קראו לי "דרדס עצבני" כאן בפורום אז הנחת היסוד שלך צריכה להיות שאם אני במקום יוסף ואני בתנועה עם סכין ביד זה לא בכדי לסגת או לנהל שיחת חולין עם החברה האלה- אבל שוב - זה רק אני, וכן, מלכתחילה היה רעיון יותר טוב פשוט להיצמד לפולניה - כפרות על הפלזמה. בלי פלזמה אפשר לחיות אבל עם כבד מפונצ'ר או כליה תלויה בחוץ קצת קשה....

דובון
אביר האפל

הודעה על ידי דובון » 0:58 ,16 פברואר 2009, ב'

אמש הוספתי תפנית בעלילה (גילוי שני פורצים בדירה) ועוד קודם ביקשתי התייחסות לאפשרות של הדלקת אור/רדיו וכד' כדי להרתיע הפורצים. בשטף האירועים של הבוקר זה נדחק ונעלם.סיפור אמיתי וחשוב מכדי שיגווע בדמי ימיו!

tutisdog
הגורו הגדול

הודעה על ידי tutisdog » 8:29 ,16 פברואר 2009, ב'

עניתי לך לגבי הנןשא של להדליק את האור , ונתתי לך דוגמא של מקרה שקרה.
עכשיו אני אמשיך מכאן.

כמו שTC אמר נקודת האל חזור היא כבר לקום עם סכין ביד , אז אולי בעצם לא לקום עם סכין ביד כי בכל זאת חוק יש וחוק ניתן לפרש בדרכים שונות במיוחד כמו החוק של דרומי, ולכן אולי כדאי לקום עם אלה ביד ולא עם סכין , והסיבה הא שאם טעית ולא היה לו ביד סכין או כל כלי נשק ואתה תדקור את הבחור , יכול להיות שאם לא הייתה סכנה לחייך החוק של דרומי בבית המשפט יפורש נגדך ולאו דווקא לטובתך (וזה לאחר שקראתי שתי פרשנויות של עו"ד אחת ל"טוב" ואחת ל"רע") כי אתה מורשה להפעיל כח סביר להדוף ולא בהכרח לדקור או לירות וזה כבר הופך את החוק ליותר בעייתי ומורכב קצת יותר .
ואישית עדיף לאבד פלזמה מאשר לאבד את החירות ולשבת בבית סוהר בגלל דקירה. אם ייסתבר ששית מעשה לא סביר בעליל.
המחשבה הזאת עלתה לי כך מהסיבה שבמצב כזה שאתה מתעורר לתוך סיטואציה כזו, כלי העבודה שאתה רואה בעצם גם יכול להיות משהו אחר כגון כלי נשק (סכין \ אקדח) ונכון יכול להיות שזה כלי עבודה , עכשיו שני אנשים נגד אחד ואם חייך לא במצב סכנת חיים אף בית משפט לא יקבל טענה שהשתמשת בסכין בכדי להדוף את הפורץ למרות החוק שמרשה לך להדוף אתה לא מורשה להפעיל כח שהוא אינו סביר. ולדקור זה לא הדיפה .
בגלל זה הייתי פונה לאלה ולמכה לאיזור הרגלים על מנת שייברחו ולא על מנת לחסלם :wink:

אמיר_לב
אביר האפל

הודעה על ידי אמיר_לב » 12:39 ,16 פברואר 2009, ב'

אלישע, אני חייב לומר שיוסף שלנו יודע איך להסתבך בצרות. זה אפילו לא הוא. אלא החיים
תראה בוא אספר לך סיפור שיכול להיות אמיתי,
מדובר בחייל שחזר מ28 ימים של אבט"ש במקום מסווג בדרום (ממש דרום) הארץ, אימו של אותו חייל נסעה אל התחנה המרכזית להביא אותו הביתה מפאת שעת לילה יחסית מאוחרת וחוסר התחשבות מוחלט מצד אגד בחיילים שחוזרים הביתה באישון לילה.
בדרכם חזרה הביתה השיחה התגלגלה על כספת חדשה שקנתה אימו של החייל במיוחד בשביל כמות גדולה במיוחד של מט"ח שנועדו לרכישת בית חדש. הכספת עצמה עדיין לא היתה מחוברת לקיר אלא שכבה בתחתית הארון הגדול שבחדר השינה של אימו.
כשהגיעו לבית אימו של החייל ניגשה לפתוח את הדלת בעודו מוציא את הציוד מהמכונית וחוגר את נישקו בהצלב על גבו. בעודו ניגש אל הדלת ראה את אימו נרתעת אחורה ולוחשת בפחד " יש מישהו בבית" הוא ביקש מאימו לגשת אל המכונית לנעול את עצמה בפנים ולהתקשר למשטרה.
בדרכו פנימה,אחז בנשקו כששמע רעשים מהחלון וראה רגל משתרבבת מהחלון הוא ניסה לאחוז ברגל אך המכה ממנה דחף אותו אחורה נשמעו עוד רעשים בחדר השינה, דבר מוזר...בחדר השינה ראה פורץ אחר מנסה להמלט מהחלון הפתוח לרווחה שבחדר השינה.
הוא דרך את הנשק (גלילון מעולה ומדויק מאוד) וצעק לפורץ שיעצור ושיש לו נשק ביד. כמובן שדבר זה רק דירבן את הפורץ לברוח מהר יותר , עד שהצליח לצאת מהחלון לרחוב, החייל רץ אחריו יותר מ5 קילומטרים אל ישוב דרוזי במעלה הר הכרמל, אך הלה התחמק ממנו ביער. כשהגיעו השוטרים לאחר כשעה ורבע, ראו את החייל חוזר מתנשף מהריצה, כשנשקו בידו, הבלש המחמיר צעק על החייל שהוא יכול היה לפגוע במישהו, והכריח את החייל לפרוק את נישקו כאילו היה הקצין המבצעי שלו, בעוד שהבלש המתחכם גיחך ורמז שבחיים לא היה מצליח לתפוס אותו וגם אם כן חייו היו הופכים קשים אחר כך.
התכולה שנגנבה הסתכמה בכמה מאות אלפי דולרים, שלא לדבר על שברון ליבה של אימו שחסכה במשך שנים את הכסף ולקחה הלוואות.
הגנבים לא נתפסו למרות קלסתרון מדויק מאוד של אחד מהם, וטביעת צבע ברורה על החלון
מסקנות:
1. המשטרה לא שווה בשיט, אלא אם אתה אזרח שומר חוק ואז אתה מרותה עליך היא ללא דופי
2. לא הנשק מרתיע כי אם היכולת להשתמש בו באופן יעיל, וכן גם אלה היא נשק קר.
3.חוק מקרקעין קובע היום שכל עוד האדם שנכנס לשטח פרטי נכנס בתום לב, בעל הנכס הוא האשם בכל מה שיקרה ( דהיינו אתה מחויב להוכיח שמעבר לכל ספק האדם שחדר לשטחך הוא בתרגום חופשי אדם רע :)עם כוונות זדוניות)
3. הגיע הזמן שיוסף יעבור לשכונה מוגנת יותר מה זה כל הדברים האלו , אפילו בפיקניק הוא לא יכול להנות?

tutisdog
הגורו הגדול

הודעה על ידי tutisdog » 16:40 ,16 פברואר 2009, ב'

לגבי זה שאחד שחודר לביתך ומתעסק לך בפלזמה או מחטט בכספת , זה אין ספק לגבי כוונתו . אבל שוב לפי הבנתי של החוק יש עדיין מרחק מאוד גדול בין לירות בו או לפגוע בו עם סכין, מעבר לזה נראה לי שתגובה כמו של החייל לרדוף אחריו 5 ק"N זה קצת מוגזם כבר ולכן המשטרה לא תקבל את זה כתגובה הולמת להדיפה של פורץ גם אם רק איימת עם הנשק ולא ירית.
הרי ההדיפה שלך אמורה להיות הדיפה ולא רדיפה.
נכון שאלה תיחשב גם לנשק קר אבל תמיד אוכל לטעון שגם אם היה לו רק ג'בקה ביד הוא תקף עם הג'בקה, עכשיו בזה יש מידה של סיכון, מילה מול מילה, אבל נראה לי שמילה של גנב קצת פחות תופסת במיוחד אם נתפס בשעת מעשה ואתה יכול לספק עד. במקרה זה האישה שישנה איתך במיטה.
בגלל זה גם העדפתי האישית היא האלה או המקל מאשר לקום עם סכין ביד.

עכשיו אולי באמת יוסף היקר שלנו צריך לעבור דירה , למרות שזה לא תמיד פתרון , את ימי צעירותי גרתי ברמת אביב ג' ושם היו בבית משפחתי שתי פריצות.

drorhermesh
נושא - כלים

ושוב, מיומנות

הודעה על ידי drorhermesh » 19:48 ,16 פברואר 2009, ב'

יוסף מחזיק סכין שקיבל במתנה מחבר. הוא אינו מכיר את הכלי וכאדם סביר מהישוב חסר ניסיון וידע בקרבות סכינים. הפורץ מגיע מרקע אחר, שהסבירות לקרבות סכינים גבוהה בו יותר. במידה והפורץ יתקוף, אפילו בידיים חשופות, הוא יצא וידו על העליונה ברוב המקרים.

בסיפור הקודם היה מי שאמר שסכין הוא כלי התקפה ולא הגנה. ניתן להתגנב אל הקורבן מאחור ולחסל אותו, ויש סרטים בהם זה עובד. אין בית משפט שיראה בזה כוח סביר, לכן הצעד הבא הוא לקבור את הפורץ במחצר. להכנס לחדר ולהגיד בקול סמכותי "יש לי סכין" יגרום לו לזרוק עליך כסא.

אם הורדנו את הפתעת הפורץ, אני ממליץ להדליק את האור ולצאת עם מוט עץ עבה. רוב המסוממים יברחו ברגע שבני הבית מתעוררים, המוט הוא כלי הגנה סביר ובעל טווח ובמקרה של תקיפה תהיו במצב טוב יותר מאשר בשכיבה במיטה.
אם נוסיף את השאלה "מה יעשה יוסף אם יש לו שנה להתכונן? " הרי שברחוב של דודה שלי פרצו כבר לכל הבתים פרט לאלו שיש בהם כלבים.

tutisdog
הגורו הגדול

הודעה על ידי tutisdog » 20:06 ,16 פברואר 2009, ב'

כלבים זה טוב , להרתעה מפורצים שמפחדים מהם, אצל חבר באשדוד כבר הרדימו שני כלבים בשביל לפרוץ לביתו, אבל בגדול זה עובד טוב מי שאינו יודע איזה כלב יש בבית ומפחד בדרך כלל יירתע מלהתקרב.

אצלי יש 4 בבית וכשאני לא בבית הם בפנים ולא בחוץ, מה שיוסיף לגורם ההפתעה עבור הפורץ שיינסה.

סתם בשביל ההומור שני סיפורים שקרו לי לפני כשלוש שנים
1. לפני כשלוש שנים גרתי עוד באשדוד , אשתי הייתה במקלחת ואני ישבתי בסלון מול הטלויזיה, השעה משהו כמו 7 או 8 בערב, אחד הכלבים שלי היה חסר מנוחה קצת והלך לכיוון הדלת, אני אוטומטית כשהם לא שקטים גם אני בודק, הצצתי לכיוון הדלת וראיתי את הידית זזה לאט במטרה לפתוח את הדלת, הדלת נפתחה כעשרה ס"מ ידעתי שזה לא אשתי , תפסתי את המקל , וקמתי לדלת בשקט, הכלב שלי נבח , אני פתחתי את הדלת ברוע רק בכדי לראות שמישהו נמלט לחדר מדרגות ונעלם......נתתי לכלב לרוץ עד לדלת של החדר מדרגות שהיתה פתוחה, האיש כנראה נעלם לקומה מתחת כי לא ראיתי איש ממשיך בריצה למטה במדרגות. בזה זה נגמר. מעולם לא ניסו לפתוח את הדלת שוב.

הסיפור השני, וזה כבר כבר יותר בא כסיפור מצחיק, כשבועיים לאחר המקרה הראשון , אני נרדמתי מול הטלויזיה כאשר התעוררתי בסביבות חצות , התעוררתי לרעש של הידית של הדלת (יש לי שינה מאוד חלשה), אישתי לא בסביבה ולא הכלבים, אבל מכיוון שראיתי על השעון שכבר חצות , שיערתי לעצמי שהיא הלכה לישון, והכלבים מכיוון שישנים איתנו על המיטה , ולא היו בסלון חשבתי שהם איתה בחדר. הדלת עושה קצת רעש , אני זינקתי מהספה לכיוון הדלת מעיף מבט חטוף דרך העינית של הדלת וחושך במסדרון, לא רואה כלום, שוב אני רואה את הידית מסתובבת והדלת מתחילה להיפתח, באותה שנייה תפסתי את הידית פתחתי את הדלת ברוע ותפסתי חולצה , ובאתי להוריד פצצה לפנים למי שזה לא יהיה. מזל משמיים שאישתי נבהלה ואמרה זו אני , היא עמדה במסדרון בחושך עם הכלבים רוצה להיכנס לאחר שעשתה טיול . זה כמעט עלה לה בפנס. מאז אני מוודא פעמיים מי בדלת :wink: ארתי לה מה השתגעת , הורדת לי את הלב אני שומע התעסקות עם הדלת חושך במסדרון והכלבים לשם שינוי לא עושים שום רעש בכניסה . היית מעירה אותי אומרת לי שיצאת איתם לטייל. היא כל כך נבהלה שמאז היא מעירה אותי אם היא יוצאת איתם כאשר אני ישן. ואני מאז מוודא שהיא והכלבים בבית אם אני שומע רעשים לא מוכרים מחוץ לדלת. כמעט כמעט קיבלה פנס.

drorhermesh
נושא - כלים

ואם נסבול?

הודעה על ידי drorhermesh » 10:02 ,17 פברואר 2009, ג'

בשאלה של הגנה על הבית עולה פה שאלה קשה. יוסף יכול לעשות ביטוח רכוש ולהגיד כפרה על הפלסמה. הוא יכול גם להמתין ששני הגבברים יפנו את גבם אליו ולתקוף אותם בסכין (עם סיכוי שהפלסמה תיפול על הרצפה והם ינעצו בו מברג). הסכין איננה הכלי המתאים לאיים עליהם, מכיוון שלמפתח שוודי יש טווח יותר גדול, ולכן הוא חייב לתקוף או לסגת.
אם חוזר יוסף אל הפולניה שלו, מה יקרה בשבוע הבא? הרי התכשיטים לא נמצאים בסלון, אלה בחדר השינה. אם הגנבים יחליטו לשדרג עצמם לשודדים? אם הם יחליטו לבקר את אימו בת ה-80 בבניין ליד? איך הוא מגן על עצמו מחר?
האם כחברה אנו מוכנים להגיד שעדיף להניח לטפילים לשרוד וכדי שפרטים לא יפגעו? כלמור לעשות ביטוח וכך כל החברה משתתפת בהוצאות של כל גניבה? האם אנו רוצים גוף משטרתי שמספק הרתעה, למשל ע"י שוטר חסון בכל צומת ובכל שעה, במחיר של מיסים גבוהים והטרדת תושבים תמימים? ואולי, כמו שחוק דרומי רומז, נלך להפרטה וננסה לאמלל את חיי הגנבים באופן פרטי?

איך מונעים את הגניבה, השוד והרצח של מחר?

דובון
אביר האפל

הודעה על ידי דובון » 10:41 ,17 פברואר 2009, ג'

דרור
במקומות ששוררת בהם גישת "ביתי הוא מבצרי"- כמו שדוד תאר- הרעיון הוא שפורצים יודעים שדמם בראשם,ויכול מאד להיות שלא יחזרו בריאים ושלמים מהמשימה,וגם אם רק יירו בהם בברכיים ייצטרכו הסבה מקצועית.יש לזה גם חסרונות כי לפעמים הם מעדיפים לירות ראשונים.
התרחיש שארגנטום תאר (עזרה עצמית)זה הרבה פעמים לוקסוס השמור לקיבוץ שיש לו צעירים עזי נפש ויפי בלורית ,שיודעים להרביץ ,ויודעים גם שהבדואים המוכים לא ייתלוננו (מכסימום יישרפו את המתבן או ירעילו כבשים כשייזדמן להם).זה עבד יפה גם בתקופת הפלמ"ח,רק שלי,לך וליוסף אין כיתת כוננות כזו בהישג יד.
אז מה עושים?הגישה החוקית מדברת על "פרופורציונאליות" ז"א יחס הגיוני בין מה שביקש הפולש לעשות לבין מה שמותר להודף/למתגונן לעשות.אין כאן פתרון בית ספר עד כמה בדיוק מותר להרחיק לכת.כלב הוא פתרון טוב אבל כנראה לא היחיד.

פרסם תגובה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 2 אורחים