מכינים סכינים - take one...

פורום זה הינו הפורום הראשי של האתר.
במקביל לפורום זה יפתחו פורומים נוספים לפי הצורך...
פרסם תגובה
KD2
תושב קבע בפורום
מכינים סכינים - take one...

הודעה על ידי KD2 » 17:32 ,12 פברואר 2009, ה'

כפי שכבר ראיתם...את הציוד כבר יש, חסר רק...אהמ....מתכת....ו...אהמ...להתחיל ?!
אז קדימה.

תחילה אכתוב שאני עושה זאת בזמני וכספי הפנוי, כתחביב ובעודי "טירון" בתחום ייצור הסכינים ולכן אני לא מבטיח כלום,
אולי יקח יום, אולי שבוע, אולי חודש...אולי יותר, אולי בכלל יצא מעפן,אולי בכלל ימאס לי באמצע,
אולי...אולי... - אבל אני מאמין שבסוף בע"ה יהיו לנו סכינים !

אז שלב ראשון - חומר גלם -
משיטוטים רבים בפורום ומהתבוננות רבה ביצירותיהם של יוצרי הפורום החובבנים הבנתי שבשביל הבסיס והלימוד הכי כדאי לי להתחיל מהזמין והפשוט ביותר - פלדות עשירות בפחמן.
שופינים, מסורים, מפתחות,איזמלים ושאר כלי עבודה העשויים מפלדה עשירה בפחמן, חומר סלחני יחסית שקל לעבד אותו ,קל לטפל בו ושיכול להגיע בטיפול הנכון לקשיות גבוהה ביותר.
תכונה חשובה נוספת היא שהוא כמובן...מאוד זמין.
וכך היה,הגעתי לחבר בעל בית מלאכה והפצרתי בו לשחרר לי (בתשלום כמובן...) כל פיסת מתכת מעניינת שיכולה לשמש למטרה.
בתמונה, חלק מהכלים שהחליפו ידיים לאחר הרפייה במדורה ( רטובים כי נוקו במים מהחול בו היו קבורים ) -

תמונה

כמה שאלות ברשותכם -

למעט השופין הימני ביותר והמשורים כולם בעובי של 7-8 מ"מ - אני לא מעוניין בלהב שמעל ל3.5 מ"מ עובי, מה כדאי לעשות?
האם יש בעיה כלשהי לדפוק אותם על הסדן לעובי קרוב(נגיד 4 מ"מ) ומשם לשייף לצורה הרצויה?
האם זה כדאי?
האם זה יתן לי קשיות טובה משמעותית?
האם פלדות כאלו ( אין סימון בהטבעה של הסוג המדוייק) "מתחשלות" לרמה שמצדיקה את העבודה?
למיטב הבנתי החיסום מתבצע בשמן , האם זה נכון?
אם כן...האם זה משנה באיזה שמן?
האם לטבול מהחורפה והלאה ( סכין פחות או יותר מאוזן ) מהחוד והלאה(פחות או יותר מאונך)? כמה יש לייחס לכך חשיבות?
האם יש צורך לערבב בזמן הטבילה?
האם תנור ביתי מספיק עוצמתי בכדי לספק את התנאים לנורמליזציה של פלדות אלו?
מהו התהליך המומלץ ( שוב...לצערי לא ידוע לי על איזו פלדה מדובר המדוייק )?
לגבי העיבוד - איזה מספר של נייר הכי "כדאי" לעיבוד הגס הראשוני ?
אולי בכלל כדאי לעשותו באבן שחיקה ( דיסק "כפול" על משחזת זווית?) ורק לאחר מכן לעבור לנייר?
אם כן לאיזה? בכמה דרגות?
האם עבודה מהירה מידי על ניירות השיוף (מהירות ולחץ - לרמה שהמתכת חמה ואף מאדימה ) לאחר הרפייה וטרם החיסום,מהווה בעיה כלשהי?
במידה וכן, האם זמן ארוך יותר סביב טמפ' שינוי הפאזה של המתכת "תסדר אותה" מחדש כמו שצריך?
אני די אוהב סכינים עם חוד חד צדדי ( SINGLE BEVEL EDGE ) , מה דעתכם על תצורה זו לסכין מטבח? לסכין השרדות? לגרזן?
או בניסוח אחר , למה לא כדאי לי גריינד חד צדדי?

האם בכלל כדאי לוותר על פלדות כאלו (כלים כאלו ואחרים )שלא ידוע בדיוק מקורן וסוגן המדוייק ולקנות פלדות ייעודיות עם "אבא ואמא"?
( אני בכל מקרה מתכוון להתאמן עליהם , אני שואל להמשך...)
די ברור שזה עדיף, השאלה האם לא ניתן להגיע לתוצאות טובות גם עם שופינים וכדומה...?

בטח יהיו לי שאלות נוספות ו/או שאלות המשך , כשאזכר בהם אכתוב בהמשך.
אתם מוזמנים להוסיף מידע על התהליכים המוזכרים כאוות נפשכם.

תודה מראש על התשובות וההתייחסות, אשמח לכל פיסת מידע...
כל טוב
ים

Pesel

הודעה על ידי Pesel » 17:40 ,12 פברואר 2009, ה'

http://sakin.co.il/modules.php?name=For ... pic&t=1584
יש פה כמה ספרים שימושיים בנושא, שיענו על רוב השאלות שלך.
ברוך הבא למועדון. :D

פרסם תגובה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 5 אורחים