מבקש עזרה בזיהוי

פורום זה הינו עבורכם- היוצרים הישראליים.
פרסם תגובה
Nik88
מבקש עזרה בזיהוי

הודעה על ידי Nik88 » 20:05 ,12 אוגוסט 2009, ד'

:D
נערך לאחרונה על ידי Nik88 ב 16:12 ,6 פברואר 2012, ב', נערך פעם 1 בסך הכל.

dBu24
בלייד ראנר

Re: מבקש עזרה בזיהוי

הודעה על ידי dBu24 » 21:14 ,12 אוגוסט 2009, ד'

Nik88 כתב:יש ברשותי כלי עבודה שרשום עליו chrom-vanadium.
אני משער שזה הרכיבים של המתכת,אבל אודה אם מישהו יוכל לפרט קצת יותר והאם אפשר ליצור מזה סכין נורמלית?
תודה מראש,
ניק.
מכרום ונדיום בדרך כלל עושים מפתחות פתוחים/רינג, מפתחות שוודים, פליירים וכ"ו. מה בדיוק תכונות הפלדה אין לי מושג, אבל זה חומר חזק ועמיד במאמץ מכאני. לסכינים נראה לי שיהיה רך מידי.

דוד

Nik88

הודעה על ידי Nik88 » 22:14 ,12 אוגוסט 2009, ד'

:D
נערך לאחרונה על ידי Nik88 ב 16:13 ,6 פברואר 2012, ב', נערך פעם 1 בסך הכל.

dBu24
בלייד ראנר

הודעה על ידי dBu24 » 17:06 ,13 אוגוסט 2009, ה'

"קשה" או "רך" זה דבר יחסי.

כדי שיהיה בסיס לויכוח, אני מציע שתמצא סכין שכתוב עליו שהלהב עשוי כרום ונדיום, צלם, תעלה כאן את התמונה ואז אפשר יהיה על מה לדבר.

אני בחיים שלי לא ראיתי דבר כזה, אבל גם מאד יכול להיות שלא ראיתי מספיק ואני טועה .

דוד

מוטי לזר
אביר האפל

כרום ונדיום

הודעה על ידי מוטי לזר » 21:48 ,13 אוגוסט 2009, ה'

דעתי בנושא.
בפלדות כידוע הרי יש הרבה תוספים ,ולכל אחד היעוד שלו -ואני ממליץ לעיין בספרי טכנולוגיה של המתכת המציינים זאת בד"כ:
ולדוגמא
כרום-
מעלה: חוזק למשיכה ,קשיות .(רעיון לעת זיקנה..) חוזק בחום ,התנגדות לאיכול, והתנגדות לשיבוב.
מוריד:מתיחה (קצת) וכושר חישול.
ונדיום-
מעלה קשיות וחוזק בחום ,וצמיגות.(עד 2%ןנדיום+ כרום לכלי חיתוך קרים: מקבים,להבי מספרים וכ')

זה שעל כלי א' כתוב כרום ונדיום , ועל כלי ב' כתוב כנ"ל , לא אומר ש% הכרום ו/או הונדיום זהות ב2 המתכות.
כי כידוע יש מספרים(שמות) לפלדות -בהתאם ליצרניות שלהם, ושם יש פרוט ספציפי של המרכיבים וה% שלהם.

ולגבי הערה שלא כתוב על סכינים - אז יש לי סכין (לא תלויה באוסף) של מואלה עם מוליבדן וונדיום - חומרים המוסיפים לקשיות וכו, - ולכן אולי יש כאלה שכן כותבים.אבל כאמור זה לא אומר הרבה אם לא יודעים כמה בדיוק.

dBu24
בלייד ראנר

Re: כרום ונדיום

הודעה על ידי dBu24 » 23:45 ,13 אוגוסט 2009, ה'

מוטי לזר כתב:דעתי בנושא.
בפלדות כידוע הרי יש הרבה תוספים ,ולכל אחד היעוד שלו -ואני ממליץ לעיין בספרי טכנולוגיה של המתכת המציינים זאת בד"כ:
ולדוגמא
כרום-
מעלה: חוזק למשיכה ,קשיות .(רעיון לעת זיקנה..) חוזק בחום ,התנגדות לאיכול, והתנגדות לשיבוב.
מוריד:מתיחה (קצת) וכושר חישול.
ונדיום-
מעלה קשיות וחוזק בחום ,וצמיגות.(עד 2%ןנדיום+ כרום לכלי חיתוך קרים: מקבים,להבי מספרים וכ')

זה שעל כלי א' כתוב כרום ונדיום , ועל כלי ב' כתוב כנ"ל , לא אומר ש% הכרום ו/או הונדיום זהות ב2 המתכות.
כי כידוע יש מספרים(שמות) לפלדות -בהתאם ליצרניות שלהם, ושם יש פרוט ספציפי של המרכיבים וה% שלהם.

ולגבי הערה שלא כתוב על סכינים - אז יש לי סכין (לא תלויה באוסף) של מואלה עם מוליבדן וונדיום - חומרים המוסיפים לקשיות וכו, - ולכן אולי יש כאלה שכן כותבים.אבל כאמור זה לא אומר הרבה אם לא יודעים כמה בדיוק.

מוטי ידידי היקר:

אני ממש לא מומחה לפלדות. מזמן הרמתי ידיים בנושא הזה. מה שאני כן יודע זה שיש אלפי סוגים של פלדות, הרבה מעבר ל-01, 440C הידועות כאן לייצור להבי סכינים.

לכל פלדה היעוד שלה ואיך בונים את הסגסוגת זה נושא למטלורגים ברמה מעל לחובבני.

הבט, אני עשיתי סכין "פרימיטיווי" לבחינת פרינציפ, מפלך ברזל מקצועי רגיל, כזה של 10 שקל ל 6 מטר. תאמין לי שאחרי ההשחזה הוא היה מגלח את השערות בזרוע. אני מתאר לעצמי שזאת הייתה איכות להבי הסכינים כאשר אותו נפח פרהיסטורי גילה את הברזל וזה היה מצב העיניינים עד אשר המציאו את הפלדה פרופר. אני מתאר לעצמי שאז הסתפקו במשהו בסביבות ה 40HRC

לא הכירו אז את הקובלט והטונגסטן

עכשיו, אותו כרום ואנדיום ממנו עושים כלי עבודה בחישול, אין לו את התכונות ללהב של סכין, מה לעשות. אני רואה הרבה כלים שהרביצו עליהם עם פטיש והם נמרחו כמו מרגרינה. ואלה כלים אירופאים איכותים ולא איכות נמוכה סיני. זה שבא מישהו טוען "שנראה חומר די קשה", לא אומר כלום. יש הבדל בין שריטה עם הציפורן לבין בדיקת קושי עם שפיץ יהלום.

רוצים לעשות בדיקת קושי "אינסטאנט"? קחו סכין "יפני" רגיל מהמגירה של האישה ( במגירות שלי אין חייה כזאת) ונסו לשרוט מפתח או פלייר .אחרי זה נסו לשרוט פצירה. התמונה תקפוץ מול עיניכם הלא מאמינות. או שכן. 8O

החומר לא מתאים וחבל על הטרחה. אם זה מה שיש בארוע השרדות, אז זה מה יש ואם זה ננצח. אבל לשבת ולהשקיע שעות בהשחזה, ליטוש, בניית ידית מקושטט בכסף, אלמוגים ואוניקס, זה כבר מעל ומעבר. בעד אותו מאמץ אפשר לבנות להב מפצירה ישנה או פשוט ללכת ולהשיג את החומר הנכון, וזה ממש לא חסר.

דוד

יובל
אגדת הפורום

הודעה על ידי יובל » 6:57 ,14 אוגוסט 2009, ו'

מכרום-ונדיום עושים פיסטונים של מחזיר-גאזים ברובים, וזה חלק שהוא תחת מאמצים גדולים ביותר מכל הבחינות, אז הוא כנראה צריך להיות קשוח משהו לא נורמלי, כי אם פיסטון כזה מתעקם או נאכל הרובה פשוט מושבת.

תסיקו לבד את המסקנות.

ברווז
מנהל אתר

הודעה על ידי ברווז » 9:02 ,14 אוגוסט 2009, ו'

שוב- מהו היחס בין החומרים בסגסוגת, זו השאלה. כי יש כרום וואנדיום בכלים שישברו בלי מאמץ מיוחד, יש כרום וונדיום בכלים שיימעכו לפני שישברו, יש כרום וונדיום בכלים שיעשו ככה, ויעשו ככה, והכל תלוי בכמויות שלהם בסגסוגת.

האם אפשר ליצור מזה סכין נורמאלית?
ובכן, אם לא תנסה-לא תדע בוודאות.
אם לא חבל לך על הכלי, לך על זה-מקסימום יצא לך משהו נחמד לתלייה ליופי על הקיר, במקרה הכי גרוע, או סכין עבודה נהדרת במקרה הכי טוב.
סכין שמקבלים במתנה לא בודקים לה בשיניים...

סכין מהגדרתה היא כלי לפני שהיא כלי נשק.

זילבנג
תושב קבע בפורום

הודעה על ידי זילבנג » 11:04 ,14 אוגוסט 2009, ו'

ברווז צודק - תלוי מה הרכב הסגסוגת. השם "כרום ונאדיום" רק אומר שיש בסגסוגת תוספות של כרום ושל ונאדיום לפלדה. השם הזה לא אומר הרבה מבחינת התכונות המכאניות והכימיות המדויקות של המתכת, וגם לא לגבי טיפול או עיבוד נוסף שהסגסוגת עברה לאחר היציקה הראשונית. זה שם כללי של משפחת מתכות, לכלים בדרך כלל.

יותר מכך, אפילו מתכת עם אותם תוספים, אבל בשינוי של אחוזים בודדים ביחס בין תוסף לתוסף משנים שינוי מהותי בתכונות המכאניות והכימיות של המתכת.

כדי לראות זאת הלכה למעשה, אפשר להתבונן בטבלאות ההרכב של פלדות - ושם אפשר להיווכח שרוב הפלדות מכילות כמעט את אותם תוספים.

בפלדות שמכילות בדיוק את אותם תוספים, ניתן לראות כיצד שינוי קטן באחוזים בין התוספים, יוצר שינוי משמעותי בתכונות המתכת.

לכן נותנים לסגסוגות מסויימות שמות מסחריים כמו AUS8-A ,154CM, או S30V וכדומה. כל אחד מהשמות המסחריים האלה הוא סגסוגת מסויימת שמייצרים אותה בהרכב מדוייק לתצרוכת המונית.

http://cutleryscience.com/reviews/blade_materials.html

dBu24
בלייד ראנר

הודעה על ידי dBu24 » 17:21 ,14 אוגוסט 2009, ו'

יובל כתב:מכרום-ונדיום עושים פיסטונים של מחזיר-גאזים ברובים, וזה חלק שהוא תחת מאמצים גדולים ביותר מכל הבחינות, אז הוא כנראה צריך להיות קשוח משהו לא נורמלי, כי אם פיסטון כזה מתעקם או נאכל הרובה פשוט מושבת.

תסיקו לבד את המסקנות.
האם אתה מסוגל להסביר מה זה "מאמץ גדול"?

בוכנת הגזים של רובה נתונה לעומס לאורך הציר האורכי שלה ולא לעומסים של כיפוף. לא סיפור גדול אבל צריך יציבות במידות בכל תנאי מזג אויר וטמפרטורות משתנות באופן קיצוני.
פלדה מחוסמת ל 62 HRC, איך שתגיע לחום של 250 מעלות, הקושי ירד לאיזה 58 או משהו בסביבה.

מפתח אלן, למשל כן נתון למאמצי כיפוף. אם הפלדה הייתה שבירה, אז ברגע שהעומס הוא מעבר ליכולת הפלדה, אז המפתח ישבר, יפתח לך את היד ותגיש תביעה נגד יצרן הכלי.

יש הבדל בין "חזק" ל"קשה" וזה לא אותו הדבר. בלהבי סכינים מעונינים שיהיה קושי עד לרמה מסויימת, לפני שהלהב הופך להיות שביר מידי כמו פצירה או מסור הי ספיד ולא "חזק" מידי כמו מפתח רינג, שהוא "חזק" אבל לא "קשה"

יש אשר צירפו את שתי התכונות האלה ויצרו את להב הסנדוויצ', אשר מורכב משכבה פנימית "קשה" נתונה בין שתי שכבות "חזקות" וככה אנחנו נהנים משני עולמות. אין פלדה שהיא גם "חזקה" וגם "קשה".

ראה להבי MORA

פטנט אחר הוא החיסום הדיפרנציאלי, שם מחסמים את חוד הלהב לקושי מאד גבוה ואת יתר הלהב יותר רך כדי שיהיה "חזק".

ראה להבי LAURI PT
או חרבות יפניות

דוד
נערך לאחרונה על ידי dBu24 ב 20:56 ,14 אוגוסט 2009, ו', נערך פעם 1 בסך הכל.

יובל
אגדת הפורום

הודעה על ידי יובל » 17:31 ,14 אוגוסט 2009, ו'

הפיסטון של מחזיר הגאזים הוא בוכנה קונית שממנה יוצא גבעול ארוך שהודף את העכבר (המכלול) לאחור עם כל יריה.

ברובה 762 למשל, כמו רומ"ט FN ההלם שיוצרת כל יריה על משטח הפיסטון, דוחקת את הגבעול במהירות עצומה (עד מאות FPS), ומכיוון שאף מערכת מכנית איננה סימטרית באופן מוחלט, הפיסטונים האלה מתעקמים לפעמים (לאורך הגבעול), אומנם לעיתים נדירות, אבל זה קורה, ולי זה קרה באופן אישי, ברובה FN, כאשר קליע נתקע בכניסת הקנה המלוכלך, והקליע אחריו נכנס בו והעיף כלפי מעלה את חופת העכבר ואת המכלול, בלהבה אדירה של גאז-ירי.

שרף לי את הגבות ואת הבלורית, והנשק הראה לי מאוחר יותר את הפיסטון העקום.

עם קצת פחות מזל זה היה נגמר הרבה פחות סימפאטי...

guss1
חדש בפורום

הודעה על ידי guss1 » 18:03 ,14 אוגוסט 2009, ו'

בזמנו שנות 70/60 עשו מבוכנות מושבתות של הf.n הנ"ל מברגים ואיזמלים באיכות מעולה...
היום זו נוסטלגיה .

dBu24
בלייד ראנר

הודעה על ידי dBu24 » 21:08 ,14 אוגוסט 2009, ו'

יובל כתב:הפיסטון של מחזיר הגאזים הוא בוכנה קונית שממנה יוצא גבעול ארוך שהודף את העכבר (המכלול) לאחור עם כל יריה.

ברובה 762 למשל, כמו רומ"ט FN ההלם שיוצרת כל יריה על משטח הפיסטון, דוחקת את הגבעול במהירות עצומה (עד מאות FPS), ומכיוון שאף מערכת מכנית איננה סימטרית באופן מוחלט, הפיסטונים האלה מתעקמים לפעמים (לאורך הגבעול), אומנם לעיתים נדירות, אבל זה קורה, ולי זה קרה באופן אישי, ברובה FN, כאשר קליע נתקע בכניסת הקנה המלוכלך, והקליע אחריו נכנס בו והעיף כלפי מעלה את חופת העכבר ואת המכלול, בלהבה אדירה של גאז-ירי.

שרף לי את הגבות ואת הבלורית, והנשק הראה לי מאוחר יותר את הפיסטון העקום.

עם קצת פחות מזל זה היה נגמר הרבה פחות סימפאטי...
לא היו חסרות סיבות למה זרקו את הרומ"טים FN. הם תוכננו לתנאים הסטרילים של אירופה ולא לחולות שלנו. זה היה רובה מדוייק אבל מורכב ובעיתי. שני גרגרים של חול היו תוקעים אותו

ביום כיפור הביאו את הM-16, גוף מאלומיניום שלא מחליד, אין בוכנת גזים בכלל אלא צינורית (איך אף אחד לא חשב על זה קודם????), רבע משקל ולא פחות מדוייק מכל רובה אחר. שמחנו להחליף את העוזים הזקנים שלנו ולקבל "רוס"ק" YUM

מישהו מכיר רובה "סימונוב"? יש לו עוד יותר חלקים מה-FN ושם בוכנת הגזים עשויה משתי בוכנות בתור. אין יפה ממנו.

את ענן הגזים ההכי נוראי שקיבלתי אי פעם היה ממטול "פדראל" דולף. אוי אוי אוי!!!!!

אם מישהו מתעניין ברובים לא מוצלחים, אני ממליץ על גוגל סרצ' על הרובה ROSS הקנדי.

:roll:

דוד

פרסם תגובה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ואורח אחד