שוקר חשמלי מהו?

logo wide

×
 x 

0
סל הקניות
0

שוקר חשמלי הינו מכשיר חשמלי להגנה עצמית המשתמש במתח גבוה כדי לעצור תוקפים. נגיעה באדם באמצעות חודי המכשיר תשתק אותו מידית. עם זאת, משום שעוצמת המתח החשמלי היא מאוד נמוכה, לא נגרמת פציעה רצינית או קבועה כתוצאה מכך.

כיצד עובדים אקדחי הלם?

אקדח הלם הוא חוקי (בדקו את חוקי המדינה והחוק המקומי), הוא מכשיר הימום אלקטרוני שמשחרר מתח גבוה. על ידי קירוב המכשיר לתוקף, ניתן לשתק אותו לכמה דקות ללא נזק קבוע.

אקדחי הלם לא מתבססים על עוצמת מתח גבוהה. הם מיועדים להיכנס למערכת העצבים, ולשבש את תנועת הזרמים הנוירולוגים בגוף ולשרוף את רמות הסוכר על ידי המרות לחומצה לקטית בדומה למה שקורה באימון אינטנסיבי.

המערכת הנוירו-שרירית של התוקף המומה ונשלטת על ידי המכשיר, אי התמצאות ואובדן שיווי משקל מתרחשים ויכולת השליטה הרצונית בשרירים נאבדת. אם תגעו בגוף התוקף, שום זרם לא יעבור לגוף שלכם. כשהשימוש במכשיר הימום אלקטרוני משולב עם תרסיס פלפל, מומלץ שהתרסיס יתאים לשימוש ולא יהיה דליק.

אקדח ההלם מעוצב להיכנס למערכת העצבים. הוא פולט את האנרגיה שלו לתוך השרירים בתדירות פעימות גבוהה שגורמת לשרירים לעבוד מהר מאוד, אבל לא בצורה יעילה.

מחזור העבודה המהיר מוריד את רמות הסוכר בדם על ידי המרתו לחומצה לקטית, וכל זאת תוך כמה שניות. כתוצאה מאובדן האנרגיה, קשה לנוע ולתפקד. באותו הזמן, ישנו שיבוש בתנועת הזרמים הנוירולוגים הקטנים שמטרתם לתת הוראות תזוזה לשרירים. מה שגורם לדיסאוריינטציה ולאובדן שיווי המשקל, מה שמשאיר את התוקף במצב פאסיבי ומבולבל למשך כמה דקות.

על אף שאין השפעה משמעותית על לבו או איבריו של התוקף, זה מאפשר מספיק זמן ללכת לקרוא לעזרה.

זהו נשק המיועד למגע ישיר – שלא כמו אקדח טייזר שיורה חצים המופעלים בגז למרחק של 6-10 מטרים וחוקי רק למשטרה וגופי הביטחון.

מה ההבדל בין אקדח הלם לטייזר?

באופן כללי, מגע של חצי שנייה ידחה ויבהיל את התוקף, ויגרום לכאב ולהתכווצויות שרירים. אם הוא מרפה ממך, פשוט תתרחק משם.

שניה אחת עד שתיים יכולות לגרום לעוויתות בשרירים ולמצב נפשי מבולבל. מעל 3 שניות של מגע, יכולות לגרום לאובדן שיווי משקל ושליטה על השרירים, בלבול ואובדן כושר ההתמצאות. הבינו כי 3 שניות הן דיי הרבה זמן במובנים של מאבק פיזי.

לאקדח ההלם בדרך כלל יש מתח גבוה (מה שמסוכן זה הזרם  - אמפר), אבל עוצמת המתח אינה גבוהה כדי שלא לגרום לנזק בלתי הפיך, על אף שהתהליך יכול להכאיב לתוקף עד מאוד. האדם שמקבל את ההלם עלול להיות מנוטרל עד 30 דקות.

אתם לא תהיו מושפעים מזה, גם אם תחזיקו את התוקף ביד אחת, או אם הוא מחזיק אתכם! ההלם הקיצוני לא יכול לעבור בין אנשים. אתם לא תרגישו את ההלם אם התוקף יגע בכם. אפילו אם התוקף רטוב או עומד בתוך מים, זה לא יגרום להלם לעבור אליכם. ההשפעה אפשרית רק במגע עם אקדח ההלם.

למה משמש אקדם הלם?

אקדח הלם הוא פריט הגנה עצמית שיכול לשמש כדי לעצור אדם אחר שמנסה לתקוף אתכם. אקדח ההלם משתמש במתח גבוה כדי לשתק במהירות את האדם התוקף. מטרתו להעביר את האנרגיה לתוך השרירים של האדם בתדירות פעימות גבוהה הגורמת לשרירים לעבוד בקצב מאוד מהיר, אך בצורה מאוד לא יעילה. התהליך גורם לכך שיהיה לתוקף מאוד קשה לתפקד – ובעיקר לזוז או לתקוף. התוקף ירגיש אי התמצאות ובלבול למשך זמן מסוים, אך תפקוד איבריו החיוניים לא יפגע.

רוב הדגמים מספיק קטנים כדי להתאים לתיק קטן או לכיס של מעיל או מכנסיים. דגמים רבים יכללו גם חגורה וקליפס או תושבת שמאפשרת להרכיב את האקדח על החגורה.

בשביל להשתמש באקדח הלם נגד תוקף, יש להצמיד אותו לגופו של התוקף. האלקטרודות צריכות להיות צמודות לחלק גוף שלא סביר שיזוז הרבה כמו כתף, או ירך עליונה, ולא איברים כמו יד או זרוע שיכולות לזוז מהדרך במהירות. יש להחזיק את אקדח ההלם כנגד גופו של התוקף למשך כמה שניות רצופות. יותר זמן יידרש אם מדובר באדם גדול יותר.

רוב המדינות מאפשרות שימוש במכשירים מסוג זה בתחום השיפוט שלהן, אך ישנן מדינות שמגבילות את השימוש בהם. כך בארה"ב במדינות רוד איילנד, ניו יורק, ניו ג'רזי, מסצ'וסטס, מישיגן, אילינוי, קונטיקט, חלקים ממרילנד והוואי – הן מדינות המגבילות את השימוש באקדחי הלם.  בישראל סעיף 144 לחוק העונשין קובע מהם הכלים האסורים לשימוש - "כל כלי אשר מסוגל לפלוט חומר הנועד להזיק לאדם, לרבות, חלק אביזר ותחמושת לכלי כאמור ולרבות מיכל המכיל או המסוגל להכיל חומר כאמור, ולמעט גז פלפל." (טייזר אינו חוקי לאזרחים). עם זאת אחזקת שוקר בכוונה לביצוע עברה אינו חוקי  - "העושה, או מחזיק ביודעין, חומר נפץ, או מכונה, מכשיר או כל דבר שהם מסוכנים או מזיקים, בכוונה לעשות בהם פשע או עוון או כדי לאפשר לאחר שיעשה בהם פשע או עוון, דינו - מאסר שלוש שנים." (סעיף 497 לחוק העונשין).

אם אתם מטיילים, כדאי לארוז את המכשיר בכבודה הנשלחת לבטן המטוס, ולא בתיק העלייה למטוס, משום שיש סיכוי טוב שהמכשיר שלכם יוחרם אם ימצא בתיקכם ואת עלולים לשאת באחריות פלילית על פי חוקי המדינה אליהם אתם טסים. אין להכניס מכשירים מסוג זה לאזור הטרמינל של שדות תעופה. בנוסף, עדיף שלא להיות עם מכשיר מסוג זה בבניין ממשלתי – משום שגם שם יחרימו אותו.

אקדח הלם הוא מכשיר מצוין ובטוח לשימוש בכל סיטואציה שמאיימת באופן מידי על הביטחון ודורשת פעולה מהירה לנטרול התוקף. המכשיר הזה מושלם בשביל מצבים כאלה.

היסטוריה קצרה

באופן מפתיע, אקדח ההלם, או גרסה קדומה יותר שלו, קיים כבר מאז שנת 1700. אז, היתה צנצנת ליידן ששימשה להחזקת מתח חשמלי שנוצר מהצטברות סטטית.

המקל לזירוז בקר היה הראשון שנוצר מאותו קו המחשבה, והמצאתו עזרה לפיתוח עוד שיטות יעילות של מתן הלם חשמלי לא קטלני. מקלות לזירוז בקר עדיין נמצאים בשימוש בקרב חוואים גם היום!

אקדח ההלם הראשון היה למעשה כפפת הלם והשתמש בזרמים חשמליים שהגיעו מצנצנת ולתוך הכפפה. המכשיר הזה הומצא לראשונה בשנת 1930, אך מעולם לא ממש תפס. רק בשנת 1960 אקדח ההלם ממש התחיל לתפוס, באותה תקופה גם הטייזר הומצא.

המכשיר למעשה נועד לשמש כמכשיר לבטיחות במטוסים, שמאבטחי טיסה יוכלו להכניע פושעים בזמן טיסה. מאז, הטייזר הפך להיות אחד ממכשירי ההגנה העצמית הפופולריים ביותר מעולם, בעיקר משום שאשינו קטלני והינו יעיל, לא יקר וקל לשימוש.

תתגברו על הפחד מאקדחי הלם

אנשים רבים מרגישים רגש מאוד מסוים כאשר הם רואים אקדח הלם, והרגש הזה הוא פחד. הוא לרוב נובע מהחשמל. לאנשים יש פחד מולד מחשמל אפילו אם הם אף פעם לא חוו אותו. וזה לחלוטין מובן משום שחשמל יכול להרוג אותך. אקדח ההלם יכול להכאיב מאוד, אבל הוא לא קטלני. אפילו אלה שטוענים שהם משחררים מיליוני וולטים לא יהרגו אותך. זו עוצמת המתח החשמלי, ולא המתח החשמלי שיכול להרוג אותך, ובאקדחי הלם יש עוצמה של פחות מ-5 מילי-אמפר.

אם פחדתם מהמכשירים האלה לפני שקראתם את זה, אתם כבר לא צריכים לפחד. בנוסף, אם אתם מעוניינים לרכוש מכשיר כזה למטרות הגנתיות, הייתי שומר את הטיפ הזה לעצמי. אתם יכולים לתת לשאר האנשים להמשיך לפחד מהמכשיר המגן שלכם.

ההחלטה הבאה היא לבחור איזה דגם לקנות. יש הרבה גדלים, סגנונות, צבעים ורמות מתח שונות. התשובה היא: מה שהכי מתאים לכם. יכול להיות שתרצו אחד קטן בגלל שיש לכם ידיים קטנות. יכול להיות שתרצו אחד גדול כמו באטון הלם, כי אתם רוצים לעבוד כמאבטחים במועדוני לילה. בגודל טלפון סלולרי או שפתון זה מעולה אם אתם רוצים להסתיר את המכשיר. כל כמות מתח חשמלי מספיקה כדי לנטרל מישהו אם עושים זאת באזורים הנכונים.

אוקיי, עכשיו שהפחד שלכם מאקדחי הלם נעלם, ובחרתם בדגם המושלם בשבילכם או בשביל מישהו קרוב לכם. איך אתם הולכים להגן על עצמכם כאשר תותקפו?

שלושה שלבים לשימוש באקדח הלם

שלב ראשון: החזיקו את הנשק בידכם בכל סיטואציה בה תוכלו להיות מטרה קלה לתקיפה ובמקום מתאים. אני לא אומר שצריך להסתובב במקום ציבורי עם אקדח הלם ביד בזמן שאתם עושים קניות, אבל פושעים מחפשים הזדמנויות ומטרות קלות. אם אתם הולכים בחניון, חניון תת קרקעי או סתם לבד – בדרך כלל תהוו מטרה קלה. אם אתם הולכים באותם מקומות, אך עם נשק ביד, הפושט ילך לחפש מישהו אחר, פושעים מחפשים מטרה קלה.

שלב שני: אם אתם מותקפים, תבחרו שריר גדול ונסו להמם את התוקף. החזה, הבטן, כמובן שהמפשעה, הירכיים והגב הם מקומות אידיאלים להמם את התוקף. השרירים הגדולים האלה יורידו כל תוקף לרצפה מהר מאוד. עכשיו, אין לכם את כל היום כדי לבחור את השריר הנכון, אז אם יוצא שהפנים או הצוואר הם האיבר הכי קרוב אליכם, אז זה כנראה לא יום המזל שלו. בנוסף, ככל שאתם מצמידים אותו ליותר זמן, כך ההלם יהיה יעיל יותר. אחת עד שתי שניות תתפוס את תשומת הלב שלהם. שלוש עד חמש שניות תתפוס את תשומת הלב שלהם וגם תותיר אותם מבולבלים ועל הרצפה.

שלב שלישי: תסתכלו על התוקף ונסו לזכור כמה שיותר ממנו, ואז תברחו (ההגנה הטובה ביותר)! לכו לקרוא לעזרה מיד. ואם היממתם אותו מספיק זמן כדי להפיל אותו לרצפה, כנראה שייקח לו קצת זמן לברוח. ואפילו אם הוא כן בורח, כדאי שיהיו לכם פרטים לתת למשטרה. ותתקשרו למשטרה. יש אנשים שחושבים שאם התוקף ברח זה מאוחר מדי, אבל זה לא. האדם הזה יתקוף מישהו שוב, ואם לא תדווחו על זה, לא תוכלו להזהיר אנשים אחרים, ויכול להיות שהאדם הבא לא יהיה מוכן להתמודד איתו כמוכם.

אני מקווה שמאמר הזה עזר לכם, תדאגו להעביר אותו גם לאחרים. ככל שיותר אנשים ירגישו מועצמים, כך העולם יהפוך למקום בטוח יותר.