סכין לצבא והשימושים לסכין צבאית

logo wide

×
 x 

0
סל הקניות
0

סקירה: סכין לצבא והשימושים לסכין צבאית

נכתב ע"י מערכת אתר סכינים למבינים.

במאמרנו הקודם, סכין חיילים, ניסינו לסקור את  הצורך הפרטני של החיילים בסכין עבודה טוב, אך לא התייחסנו מספיק למקום ולתפקיד שממלאת סכין  בהיסטוריה הצבאית ותפקיד הסכין לצבא במציאות הנוכחית.

הסכין והשימושים הצבאיים הולכים יד ביד אחורה לאורך ההיסטוריה. סכין לצבא נועדה בתחילה כנשק לקרב פנים אל פנים או כגיבוי לחרב, שהייתה בידי הלוחם. במקביל נעשו שימושים שונים בסכינים צבאיות, בין אם ככלי חפירה, כלי חיתוך, כלי דקירה וכלי לסימון. דוגמאות לכך ניתן למצוא בתיעודים היסטורים שונים. הראשונים לעמוד על הקשר בין סכין לשימוש צבאי תועד לראשונה בתקופת הברונזה, בה חישלו פגיונות, חרבות וסכינים מברונזה. רוב השימוש לסכין לצבא בעת ההיא היה בצורת פגיון אשר מטרתו לדקור ולגרום את הנזק המירבי לאוייב.

בעת החדשה הסכינים הצבאיות קיבלו עיצוב חדש ותפקידם הפך לא רק לסכין בצורת פגיון כאשר השימוש העיקרי בסכין לצא הוא כנשק אלא גם ככלי עבודה והשרדות בשטחים עוינים. במהלך מלחמת העולם השניה הונפקו לחיילי ארצות הברית סכיני kabar אשר שימשו אותם הן להתחפרות, הן לחיתוך ואם כלו כל הקיצין גם לקרבות פנים אל פנים. ההיסטוריה מלמדת אותנו כי נעשה שימוש בסכין לצבא שהונפקה ע"י הצבא האמריקני גם לחיסול שבויים בזמן הקרבות העקובים מדם על האיים היפנים.

עם השנים חברת kabar  שמרה על העיצוב המקורי של הסכין (מראה הלהב  הייחודי וליפוף העור על הקת ושחזרה את הצלחתה – כך שצבא ארה"ב חזר והנפיק לחייליו את אותו דגם של הסכין המשופר גם במלחמות קוריאה, ויטנאם, ומלחמת המפרץ – למעשה הצבא האמריקני וחיל הנחתים הנפיקו (ועדיין מנפיקים סכין kabar usmc לכל לוחם או לוחמת כסכין לצבא ולפעילות מבצעית. כיום נמכרת למעשה סכין לצבא kabar  הזהה כמעט לסכין המקורית ממלחמת העולם השנייה ומלבד הגיל הכרונולוגי, לאורך השנים כפי שהוזכר, העיצוב לא השתנה.

דגמים אחרים של סכינים צבאיות באים לתת פתרונות לא אלימים אלא לצרכים הישרדותיים וטכנולוגים בהם נתקלים בזמן השרות בצבא. סכין לצבא מאיכות טובה נותנת פתרון יעיל, זמין נחוץ וזול יחסית לצורך בסיסי של החיל.

כך לדוגמא – אין צורך ממש בסכין "טקטית" לשימוש כסכין לצבא בשירות צבאי רגיל אלא ניתן להסתפק בסכין בעלת להב מפלדה איכותית וקלה להשחזה (רצוי פלדות פחמניות או פלדות כלים) עם ידית אחיזה נוחה ושאם נאבד אותה או היא 'תעלם' חס וחלילה, נוכל לרכוש אחרת ללא חיסרון כיס כבד.

כסכין לצבא בשרות רגיל נוכל להשתמש בסכין שמטרתה הראשונית היא לאו דווקא צבאית נטו – אלא ייעודה כסכין עבודה טובה לשימוש כללי, כך יהיה ראוי לחפש בסכין את היתרונות הללו: סכין לצבא שתהיה קלה לאחיזה, נוחה לנשיאה, קלה להשחזה ובטוחה לשימוש. כסכין טובה לצבא ניתן להסתפק בסכינים של חברות שונות אותן ניתן למצוא באתר סכינים למבינים.

כסכין לצבא אנו ממליצים למשל על הסכין של החברה השבדית MORA, אשר הינה סכין בעלת להב קבוע לשימוש כללי (המיועדת בעיקרון לעבודה קשה). יתרונה של סכין זו הוא בעיצוב נוח של ידית האחיזה, ולהב המעוצב מפלדת סנדוויק קשוחה וחדה כתער לעבודה רציפה שקל להשחיז אותו. הסכין מעוצבת לפי המסורת הסקנדינבית ומזכירה בצורתה את סכיני הציידים בעיצוב  המסורתי.

הסכין היא מעולה ונותנת מענה מצוין ויעיל לצרכי החיל שזקוק לסכין לצבא כציוד הכרחי. הסכין יחסית אינה סכין יקרה כך שאם תלך לאיבוד או 'תעלם' במסגרת 'השלמת ציוד' תוכלו לרכוש אחרת ללא כאב לב.

יש מגוון של סכינים נוספות שיכולות להתאים (ניתן לראות באתר) תלוי תקציב כמובן, לשיקולכם.

אם יש לכם תקציב נוסף לסכין משנית, אנו ממליצים כסכין לצבא לרכוש אולר שווצרי בעל 4-6 פעולות. יש גם מוטלטיטול מצויין לוונגר שיכול לשמש עזר מצויין לחייל לצורך שפצורים.

המונח "סכין הצבא השוויצרי" או Swiss Army Knife נטבע על ידי חיילי ארה"ב לאחר מלחמת העולם השנייה, ככל הנראה משום שהם התקשו לבטא את השם המקורי בגרמנית (Offiziersmesser). מקורו בשוויץ בשנת 1897. המונח נרשם כסימן מסחרי רשום בבעלות החברות ונגר SA וויקטורינוקס AG (שרכשה את וונגר והפכה אותה לחטיבה האתגרית שלה). חברות אלה הינן מאז ועד היום הספקיות הוותיקות של סכיני הצבא השוויצרי והכוחות המזוינים.

האולר השווצרי הוא סוג של  אולר פונקציה רב כלי הניתן לכל חייל בצבא השווצרי כמו שנותנים בצה"ל חוטר או פלנלית לנשק - כלי בסיסי וחלק מהערכה הבסיסית של כל חייל. באופן כללי, האולר יכיל סכין בעלת להב חד מפלדת אלחלד כמו גם כלים שונים כגון מסור, פותחן קופסאות, מברג, פותחן בקבוקים. בדגמים הנמכרים על ידינו ואשר עליהם אנו ממליצים כסכין לצבא ניתן למצוא סכין גדולה (כ-10 ס"מ), מסור מעולה (כ-10 ס"מ), פותחן קופסאות (מברג), פותחן בקבוקים (מברג), חולץ פקקים לולייני ומחורר (כלי חשוב). חשיבות רבה לכך שהלהבים העיקריים ננעלים לעבודה בטיחותית. יש דגמים קטנים יותר ששם הלהב לא ננעל.

טיפ חשוב, תזכרו לאבטח את הסכינים לאפוד שלכם במיתר איכותי ולא קצר מידי.

שיהיה שירות טוב ובטוח, שמרו על חייכם ובריאותכם.

עומר יעבץ ומערכת אתר סכינים למבינים.