בדיקת להב עד כדי השמדה

פורום זה הינו עבורכם- היוצרים הישראליים.
פרסם תגובה
sprite2k
בדיקת להב עד כדי השמדה

הודעה על ידי sprite2k » 13:43 ,2 מרץ 2014, א'

הכנתי להב באורך 10 ס"מ כדי לבדוק את התהליכים התרמיים שלי.
פלדת 52100 (מיסב)
עובי 3 מ"מ
חיסום דיפרנציאלי ל60~ רוקוואל
השחזת קונבקס עדינה מהגב עד לחורפה.
חוץ מלבדוק איך היא חותכת, הוספתי את מבחן הכיפוף ל90 מעלות (או יותר נכון 630 מעלות).
התמונות ידברו בעד עצמן.
תלחץ כדי לראות תמונה בגודל מלא
רק לאחר כיפוף רביעי עפה חתיכה מהחלק המחוסם.
סופר מאקרו של איזור השבר מראה גרעין עדין ביותר ואחיד מאוד. קחו בחשבון שעובי הפלדה באיזור השבר בתמונה היא 1 מ"מ. (יש לי עדשה ממש טובה :P)
סרטון של הכיפוף הראשון- https://www.dropbox.com/s/71oy7yuuody65 ... 123144.mp4

ועכשיו השאלה שאתם צריכים לשאול את עצמכם... האם הסכין שלכם יכולה לעשות את זה :)? (הכל ברוח טובה)
נערך לאחרונה על ידי sprite2k ב 15:10 ,2 מרץ 2014, א', נערך פעם 1 בסך הכל.

rgrifat
אביר האפל

Re: בדיקת להב עד כדי השמדה

הודעה על ידי rgrifat » 14:04 ,2 מרץ 2014, א'

גיא, גם במבחן התוצאה רואים שאתה עובד נכון. הסכין עמדה במבחן והשבר חשף את הטיפול התרמי הטוב. גם כאן חיסמת שלוש פעמים?
ישר כוח.
דרך אגב, לבן הקטן שלי סכין שמתכופפת 180 מעלות וחוזרת לצורתה הראשונית :lol:

sprite2k

הודעה על ידי sprite2k » 15:03 ,2 מרץ 2014, א'

rgrifat כתב:גיא, גם במבחן התוצאה רואים שאתה עובד נכון. הסכין עמדה במבחן והשבר חשף את הטיפול התרמי הטוב. גם כאן חיסמת שלוש פעמים?
ישר כוח.
אכן חיסום שלוש פעמים.
אני חייב להתוודא שבחיסום השני חיסמתי את כל הלהב הוא נפל לי מהמלקחיים לשמן.
אז אני לא סגור איזה השלכות יש לכך.

איתי
אביר האפל

הודעה על ידי איתי » 15:45 ,2 מרץ 2014, א'

rgrifat כתב:גיא, גם במבחן התוצאה רואים שאתה עובד נכון. הסכין עמדה במבחן והשבר חשף את הטיפול התרמי הטוב. גם כאן חיסמת שלוש פעמים?
ישר כוח.
180 מעלות וחוזרת לצורתה המקורית?!?!?!? יש לך סרטון של זה?
ואיך שכחתי תוצאות מדהימות,ושאלה שמציקה לי מעט: אם הלהב היה עבה יותר אתה חושב שהתוצאות היו אותו דבר?
בחיים תעשה חיים, כי בחיים לא תצא מהחיים בחיים!!!

sprite2k

הודעה על ידי sprite2k » 16:39 ,2 מרץ 2014, א'

אם הלהב היה עבה יותר אם הגיאומטריה הייתה נשארת זהה אז לפי דעתי כן. חוץ מזה שיהיה הרבה יותר קשה לכופף

ataleph
אביר האפל

הודעה על ידי ataleph » 16:45 ,2 מרץ 2014, א'

שלום גיא,
תסלח לי על הבורות, אני כנראה מפספס משהו. אמרת שהגרעין בשבר הוא עדין ואחיד מאוד שזה טוב וברור לי.
אבל מה בדיוק מוכיח מבחן הכיפוף אם לא רואים שבכיפוף של נגיד אפילו 10 מעלות הלהב חוזרת לצורתה המקורית? פיספסתי משהו בתמונות\סרטון?

sprite2k

הודעה על ידי sprite2k » 17:13 ,2 מרץ 2014, א'

הרעיון בבדיקה זאת היא לבדוק עד כמה הצלחתי לשמור על גרעין אחיד וקטן.
כל פגם קטן במבנה של הפלדה היה כמעט בוודאות גורם לכשל (ע"ע שבר) בסכין.
מניסוי כזה אפשר להשליך על החיסומים האחרים שלי.
כמובן שאת עניין החיסום הדיפרנציאלי הוספתי כדי להתאים את המבחן לסטנדרטים של ה(abs (american bladesmith society ובכך לדעת האם אני בכיוון הנכון או לא.

ataleph
אביר האפל

הודעה על ידי ataleph » 0:03 ,3 מרץ 2014, ב'

לא הבנתי - לפני הטסט עשית חיסום דיפרנציאלי ל~60 רוקוול ולא שחררת מאמצים ? או שכן שחררת והגעת ל~60 רוקוול על החורפה? איך בדקת קושיות?

אם החיסום בשיטה שלך היה רגיל (לא דיפרנציאלי) האם הלהב היתה מתנהגת דומה בטסט הזה מבחינת זווית הכיפוף ואי-חזרה למצב המקורי?

sprite2k

הודעה על ידי sprite2k » 8:27 ,3 מרץ 2014, ב'

כן שחררתי מאמצים. ב200 מעלות. ולפחות לפי המאפיינים של הפלדה הספציפית הזאת (52100) הגעתי ל60~ (בדגש על ה"~").
ה60 רוקוול אכן רק על איזור החורפה.
אם החיסום היה מלא הלהב היה הרבה יותר קשה לכיפוף, היה יותר גמיש- חוזר יותר לצורתו המקורית, אבל כנראה לא היה עומד ב4 כיפופים.

rgrifat
אביר האפל

הודעה על ידי rgrifat » 9:40 ,3 מרץ 2014, ב'

איתי כתב:וחוזרת
איתי כתב:180 מעלות וחוזרת לצורתה המקורית?!?!?!? יש לך סרטון של זה?
בצחוק. גיא וניק מכירים את יוסף בן ארבע השנים. יש לו סכין מגומי...

sprite2k

הודעה על ידי sprite2k » 10:12 ,3 מרץ 2014, ב'

rgrifat כתב:
איתי כתב:וחוזרת
איתי כתב:180 מעלות וחוזרת לצורתה המקורית?!?!?!? יש לך סרטון של זה?
בצחוק. גיא וניק מכירים את יוסף בן ארבע השנים. יש לו סכין מגומי...
ענק.

rgrifat
אביר האפל

הודעה על ידי rgrifat » 10:54 ,3 מרץ 2014, ב'

חבל על הסכין, אבל היא הושמדה למטרה ראויה...
גם אם חיסמת פעם אחת בטעות את כל הלהב, עדיין החיסום מספיק דפרנציאלי, וההוכחה היא שהשבר קרה ליד החורפה באזור הקשה יותר. האם המשכת בכיפופים יותר מארבעה פעמים? זה יתן מידע לגבי עמידות שאר הלהב.
כל הכבוד שאתה מאמץ סטנדרטים עולמיים (ABS). זה משפר את עבודתך וגם לא צריך להמציא את הגלגל מחדש.
אמרת שבדקת איך היא חותכת, אז איך באמת?
ועוד משהו, אחרי השלייף והגלגל החדש ציפיתי לגשם של סכינים, אבל בינתיים יבש כמו החורף הזה. אני ממש מצפה ליצירות שלך.
ראמי

sprite2k

הודעה על ידי sprite2k » 11:04 ,3 מרץ 2014, ב'

rgrifat כתב:חבל על הסכין, אבל היא הושמדה למטרה ראויה...
גם אם חיסמת פעם אחת בטעות את כל הלהב, עדיין החיסום מספיק דפרנציאלי, וההוכחה היא שהשבר קרה ליד החורפה באזור הקשה יותר. האם המשכת בכיפופים יותר מארבעה פעמים? זה יתן מידע לגבי עמידות שאר הלהב.
כל הכבוד שאתה מאמץ סטנדרטים עולמיים (ABS). זה משפר את עבודתך וגם לא צריך להמציא את הגלגל מחדש.
אמרת שבדקת איך היא חותכת, אז איך באמת?
ועוד משהו, אחרי השלייף והגלגל החדש ציפיתי לגשם של סכינים, אבל בינתיים יבש כמו החורף הזה. אני ממש מצפה ליצירות שלך.
ראמי
החיסום דיפרנציאלי לחלוטין. הגב רך מאוד. אחרי שמחממים בחזרה לטמפרטורה קריטית לא ייתכן שהלהב יישאר מחוסם.
היום לקחתי את מה שנשאר מהלהב ואימצתי את אחד המבחנים הקיצוניים שהיו בסרטון שאתה העלת. לקחתי חתיכת ברזל כבדה וחבטתי בחלק המחוסם בעוצמה. הייתי צריך כמה מכות חזקות כדי להעיף חתיכה. הסכין נראית עכשיו כמו מסור גס :).
ובקשר לגשם הסכינים... יהיה כשיהיה זמן (אחרי הפסיכומטרי)
נערך לאחרונה על ידי sprite2k ב 14:39 ,3 מרץ 2014, ב', נערך פעם 1 בסך הכל.

rgrifat
אביר האפל

הודעה על ידי rgrifat » 11:22 ,3 מרץ 2014, ב'

אני כבר צריך הסבר בעל פה. :oops:
אבל בינתיים תשקיע בלימודים ובהצלחה במבחן.

ataleph
אביר האפל

הודעה על ידי ataleph » 23:27 ,3 מרץ 2014, ב'

כן שחררתי מאמצים. ב200 מעלות. ולפחות לפי המאפיינים של הפלדה הספציפית הזאת (52100) הגעתי ל60~ (בדגש על ה"~").
אם החיסום היה מלא הלהב היה הרבה יותר קשה לכיפוף, היה יותר גמיש- חוזר יותר לצורתו המקורית, אבל כנראה לא היה עומד ב4 כיפופים.
תשמע גיא,
לפי מה שאתה מספר הייתי מציע לך לבדוק את הקושיות על החורפה במדוייק ולא להסתפק במאפיינים יבשים של פלדה (כי הטאוריה יכולה להיות מאוד רחוקה ממציאות - אני לא גורו אבל בעבר חיסמתי כמה סכינים מ-1070 וזה מה שלמדתי).

לחילופין אפשר לחזור על הטסט עם להב שחוסמה חיסום מלא. אם גם היא לא תחזור לצורה המקורית אחרי כיפוף זה אומר שהחיסום נתן תוצאה רכה מידיי שרחוקה מ-60 רוקוול.

בגלל שעשית חיסום דיפרנציאלי לא כל כך ברור האם החיסום באמת יצא כזה פנטסטי שלא נשבר בכיפוף כזה, או שפשוט גם החורפה התקבלה רכה מידיי (אולי לא רכה כמו הגב אבל ממש לא 60 רוקוול).
כל הנאמר לעיל IMHO

sprite2k

הודעה על ידי sprite2k » 7:56 ,4 מרץ 2014, ג'

ataleph כתב:
תשמע גיא,
לפי מה שאתה מספר הייתי מציע לך לבדוק את הקושיות על החורפה במדוייק ולא להסתפק במאפיינים יבשים של פלדה (כי הטאוריה יכולה להיות מאוד רחוקה ממציאות - אני לא גורו אבל בעבר חיסמתי כמה סכינים מ-1070 וזה מה שלמדתי).

לחילופין אפשר לחזור על הטסט עם להב שחוסמה חיסום מלא. אם גם היא לא תחזור לצורה המקורית אחרי כיפוף זה אומר שהחיסום נתן תוצאה רכה מידיי שרחוקה מ-60 רוקוול.

בגלל שעשית חיסום דיפרנציאלי לא כל כך ברור האם החיסום באמת יצא כזה פנטסטי שלא נשבר בכיפוף כזה, או שפשוט גם החורפה התקבלה רכה מידיי (אולי לא רכה כמו הגב אבל ממש לא 60 רוקוול).
כל הנאמר לעיל IMHO
אני מבין לגמרי את טענתך ואחזור על המבחן גם עם להב מחוסם לחלוטין. יחד עם זאת לא ייתכן שהחלק המחוסם רחוק מ60 רוקוול כיוון שפצירה אינה מצליחה להוריד חומר ממנו.

IP
בלייד ראנר

הודעה על ידי IP » 16:25 ,4 מרץ 2014, ג'

גיא, יופי של טסט, ובהחלט מראה שהתהליך שלך מביא לתוצאות יפות מאוד.
למיטב זכרוני ABS מחסמים הכל ואז עושים הרפייה לגב,
הגרעיניות באמת נראית נפלא.

אתה זוכר את הטסט של קרטר מורי עם המציג BIC, זה המדד שלו לבדיקת החיסום באיזור הלהב,
פעם הבאה לפני המכות הולגריות במטיל פלדה, תנסה לראות אין החורפה מגיבה למבחן הזה.

כל הכבוד, זו הוכחה לטיב תהליך הרבה יותר מכל הסברים מלומדים... ואם תהייה יכולת מדידה כמו שעטלף מציע זה בהחלט ישדרג.

עכשיו, אולי הגיע הזמן לעשות גם סכינים לא מכוערות :D
"החיים הם כמו אבן משחזת. אתה לבדך קובע אם הם ישפשפו אותך או ילטשו אותך."

ataleph
אביר האפל

הודעה על ידי ataleph » 20:43 ,4 מרץ 2014, ג'

אני מבין לגמרי את טענתך ואחזור על המבחן גם עם להב מחוסם לחלוטין. יחד עם זאת לא ייתכן שהחלק המחוסם רחוק מ60 רוקוול כיוון שפצירה אינה מצליחה להוריד חומר ממנו.
אם כך (ובצירוף התמונה של הגרעין) כנראה שבאמת הצלחת לעשות כאן משהו מאוד מאוד איכותי.
בהצלחה בהמשך!

sprite2k

הודעה על ידי sprite2k » 22:14 ,4 מרץ 2014, ג'

IP כתב:גיא, יופי של טסט, ובהחלט מראה שהתהליך שלך מביא לתוצאות יפות מאוד.
למיטב זכרוני ABS מחסמים הכל ואז עושים הרפייה לגב,
הגרעיניות באמת נראית נפלא.

אתה זוכר את הטסט של קרטר מורי עם המציג BIC, זה המדד שלו לבדיקת החיסום באיזור הלהב,
פעם הבאה לפני המכות הולגריות במטיל פלדה, תנסה לראות אין החורפה מגיבה למבחן הזה.

כל הכבוד, זו הוכחה לטיב תהליך הרבה יותר מכל הסברים מלומדים... ואם תהייה יכולת מדידה כמו שעטלף מציע זה בהחלט ישדרג.

עכשיו, אולי הגיע הזמן לעשות גם סכינים לא מכוערות :D
אתה מדבר על הכיפוף של החורפה עם מצית? ניתן לעשות זאת רק עם להבים די דקים, וגם סכין עם גרעיניות לא מדהימה תעבור את המבחן הזה... מנסיון.

פרסם תגובה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ואורח אחד