Condor bushcraft basic

פורום זה נוצר כדי לתת עזרה בבחירת סכין לכלל חברי הפורום.מי שמחפש כלי טוב ליום-יום, שירות צבאי וכולי, יוכל להעזר בביקורות המופיעות כאן.בנוסף,החברים יוכלו סתם לכתוב ביקורת על סכין טובה\גרועה שקנו ו"לספר לחבר'ה"...
פרסם תגובה
Yonsapir
חדש בפורום
Condor bushcraft basic

הודעה על ידי Yonsapir » 23:59 ,13 יולי 2013, ש'

לפני זמן קצר קניתי את הסכין condor bushcraft basic 4 in. כאשר ניסיתי לגלף איתה הבחנתי בכך שיכולות בגילוף שלה נמוכות. יש איזו דרך להפוך את יכולות בגילוף שלה לטובות?

סמל אישי של המשתמש
EitamSil
מכור לסכינים

Re: Condor bushcraft basic

הודעה על ידי EitamSil » 0:19 ,14 יולי 2013, א'

ליצור לה גריינד חדש ? אל תשאל אותי איך , אני עוד לומד אבל יש פה הרבה שיכולים לעזור .
אני מתעב את הגריינד של הרודאן וזה מה שאני מתכנן לעשות לה מתישהו.

sprite2k

הודעה על ידי sprite2k » 7:35 ,14 יולי 2013, א'

לא מכיר ולא ניסיתי את הסכין, אבל לפי התמונה והמידות נראה שיש לה גריינד צר מידי בשביל עובי גב כזה.
חוץ מזה למה אתה מתכוון שאתה אומר גילוף? סתם להוריד חתיכות מעץ או לעשות גילוף עם פרטים?
כי אם אתה מנסה לעשות גילוף עם פרטים ממש לא נראית לי נוחה או מתאימה. אין לה שפיץ שימושי לעשות "חתך עצירה" (stop cut)

Nik88

הודעה על ידי Nik88 » 8:16 ,14 יולי 2013, א'

כמו שכתבתי כבר באחד השרשורים- חרא של סכין. בעצם אי אפשר אפילו לקרוא לזה סכין. זה חתיכת פלדה עם חיסום על הפנים, גריינד קונווקס וידית איפאה. יכולת חיתוך אין לה, החזקת חוד גם לא, אפילו באטונינג אי אפשר לעשות כמו שצריך עם ה"גרזן" הזה, הפלדה רכה.
ידית לא נוחה בטירוף, אך ניתנת לשפצור.
הדבר הטוב היחיד בדבר הזה הוא הנדן. עור טוב, תפור בסדר, שווה את ההשקעה. אבל מי צריך אחלה נדן עם חרא של סכין?
אני במקומך הייתי חוסך מאמץ וכסף וקונה מורה 511.

Yonsapir
חדש בפורום

הודעה על ידי Yonsapir » 11:42 ,14 יולי 2013, א'

איך אני אמור לעשות גריינד חדש?

Nik88

הודעה על ידי Nik88 » 23:49 ,14 יולי 2013, א'

מה זה גריינד חדש?

sprite2k

הודעה על ידי sprite2k » 6:46 ,15 יולי 2013, ב'

Nik88 כתב:מה זה גריינד חדש?
מה לא היה מובן הפעם ניק? :)
הוא רוצה לסדר את הפאזות ככה שכן יתאימו לחיתוך ולגילוף...

כל מה שאתה צריך לעשות זה למצוא משהו שיודע לעשות את זה ולבקש ממנו :D
ידנית עם מכשירים וכלים רגילים על פלדה מחוסמת התוצאה לא תיהיה מדהימה למשהו שהוא לא בעל נסיון.

bushcraft
תושב קבע בפורום

הודעה על ידי bushcraft » 9:02 ,15 יולי 2013, ב'

sprite2k כתב:
Nik88 כתב:מה זה גריינד חדש?
מה לא היה מובן הפעם ניק? :)
הוא רוצה לסדר את הפאזות ככה שכן יתאימו לחיתוך ולגילוף...

כל מה שאתה צריך לעשות זה למצוא משהו שיודע לעשות את זה ולבקש ממנו :D
ידנית עם מכשירים וכלים רגילים על פלדה מחוסמת התוצאה לא תיהיה מדהימה למשהו שהוא לא בעל נסיון.
זה אפשרי?
לפני מס' ימים קיבלתי סכין קונדור ענקית, נראה לי enap, עוד לא יצא לי לנסות אותה בכלל אבל ממבט ראשון אפשר לראות שהגריינד שלה גרוע. הוא לא אחיד משני הצדדים והוא מאוד צר בשביל להב בעובי 6 מ"מ (אני לא יודע אם המונחים נכונים, בכוונתי לגריינד צר אני מתכוון שהגריינד הוא כ5 מ"מ סה"כ)
אינני חסיד של סכינים גדולות, למעשה אני משתמש בטיוליי רק בסכין קטנה, גרזן ומסור. אבל אוליי אוכל למצוא לה שימוש אם אפשר לשנות את הגריינד, כי מלבד בעיה זו הסכין נראית לי אחלה- ידית נוחה, איזון מצויין ונדן עור טוב.
יש למישהו רעיונות, אם אפשרי וכדאי? מי? איפה? איך? לעשות גריינד חדש. :?

Nik88

הודעה על ידי Nik88 » 10:16 ,15 יולי 2013, ב'

אני יכול לעשות לך גריינד חדש. אבל זה יעלה הרבה יותר מהסכין עצמה, הפלדה עדיין תשאר חרא, החיסום יישאר חרא, והביצועים של הסכין לא ישתפרו במיוחד.
ברוסית זה נקרא Сделать из говна конфетку, או בעברית- לעשות מחרא סוכריה. אין טעם, חבל על הכסף והמאמץ.

sprite2k

הודעה על ידי sprite2k » 11:02 ,15 יולי 2013, ב'

מסכים עם ניק. לא בקיא במחירים שלהם אבל לעשות גריינד חדש וטוב לוקח זמן ומיומנות.

bushcraft
תושב קבע בפורום

הודעה על ידי bushcraft » 11:03 ,15 יולי 2013, ב'

אה... איזה באסה :oops:

bushcraft
תושב קבע בפורום

הודעה על ידי bushcraft » 11:15 ,15 יולי 2013, ב'

אוליי יש מישהו עם ניסיון אחר?
קראתי בעבר על חברים, כאן בפורום, שקנו סכיני קונדור והשתמשו בהן, יש מישהו עם סכין של קונדור שמשתמש ויש לו חוויה שונה?
אני יודע מסכיני אופינל ומורה שיש הבדלים באיכות הלהבים (הבדלים בתוצאות החיסום?) אוליי יש להבים של קונדור שכן יחזיקו חוד?
בקיצור, דוקטור -אני רוצה חוות דעת נוספת :(

sprite2k

הודעה על ידי sprite2k » 11:30 ,15 יולי 2013, ב'

אתה מכיר את המשפט You get what you pay for?
אני מניח שהסכין תתפקד בסדר גמור. נכון, היא לא מהפלדה הכי טובה בעולם, נכון אנחנו לא יודעים בדיוק מה הטיפול הטרמי שהיא עוברת...
אבל בכל זאת היא עוברת טיפול תרמי, בכל זאת אנחנו יודעים מאיזה פלדה היא... המצב סביר ..כמו המחיר :)

bushcraft
תושב קבע בפורום

הודעה על ידי bushcraft » 12:08 ,15 יולי 2013, ב'

קיבלתי אותה :wink:
אני לא מכיר ,עדיין, הכרך לסכין כזו בחורש הישראלי. אני כמובן יכול לדמיין כמה נחמד יהיה להשתמש בסכין ענקית כבדה וחזקה, אבל צורך ממשי לסכין כזו, אני לא מכיר. ביערות במקומות אחרים בעולם, בהחלט יתכן.
האם חנות השחזות תוכל לשפר מעט במחיר נמוך? בכל זאת אני לא ממש יודע אם יהיה לה שימוש אמיתי מלבד שעשוע.
אני לא יכול להעזר בכם - הצפוניים. אני גר בדרום :oops:

Nik88

הודעה על ידי Nik88 » 12:59 ,15 יולי 2013, ב'

רגע, התבלבלתי. בושקראפט? יונספיר? מה מי מו?

bushcraft
תושב קבע בפורום

הודעה על ידי bushcraft » 17:20 ,15 יולי 2013, ב'

Nik88 כתב:רגע, התבלבלתי. בושקראפט? יונספיר? מה מי מו?
ניק, אתה יכול להסביר למה התכוונת

Nik88

הודעה על ידי Nik88 » 20:25 ,15 יולי 2013, ב'

מי שפתח את הנושא היה יונספיר. מי שהמשיך לשאול את השאלות היה בושקראפט, בלי ששמתי לב. אז חשבתי שאתם אותו בנאדם.

sprite2k

הודעה על ידי sprite2k » 20:42 ,15 יולי 2013, ב'

בואנה זה ממש מצחיק... לא שמתי לב בכלל

sagiexe

הודעה על ידי sagiexe » 15:51 ,16 יולי 2013, ג'

אחלה מחטב

סמל אישי של המשתמש
eliacpm
משחיז פלדות

הודעה על ידי eliacpm » 22:28 ,18 יולי 2013, ה'

Nik88 כתב:כמו שכתבתי כבר באחד השרשורים- חרא של סכין. בעצם אי אפשר אפילו לקרוא לזה סכין. זה חתיכת פלדה עם חיסום על הפנים, גריינד קונווקס וידית איפאה. יכולת חיתוך אין לה, החזקת חוד גם לא, אפילו באטונינג אי אפשר לעשות כמו שצריך עם ה"גרזן" הזה, הפלדה רכה.
ידית לא נוחה בטירוף, אך ניתנת לשפצור.
הדבר הטוב היחיד בדבר הזה הוא הנדן. עור טוב, תפור בסדר, שווה את ההשקעה. אבל מי צריך אחלה נדן עם חרא של סכין?
אני במקומך הייתי חוסך מאמץ וכסף וקונה מורה 511.
__________________________________________________________________________________________________
שלום ניק
ברצוני להבהיר כמה דברים:

א) יש לי את הסכין וכשמה היא Bushcraft Basic, נועדה לתת מענה בסיסי לבושקרפטר\מטייל כמו:
- בניית מחסה
- עבודה עם חבלים
-הדלקת אש באמצעות אבן אש.
-חיתוך של עצים קטנים\הכנת מקל נוצות.
-חיתוך ירקות\בשר\בישול בשטח.
-סקינינג (פשיטת עורות) במקרה הצורך.
-בטונינג + מה שנקרא באנגלית processing wood (איסוף והכנה של חומרים למדורה).

ב)הגריינד של הסכין הוא לא קנווקס אלא סקאנדי גריינד, ואם מאיזה שהיא סיבה אחרי זמן ממושך של שימוש והשחזה לא נכונה הוא הפך לקנווקס, אז הבעיה היא לא בסכין אלא בהשחזה הלא נכונה של הסקאנדי גריינד, ובזוית השחזה לא אחידה או כהה מדי שהופכת לאט לאט את הסקאנדי לקנווקס (במיוחד אם משתמשים במשחזת לא מתאימה (כמו משחזות ה-V))

ג)הסכין מלכתחילה לא עוצבה לגילוף, ולכן היא לא סכין גילוף, אין לה את הנתונים שצריכים להיות לסכין גילוף כמו:
- להב צר וקצר.
- עובי הלהב בין 1.5-2 מ"מ ( אחרת תיהיה בעיה לחדור ביעילות לתוך העץ).
- שפיץ חד (אלמנת לאפשר חדירה עמוקה יותר, ועבודה מדויקת יותר).
- פלדה קשה יותר עם רמת פחמן\קרבון גבוה יותר (להחזקת חוד מירבית, ואין בעיה של שבירה מסיבה שסכין גילוף לא עומדת תחת עומסים, אז אפשר להשתמש בפלדה עם רמת קרבון גבוה יותר).
- ידית ארוכה ביחס ללהב קצר ודק, כדי להוריד את העומס ככל האפשר מכף הידו של מהגלף ולאפשר לו אחיזה נוחה יותר.

ד) הידית:
חומר: עשויה מעץ איפאה, הגדל בדרום אמריקה, ונכנס תחת קטגוריה של עץ קשה (Hard Wood) שלאורך שנים היו משתמשים בכל מיני סוגים של עץ קשה להכנת ידיות למגוון רחב של כלים.

צורה: הצורה של הידית מתואמת מדויק מאוד להכנות בושקראפט\ ועבודה בשטח (הכנת מדורה, בישול, בנית מחסה והכנת מלכודות).
אין על הידית פינות או זויות חדות העלולות לשפשף את היד ולעשות נזק\ יבלות שיכולות לפגוע ביכולתיו של המטיל בשטח, אבל היא גם לא עגולה לגמרי כדי למנוע החלקה וסיבובים ביד, תוך ביצוע המטלות.

ה) פלדה: 1075 High Carbon Steel היא הידוע בשמה כפלדת כפיץ (Spring Steel) היא פלדה שעוצבה ותוכננה לקפיצים של רכבות, טנקים , רכבים ומטוסים.
פלדה מעולה לסכינים שתוכננו לעבודה קשה, אמנם החזקת חוד שלה פחותה מעט מפלדת קרבון 1095, אבל היכולת לעמוד בעומסים, ובעבודה קשה (כמו בטונינג וספליטינג) הרבה יותר גדולה.
1095 כוללת 0.02% פחמן יותר, ובאמצעות זה היא מגיע להחזקת חוד טובה יותר (בערך בין 14% ל-21% תלוי בחיסום).
אבל 1075 מבלי לרדת הרבה ברמת ההחזקה של החוד מגיע לחוזק של כמעט פי שתים, ובשביל החזקת חוד מרבית חשוב להשחיז נכון את הסכין.

ו)עלות מול תועלת:
לפי דעתי האישית וניסיוני בתחום אני יכול להגיד בקול רם וברמה, שבמחיר כזה בארץ לא תמצא חצי סכין סיני בכל רשת מטיילים.
ורק הנדן שהוא נושא בפני עצמו עשוי עור פרה איכותי, ברמת גימור גבוהה, בעובי של כמעט ארבעה מ"מ.
רק על נדן כזה בארץ תשלם לא פחות מ-150-200 ש"ח.

Yonsapir רכשת סכין בושקראפט מצויינת, תעבוד על ההשחזה שלה, אני מציע עם אבן שמן ארקנסס (ARKANSAS STONE) של לנסקי ותתאמן על על קישורי ההשחזה שלך, ואם אתה רוצה סכין גילוף מקצועית, לך על אחת המורות (MORAKNIV) סכין שבדית, עם רמת חישול הפלדה הגבוה ביותר שגם תחזיק חוד לאורך זמן וגם תהנה מהעבודה איתה.

תודה שקראתם, ואם יש שאלות נוספות אשמח לענות...

Yonsapir
חדש בפורום

הודעה על ידי Yonsapir » 0:02 ,19 יולי 2013, ו'

צר לי להגיד לך eliacpm אבל לא השחזתי את הסכין והסכין היא קונווקס ולא סקנדי

Nik88

הודעה על ידי Nik88 » 0:05 ,19 יולי 2013, ו'

שלום לך eliacpm היקר.
אני מעריך את התגובה המפורטת והמעניינת שלך, באמת תענוג לקרוא דברים של בנאדם שנשמע מנוסה.
אך בכל זאת, ברשותך, אעז לחלוק עליך.
מספר דברים לידע כללי-
אני יודע מה זאת פלדה. אני יודע מה זה איפאה. ואני יודע מה זה גריינד סקנדינבי לעומת קונווקס. ועל הדרך אני גם יוצר סכינים.

שמע. מבחינתי, כל עוד הכלי מוגדר כסכין- הוא צריך לחתוך. לא משנה מה הייעוד שלו, אם הוא מוגדר כסכין, ולא כגרזן\קופיץ\מחטב- תפקידו לענות על כל צרכי החיתוך.
הדרישות שלי ושלך כלפי הסכין ככל הנראה שונות. לא הייתי לוקח סכין כזאת ככלי עיקרי.
לטעמי, ואני מדגיש- לטעמי, הסכין הזאת טובה רק ללהוריד ענפים.
להוציא ממנה גיצים של אבן אש אי אפשר, ללא טיפול בגב הלהב.
לחתוך ירקות- אולי למעוך כן, לחתוך לא.
לבנות מחסה- אולי, אבל את זה אפשר לעשות גם עם אופינל. Been there, done that.
בשביל בטונינג יש גרזן.

הידית הזאת מאוד מאוד לא נוחה. עשיתי שפצור ידית לסכין הזאת, עזר קצת.
ואולי לא עברתי על עשרות קונדורים, אבל הגריינד שלה הוא קונווקס. לא קונווקס מלא, אבל קונווקס.
לגבי הפלדה- לא בדקתי איזו פלדה יש שם, אבל אני אאמין למה שאמרת. אך גם אם נצא מנקודת הנחה שזאת 1075- הטיפול הטרמי הוא זה שקובע במקרה הזה. והוא על הפנים. פצירה פשוטה לוקחת אותו בלי מלח, וזה הדבר הראשון שאני בודק אחרי החיסום.
יתרונות- עץ עמיד ונדן לא רע. חוצמזה- garzen.zip.
ואני לא מסכים איתך ביחס לעלות-תועלת. גם במחיר הנמוך הזה אפשר למצוא הרבה סכינים, אשר יספקו את הסחורה הרבה יותר טוב.

אבל אתה יודע מה? מבחינתי אם זה עונה לצרכים של yonsapir- שיהיה לו רק בהצלחה, ושייהנה מהכלי. כל אחד והטעם שלו.

אשמח להמשיך את הדיון,

ניק.

סמל אישי של המשתמש
eliacpm
משחיז פלדות

הודעה על ידי eliacpm » 20:10 ,19 יולי 2013, ו'

לניק היקר

אני בהחלט מסכים איתך שסכין קודם כל נועדה לחתוך וזאת המטרה הראשונית שלה בכל באק פק.
אבל בשנים האחרונות התפתחה נטיה לחשוב שסכין מחליפה גרזן, מצ'טה, את חפירה ואת כל שאר הכלים בשטח..
אני מדגיש ומחזק את דעתך שסכין נועדה קודם כל לחתוך ובשביל להיות סכין EDC טובה שיכולה לחתוך ירקות, בשר, או אפילו לגלף
היא צריכה להחזיק חוד בצורה טובה ועם זאת פלדת היי קרבון צריכה להיות מחוסמת ל57-60 HRC ולאחר החיסום צריך לעשות הרפיה/שחרור בצורה נכונה ואז היא תתן מענה מצוין לצרכי EDC של המטייל וכסכין שטח בכללי.
אבל כפי שהזכרתי קודם אנשים לא מבינים מזה פלדה ומזה חיסום ואיך זה עובד וחושבים שעם סכין הם יכולים לפרק לפחות יער קטן, וזה לא נכון.
לכן עד אמצע 2012 קונדור יצרה סכינים בקשיות רכה יחסית כדי שהכלי לא ישבר תחת עומס רב יחסית ובחרה גם בפלדת היי קרבון סטיל 1075 גרמנית ולא ב 1095 אמריקאית או ב1095 סטנדרט סינית.
אבל החל מ2012 הם שינו את שיטת החיסום שלהם והתחילו לייצר סכינים בשיטה שונה בעיבוד בחום, ממה שהם השתמשו קודם לכך וגם בגלל שבקונדור הרבה מהתהליכים נעשים ידנית אף פעם לא תמצא שני סכינים זהים ויכול בהחלט להיות שנפלת על אחת עם קנווקס [שזה עדין לא קנווקס מוחלט אלא סוג של שילוב בין סקאנדי לקנווקס].

ב2010 רכשתי סכין שנקראת BUSHLORE של קונדור, מאוד אהבתי את העיצוב וגם הזכירה לי קצת את הסכין של ריי מירס,
קניתי אותה ואחרי זמן קצר גילתי שהעיבוד בחום לא כפי שציפתי, החוד ירד מהר, חשבתי על לשלוח אותה לקונדר כפי שקראתי באחד הפורומים על המודל הזה של 2010 שלא היה מוצלח ושרוב החבר'ה שרכשו אותה החזירו אותה וקיבלו מודל מחודש של הBUSHLORE.
היתה רק בעיה אחת שהם חיו באמריקה ואני מעבר לאוקיינוס בישראל, להם לשלוח אותה היה עולה בין 7 ל11 דולר ולי זה היה עולה בערך כמו הסכין, שאז רכשתי אותה ב130 שח',והמשלוח עלה כמעט 30 דולר [אווירי] ועוד לחכות בין חודשיים לשלוש עד שהיא תחזור..
מה שעשיתי פשוט פירקתי לה את הסקלים[ידיות] ועשיתי ממנה סכין הטלה [דרך אגב יצא נחמד] ובנדן השתמשתי לסכין אחרת [מורה].
לא מזמן רכשתי עוד שני כלים של קונדור שהם EL SALVADOR MACHETE , והVILLAGE PARANG נסיתי אותם וגילתי שהחזקת החוד השתפרה משמעותית, הגריינד בEL SALVADOR היה סקאנדי מולחט, שלפי דעתי מאוד נוח לעבודה ותחזוקה אפילו בסכין בגודל כזה [18 אינץ'].
מהסיבה שקונדור רכשו מכונות חדשות העיבוד בחום השתפר, אבל גם המחיר עלה מעט.
מאז השתפרה גם הבושלור, הלהב שונתה לדקה יותר מ4.5 מ"מ ל3מ"מ, השחיזו את הלהב בפזה רחבה ואחידה יותר והמשיכו אותה עד תחילת הידית כ 20מ"מ[שלפני כן היה מקום לא מושחל ככל הנראה בשביל האצבע (אמנם זה לא היה דומה לפינגר צ'ואיל)].

כמו כן תרשה לי לחלוק על דעתך,
אני בהחלט לא מסכים איתך על הדעה שצריך לנסות פצירה על סכין כדי לוודא שאכן הסכין מחוסמת היטב.
אני מסביר את עצמי בכך שכל פצירה איכותית מחוסמת בין 61-66 HRC ,בממוצע 64 HRC וגם עשויה מפלדת כלים שכוללת לפחות 1.3% קרבון.
ולכן סכין שכוללת 0.75% קרבון ומחוסמת ל-57-56 HRC קצת לא הוגן להשוות לפצירה שמחוסמת לא פחות מ62 HRC וכוללת 1.3% קרבון.

סוף שבוע נעים ותודה על החלפת הדעות.

Nik88

הודעה על ידי Nik88 » 21:17 ,19 יולי 2013, ו'

אנחנו חייבים לשבת על בירה.
סוף סוף בנאדם רציונלי שאני לא מסכים עם דעותיו, אבל נחמד לדבר איתו.
אני אשאיר את הדיון על איכות הסכינים, ואציין רק דבר אחד.
אם הסכין שלי "נתפסת" עם פצירה אחרי החיסום- היא מחוסמת מחדש. ככה אני עובד. בO1 יש 0.90-0.95 % פחמן, היא יכולה בכיף להגיע ל-62 HRC. אבל זה כבר שיחה לבירה.
מאיפה אתה?

סמל אישי של המשתמש
eliacpm
משחיז פלדות

הודעה על ידי eliacpm » 21:37 ,19 יולי 2013, ו'

אני מאשקלון, אתה?

Nik88

הודעה על ידי Nik88 » 22:13 ,19 יולי 2013, ו'

קריות :(

סמל אישי של המשתמש
eliacpm
משחיז פלדות

הודעה על ידי eliacpm » 19:39 ,21 יולי 2013, א'

שכנים..:)
לא נורא אז בהיזדמנות
תודה על הדיון ניק, נשמח להיות בקשר, ואם יש עוד איזה שאלה אני ישמח לדון איתך עליה...

פרסם תגובה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ואורח אחד