עם איזה סוג גז אתם עובדים בכיבשן שלכם?

פורום זה הינו עבורכם- היוצרים הישראליים.
פרסם תגובה
מיכה
נושא - כלים
עם איזה סוג גז אתם עובדים בכיבשן שלכם?

הודעה על ידי מיכה » 8:44 ,22 מאי 2011, א'

אצלינו הנפוץ הוא מן הסתם גז בישול, רגיל. בחו"ל ניראה שכולם משתמשים בפרופאן, שאמור לבעור חם יותר. עם מה אתם עובדים?
האם פרופאן זול או יקר יותר מגז הבישול? היכן לרכוש באיזור המרכז, אם בכלל?
תודה מראש.

Pesel

Re: עם איזה סוג גז אתם עובדים בכיבשן שלכם?

הודעה על ידי Pesel » 10:33 ,22 מאי 2011, א'

תערובות המסחריות של גז בישול מגוונות בהרכבן. בחלק מהן המרכיב העיקרי הוא פרופאן, באחרות המרכיב העיקרי הוא בוטאן, וקיימות גם תערובות בעלות אחוזים דומים של פרופאן ובוטאן. ככל שמדינה חמה יותר מגדילים את אחוז הבוטאו בתארובת. ברוב התערובות נוכחים בדרך-כלל בריכוזים קטנים, גם הגזים פרופילן ובוטילן.
גז בישול הוא חסר ריח, ולכן מוסיפים לו ריכוז נמוך של אתאנתיול – חומר בעל ריח חזק ואופייני, המאפשר לזהות דליפות.
The maximum flame temperature of butane with air is 2,243 K
חפש אותו נתון לפרופאן.

מיכה
נושא - כלים

הודעה על ידי מיכה » 20:44 ,12 יוני 2011, א'

היות ועדיין לא קיבלתי תשובה, שוב אשאל ברשותכם, את השאלה: עם איזה גז אתם משתמשים בכיבשן שלכם?
אשמח לקבל תשובה ועוד יותר - אשמח לקבל תמונות של הכיבשן. בתודה מראש.

רעי
בלייד ראנר

הודעה על ידי רעי » 9:37 ,13 יוני 2011, ב'

היי מיכה,

אחרי שראיתי את תגובתו של פסל לא מצאתי טעם להגיב. לאור בקשתך למידע נוסף אני יכול להוסיף את המידע הבא:
רוב המידע באינטרנט בא מארה"ב, שם פרופאן הוא ה-גז הדחוס המקובל, אך אפשר להשיג גם מתאן. שיקולי הרכבת התערובת הם בין השאר טמפ' האוויר הממוצעת (בוטאן מתנזל בטמפ' גבוהה מזו של פרופאן, ולא רוצים תערובת עם לחץ אדים גבוה מדי בטמפ' הממוצעת).
הגז שניתן לקנות בארץ למטרות אלו הוא גז בישול או גפ"מ לתחבורה. משיקולי בטיחות מומלץ להשתמש בגז לבישול במכלי לחץ. כל גז אחר שתרצה לקנות יעלה פי כמה- למשל אצטילן הבוער בטמפ' גבוהה יותר עולה פי כמה מגז בישול רגיל. מקסימה מוכרים סוגים שונים של גזים, וגם מפעלי חמצן וארגון. מבתי הזיקוק לא תוכל להשיג יותר מדי, אלא אם כן אתה מחובר אליהם בצינור. אני יכול לבקש בשבילך ב"כרמל אולפינים" שימלאו לך אתילן או פרופילן- יש לי שם קשרים...
מי שאני מכיר שמשתמש בתנור גז לנפחות- 3 אנשים- משתמש בגז בישול. אחד שגם בונה תנורים לאחרים מתכנן אותם לגז בישול. גם תנורים לצריפת קרמיקה שעובדים על גז מתוכננים לגז בישול.
אתה חוזר ומתייחס למונח "כבשן", ואני תוהה האם אתה מעוניין להתיך את הפלדה לצורך יציקה. בהנחה שאתה רוצה תנור לחימום לצורך חישול- לאיזו טמפ' אתה רוצה להגיע? האם הערבוב שלך עם האוויר הוא אופטימלי? האם שקלת להוסיף חמצן לתערובת?
אם תסביר טיפה מה בדיוק אתה רוצה לעשות, אוכל לנסות לעזור.

מיכה
נושא - כלים

הודעה על ידי מיכה » 20:07 ,13 יוני 2011, ב'

רעי ערב טוב,
תודה עבור תגובתך; עקרונית, עיקר השאלה הוא באיזה סוג גז אתם משתמשים כנפחים, ופסל בעצם לא ענה לי, למרות שאני מעריך אותו ומודה לו על תגובתו.
אני יודע שיש הרבה נפחים/יצרני סכינים ומה לא בפורום הזה, ומפתיע אותי ובעיקר מצער אותי מדוע רק אתה ופסל מצאתם לנכון להגיב. איזה מין פורום הוא זה? אני יודע שאם היו שואלים אותי כאן שאלה שהייתי יודע - הייתי נותן את כל החומר שהיה לי כפי שאני עושה בפורומים אחרים. להזכיר לכולם, מטרת פורום היא בראש ובראשונה העברת ושיתוף מידע. זה דבר אחד.
דבר שני, מאד אשמח אם תוכל בבקשה להעביר לי קשר לשלושת האנשים עליהם דיברת. אני בעקרון מעוניין לבנות מבער הפועל על גז בישול, ופשוט לא מצליח להגיע לתוצאות משביעות. אשמח להתייעץ איתם בנושא.
שוב מודה לכולם מראש ומאחל ערב טוב. מיכה.

רעי
בלייד ראנר

הודעה על ידי רעי » 15:08 ,14 יוני 2011, ג'

היי מיכה,

ראשית הייתי מפנה אותך לאורי חופי בקיבוץ עין שמר. חופי הוא מורה נהדר ונפח אדיר. אני יודע שהוא בונה תנורי גז ע"פ הזמנה בשנים האחרונות, ומבין לא מעט בתכנון המבערים. מפגש עמו בבית המלאכה שלו ילמד אותך לא מעט וגם ייתן לך רעיונות.
שני האחרים מבליחים פה לפעמים, ואני יודע שאם ירצו- יציעו את עזרתם. אני לא חש צורך לנדב אותם למשימה.
שנית- אולי תסביר קצת מה אתה עושה ולמה אתה מצפה, ואז יהיה ברור יותר מהן תוצאות שאינן משביעות רצון.

בהצלחה

רעי

מיכה
נושא - כלים

הודעה על ידי מיכה » 15:47 ,14 יוני 2011, ג'

שלום רועי,
אני מבין ומקבל כמובן לחלוטין את גישתך שמי שירצה לעזור יעזור ומי שלא ירצה, מן סתם לא יעזור.
כפי שאמרתי, אני רוצה לבנות מבער עבור תנור הסכינים שלי (תנור למטרת טיפול טרמי/חיסום, ולא יותר). המבער יהיה מופעל באמצעות גז בישול ממיכל ניפרד, ללא וסת הלחץ שחברות הגז מתקינות (קניתי וסת לחץ עצמאית ואשתמש בו לפי ההוראות). הבעיה שלי היא שמהמבער אותו כבר בניתי בכמה גרסאות, אני לא מקבל תוצאות משביעות רצון. התנור עצמו הוא מיכל אוויר של בלמי משאית בנפח של כ- 20 או 30 ליטר, מבודד פנימית עם יריעות צמר וולקני (עד 1400 מעלות צלסיוס) ומרוח בטיח תנורים מיוחד. אני מניח שהתנור בסדר ומבודד כהוגן והבעיה היא עם הלהבה שיוצאת מהמבער: זה לא זה.
שיהיה לך ערב נעים - מיכה.

TC
אביר האפל

הודעה על ידי TC » 16:32 ,14 יוני 2011, ג'

...
נערך לאחרונה על ידי TC ב 14:19 ,28 ינואר 2012, ש', נערך פעם 1 בסך הכל.

רעי
בלייד ראנר

הודעה על ידי רעי » 17:14 ,14 יוני 2011, ג'

TC זרק כאן משהו בעבר- על מנת לעלות בטמפ' במבערים הללו חייבים הזנת אוויר/חמצן יעילה.
אפשרות אחת היא יצירת תערובת גז-אוויר לפני המבער, כמו בראשי אוטוגן, ובמקרה שלך אם תתחבר למיכל אוויר דחוס או למדחס אוויר תוכל להשתמש במשהו עם שני ברזים ולווסת את יחס התערובת ע"פ רצונך.
אפשרות שנייה היא משהו ונטורי- מבנה שבו זרימת הגז במעבר צר לפני ראש המבער יוצרת תת-לחץ השואב אוויר לתערובת. מבערי הבונזן של המעבדות הכימיות עושים את זה, ואום שמכסה או חושף חור בצד המבער מאפשר שליטה בהרכב התערובת.
מה צבע הלהבה שיוצאת מהמבער שלך? אפשר לדעת בקירוב טוב מהי טמפ' הלהבה לפי גוונה.

מיכה
נושא - כלים

הודעה על ידי מיכה » 17:26 ,14 יוני 2011, ג'

הבעיה היא שקשה להצית את הלהבה ולשמור עליה - היא כמעט מיד נכבית. המבער בנוי מצנרת אינסטלציה סטנדרטית: חיברתי מפוח חשמלי לצינור "3/4 שמתחבר (דרך מגופה/ברז) מהצד למחבר טי (T) בקוטר "1-1/4. האחרון מקבל מהמפוח לחץ אויר, מצד אחד את הגז ומצד שני מחובר אליו צינור המבער - ניפל באורך של כ- 30 ס"מ ובקוטר של "3/4 דרכו אמורה לצאת הלהבה בקצה.
האם יש לך טלפון או דוא"ל של אותו אורי חופי? באינטרנט אמור להיות לו אתר אבל הוא לא פעיל.

TC
אביר האפל

הודעה על ידי TC » 2:51 ,15 יוני 2011, ד'

...
נערך לאחרונה על ידי TC ב 14:18 ,28 ינואר 2012, ש', נערך פעם 1 בסך הכל.

מיכה
נושא - כלים

הודעה על ידי מיכה » 6:48 ,15 יוני 2011, ד'

בבקשה -
ניסוי ראשון:
תמונה
תמונה
תמונה
תמונה
ניסוי שני, ללא מפוח (וונטורי צדדי בקוטר "3/4):
תמונה
תמונה
תמונה
כפי שניתן לראות - הלהבה כחולה אבל חלשה מדי, ההצתה מתרחשת בתוך מחבר ה- T כלומר מוקדם מדי.

רעי
בלייד ראנר

הודעה על ידי רעי » 9:24 ,15 יוני 2011, ד'

כמה דברים-
אורי חופי בנפחייה: 046374382

זה שהלהבה לא יציבה ונכבית יכול להיות קשור לחוסר שליטה ביחס אוויר/גז.
ממה שראיתי אצל אחרים את הלהבה כדאי לפצל עם ראש כמו של כירת גז ביתית- משהו עם רשת מסננת, טבעת עם חורים היקפיים- זה משפר ערבוב עם האוויר ומונע את ההצתה האחורית. שים לב כמה שהלהבה בחוץ (בלי המפוח) כחולה, אבל בתוך התנור היא צהובה- זה מעיד על חוסר בחמצן וטמפ' בערה נמוכה. אולי שווה לך לעבוד בלי המפוח עם T פתוח? אולי להביא את הגז בצינור 1/2 עם כיפה מחוררת בסופו ואת האוויר בצינור 3/4 פתוח, כאשר צינור הגז פנימי.
תן לי לחשוב על זה קצת.

TC
אביר האפל

הודעה על ידי TC » 11:14 ,15 יוני 2011, ד'

...
נערך לאחרונה על ידי TC ב 14:14 ,28 ינואר 2012, ש', נערך פעם 1 בסך הכל.

מיכה
נושא - כלים

הודעה על ידי מיכה » 11:20 ,15 יוני 2011, ד'

[quote="TC"]כמה הערות:

א. חיבורים לגז לא כדאי לעשות עם ליפוף טפלון - זה עלול להיגמר רע. עדיף להגיע לאטימות מלאה ללא טפלון ואם זה לא הולך עדיף לייצר רכיבים מפליז. הכל זמני. המבער הרשמי יהיה מדוגם לעילא.

ב. מה מאפיין את חוסר היציבות של הלהבה? היא "בורחת" מהברנר? או שהיא בורחת "לתוך" הברנר או אולי משהוא אחר? בורחת החוצה, לדעתי. קצת קשה לי לראות.

ג. המערכת מצוידת במפוח - לדעתי שלא לצורך - כמו שהזכרתי בעבר ניתן להגיע לתוצאות יפות מאד ללא מערכת אויר מאולץ כי אם תוך שימוש בברנר אטמוספרי בעל פרפר (בחלק היונק של הונטורי) לכן ניסיתי לבנות מבער פרימיטיבי, עשוי T וצינור - ראה תמונות אחרונות.

ד. עושה רושם שהמערכת בנויה לספיקה נמוכה ממה שאתה מחפש - ממליץ לך לשקול קוטר כניסה גדול יותר לחלל הכבשן ולאפשר לאויר משני להינוק פנימה "מסביב" לברנר לכן הרכבתי המפוח!

TC
אביר האפל

הודעה על ידי TC » 12:21 ,15 יוני 2011, ד'

...
נערך לאחרונה על ידי TC ב 14:13 ,28 ינואר 2012, ש', נערך פעם 1 בסך הכל.

מיכה
נושא - כלים

הודעה על ידי מיכה » 12:43 ,15 יוני 2011, ד'

סליחה על הבורות, אבל מהי "כירת גז צה"לית"? בזמני לא היה בלה בלה...וכו'.
אשמח מאד לתמונות של המבער שלך.
כמו כן אוכל להיות חוצפן ולבקש ממך ציור/קישקוש על דף למה כוונתך?
מאד מודה לך!

TC
אביר האפל

הודעה על ידי TC » 13:10 ,15 יוני 2011, ד'

...
נערך לאחרונה על ידי TC ב 14:13 ,28 ינואר 2012, ש', נערך פעם 1 בסך הכל.

מיכה
נושא - כלים

הודעה על ידי מיכה » 14:42 ,15 יוני 2011, ד'

...והדבר הזה עובד על גז בישול? איזה בלון יש לך?
תודה.

TC
אביר האפל

הודעה על ידי TC » 16:33 ,15 יוני 2011, ד'

...
נערך לאחרונה על ידי TC ב 14:12 ,28 ינואר 2012, ש', נערך פעם 1 בסך הכל.

מיכה
נושא - כלים

הודעה על ידי מיכה » 20:37 ,15 יוני 2011, ד'

תודה.
אני כרגע מחובר לבלון אמגזית 2.5 ק"ג (שוב - אנחנו מדברים על גז בישול רגיל, נכון?) וכל הניסויים הללו גומרים לי את הבלון...
שיהיה לילה טוב!

ROMA
מכור לסכינים

הודעה על ידי ROMA » 21:40 ,15 יוני 2011, ד'

למה שלא תקנה ''כלב גז'' ,שזה הוא בעצם צינור ונטורי כמו ש TC אמר. משתמשים איתו לחימום יריעות ביטומניות בזיפות גגות
והוא עובד רק על גז כמו שאתה מחפש .
מחירו נע בין 100 ל500 ש'ח, תלוי איפה תקנה. אני ראיתי כלב גז בארפל שנימצא בחוצות המפרץ בחיפה בכ100 ש'ח אם זכרוני אינו מטעה אותי.
ובנוסף אני מכיר ספק של כלי עבודה שמוכר את זה ב120 ש'ח בערך.
אז אל תבהל מהמחירים המופרזים שמופיעים באתרים שונים באינטרנט.
רק תראה את העוצמה-http://www.youtube.com/watch?v=8V53P2m2 ... re=related
http://www.walkin.co.il/var/img/lego/thumb2/1295
http://nissan-bm.co.il/var/634/44127-tb-3.jpeg
ורוץ לקנות לך את הפיתרון הפשוט ביותר לחימום סכינים :D
אם אסור אבל מאוד רוצים אז מותר.

TC
אביר האפל

הודעה על ידי TC » 0:06 ,16 יוני 2011, ה'

...

מיכה
נושא - כלים

הודעה על ידי מיכה » 9:00 ,16 יוני 2011, ה'

בוקר טוב חברים. אתמול בלילה פירסמתי עוד משהו, כולל תמונות ומשום מה אני לא רואה זכר לזה הבוקר... אז הנה שוב ניסיון, מדובר בניסוי שערכתי אתמול בערב כולל סרטון קצר: אשמח לשמוע דעתכם לגבי התוצאות: הברזל שתקעתי פנימה לתנור האדים רק במרכזו היכן שפגעה בו הלהבה וגם זאת רק לאחר כ- 10 דקות. הוא בהחלט לא הפך לאדום שקוף או לכתום! המפוח חובר ועבד בהספק מלא. הבלון הוא גז בישול 2.5 ק"ג של אמגזית. הכניסה של המבער בנויה כך שהלהבה מסתחררת בתוך החלל - זה טוב? חשבתי על זה - האם אני זקוק אולי ל- 2 מבערים??
תמונה
תמונה
תמונה
תמונה
והסירטון:
תמונה

TC
אביר האפל

הודעה על ידי TC » 9:52 ,16 יוני 2011, ה'

...

מיכה
נושא - כלים

הודעה על ידי מיכה » 11:55 ,16 יוני 2011, ה'

מסכים איתך לגבי היציבות הפחותה, אבל לקוטן יש גם יתרונות: פחות איזור לחמם. מה דעתך?
למה כוונתך ב"זרימה אפקטיבית"? האם לדעתך המבער צריך להצביע פנימה לאיזור אחר? האם כדאי בכלל להוסיף מבער? האם לעבור לוונטורי מלא? באיזה לחץ גז אתה עובד? האם מיכל גדול יותר יהיה בהכרח בעל לחץ גדול יותר?
שוב תודה.

מיכה
נושא - כלים

הודעה על ידי מיכה » 11:56 ,16 יוני 2011, ה'

TC כתב: נ.ב. מצאתי כאן ברך ישנה של כירת גז צהלית. אם אתה רוצה - היא שלך.
תודה רבה! איך אני מגיע אליך?

TC
אביר האפל

הודעה על ידי TC » 13:22 ,16 יוני 2011, ה'

...

פרסם תגובה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 2 אורחים