סכין שף חדשה ממסור HSS

פורום זה הינו עבורכם- היוצרים הישראליים.
פרסם תגובה
sivanha
חדש בפורום
סכין שף חדשה ממסור HSS

הודעה על ידי sivanha » 16:35 ,4 יוני 2010, ו'

שלום לכולם
סכין שף ממסורית HSS
שמתי הרבה תמונות מתהליך היצור
אשמח לקבל הערות
http://www.flickr.com/photos/50820149@N ... 077964257/

lerman
אגדת הפורום

Re: סכין שף חדשה ממסור HSS

הודעה על ידי lerman » 17:14 ,4 יוני 2010, ו'

יופי של עבודה, חבל שאין תמונות מההכנה של הלהב.

יובל
אגדת הפורום

הודעה על ידי יובל » 17:25 ,4 יוני 2010, ו'

דבר אחד בטוח - הלהב הזה יחזיק חדות כמו ב.ז.

ROMA
מכור לסכינים

הודעה על ידי ROMA » 18:12 ,4 יוני 2010, ו'

עבודה יפה מאוד כאילו ישר מהמפעל . :D
עשית טיפול טרמי כלשהו, או שפשוט חתכת מהמסור את הצורה שרצית ?
אם אסור אבל מאוד רוצים אז מותר.

sivanha
חדש בפורום

הודעה על ידי sivanha » 19:44 ,4 יוני 2010, ו'

אין חיתוך. זו פלדה קשה מאוד לפי מה שרשום באינטרנט בערך רוקשוול 63.
כירסום (המון זמן) עם משחזת.
ליטוש באבן ידנית גסה ועדינה.
חורים עם מקדח יהלום בקירור מים (מקדחה ביתית פשוטה).
העץ זה איפאה שקבלתי לפי המלצת החברים באתר מ"עץ ועצה" בהוד השרון.
ציפוי בכרום קשה ב"משפץ" ליד התחנה המרכזית.
ליטוש הכרום בניר 1000 מיים.
הדבקה באפוקסי. (לא משהו הכרום לא תופס טוב את האפוקסי).
פינים מנירוסטה מ"סגלוביץ".
ליטוש 1000 לעץ.
חידוד עם משחזת קרמית ביתית.

וכן: עוד לא החזקתי בחיים שלי שום דבר עם חדות כזו.

תודה לכל מי שנתן פידבק

מיכה
נושא - כלים

הודעה על ידי מיכה » 20:09 ,4 יוני 2010, ו'

יובל כתב:דבר אחד בטוח - הלהב הזה יחזיק חדות כמו ב.ז.
תוכל בבקשה להסביר?

tutisdog
הגורו הגדול

הודעה על ידי tutisdog » 22:00 ,4 יוני 2010, ו'

סחתיין, יצא יפה מאוד .

שאלה , גם במהלך הכרסום דאגת לקרר את הלהב על מנת שלא יאבד את קשיותו ?
הערה לגבי הדבקה עם אפוקסי- מה שיכול לעזור לך בעתיד זה פשוט לחספס את הידית בצורה גסה או לחילופין ליצור חריצים על הידית, בכל צד שלה ואז הדבק יחזיק בצורה הרבה יותר טוב , הטריק הזה רצוי לעשות גם על העץ בצד הפנימי ככה שיהיה אחיזה לדבק גם על גבי העץ.
סחתיין על העבודה על הידית סה"כ עבודה נאה ביותר.
עדיף כלב חבר, מאשר חבר כלב.

יובל
אגדת הפורום

הודעה על ידי יובל » 22:17 ,4 יוני 2010, ו'

למיכה:

HSS, ובכל אופן אם הכוונה לפלדת-כלים High Speed Steel, זו פלדה שמיועדת לחתוך פלדות. קפיש ?

אם אתה רוצה פירוט מטלורגי מעמיק יותר - שאל את רעי

ראה גם את התשובה של sivanha לעיל

וגם:
http://www.westyorkssteel.com/m2.html

http://www.westyorkssteel.com/M42.html

יובל
אגדת הפורום

הודעה על ידי יובל » 22:53 ,4 יוני 2010, ו'

ל sivanha:

אני לא בטוח שציפוי הכרום הוא ממש הכרחי. המתכת עצמה כבר מכילה כרום שמחסן אותה די טוב מחלודה אם היא מלוטשת, ובכל אופן, אתה יכול לנסות זאת בעצמך: לטש אותה וראה בעצמך שהיא מצליחה להגיע לאפקט של ראי, גם אם "מעושן" במקצת.

אני מכיר מישהו שבנה סכין מונוליתית מפלדת HSS, והיא בפיניש-ראי ללא כל ציפוי, ומחזיקה מעמד כבר 30 שנה ללא צל של חלודה

sivanha
חדש בפורום

הודעה על ידי sivanha » 9:52 ,5 יוני 2010, ש'

1. זו באמת פלדת כלים כמו שכתב יובל. לא ניתן להגיע לתוצאות טובות בטיפול טרמי ביתי בפלדה זו. התהליך מסובך כמו שניתן לראות בלינקים שצירפת ודורש דיוק. המידע המלא נשמר אצל כל יצרן פלדה כסוד מסחרי שמור ביותר וסטיות קטנות בביצוע יתנו מתכת שבירה ובעלת קשיות לא אחידה.
2. ל - tutisdog: קיררתי את המתכת בעזרת סמרטוט רטוב אבל אין ממש צורך: הפלדה הזו שומרת על התכונות שלה גם כאשר היא מתחממת. זה בעצם היחוד שלה. לגבי החספוס לצורך הדבקה: חיספסתי את הידית אבל הכרום שציפה את החיספוס לא נדבק לשום דבר. יכול להיות שאסמרר את הפינים בצורה יותר טובה בשביל להצמיד את הידיות. נראה לי שהדבק לא מחזיק. יכול להיות שאשתמש בסיליקון בכדי לחבר בין שכבת האפוקסי שנצמדה יפה לעץ וישרה אותו ובין הכרום שחלק כמו זכוכית וסיליקון נצמד יפה לזכוכית. נראה..
3. ליובל- גם אני אוהב את מראה הפטינה המעושן של פלדת שמן 01 אבל פלדת HSS מקבלת נקודות מכוערות גינגיות של חלודה ובזמן ההשחזה הרטובה באבן נלחמתי בחלודה כל הזמן. יש מספר סוגים של HSS ו DSS בעלי רמות שונות של קשיות וכרום נוגד חלודה. הפלדה הקלסית הישנה קצת יותר רכה ונוגדת חלודה כאשר היא מלוטשת. לי היה פחות מזל, אבל סכין יותר קשה. ציפוי בכרום הוא לא בעיה ומעלה את הקשיות של פני השטח לסביבות רוקוול 70. אני משתמש ממש בסכין שאני מיצר ברמה יום יומית ונוח לי שהיא לא רגישה למים וחומצות.

התחלתי לבנות סכין נוספת מפלדת DSS אולי למשהו יש מידע לגבי פלדה זו ? בעיקר לגבי הרגישות לחלודה כי אני לא מעוניין לצפות אותה בכרום.

יובל
אגדת הפורום

הודעה על ידי יובל » 10:21 ,5 יוני 2010, ש'

א. פלדת High Speed מסגסוגת M42 מגיעה כשלעצמה לרוקוול 70 (ראה לינק תחתון - הרכב, טיפול טרמי, ותכונות - בחיסום של 500 מעלות קושי המתכת הוא 70) כפי שהיא.

השאלה היא מאיזה סגסוגת בדיוק עשויה הסכין (היפה מאד) שבנית. סך הכל, השם HSS הוא שם כללי לקבוצה שלמה של סגסוגות

ב. נראה לכאורה ש DSS הוא שם של יצרן. לא מצאתי תיאור של מתכת כזו, אבל ייתכן שאני טועה

sivanha
חדש בפורום

הודעה על ידי sivanha » 10:47 ,5 יוני 2010, ש'

לא היו על המסורית שום פרטים מזהים לא של היצרן ולא שם המתכת אבל נדמה לי שיש שני צבעים:
1. כחול של הפחות קשה שממנה עשיתי את הסכין ואדום שקראתי שקוראים לה D4 או DSS ???? שאמורה להיות קשה יותר, אבל אין לי שום נתונים לגביה. זה אמורה להיותת המתכת הכי קשה שאפשר ליצר ממנו סכין שלא תשבר מיד. אני סקרן לברר פרטים לגבי המתכת ולא מצאתי כלום.. בעיקר לגבי העמידות לחלודה
זה מה שרשום על שני סוגי המסוריות:
http://www.flickr.com/photos/50820149@N ... 082788577/
החשש שלי הוא שה bi זה בעצם ריתוך של שיני מסור קשות רק במילימטר האחרון בכדי שהמסורית לא תהיה שבירה. במצב כזה אני אמור ליצר את הסכין עם להב ישר אולי סנטוקו?

יובל
אגדת הפורום

הודעה על ידי יובל » 14:57 ,5 יוני 2010, ש'

לגבי חלודה: בעיקרון, נירוסטה היא סגסוגת כלשהי, שהמרכיבים העיקריים שלה הם ברזל פחמן וכרום. שלושת המרכיבים האלה קיימים (בנוסף ליסודות מתכתיים אחרים) בכל פלדות הכלים, כל סגסוגת והאחוזים היחסיים שלה.

זה שראית נקודות חלודה בעת עיבוד הלהב, לא מאפיין מיוחד, כי גם נירוסטה מקבלת "פריחה" של נקודות חלודה בתנאים מסויימים. מה שמאפיין אותה כאל-חלד הוא העובדה שהנקודות האלה הן שטחיות (לא לעומק), וניתן לנגב אותן בקלות עם סמרטוט. זה גם מאפיין פלדות-כלים שעברו פוליש. בפלדות מחלידות (פלדות "אפורות"), החלודה היא לעומק, והסרת החלודה משאירה בהן "חטטים", מין בורות קטנים, שנשארים לתמיד.

במילים אחרות, גם לפלדות-כלים יש מאפיינים של נירוסטה, כלומר הן דוחות חלודה, וזה בעיקר בגלל הנוכחות של כרום בסגסוגת.

לגבי D4, הנה גליון-תכונות של המתכת:
http://www.efunda.com/materials/alloys/ ... =AISI%20D4 - לפי האחוז הגבוה של כרום בסגסוגת (11 עד 13 אחוז), סביר שהיא תעמוד יפה מאוד בפני חלודה, ללא כל צורך בציפוי

לגבי ריתוך שפת החיתוך של המסורית: לכל סגסוגת יש צבע-מתכת אופייני, כך שלאחר הסרת הצבע הכחול או האדום שצבוע על המתכת, ניתן לראות הבדל בגווני המתכת, אם חיברו שם שתי מתכות שונות. אם לא, אז ייתכן שהשפה עברה שם חיסום דיפנציאלי או משהו דומה.

גם חיסום דיפרנציאלי משנה את גוון המתכת העירומה, באיזור החיסום, אבל במעבר הדרגתי עדין יותר, מאשר חיבור שרירותי של שתי פיסות.

sivanha
חדש בפורום

הודעה על ידי sivanha » 15:20 ,5 יוני 2010, ש'

תודה יובל
אני אקפיד לצלם את כל תהליך ההכנה ונוכל לראות האם הקצה מולחם

פרסם תגובה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ואורח אחד