גרזן בעשיה עצמית

פורום זה הינו עבורכם- היוצרים הישראליים.
פרסם תגובה
Ilai
חדש בפורום
גרזן בעשיה עצמית

הודעה על ידי Ilai » 14:41 ,16 מרץ 2013, ש'

שלום לכולם,
בתור חדש בתחום היצירה יצא לי להשתעשע בקורס שעשיתי לפני מס' שנים אצל אורי חופי מעין שמר,
לפני כמה ימים מצאתי את זה בביתי דחוס עם שאר היצירות מהקורס,
עכשיו אני יודע שזאת פלדה, איני יודע איזו סוג, בנוסף זה העלה חלודה,
אז קצת ניקיתי את הגרזן.

הגרזן נעשה בשיטה ישנה של בלוק פלדה, חימום בכבשן ועבודה עם פטיש וסדן,
עבודה לא נקיה אבל גם זאת התחלה.
להלן הגרזן:
צד א'
תלחץ כדי לראות תמונה בגודל מלא
צד ב'
מלמעלה

אשמח לקבל דיעה,
בנוסף אני רוצה לעשות לגרזן ידית,
יש המלצות?

lhtrf
חדש בפורום

Re: גרזן בעשיה עצמית

הודעה על ידי lhtrf » 17:50 ,3 אפריל 2013, ד'

לפני שאתה חושב על להפוך את הגרזן לשימושי- הוא מחוסם בכלל? הלהב שלו עשוי מפלדת HIGH CARBON? בחלק גדול שאני מכיר מהגרזנים כיום משתמשים בפלדה פשוטה בשביל הגרזן עצמו ועושים חריץ שלתוכו מכניסים חתיכת פלדת פחם שזהו הלהב העיקרי

סער
הגורו הגדול

הודעה על ידי סער » 21:19 ,3 אפריל 2013, ד'

lhtrf כתב:לפני שאתה חושב על להפוך את הגרזן לשימושי- הוא מחוסם בכלל? הלהב שלו עשוי מפלדת HIGH CARBON? בחלק גדול שאני מכיר מהגרזנים כיום משתמשים בפלדה פשוטה בשביל הגרזן עצמו ועושים חריץ שלתוכו מכניסים חתיכת פלדת פחם שזהו הלהב העיקרי
אם הבחור עבר קורס אצל חופי סביר להניח שהגרזן מחוסם, אבל באמת לא מזיק לשאול (תמיד אפשר לחסם במצבו הנוכחי).

הפוך, גוטה, הפוך: הטכניקה בה קצה הלהב עשוי מביט פלדה עתירת פחמן היא הטכניקה המסורתית והיקרה יותר כי יש בה יותר עבודה. ראה איור: http://ars.els-cdn.com/content/image/1- ... 1-gr11.gif

לגבי ידית - 45-35 ס"מ אורך כללי, אורך מדויק זה עניין של טעם. אם אתה רוצה ידית מעוקלת יש לקנות מוכנות מעץ בוק, או שתגלף לבד מבלוק. ידית ארצישראלית מסורתית מכינים מעץ אלון, אלה או הדר.
אוצר וחוקר נשק היסטורי

ACT - Armed Combat & Tactics

lhtrf
חדש בפורום

הודעה על ידי lhtrf » 21:40 ,3 אפריל 2013, ד'

סער אתה קורא מחשבות במקרה?? חשבתי לכתוב שבגרזנים הזולים עושים ככה אבל כבר לא הייתי בטוח אם זה היה הכל מפלדה פחמנית ליקרות ורק קצה פחמן לזולות או הפוך. תודה על התיקון :)

סער
הגורו הגדול

הודעה על ידי סער » 9:08 ,4 אפריל 2013, ה'

lhtrf כתב:סער אתה קורא מחשבות במקרה?? חשבתי לכתוב שבגרזנים הזולים עושים ככה אבל כבר לא הייתי בטוח אם זה היה הכל מפלדה פחמנית ליקרות ורק קצה פחמן לזולות או הפוך. תודה על התיקון :)
בכיף.
הרעיון הוא בעצם בעל תועלת כפולה: בתקופה בה פלדת פחמן היתה יקרה זהו פתרון לחסכון, אם כי ברור שתהליך העשייה לא פשוט - כל עוד מדובר על עבודת יד. כשפלדה איכותית נהפכה לזמינה וזולה בעקבות המהפכה התעשייתית כבר לא היה צידוק כלכלי לתהליך, רק כדי לשמר את הטכניקה המסורתית ולהציג גאווה של בעל מקצוע. גם כיום הכנת גרזן כזה נחשבת בהרבה מקומות לסוג של מבחן סופי לקבלת דרגת "אומן". זה קיים לא רק בגרזנים וראיתי את זה בכל מיני סוגי כלים - מספריים, מחטב ועוד. התועלת הנוספת נוגעת לאופיו של הגרזן ככלי עבודה שמתפקידו לעמוד במכות קשות חוזרות ונשנות, גוף הברזל הרך-יחסית שימש כסופג זעזוע ראשוני, עד כמה שנשמע לא סביר. ידית העץ ספגה את הזעזוע העיקרי ומנעה מחלק ממנו לעבור לידי המחזיק.
אוצר וחוקר נשק היסטורי

ACT - Armed Combat & Tactics

פרסם תגובה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ואורח אחד