בנ"ד - איך יודעים שסכין היא איכותית בכלל

פורום זה נוצר כדי לתת עזרה בבחירת סכין לכלל חברי הפורום.מי שמחפש כלי טוב ליום-יום, שירות צבאי וכולי, יוכל להעזר בביקורות המופיעות כאן.בנוסף,החברים יוכלו סתם לכתוב ביקורת על סכין טובה\גרועה שקנו ו"לספר לחבר'ה"...
פרסם תגובה
spartanjon13
נושא - כלים
בנ"ד - איך יודעים שסכין היא איכותית בכלל

הודעה על ידי spartanjon13 » 14:51 ,6 מאי 2014, ג'

הרבה שעות מתות בזמן האחרון... לא קרה לי :o

"סכין אמיתי זה סכין שנבחן ועבר התעללות!"

מסתובבים ברשת סרטונים מזעזעים בכל קנה מידה שבהם קונים סכינים ושוברים אותן. סתם, לכיף. אין לי מושג מי מוציא כסף מכיסו בשביל לזרוק אותו לפח, אבל שיהיה. אני חושב שזה גועל נפש.
מצד שני יש הרבה "יצרני" קאסטום, שמכינים סכינים שלא שוות אגורה. החיסום דפוק, היצרן פשוט לא מבין בזה כ"כ, אף אחד לא באמת השתמש בסכינים שלו בשטח אז גם אין תלונות, וככה הוא צובר מוניטין על שום דבר.

אז איך בודקים סכין בדיוק? מה הדרישות שהיא צריכה לעמוד בהן? במה היא לא צריכה לעמוד? הנה כמה רעיונות משלי, עם מינימום דמגוגיה.

1. לבדוק אם מסתובבים ברשת סרטוני מבחן.
2. המבחן צריך להראות שימוש לאורך זמן. מבחן טוב הוא מבחן שמתבצע לאחר שהשתמשת בסכין לפרק זמן מסוים.
3. הסכין צריכה לעבור התעללות מבוקרת, כלומר תהיה אגרסיבי אבל דע איך משתמשים נכון בסכין (למשל, סכין שננעץ מוציאים בניעור מלמעלה למטה, ולא לצדדים. ניעור פראי לצדדים רק יוכיח שאתה בור).
4. לא להביע ביקורת הנובעת מבורות או מעצלות. תלמד את תכונות המתכת והסכין שלך, ואל תדבר על דבר שאתה לא עומד להדגים או להראות את תוצאותיו.
5. אל תביא כלים אחרים כדי לעשות את העבודה במקום הסכין, כמו מסור, גרזן וכולי'.
6. נסה לבדוק דברים שהם כמה שיותר קרובים לשימוש שבאמת ייעשה בסכין, ושוב - באחריות.

והמשפט שלי להיום:

"סכין אמיתית - היא סכין שבדקו אותה בצורה הנכונה."

sprite2k

Re: בנ"ד - איך יודעים שסכין היא איכותית בכלל

הודעה על ידי sprite2k » 18:52 ,6 מאי 2014, ג'

מסכים במאה אחוזים.
כמה הוספות מעבר ללא לנער לצדדים כשסכין ננעצת:
1. לא לדפוק סכין עם פטיש לתוך פלאח נירוסטה בעובי מ"מ ומעלה.
2. לא לדפוק על ידית של סכין עם פטיש בכללי. פשוט אין שום שימוש בעולם שבאמת מצריך מבחן כזה.
3. להראות יכולות של הסכין לעומת דגמי סכינים מוכרים אחרים באותו הסרטון על אותו מדיום בדיקה, לדוגמא חבל מסוג מסויים בקוטר מסויים או עץ מסוג מסוים במידות מסוימות.

spartanjon13
נושא - כלים

הודעה על ידי spartanjon13 » 19:37 ,6 מאי 2014, ג'

טענות ראשונה ושנייה: לא כ"כ מסכים. אלה דווקא שני שימושים שאני כן הייתי מאשר.
(1) אני דווקא בעד. זה יכול להוכיח את הכשירות של הכלי בפריצה וכנשק טקטי. זה נכנס לקטגורייה של שימוש ראוי: טקטי.
(2) זה מבלבל, כי אני מתנגד לפטיש ממתכת ובעד פטיש עץ: פטיש ממתכת יהרוס את הסכין, פטיש עץ לא. אני אישית משתמש בסכין כיתד או כשלב כשאני צריך לטפס על עץ או על קיר גבס ואני רוצה לעלות ולרדת ביעילות. אם אני רוצה לדחוף את הסכין שלי לתוך חרך בחומר כלשהו (תריס מתכת וכולי'), אני אקח קרש ואדפוק על הקת כדי שהסכין תיכנס עמוק יותר. מבחינתי זה נכנס לקטגורייה של שימוש ראוי: יתד.

(3) בהחלט עדיף לבדוק את הסכין לפי הדרך שבה בדקו סכינים אחרות. אל תראה משהו חדש, תראה עמידה בסטנדרטים הישנים.

sprite2k

הודעה על ידי sprite2k » 19:56 ,6 מאי 2014, ג'

spartanjon13 כתב:טענות ראשונה ושנייה: לא כ"כ מסכים. אלה דווקא שני שימושים שאני כן הייתי מאשר.
(1) אני דווקא בעד. זה יכול להוכיח את הכשירות של הכלי בפריצה וכנשק טקטי. זה נכנס לקטגורייה של שימוש ראוי: טקטי.
(2) זה מבלבל, כי אני מתנגד לפטיש ממתכת ובעד פטיש עץ: פטיש ממתכת יהרוס את הסכין, פטיש עץ לא. אני אישית משתמש בסכין כיתד או כשלב כשאני צריך לטפס על עץ או על קיר גבס ואני רוצה לעלות ולרדת ביעילות. אם אני רוצה לדחוף את הסכין שלי לתוך חרך בחומר כלשהו (תריס מתכת וכולי'), אני אקח קרש ואדפוק על הקת כדי שהסכין תיכנס עמוק יותר. מבחינתי זה נכנס לקטגורייה של שימוש ראוי: יתד.

(3) בהחלט עדיף לבדוק את הסכין לפי הדרך שבה בדקו סכינים אחרות. אל תראה משהו חדש, תראה עמידה בסטנדרטים הישנים.
1) סכין היא לא כלי פריצה. ובכל יחידה מיוחדת כשזקוקים לפריצה לא משתמשים בסכין. יש כלים מיוחדים לעבודות מסוג זה. יתרה מכך, חוד של סכין שיהיה מסוגל לחדור נירוסטה בעובי רציני מבלי להיפגם הוא חוד שאין בו שום שימוש לכל משימה הגיונית אחרת כיוון שהגאומטריה שלו תהיה הרבה יותר מדי כהה.
2. פטיש ומקבת הם שני דברים שונים, הייתי צריך להיות יותר ברור. בוודאי שעם מקבת אפשר לעבוד על ניצב של סכין.
הייתי שמח שתספר לי יותר על הסיטואציות שבהן אתה זקוק לטפס על עצים וקירות גבס בצורה שתיארת.

Shrubbery

הודעה על ידי Shrubbery » 19:58 ,6 מאי 2014, ג'

spartanjon13 כתב:טענות ראשונה ושנייה: לא כ"כ מסכים. אלה דווקא שני שימושים שאני כן הייתי מאשר.
(1) אני דווקא בעד. זה יכול להוכיח את הכשירות של הכלי בפריצה וכנשק טקטי. זה נכנס לקטגורייה של שימוש ראוי: טקטי. לא משתמשים ככה בסכין ככלי פריצה - למי יש זמן לזה? או שהיא תעבוד בפני עצמו או שלא

מעבר לזה מסכים עם הרעיון המרכזי בפוסט המקורי

spartanjon13
נושא - כלים

הודעה על ידי spartanjon13 » 21:36 ,6 מאי 2014, ג'

אילתרתי בעזרת סכין וחבל מעלית פרימיטיבית על עץ גבוה.

לגבי השימוש ככלי פריצה - התכוונתי יותר למצב בריחה.

Shrubbery

הודעה על ידי Shrubbery » 21:58 ,6 מאי 2014, ג'

spartanjon13 כתב:אילתרתי בעזרת סכין וחבל מעלית פרימיטיבית על עץ גבוה.

לגבי השימוש ככלי פריצה - התכוונתי יותר למצב בריחה. אז על אחת כמה הזמן משחק תפקיד, ואין זמן להתעסק עם פטיש (שגם דורש דיוק).

spartanjon13
נושא - כלים

הודעה על ידי spartanjon13 » 7:05 ,7 מאי 2014, ד'

ראיתי את הטריק הזה כבר כמה פעמים בחיי. הולכים ליריעת פח, נועצים את הסכין כמה פעמים בתבנית [ , בועטים, וחוזר חלילה. תלוי בעובי החומר, בתוך שתיים-שלוש דקות יש לך כבר "דלת", ולא מעניין אם יש מאחורה קרשים או לא. אם יש לך "מקבת", כמו שמר גיטליס קרא לזה, אתה ממש לא צריך דיוק... יש ביונטים שבאים עם חתיכת מתכת נוספת בשביל ליצור מעין "קאטר".

מבחינת זוויות לנעיצה שכזו - אני חושב שכל להב דרופ פוינט עבה מאיכות טובה יסתדר מצוין. לא צריך סכין מיוחדת לפעולה כזאת.

sprite2k

הודעה על ידי sprite2k » 8:08 ,7 מאי 2014, ד'

spartanjon13 כתב:ראיתי את הטריק הזה כבר כמה פעמים בחיי. הולכים ליריעת פח, נועצים את הסכין כמה פעמים בתבנית [ , בועטים, וחוזר חלילה. תלוי בעובי החומר, בתוך שתיים-שלוש דקות יש לך כבר "דלת", ולא מעניין אם יש מאחורה קרשים או לא. אם יש לך "מקבת", כמו שמר גיטליס קרא לזה, אתה ממש לא צריך דיוק... יש ביונטים שבאים עם חתיכת מתכת נוספת בשביל ליצור מעין "קאטר".

מבחינת זוויות לנעיצה שכזו - אני חושב שכל להב דרופ פוינט עבה מאיכות טובה יסתדר מצוין. לא צריך סכין מיוחדת לפעולה כזאת.
ובדיוק בגלל היותו של החוד עבה הוא לא יתאים בצורה טובה לשום שימוש אחר. זה שהסכין עבה זה לא משנה. העובי מאחורי החוד הוא מה שחשוב וזווית ההשחזה.
ובנוגע לבעיטה וליצירת דלת בפח. אני לא רואה למה אני צריך לבנות סכין לשימוש כזה, שעלול לקרות אולי לבנאדם אחד מתוך מליון וגם זה רק פעם אחת בחיים שלו ובכך לגרום לסכין ליהיות כמעט לא יעילה לחלוטין למשימות אחרות.
האמת שלאחרונה התחלתי ביצירת גיאומטריות מורכבות בלהבים שלי. אני עושה את החלק הכי קרוב לריקסו הכי דק לעבודות חיתוך יעילות מאוד ולאט לאט אני מעבה את המתכת מאחורי החורפה עד שאני מגיע לחוד עצמו ששם אני משאיר את העובי הגדול ביותר, אך עדיין לא עבה קיצונית כמו בסכינים תעשייתיות רבות שמושחזות כמו מפסלת לפלדה קרה. אני מדבר פה על מעבר מ0.2~ מ"מ ל0.5 מ"מ...

spartanjon13
נושא - כלים

הודעה על ידי spartanjon13 » 8:18 ,7 מאי 2014, ד'

אני מדבר על להבים בעובי 6-5 מ"מ (BK2, FOX Trapper, אפילו הESEE 5), כשהחוד בנוי טוב (ההצרה העיקרית היא לקראת שני הסנטימטרים האחרונים). לא צריך "לדחוף" את כל גוף הסכין פנימה, מספיקה דקירה ופעירת חור משולש. אם המחיצה ממש עבה, אפשר כבר לאלתר אח"כ כמה קרשים ולעקם אותם.

לגבי המפלצתיות של סכינים תעשייתיות: שמע, בחור (סביר להניח שמבוגר ממני, אז "Sir" יתאים כאן :lol: ), להבים תעשייתיים עובדים יופי דווקא בגלל שהם גושי פלדה. נהרסים פחות, מתעקמים פחות, יפים פחות, ו... כן, ניסו אותם 71009 פעם אז יש גם הוכחות לתפקוד הגבוה שלהם בשטח.

אגב... לגבי השימוש 1 למיליון, כפי שכבר אמרתי בשרשור אחר, זה שאתה לא נתקל במצב בעייתי לא אומר שהסכין שלך לא צריכה להיות אמורה להתמודד איתו (עד לגבול מסוים כמובן. מבחינתי זה נכנס לקטגוריות של שימוש ראוי).

spartanjon13
נושא - כלים

הודעה על ידי spartanjon13 » 8:28 ,7 מאי 2014, ד'

ואגב פעירת חורים בחומר קשה, יש סכינים שהקתות שלהם בנויות כשפיץ. אם השפיץ ארוך ובנוי מספיק טוב, אפשר לעשות עם זה יופי של חורים.

spartanjon13
נושא - כלים

הודעה על ידי spartanjon13 » 12:18 ,7 מאי 2014, ד'

תלחץ כדי לראות תמונה בגודל מלא

ככה נראה תריס מתכת (התמונה הפוכה ב90 מעלות).

חיימון
אביר האפל

הודעה על ידי חיימון » 12:57 ,9 מאי 2014, ו'

sprite2k כתב:לא לדפוק על ידית של סכין עם פטיש בכללי. פשוט אין שום שימוש בעולם שבאמת מצריך מבחן כזה
לא צריך להגזים. לפעמים הקורבן עוטה עליו מעיל עור קשה, ואז אין ברירה צריך לדפוק קצת על ידית הסכין, רצוי עם פטיש-עץ.
המציאות היא הזיה שנגרמת בגלל חוסר של אלכוהול בדם

sprite2k

הודעה על ידי sprite2k » 17:55 ,9 מאי 2014, ו'

חיימון כתב:
sprite2k כתב:לא לדפוק על ידית של סכין עם פטיש בכללי. פשוט אין שום שימוש בעולם שבאמת מצריך מבחן כזה
לא צריך להגזים. לפעמים הקורבן עוטה עליו מעיל עור קשה, ואז אין ברירה צריך לדפוק קצת על ידית הסכין, רצוי עם פטיש-עץ.
אכן כבר דיברנו על ההדבל בין פטיש למקבת... אבל לא הבנתי את הסיפור שלך עם הקורבן :D

סמל אישי של המשתמש
omery
מנהל אתר

הודעה על ידי omery » 17:55 ,9 מאי 2014, ו'

חיימון כתב:
:lol:
עומר יעבץ
מנהל האתר

"מנהיגות, פירושה קודם כל, ניהול החיים על פי מערכת ערכים אישית, המותאמת לדרך החיים. מנהיג אינו מוטרד ממה שאחרים חושבים או אומרים: ההנעה שלו היא פנימית, והוא אינו זקוק להנעה מבחוץ כדי לבצע ולהצליח." סון דזה.

פרסם תגובה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ואורח אחד