שאלת השחזה 2: עמידות הלהב אחרי השחזה.

אספנים ותיקים עם אוסף מוגדר, העוסקים בתחום האיסוף שנים, ומתעניינים באיסוף של פריטים איכותיים, ושיחות עומק על נשק קר.
פרסם תגובה
ברווז
מנהל אתר
שאלת השחזה 2: עמידות הלהב אחרי השחזה.

הודעה על ידי ברווז » 16:01 ,28 נובמבר 2007, ד'

עד היום עם כל סכין שהייתה לי, לא משנה סוג הפלדה, אחרי ההשחזה הראשונה(שבאה אחרי כמה חודשים של שימוש ללא טיפול)-הלהב החזיק את החוד בדיוק שבוע אחד.אחרי זה כאילו לא עשיתי כלום וצריך להשחיז שוב.
יש לציין שהשחזתי את הסכין ברמה טובה, ניתן להתגלח איתה אחרי שאני מסיים.
מישהוא יכול להסביר לי למה זה ככה? מה קורה למתכת שהיא מאבדת את יכולתה להחזיק את החוד? או שאני עושה משהוא לא בסדר?
תודה.
סכין שמקבלים במתנה לא בודקים לה בשיניים...

סכין מהגדרתה היא כלי לפני שהיא כלי נשק.

קרמיט
אביר האפל

איבוד חוד

הודעה על ידי קרמיט » 16:30 ,28 נובמבר 2007, ד'

ידידי הברוז,
צריך לראות מה אתה עושה ואיך, כדי לדעת את הסיבה. חד כתער אינו פרמטר להשחזה נאותה.
יתכן ואתה מביא את החוד לרמה דקה מידי שאינה מחזיקה. מה שעוד יכול להיות שאתה עובד עם משחזת סרט, ואז אתה מחמם את הלהב מידי והורס את החיסום. מאותו רגע אתה יכול לביפרד מהסכין ככלי עבודה. תופעה די נפוצה כאשר לא יודעים כיצד להשתמש במשחזת סרט או אמצעי ממוכן אחר.
בכל מקרה בהתכתבות ניתן לנחש בלבד. צריך פעם להיפגש ואז תוכ ללקבל תשובה מעמיקה יותר.

רם (קרמיט).

ברווז
מנהל אתר

הודעה על ידי ברווז » 19:39 ,28 נובמבר 2007, ד'

חס וחלילה משחזת סרט! עבודה ידנית בלבד.
אני משחיז בנוהל 5 שלבים:
אבן(אם צריך והמצב ממש גרוע)
משחזת V
משחזת גלגלים עדינה
מוט
משחיז תערים.
בסדר הזה.
עם ה-V והגלגלים, אין הרבה מה לדעת והרבה חוכמות.
עם המוט אני משנה את הזווית כבר לכיוון 30 מעלות, כנ"ל עם המשחיז תערים.

iv
נושא - כלים

הודעה על ידי iv » 21:45 ,28 נובמבר 2007, ד'

מה שכנראה קורה זה שאתה משאיר להב חוט (מה שקרוי burr או wire edge). זוהי בעצם פיסת מתכת דקה מאוד התחויה מהלהב, היא חדה אבל מהר נשברת ומותירה להב לא חד.

בדרך כלל זה נגרם מהשחזה בזווית לא אחידה, צבע את הלהב בטוש וראה שהצבע יורד בצורה אחידה כאשר אתה משחיז.
stropping של הלהב, או העברתו בזוית הפוכה על ג'ינס \ קרטון \ עור להשחזה גם יעזרו.

בהצלחה.

קרמיט
אביר האפל

5 השלבים

הודעה על ידי קרמיט » 21:57 ,28 נובמבר 2007, ד'

או קיי ידידי,
עפ"י ההסבר שלך אני כבר רואה שאתה עושה טעות.
אם התחלת עם אבן, אסור בתכלית האיסור לעבור ל V ולמשחיז גלגלים. שני האחרונים נועדו למי שאינו יודע להשחיז (אינו מצליח לקבוע זוית קבועה), ובעצם מהווים מקבעי זווית.
עבודה באבן ולאחר מכן מעבר ל V ולגלגלים, כמוהו כמלחמה האחד כנגד השני. לאחר האבן כמעט ואין לי ספק שבמעבר ל V והגלגלים נוצר ניגוד זוויות (גם אם אינך מודע לו) ולמעשה זו ברכה לבטלה.
אם התחלת באבן, המשך וגמור עם אבן (עם הסטרופ אין בעיה). אם התחלת ב V וגלגלים, סיים שם (כנ"ל, עם הסטרופ אין בעיה).
אני מציע שתגיע לקורס מזורז עם הדגמות.
עיצה נוספת שאינה קשורה להשחזה עצמה אלה ליעד הסופי (החזקת החוד לאורך זמן). במקום לשחוק את הלהב חודשים ואז לנסות ולשחזרו (דבר שהינו אפשרי ואין איתו בעיה אם אתה מיומן דייך), אני מציע לתחזק את הלהב כל הזמן. תחשוב על זה כך: במקום להגיע למצב של 40 מעלות חום ואז לנסות להציל ממוות, בצע טיפול מונע כדי לא להגיע למצב הנ"ל.
אצלי אישית הלהבים תמיד חדים לגמרי ואינם מגיעים למצב של פחות מזה (אפילו בשטח). זה פשוט לא נוח לעבוד עם להב שאינו חד (אם אתה מחכה חודשים עד שהלהב שלך כהה לגמרי, המסקנה ההכרחית שכבר הרבה לפני כן הוא אינו חד מספיק ואינו טוב לעבודה. בשביל מה?).

רם (קרמיט).

ברווז
מנהל אתר

הודעה על ידי ברווז » 12:25 ,29 נובמבר 2007, ה'

נתחיל מהסוף:
נכון, אני שם לב לעובה שהלהב כהה רק כשנהיה קשה לחתוך איתו. זה בדרך כלל קורה אחרי 3-6 חודשים, תלוי בפלדה.
עד היום אני לא מאמין גדול בטיפול מונע מהסיבה שציינתי- ההשחזה הייתה הורסת לי את החזקת החוד של הלהב, כך שחשבתי שזה לא יעיל.
ונסיים בהתחלה...:
עכשיו כשאני יודע מה אני עושה לא נכון, תחזוקה מונעת היא רעיון נהדר.
נקווה רק שאשים לב בזמן... :oops:

בנוגע לאבן:
אני משתמש באבן פשוטה ויחסית גסה למדיי גם בצד העדין רק במיקרי חירום, כמו למשל בסכין עם שברים מיניאטורים בחורפה או כשיש צורך בהורדת כמות מאסיבית של חומר לטיפול בבעיות דומות. אני לא מנסה לתת לסכין זווית בזמן השימוש באבן, רק "מגלף" אותה כדי להגיע למתכת טובה. את הזווית אני נותן עם ה-V.

בקיצור, מה שרציתי להגיד פה זה תודה רבה, עכשיו אני יודע מה לא לעשות.
למדתי משהוא חדש :D :wink: .

אמיר_לב
אביר האפל

הודעה על ידי אמיר_לב » 14:04 ,29 נובמבר 2007, ה'

קרמיט, אם ניתן, ההצעה להדגמה איך להשחיז נכון נשמעת כמשהו שרבים לדעתי ירצו לדעת ופשוט מפחדים לשאול, אולי ניתן לרכז איך שהוא קורס לכמה אנשים בנושא

קרמיט
אביר האפל

קורס השחזה

הודעה על ידי קרמיט » 18:32 ,29 נובמבר 2007, ה'

רבותיי, קטונתי.
הגדול מכולם הנו: אלכס שמגר. הוא המאסטר ואין שני לו.
אני יודע שבזמנו משה יצחקי (מושון) רצה לארגן כזו סדנא עבור החברים. צרו איתו קשר ונראה איך ממשיכים משם (הוא חבר בפורום הזה).

(לקבל אותי זה לקבל סחורה סוג ב'. אתם רוצים את אלכס, תאמינו לי!).

רם (קרמיט).

פרסם תגובה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ואורח אחד