אמצעי השחזה

אספנים ותיקים עם אוסף מוגדר, העוסקים בתחום האיסוף שנים, ומתעניינים באיסוף של פריטים איכותיים, ושיחות עומק על נשק קר.
פרסם תגובה
Fox
חדש בפורום
אמצעי השחזה

הודעה על ידי Fox » 11:47 ,7 יוני 2014, ש'

שלום לכולם,

לאחר מעט התעניינות בנושא ראיתי שיש אמצעים רבים להשחזה: מוט השחזה, משטח יהלום, מכשיר כזה שהלהב עובר דרכו ועוד..
השאלה שלי היא קודם כל מה ההבדל? האם כלם עושים את העבודה באותה צורה או שיש אחד שהוא יעיל יותר ומגיע לתוצאות יותר טובות?
דבר שני, מה הכוונה באבן מים ואבן ושמן? מדובר על המשטח יהלום או שזה משהו אחר לגמרי? כי לא ראיתי שבשימוש עם משטח היהלום משתמשים במים או שמן..
דבר שלישי, אני הבנתי שהמשמעות של ה Grit זה עד כמה הפירורי יהלום של המשטח השחזה צפופים...למשל 1000 יותר צפוף מ-400 וכנראה שיתרום למראה יותר חלק...מה שלא ברור לי זה למה בכלל שקונים משטח השחזה יש לו שני צדדים עם גדלים שונים (למשל 1000 400)? לא עדיף ששני הצדדים יהיו עם המספר הגבוה יותר? ובאופן כללי, אם אני קונה כזה משטח - לחפש את זה עם המספר רהגבוה ביותר?

תודה לעונים

Melkor
אביר האפל

Re: אמצעי השחזה

הודעה על ידי Melkor » 12:56 ,7 יוני 2014, ש'

Fox כתב:שלום לכולם,

דבר שלישי, אני הבנתי שהמשמעות של ה Grit זה עד כמה הפירורי יהלום של המשטח השחזה צפופים...למשל 1000 יותר צפוף מ-400 וכנראה שיתרום למראה יותר חלק...מה שלא ברור לי זה למה בכלל שקונים משטח השחזה יש לו שני צדדים עם גדלים שונים (למשל 1000 400)? לא עדיף ששני הצדדים יהיו עם המספר הגבוה יותר? ובאופן כללי, אם אני קונה כזה משטח - לחפש את זה עם המספר רהגבוה ביותר?

תודה לעונים
אני אתן למקצוענים לענות על השאלות הראשונות. לגבי שאלה שלישית -
למיטב ידיעתי המשטח הגס יותר (מספר נמוך) נועד להורדה מאסיבית יחסית של מתכת, קרי להביא את הלהב לחוד מסוים שממנו נוח להמשיך על המשטח העדין יותר. באופן עקרוני אתה יכול להגיע לחוד מעולה גם בעבודה על משטח גס נטו, אבל זה הרבה יותר קשה
אם לחירות יש משמעות כלשהי- הרי זו הזכות להגיד לאנשים את מה שאינם רוצים לשמוע.

איתי
אביר האפל

הודעה על ידי איתי » 13:19 ,7 יוני 2014, ש'

לאחר מעט התעניינות בנושא ראיתי שיש אמצעים רבים להשחזה: מוט השחזה, משטח יהלום, מכשיר כזה שהלהב עובר דרכו ועוד..
השאלה שלי היא קודם כל מה ההבדל? האם כלם עושים את העבודה באותה צורה או שיש אחד שהוא יעיל יותר ומגיע לתוצאות יותר טובות?
דבר שני, מה הכוונה באבן מים ואבן ושמן? מדובר על המשטח יהלום או שזה משהו אחר לגמרי? כי לא ראיתי שבשימוש עם משטח היהלום משתמשים במים או שמן..

תודה לעונים
לגבי השאלה של הגריט:גריט גבוה יותר נותן יותר חדות ומראה חלק,אך אם תנסה להשחיז להב לא חד עם גריט גבוה יקח לך מלא זמן,מצד שני להגיע לחדות גבוה עם גריט נמוך יקח לך גם מלא זמן,והעניין הדו צדדי נועד לתת לך מענה שאם הלהב לא ממש חד תשתמש בגריט 400 בשביל להגיע לרמת חדות שתאפשר לך לעבוד בתנאים מסויימים ואז תעבור לצד של ה1000 בשביל להגיע לרמת חדות יותר גבוה.
אם יש לי טעויות אני אשמח לדעת להבא.
בחיים תעשה חיים, כי בחיים לא תצא מהחיים בחיים!!!

amir.frenkel
חדש בפורום

הודעה על ידי amir.frenkel » 19:19 ,7 יוני 2014, ש'

מוט השחזה לא באמת משחיז אלה רק מישר את ההשחזה הקיימת.
אבן מים ואבן שמן דומות רק שיש הרבה יותר היתעסקות עם שמן ויותר ליכלוך.
משטח יהלום גם דומה לאבנים. אין משהו עדיף, כל אחד מה שנוח לו.
2 צדדים שונים הם 2 אבנים שונות שמודבקות אחת על השניה. אפשר לקנות אבנים בודדות ואפשר לקנות שילוב כמו שתיארת.
400 זה השחזה ממש גסה לסכין "גמור" לבנות את הלהב מחדש.
להשחזה רגילה מומלץ להשתמש ב 800 או 1000 בתור התחלה ולסיים ב 3000 ומעלה כל המרבה משובח.

Shrubbery

הודעה על ידי Shrubbery » 19:30 ,7 יוני 2014, ש'

תודה לעונים
1. אמצעי השחזה/ליטוש שונים יובילו לתוצאות שונות, אני מזהה 3 קבוצות עיקריות: אמצעים מכניים; השחזה חופשית עם אבנים/ניירות לטש וכו' ומכשירים; אלמנט חשוב נוסף הוא סוג החומר האברסיבי (השוחק), לתרוכובות שונות יש יכולת שחיקה שונה ותשפענה על יעילות הכלי.

מכשירים:
ערכות השחזה שונות (לנסקי/ספיידרקו וכו'), שטול, מכשירים חשמלים להשחזה ביתית, אדג' פרו, וויקד אדג' ועוד כל מיני פטנטים שונים.
יתרונות: קל ופשוט לתפעול, מתאימים יותר להשחזה בינונית - גבוהה, או תחזוק חוד; יעבדו בצורה טובה בתור השלמה לאמצעי אחר.
חסרונות: חלקם נוגעים רק בקצה הלהב, חלקם לא מסוגלים להוריד הרבה חומר ולעצב פאזה מחדש, חלקם מתקשים בהתמודדות עם להב מעוקל וחלקם לא מסוגלים לעבוד עם להבים ארוכים ולשמור על זוית אחידה.

אמצעי השחזה חופשית (השחזה ללא מתקן/או אלמנט ששומר על הזוית):
אבני השחזה מים/שמן, ניירות לטש, פצירות, פלטות יהלום וכו'.
יתרונות: חלקם נחשבים לאמצעי ההשחזה הלא חשמלי המהירים והיעילים, אין הגבלה על אורך וזויות, אני יכול להשחיז באמצעותם מה שבא לי; בנוגע לפצירות - הן משמשות בעיקר ליצרת פאזה בפלדה לא מחוסמת.
חסרונות: דורש מיומנות וזמן ללמוד, האתגר המרכזי הוא שמירה על זוית אחידה.

אמצעים מכניים (גם קטוגריה זו נופלת תחת השחזה חופשית, אך החלטתי לתת לה את מקומה):
שלייף סכינים, גלגל השחזה, גרינדר מוסב להשחזה.
יתרונות: אמצעי ההשחזה המהיר והיעיל ביותר, ללא תחרות, מתמודד עם פלדות מכל סוג בקלות רבה.
חסרונות: דורש מיומנות רבה, יקר, מתאים להשחזה בינונית- נמוכה (את הפיניש ניתן לעשות על אמצעי השחזה אחר).

2. משטח יהלום זו פלטה/אבן אבקתית דחוסה/משחה שהעשירו אותה באבקת יהלום (החומר הכי קשה בטבע); המשטח המתכתי לא צריך חומסר מסכך (מים/שמן); אבן יפנית אבקתית דוקשת מים כי היא למעשה אבן מים מעושרת באבקת יהלומים.
אבן מים זו אבן שעובדת טוב עם מים בתור חומר מסכך ואבן שמן עובדת עם שמן (בעיקר בכדי לפנות שאריות וגרגרי מתכת שנלכדו על משטח האבן. אתה יכול להתשמש באבן שמן עם מים אבל לא להפך.

3. גריט/גרעין/גריין זו רמת הצפיפות/גודל הגרגרים של החומר האברסיבי, עם זאת ישנם מספר מפתחות, ו1000 גריט יפני לא שווה ל-1000 גריט אמריקני.
להלן מפתח: http://www.nihonzashi.com/SharpenGuide.htm

ככל שהגריט גבוה יותר כך מוסרים חלקים קטנים יותר של המתכת, וכפי שכתבו יש הגיון רב באבנים כפולות בעלות שני צדדים של גריטים.
צד אחד יעבוד בצורה גסה וצד שני יעדן אותו.

לפי דעתי, הגריטים הנמוכים - הגסים, הם החשובים ביותר, שכן שם רוב העבודה, הם מעצבים את החוד ואת הלהב, שאר הגריטים נועדו לעדן את הלהב; תחשוב על זה כך: גריט גס = יסודות וקירות של בית וגירטים עדינים זה הטיח, צבע וכו'.

אני ממליץ לכל מי שעוסק בהשחזה שיחזיק אבן סביב ה-200 גריט

תשלימו את שכחתי משהו...

sprite2k

הודעה על ידי sprite2k » 19:49 ,7 יוני 2014, ש'

Shrubbery כתב:

תודה לעונים
1. אמצעי השחזה/ליטוש שונים יובילו לתוצאות שונות, אני מזהה 3 קבוצות עיקריות: אמצעים מכניים; השחזה חופשית עם אבנים/ניירות לטש וכו' ומכשירים; אלמנט חשוב נוסף הוא סוג החומר האברסיבי (השוחק), לתרוכובות שונות יש יכולת שחיקה שונה ותשפענה על יעילות הכלי.

מכשירים:
ערכות השחזה שונות (לנסקי/ספיידרקו וכו'), שטול, מכשירים חשמלים להשחזה ביתית, אדג' פרו, וויקד אדג' ועוד כל מיני פטנטים שונים.
יתרונות: קל ופשוט לתפעול, מתאימים יותר להשחזה בינונית - גבוהה, או תחזוק חוד; יעבדו בצורה טובה בתור השלמה לאמצעי אחר.
חסרונות: חלקם נוגעים רק בקצה הלהב, חלקם לא מסוגלים להוריד הרבה חומר ולעצב פאזה מחדש, חלקם מתקשים בהתמודדות עם להב מעוקל וחלקם לא מסוגלים לעבוד עם להבים ארוכים ולשמור על זוית אחידה.

אמצעי השחזה חופשית (השחזה ללא מתקן/או אלמנט ששומר על הזוית):
אבני השחזה מים/שמן, ניירות לטש, פצירות, פלטות יהלום וכו'.
יתרונות: חלקם נחשבים לאמצעי ההשחזה הלא חשמלי המהירים והיעילים, אין הגבלה על אורך וזויות, אני יכול להשחיז באמצעותם מה שבא לי; בנוגע לפצירות - הן משמשות בעיקר ליצרת פאזה בפלדה לא מחוסמת.
חסרונות: דורש מיומנות וזמן ללמוד, האתגר המרכזי הוא שמירה על זוית אחידה.

אמצעים מכניים (גם קטוגריה זו נופלת תחת השחזה חופשית, אך החלטתי לתת לה את מקומה):
שלייף סכינים, גלגל השחזה, גרינדר מוסב להשחזה.
יתרונות: אמצעי ההשחזה המהיר והיעיל ביותר, ללא תחרות, מתמודד עם פלדות מכל סוג בקלות רבה.
חסרונות: דורש מיומנות רבה, יקר, מתאים להשחזה בינונית- נמוכה (את הפיניש ניתן לעשות על אמצעי השחזה אחר).

2. משטח יהלום זו פלטה/אבן אבקתית דחוסה/משחה שהעשירו אותה באבקת יהלום (החומר הכי קשה בטבע); המשטח המתכתי לא צריך חומסר מסכך (מים/שמן); אבן יפנית אבקתית דוקשת מים כי היא למעשה אבן מים מעושרת באבקת יהלומים.
אבן מים זו אבן שעובדת טוב עם מים בתור חומר מסכך ואבן שמן עובדת עם שמן (בעיקר בכדי לפנות שאריות וגרגרי מתכת שנלכדו על משטח האבן. אתה יכול להתשמש באבן שמן עם מים אבל לא להפך.

3. גריט/גרעין/גריין זו רמת הצפיפות/גודל הגרגרים של החומר האברסיבי, עם זאת ישנם מספר מפתחות, ו1000 גריט יפני לא שווה ל-1000 גריט אמריקני.
להלן מפתח: http://www.nihonzashi.com/SharpenGuide.htm

ככל שהגריט גבוה יותר כך מוסרים חלקים קטנים יותר של המתכת, וכפי שכתבו יש הגיון רב באבנים כפולות בעלות שני צדדים של גריטים.
צד אחד יעבוד בצורה גסה וצד שני יעדן אותו.

לפי דעתי, הגריטים הנמוכים - הגסים, הם החשובים ביותר, שכן שם רוב העבודה, הם מעצבים את החוד ואת הלהב, שאר הגריטים נועדו לעדן את הלהב; תחשוב על זה כך: גריט גס = יסודות וקירות של בית וגירטים עדינים זה הטיח, צבע וכו'.

אני ממליץ לכל מי שעוסק בהשחזה שיחזיק אבן סביב ה-200 גריט

תשלימו את שכחתי משהו...
I'm proud of you my son.

rgrifat
אביר האפל

הודעה על ידי rgrifat » 12:15 ,8 יוני 2014, א'

שרוברי איך אתה משחיז את השקע שבלהב recurve? עלה בדעתי לגלף מעץ צורה דומה ללהב ולהדביק עליה נייר לטש או במוט השחזה (כמובן יהלום או קרמי ולא מוט פלדה).
האיש שאומר ני.

Shrubbery

הודעה על ידי Shrubbery » 12:40 ,8 יוני 2014, א'

rgrifat כתב:שרוברי איך אתה משחיז את השקע שבלהב recurve? עלה בדעתי לגלף מעץ צורה דומה ללהב ולהדביק עליה נייר לטש או במוט השחזה (כמובן יהלום או קרמי ולא מוט פלדה).
האיש שאומר ני.
ב-recurve - בשימוש באבני מים, אני משתמש בפינה, או שאפשר ללפף נייר לטש על צינור. זה דורש אימון, ועבודה.
שבוע הבא אני קופץ לגיטליס כדי לעבוד ולשפר את הנושא אצלי.

Fox
חדש בפורום

הודעה על ידי Fox » 0:09 ,9 יוני 2014, ב'

איזו תשובה מושקעת!!

תודה רבה

rgrifat
אביר האפל

הודעה על ידי rgrifat » 19:13 ,9 יוני 2014, ב'

Shrubbery כתב:
rgrifat כתב:שרוברי איך אתה משחיז את השקע שבלהב recurve? עלה בדעתי לגלף מעץ צורה דומה ללהב ולהדביק עליה נייר לטש או במוט השחזה (כמובן יהלום או קרמי ולא מוט פלדה).
האיש שאומר ני.
ב-recurve - בשימוש באבני מים, אני משתמש בפינה, או שאפשר ללפף נייר לטש על צינור. זה דורש אימון, ועבודה.
תודה.
תהנה אצל גיא, אני מקנא בכם :D

sprite2k

הודעה על ידי sprite2k » 20:36 ,9 יוני 2014, ב'

rgrifat כתב:
Shrubbery כתב:
האיש שאומר ני.
תודה.
תהנה אצל גיא, אני מקנא בכם :D
ראמי אתה עדיין בחול????

rgrifat
אביר האפל

הודעה על ידי rgrifat » 13:04 ,10 יוני 2014, ג'

אהלן גיא. חזרתי, ואחרי יציאה כזו (גם אם בתפקיד) משאירה ערמות של עבודה שצריך להשלים. לכן אני מקנא...
כשאתפנה אשמח לקפוץ לביקור או לארח אתכם אצלי.
ראמי

פרסם תגובה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 3 אורחים