פלדות פחות שכיחות בכותרות

אספנים ותיקים עם אוסף מוגדר, העוסקים בתחום האיסוף שנים, ומתעניינים באיסוף של פריטים איכותיים, ושיחות עומק על נשק קר.
פרסם תגובה
רעי
בלייד ראנר
פלדות פחות שכיחות בכותרות

הודעה על ידי רעי » 16:49 ,12 דצמבר 2011, ב'

לרגל ידיעה חדשותית הקשורה לפלדות, הרי לכם הסבר קצר על פלדות maraging:

בידיעה חדשותית על פיצוץ במפעל פלדה באירן נאמר כי ההשערה היא שהצפון-קוריאנים העבירו לאיראנים טכנולוגיה לייצור פלדות maraging, המתאימות לשימוש בצנטריפוגות, וגם במנועי טילים. עד כאן נשמע מעניין, אבל הכתבה זולגת להיבטים הפוליטיים-מדיניים ולא מתעמקת בטכנולוגיה.
פלדות maraging הן פלדות מרטנזיטיות מזדקנות - martensite aging. מה זה אומר? הפלדות מבוססות על סגסוגת דלת פחמן ועתירת ניקל (עד 25%), עם יסודות מתכתיים נוספים כטיטניום וניוביום. לאחר הייצור מחממים את הפלדה לאוסטניזציה, ומקררים באוויר. בהרכב כזה מתקבל מרטנזיט נטול פחמן, שהוא רך ומשיך ביותר. המסגסגים הנוספים מומסים במטריצה, וטרם נכנסו לעבודה. החומר במצב הזה נוח לעיבוד, גם עיבוד שבבי ובעיקר משיכה בקר או לחצנות- ניתן לייצר מיכלים דקי-דופן ללא תפר. ניתן לרדד עד להפחתת עובי של 80-90% (!) ללא פגיעה בתכונות המכניות. לאחר סיום העיבוד לצורה הסופית "מזקנים" את החלק בתנור ב- 400 עד 500 מעלות למספר שעות, במהלכן מתבדלות פאזות בין-מתכתיות (intermetallic) של הניקל והטיטניום/ניוביום. פאזות אלו מתאימות למבנה הגביש של המרטנזיט, אולם אינן מאפשרות החלקה של המישורים, וגורמות לפיכך להקשיית מתבדלים (precipitation hardening). תהליך זה עדין בהרבה מחיסום והרפיה, ומאפשר עיבוד לצורה סופית ללא חשש מעיוותים בטיפול התרמי. החוזק הגבוה נשמר גם בטמפ' עבודה של 400 מעלות לאורך זמן, וניתן להגיע לקשיות של 50-58 HRc. שימושים נפוצים הם חלקי מכונות מיוחדים העובדים בטמפ' גבוהות, ומיכלי לחץ כגון מנועי רקטות וטילים של דלק מוצק.
אז אם זה כ"כ טוב- למה לא עושים מזה סכינים? הסיבה העיקרית היא חסרונם של קרבידים המייצבים את חוד הלהב. העדרם גורם לאי-עמידות בשחיקה והחזקת חוד גרועה.

זו הייתה הודעתי ה-600 בפורומים.

TC
אביר האפל

Re: פלדות פחות שכיחות בכותרות

הודעה על ידי TC » 18:08 ,12 דצמבר 2011, ב'

...
נערך לאחרונה על ידי TC ב 15:33 ,28 ינואר 2012, ש', נערך פעם 1 בסך הכל.

IP
בלייד ראנר

הודעה על ידי IP » 18:11 ,12 דצמבר 2011, ב'

למרות שאני זמן קצר בפורום, ולא קראתי את 600 ההודעות שלך, אני מוצא עניין רב במה שאתה כותב, תמיד דברים של טעם, לפעמים של פיוס, ותמיד מקצועיים. תודות.
"החיים הם כמו אבן משחזת. אתה לבדך קובע אם הם ישפשפו אותך או ילטשו אותך."

יובל
אגדת הפורום

הודעה על ידי יובל » 18:57 ,12 דצמבר 2011, ב'

אכן, מידע מאלף. הידע של רעי הוא אוצר בלום עבור חברי האתר, ואני יכול רק לחזק את ידיו, ולאחל לו ולנו עוד 600 הודעות - לפחות.
Life is what happens while you are busy making other plans." -- John Lennon"

lerman
אגדת הפורום

הודעה על ידי lerman » 22:47 ,12 דצמבר 2011, ב'

אפשר להגיע לשש מאות הודעות כל מני דרכים, אני ללא ספק תומך בדרך שאתה הגעת אליהן :)
מזל טוב, ותודה על המידה.

סער
הגורו הגדול

הודעה על ידי סער » 1:51 ,16 דצמבר 2011, ו'

פלדת מאראג'ינג משמשת לייצור להבי פלורט אולימפי מזה כמה שנים - להבים שכביכול לא שבירים ולפיכך בטיחותיים יותר ויקרים כמובן מלהבים "רגילים". אלא מאי? הם נשברים כמעט כמו הלהבים האחרים... מה שכן, יש להם צבע סגול פסיכודלי בוהק, לא יודע אם זה סוג של גימור מכוון או גוון שנוצר תוך כדי.
אוצר וחוקר נשק היסטורי

ACT - Armed Combat & Tactics

מוטי לזר
אביר האפל

הודעה על ידי מוטי לזר » 20:53 ,24 דצמבר 2011, ש'

וואלה , עכשו ברור לי מה הסיבה לצבע של הלהבים האלה.
יש לי כמה וכמה להבי סייף שונות (חרב ודקר אאל"ט) שאני משתמש בהם להוספה כלהב במקלות הליכה " מוסלקים" שאני מיצר מידי פעם.

סמל אישי של המשתמש
omery
מנהל אתר

הודעה על ידי omery » 23:35 ,24 דצמבר 2011, ש'

אכן הודעות איכות וטעם
התוכן והמקצועיות מעולים
תודה גם על ביקורך אצלנו וההסברים לאלי
עומר יעבץ
מנהל האתר

"מנהיגות, פירושה קודם כל, ניהול החיים על פי מערכת ערכים אישית, המותאמת לדרך החיים. מנהיג אינו מוטרד ממה שאחרים חושבים או אומרים: ההנעה שלו היא פנימית, והוא אינו זקוק להנעה מבחוץ כדי לבצע ולהצליח." סון דזה.

פרסם תגובה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ואורח אחד