השחזות- השחזות

אספנים ותיקים עם אוסף מוגדר, העוסקים בתחום האיסוף שנים, ומתעניינים באיסוף של פריטים איכותיים, ושיחות עומק על נשק קר.
פרסם תגובה
רעי
בלייד ראנר
השחזות- השחזות

הודעה על ידי רעי » 10:50 ,2 נובמבר 2009, ב'

מי שקצת עוקב יודע שזו אובססיה ישנה שלי. מגיל צעיר מאוד העניין בסכינים וכלי חיתוך לווה אצלי בסקרנות רבה בקשר לתהליך ההשחזה. התחלתי עם המזמרה של אבא, עם אולרים שקיבלתי ליומולדת ולבר המצווה, השחזות שנעשו על אבנים זולות ושמן רובים.
לקראת סוף התיכון רכשתי לי צמד אבנים- דו צדדית אפורה גסה-בינונית, ועדינה אחת שמצאתי אצל לובלינסקי. על שתיהן עבדתי עם שמן. ההשחזות הרגישו לי לא רע, ושיפרתי את תפיסת הזוויות שלי עם השנים. הצמד הזה ליווה אותי יותר מעשור, ורק בשנים האחרונות נפתחתי לעניין אבני המים.
את עיקר ההשחזות בשנים האחרונות עשיתי על אבן סיליקון קרביד פשוטה, בינונית-עדינה (200-800?), שמיום שנפתחה קופסתה ראתה רק מים. את הליטוש הסופי עשיתי על מוט אלומינה להורדת הגרד הסופי. חשבתי שההשחזות הן הכי טובות שעשיתי, ולא הערכתי שיש לי הרבה לאן להתקדם. אז חשבתי.

בחודשים האחרונים אני מודה שקפצתי מדרגה: מכל מיני מקורות הזדמנו לידי פריטים כמו לוחות יהלום, כריות ליטוש אבן עדינות, אבן מים יפנית סינתטית (1000-6000) שרכשתי ושתי אבני מים טבעיות (3000 בערך) שקיבלתי, ולבסוף סטרופ- רצועת עור עליה אני מורח משחת ליטוש (שעווה עם אבקת תחמוצת כרום עדינה). גם סביבת העבודה השתכללה- קופסת פלסטיק של 40X50 ס"מ מלאה במים עד חציה. עליה מונח קרש עם מגבת רטובה, והאבנים שורות במי הקופסה עד לרגע השימוש.
הפרוצדורה המקובלת עלי היום היא:
1. תיקוני להב- שברים וזווית- על הצד הגס של האבן הפשוטה או על לוח יהלום. רק על פי הצורך.
2. עידון ההשחזה או הסרת פגמים קלים- על הצד העדין של האבן הפשוטה. 5 דקות בערך, תלוי באורך הלהב ובטיב הפלדה.
3. עידון ההשחזה - מעבר סדרתי על 2-3 אבנים בטווח 1000-6000, 2-3 דקות על כל אבן, שוב כתלות באורך הלהב וטיב הפלדה. אם רוצים לסיים ב- 6000 אז יש צורך במעברים בודדים להורדת הגרד על אבן זו.
4. ליקוק סופי- ליטוש על הסטרופ (אני משתמש במשחה כחולה על צד אחד וירוקה על הצד השני). שתיים-שלוש דקות העברה איטית של הלהב על הרצועה.

התוצאה- להבים חלקים ומבריקים, שניתן להעביר לאורכם ציפורן בלי להרגיש דבר, ומפלחים דף נייר בלי לקפוץ או להיתקע. מגלחים בלי מאמץ שיער מאמת היד וחותכים עגבניה באפס מאמץ.

אז מה אני ממליץ למי שרוצה ערכה ורסטילית להשחזה כמו שלי:
1. אבן סיליקון קרביד פשוטה (שלי היא גמל-שריד) עדין-עדין מאוד. 60 שקלים בערך בחנויות כלי עבודה.
2. אבן מים יפנית סינתטית דו-צדדית לא יקרה (שלי סאן טייגר). סביבות 200 שקל אצל לובלינסקי.
3. משחת ליטוש אחת או שתיים- הירוקה נותנת לי יופי של פיניש. סביבות 30 ש"ח בחנויות לצורפות.
4. חגורה- חפשו אחת ישנה בבית.
5. קופסת פלסטיק איתנה- בחנויות כלי בית.
6. קרש מתאים.

בערך 300 שקל ויש לכם יופי של ערכה להשחזה נהדרת.

בהצלחה

הריבצן
תושב קבע בפורום

שכחת את הפריט החשוב ביותר בערכת השחזות

הודעה על ידי הריבצן » 12:42 ,2 נובמבר 2009, ב'

סבלנות :D

קרמיט
אביר האפל

הודעה על ידי קרמיט » 16:06 ,2 נובמבר 2009, ב'

מצטרף להמלצה שלי רעי, האבנים של Sun Tiger (או של KING) הן אבנים מעולות. תענוג לעבוד איתן והפלדה מגיבה אליהן באופן מדהים (בייחוד פלדות םחמן). אני יודע שהאבנים הדו צדדיות אצל לובלינסקי באות בזוגות של: 1,000 ו 6,000 או 800 ו 8,000. בכל זאת אני ממליץ לרכוש או להשיג גם אבן בגריט של 3,000 או 4,000. תשיגו תוצאות טובות יותר במעבר מ 1,000\800 ל - 4,000\3,000 מאשר קפיצה ישירה ל - 6,000.

רם

sagiexe

רעי, האם אפשר לתת לך להבים להשחזה בתשלום?

הודעה על ידי sagiexe » 18:59 ,2 נובמבר 2009, ב'

יש לי כמה להבים שזקוקים לליטוש הסופי....
אשמח אם תוכל ללטש אותם, בתשלום כמובן.
sagibialik@gmail.com

Pika007
חדש בפורום

הודעה על ידי Pika007 » 1:58 ,3 נובמבר 2009, ג'

רעי, אתה יודע להשחיז גם קונבקסים או רק בזוית כמו של סכין? (מגרעת)

רעי
בלייד ראנר

הודעה על ידי רעי » 8:13 ,4 נובמבר 2009, ד'

אתה מתכוון ללהבים קעורים? שים תמונה או הסבר יותר מדויק, ונראה מה אפשר לעשות.

רעי
בלייד ראנר

הודעה על ידי רעי » 16:38 ,4 נובמבר 2009, ד'

פיקא- אם קראתי אותך נכון אתה שואל אם אני יכול להשחיז גם השחזה מעוגלת (קשתות משני צידי החורפה)- כן, זה יותר טבעי מהשחזה שטוחה שדורשת הרבה אימון...
אחד הקשיים בהשחזה על אבנים שטוחות הוא להשחיז להבים קעורים- זה יכול להיות קוקרי או סתם הבסיס של סכין פירוק- שבלית ברירה צריך להשחיז על קצה האבן. מעבר למשנה הזהירות שיש לנקוט בעבודה על קצה האבן זה גם מעגל את הקצה ולא מאפשר אחר כך השחזה של פינות מסוימות (למשל החלק התחתון ביותר של להבי רוב האולרים שנגמר במעין מדרגה).
לשמחתי אחד הפריטים שבידי ממש נוח לדברים האלו- אבנים סינתטיות המשמשות לליטוש משטחי אבן במפעלים. הן ישרות לאורך אבל קמורות לרוחב, ומכילות יהלומים במטריצת פולימר. בגלל ריכוז המאמצים ההשחזה מהירה ואכזרית...

אמיר_לב
אביר האפל

הודעה על ידי אמיר_לב » 21:29 ,9 נובמבר 2009, ב'

אני חייב לומר , ואני מתנצל מראש, ניסיתי כבר כל מיני סוגי אבני השחזה ומתקנים, לבסוף התבייתתי על אבן ב10 שקלים מחנות בניין והרבה מים הפכואת ההשחזות לכל הסכינים שלי, בין עם איכותיים יותר כמו באק (יש לי שתי אבנים שלהם, אחת חרסינה אם אני לא טועה ואחת גסה עם שמן מיוחד) וספיידרקו (שהמתקן השחזה שלהם ממש דפוק ויקר) ועד לאולרים פשוטים שקניתי בטיולים, לחדים בטירוף בזמן קצר, אגב עוד "טריק" (לא יודע אם לקרוא לזה טריק) משהו שהרבה לי נפח מסוים בפורום (רודי) :D
נייר שיוף כמו של מכונות השיוף לחבר בדבק או כל דבר אחר למשטח עץ ושוב הרבה מים, יוצא חד מספיק להתגלח עם הסכינים...

רעי
בלייד ראנר

הודעה על ידי רעי » 11:30 ,10 נובמבר 2009, ג'

אין לך מה להתנצל- מה שטוב לך טוב לך, וזה מה שתעשה.

הבעיה עם ההשחזה על אבן אחת היא הגימור המשונן. האבן הבסיסית שלי (הגמל) היא הגרסה הטיפה יוקרתית יותר של האבן ב- 10 שקלים שלך. זה חותך אצבעות והכל מעולה, אבל מתקהה מהר ולא מאפשר חיתוכים יפים ועדינים (בעיקר בסכיני מטבח, השימוש העיקרי אצלי).
את החרמש שלי וגם את המצ'טות אין לי בעיה להשחיז רק על האבן הפשוטה.

wicked_game
חדש בפורום

Re: השחזות- השחזות

הודעה על ידי wicked_game » 9:42 ,4 אפריל 2010, א'

איפה אפשר להשיג כמות קטנה של בד שמיר עדין מאוד?

smile2life
תושב קבע בפורום

הודעה על ידי smile2life » 12:28 ,4 אפריל 2010, א'

בבכל חנות שמתעסקת עם עבודות יד וציוד שיפוצים. גם חנויות לצביעת הבית, אולי גם בהום סנטר או באייס אולי....
ניתן ליצור קשר באמצעות טופס צור קשר: http://knife.co.il/index.php?option=com ... &Itemid=64

רעי
בלייד ראנר

הודעה על ידי רעי » 12:38 ,6 אפריל 2010, ג'

נייר לטש עדין- ראיתי 400 וגם 600 בחנויות סטייל הום סנטר ואייס.
בחנויות שמתעסקות עם חומרים וציוד לצביעת רכב יש צפי גם לחומרי ליטוש עדינים יותר.
ליוגב (עפולה) ומיקרוטק (ר"ג) מוכרים פילמים וניירות לטש עדינים למכונות ליטוש, הבעיה היא שצריך לקנות כמות.

טיפ של אלופים- אני השגתי לא מעט ניירות לטש עדינים במיוחד (800 עד 4000) בטכניון. משתמשים בניירות עגולים לליטוש דגמים מטלוגרפיים ושוחקים רק חלק מהנייר (בגלל מכונת הליטוש האוטומטית). זורקים המון חומר טוב. יש כמה מעבדות מטלוגרפיות בארץ (מורקס, גבי שואף, איקא ועוד)- שם גם נזרקים ניירות כאלו מדי פעם. שווה בדיקה.

aviko81
חדש בפורום

הודעה על ידי aviko81 » 9:16 ,21 יוני 2011, ג'

רועי, מה שאמרת על הניירות ליטוש נשמע מאד מעניין. מה זה בדיוק ה-800-4000, זה העובי שלהם או משהו כזה? אשמח לשמוע על כך עוד פרטים..!

----------
ליטוש אבן

Pesel

הודעה על ידי Pesel » 9:59 ,21 יוני 2011, ג'

aviko81 כתב:רועי, מה שאמרת על הניירות ליטוש נשמע מאד מעניין. מה זה בדיוק ה-800-4000, זה העובי שלהם או משהו כזה? אשמח לשמוע על כך עוד פרטים..!
http://www.faceters.com/askjeff/answer67.shtml
http://chemistry.about.com/gi/o.htm?zi= ... rsion.html

nir92009
אביר האפל

הודעה על ידי nir92009 » 18:24 ,23 דצמבר 2011, ו'

באיזה בניין בטכניון אפשר למצוא את הנייר לטש? (אני נמצא שם כל שבוע)
''אפילו אם אתה יודע אלף דברים, אל תתבייש לשאול את זה שיודע דבר אחד''

רעי
בלייד ראנר

הודעה על ידי רעי » 17:13 ,24 דצמבר 2011, ש'

יש גם בהנדסת חומרים בבניין הישן קומה 4 בקצה הימני של המסדרון- מעבדת הדגמים של הפקולטה, וגם בבניין מכון המתכות הצמוד, אבל תצטרך להתחנף לכל מיני אולגות...

בכל מקרה- בהצלחה

nir92009
אביר האפל

הודעה על ידי nir92009 » 17:52 ,10 ינואר 2012, ג'

לקחתי את הניירות..

הייתה שם איזה סבטה ואולגה או חנה ????

העיקר שהשגתי :)
''אפילו אם אתה יודע אלף דברים, אל תתבייש לשאול את זה שיודע דבר אחד''

רעי
בלייד ראנר