דיון לגבי בחירת הסכין

אספנים ותיקים עם אוסף מוגדר, העוסקים בתחום האיסוף שנים, ומתעניינים באיסוף של פריטים איכותיים, ושיחות עומק על נשק קר.
פרסם תגובה
ts
אביר האפל
דיון לגבי בחירת הסכין

הודעה על ידי ts » 15:03 ,30 יוני 2008, ב'

שלום ללכולם
אני מעוניין לרכוש סכין/מצטה
עקב דילמות אשר התפתחו ממספר דיונים הייתי מעוניין לפתוח דיון זה.
כאשר פה כוונתי היא כי המבינים בדבר יוכלו לעזור למתחילים בתחום בבחירת הכלי האידיאלי.
הכלי הינו מצ'טה אך כיוון שיש אני לא יודע כמה צורות כאן יידונו מהיא הצורה האידיאלית.

הדגמים לפי מה שראיתי דומים ברוב החרות
את התמונות הבאתי מהאתר של COLD STEEL.
כיוון ששם מצאתי את כל המצ'טות במקום אחד

דגם ראשון
BARONG MACHETES
תמונה

דגם 2
BOWIE MACHETES
תמונה

דגם 3
KOPIS MACHETE
תמונה

דגם 4
SAX MACHETES
תמונה

דגם 5
SPEAR POINT MACHETES
תמונה

דגם 6
TWO HANDED MACHETE
תמונה

דגם 7
HEAVY MACHETE
תמונה

דגם 8
PANGA MACHETE
תמונה

דגם 9
BOLO MACHETE
תמונה

דגם 10
DOUBLE EDGE MACHETE
תמונה

דגם 11
KUKRI MACHETES
תמונה

דגם 12
LATIN MACHETES
תמונה

ts
אביר האפל

הודעה על ידי ts » 15:05 ,30 יוני 2008, ב'

אציין כי אני מעוניין בסכין למחנאות שמתאימה לאזור מיוער

ואם יוכלו המבינים להסביר ולפרט יתרונות של כל דגם זה יועיל בהחלט.

בתודה מראש
תם

נ.ב
המלצות לגבי כלי ספציפי יתקבלו בברכה

dBu24
בלייד ראנר

הודעה על ידי dBu24 » 16:03 ,30 יוני 2008, ב'

ת'שמע חביבי:

מצ'טס הם כלים גדולים וכבדים שמשמשים לפינוי מהיר של עשב גבוה או שיחים צפופים ביער טרופי או בסוונה. ישום מעשי הוא בידי חוקרי חברת הנפט של פרו אשר שולחים גאולוגים לג'ונגל בליווי כמה חברה'לך מצויידים במצ'טס וככה הם מתקדמים ביער הטרופי. היה לי כאן אחד כזה לפני הרבה שנים. יהודי פרואני אביון שלא תמיד ידע איפה יישן ויאכל באותו יום כי כל החיים שלו בילה ביערות שבאזור IQUITOS

מצ'טה ביערות הכרמל, נראה לי קצת מוגזם וממש ממש לא שימושי ויעיל. אני לא מצליח להזכר ביותר יערות מאלה בארץ. גם לא באירופה. יערות האלונים ליד צומת המוביל הם בדיחה, יערות האורנים שליד בית שמש לא הרבה יותר צפופים ואם פקח שמורות הטבע יתפוש אותך עם מצ'טה ביד באזור החורש הטבעי של הגליל העליון, אז זה עלול להיות הסוף שלך

ביערות ארצנו אין צורך במשהוא הרבה יותר אלים ומרושע מסכין צייד בינונית ותאמין לי שיש לי מוסג די ברור במה מדובר: חיתוך חבלים, לחם, ירקות, איזה ענף יבש שמפריע ולא הרבה יותר מזה. אתה הרי לא הזכרת צייד או משהו דומה, כי גם כאן המצ'טה לא בדיוק מועיל.

אם מצ'טה זה כל מה שיש לך, אז זה מה שיש ואין מה להתווכח. אם אפשר לבחור, אז זה כבר סיפור אחר.

נחמד שיהיה כזה בבית או בעבודה: לפני שבוע ממש היינו צריכים מצ'טה לפינוי המילוי של מגדל קירור. תאר לך. לא שיחים בסוונה במסע לצייד אריות ולא כלום. סתם מסגרות פלסטיק מלאות באבנית שהיה צריך לחתוך אותן לשניים באופן אלים.

לאחרונה , הראו לנו בטלוויזיה הממלכתית איך בקניה משתמשים במצ'טה. בנסיבות האלה הוא כלי מרושע כמו הקורוו הצ'יליאני ואף אחד מהם לא יכנס אלי הביתה.

NEVER

אלה כלים שראו סבל מזעזע על אנושי

דוד

ts
אביר האפל

הודעה על ידי ts » 16:12 ,30 יוני 2008, ב'

אני מתכנן אחרי בדיקה בארץ לראות איך היא עובדת.
אבל התכנון הוא בעוד מספר חודשים כפי שציינת זה לצאת לטיול טרק באמזונס.
מכאן שאני מעוניין בכלי שיהיה יעיל וטוב.
ובלי קשר זו בעיקר אמא שלי אבל אני עוזר די הרבה במיוחד בעבודה הקשה והיא עובדת בגינון (גינות)
מכאן שיש צורך בכלי.
ובלי קשר אני מעוניין לדעת את ההבדל בין הכלים וזה תמיד כלי שטוב שיש בבית זו דעתי לפחות.
מכאן שפתחתי את הדיון.

ברווז
מנהל אתר

הודעה על ידי ברווז » 17:05 ,30 יוני 2008, ב'

הצורה הקלאסית של המאצ'טה (תמונה אחרונה, LATIN) משותפת להרבה תרבויות שונות, כולל אלו שמשתמשים במאצ'טה באופן יומי-בין אם זה באמאזונס ובין אם בברזיל.
וישנם עוד. אני לא זוכר את כולם.
מכיוון שזו הצורה המועדפת, בהחלט ייתכן שהיא הכי יעילה...
או שלא?... :wink:
המאצ'טה קופיס והקוקרי מצאו חן בעיני-הקימור שלהם רק מוסיף ערך לכלי. ניתן לשמור יותר בקלות את החלק הפנימי למטלות שדורשות חדות.
שאר המאצ'טות-מבלי להחזיק ביד, אני יכול לתת רק רשמים ראשוניים-
זו ל-2 ידיים מגושמת מדיי. ואתה לא הולך לכרות עצים\פילים על בסיס יומי.

בארונג, סאקס,HEAVY-נראות לא יעילות מי יודע מה עקב הצורה.

הדו צדדית נותנת יתרון של 2 להבים זמינים, כך שלא צריך להתעקב על השחזה, אך מסוכנת למשתמש.

זו דעתי.

למה לא לקנות משהוא קצת יותר אותנטי?
סכין שמקבלים במתנה לא בודקים לה בשיניים...

סכין מהגדרתה היא כלי לפני שהיא כלי נשק.

ts
אביר האפל

הודעה על ידי ts » 17:09 ,30 יוני 2008, ב'

ברווז כתב:
למה לא לקנות משהוא קצת יותר אותנטי?
אני מעוניין במשהוא שיעבוד
אם זה בגינה שלי או היכן שיש צורך

ולמה אתה קורא אוטנתי?

ts
אביר האפל

הודעה על ידי ts » 17:10 ,30 יוני 2008, ב'

דרך אגב המצ'טה האחרונה שכתבת שהכי מועדפת
היא גם הכי זולה.
לא יודע למה אולי למומחים יש תשובה

תם

ברווז
מנהל אתר

הודעה על ידי ברווז » 18:07 ,30 יוני 2008, ב'

מאצ'טה אותנטית - כלי עבודה שיוצר באזור בו משתמשים במאצ'טה ככלי עבודה...בוליביה, פרו, ארגנטינה, וכו.
הצורה הלאטינית היא הכי זולה כי היא הכי פשוטה ונפוצה. כשחושבים על מאצ'טה הצורה הזו קופצת לתודעה.
שאר הצורות היו צריכות תכנון הנדסי בערך "מההתחלה"- דהיינו האם הצורה הזו תעמוד בשימוש רציני. וזה דורש מהנדס חומרים, מהנדס עיצוב, מהנדס כזה, מהנדס אחר, שלב בדיקות ארוך, ועוד ועוד.
הצורה הקלאסית דורשת רק מעט מחקר ופיתוח-יותר בכיוון של החומר ממנו היא עשוייה בלבד, והרבה פחות אם בכלל פתרונות הנדסיים לבעיות שעולות מהחומר והצורה.
ומה לעשות, עלויות מחקר, ובכן, עולות כסף- החברה צריכה להרוויח כסף- עלויות המחקר נופלות על הצרכן.
וישנן עוד כמה סיבות שאני לא יכול לחשוב עליהן כרגע, אני משוכנע.

ts
אביר האפל

הודעה על ידי ts » 18:16 ,30 יוני 2008, ב'

כן אבל הקוקרי הינה סכין לא חדשה ולא בהכרך שיא הטכנולוגיה העכשווית.
הרי מקורה אי שם באזור נפאל
והcobo מקורה באזור פפאוה אם אינני טועה וגם שם לא היה מחקר או לפחות לא של הייצרנים של היום

אמיר_לב
אביר האפל

הודעה על ידי אמיר_לב » 20:31 ,30 יוני 2008, ב'

אני לא יודע כמה קוקרי תהיה יעילה ביער, אני לא מבין את השימוש שלה ככלי מפלס.

בנוגע למקומות בארץ שזקוקים למצ'טה יש די הרבה באיזור הגולן.

לא מזמן ערכנו טיול ליד שאר ישוב שממש הצטערתי שלא הבאנוו מצ'טה, מלבד זה יש גם את כל האיזור ליד נווה אטיב אבל זה רק למי שבאמת מחפש מקומות מיוחדים רחוקים מהמוני הילדים והנוער שמגיעים לחפש חושות... אני שוב לא הכי מבין בזה אבל נראה לי שהקופיץ (האצ'ט) תהיה יעילה אך היא נראית מעט כבדה ומתאימה יותר לאנשים גדולים...

coldstorm
תושב קבע בפורום

הודעה על ידי coldstorm » 20:43 ,30 יוני 2008, ב'

אתה צריך להגדיר לעצמך מה אתה רוצה לכרות. המצ'טה הקלאסית היא דקה יחסית, גמישה וקלה. נפלאה לכיסוח סבך קל וענפים דקים ולא מעייפת מדי את המשתמש(תחשוב על עבודה של שעות ולא על קיצוץ מספר ענפים). הבולו מתאימה גם לקיצוץ ענפים יותר עבים, אבל אתה משלם במשקל שלה, שמעייף את היד יותר מהר. הקוקרי נועד לקיצוץ יותר ממוקד ויכול לטפל אפילו בגזעים קטנים, אבל פחות יעיל בפינוי משטח גדול, כמו גיזום גדר-שיח או פינוי סבך בשביל ההליכה. שאר הסוגים שהבאת הם ברובם ואריאציות של סכינים שלא פותחו מראש כמצ'טות ואני מטיל ספק ביעילות של בואי מצ'טה וכדומה.

רעי
בלייד ראנר

הודעה על ידי רעי » 21:15 ,30 יוני 2008, ב'

בתור חובב מצ'טות אני מוצא עונג להגיב:

למצ'טה יכולים להיות שימושים שונים, ואפשר לראות את זה לפי מגוון הצורות. השתמשתי באופן עקבי ב- bolo,latin, spear-point. הייתה לי גם קוקרי, אבל לא מצ'טה אלא כמעט הדבר האמיתי, שהתפרקה לי תוך כדי שימוש.
השתמשתי ואני עדיין משתמש במצ'טה כדי לגזום סבך-קנים (בעיקר לצורך פילוס נתיבים לפריסת רשתות ערפל, במסגרת טיבועי ציפורים), ומטפסים וענפים דקים בגינה. לפעמים מתוך עצלות אני משתמש במצ'טה כמו גרזן לכריתת ענפים עבים יותר (עד 12-15 ס"מ קוטר).

הרעיון המוצלח במצ'טה הוא מרכז כובד רחוק מן הידית, המרחיק את נקודת הלחץ או האיזון או מה שקוראים באנגלית ה- sweet-spot של הלהב למרחק של 25-30 ס"מ מהידית. ככל שהמצ'טה ארוכה יותר ומעובה יותר בקצה (למשל bolo) הנקודה מתרחקת וניתן לחתוך בקלות רחוק יותר מהגוף. אליה וקוץ בה- הנפת חפץ עם מרכז כובד רחוק אינה נוחה, וכך גם שליטה ותמרון עם הכלי.

אם לא ניכנס לעניין תכונות הלהב לעומק, נניח כי המצ'טות כולן עשויות פלדה בקושי בינוני (יותר קרוב לגרזן מאשר לסכין), והן גמישות וקפיציות ובעלות להב דק יחסית.
במקרה זה מלבד האורך גם רוחב הלהב ושינוי הרוחב קובע את מיקום ה- sweet spot .
להבים רחבים נוטים להיות כבדים ונוחים פחות לתמרון, צרים קלים ונעימים ביד, אך עם פחות אינרציה ומכאן כושר "פילוח" מוגבל בהשוואה לרחבים. להב מתעקל לאחור כמו panga או latin מאפשר חיתוך בתנועה אלכסונית של קצה הלהב, ויעיל רק על חומר רך. להב ישר וקצה מחודד מאפשרים גם חפירה ושימוש בגב הלהב כפטיש או לחבטה על משטחים קשים.

למה שאתה מתאר- אני הייתי הולך על latin קצרה יחסית של חברה מוכרת- בחנויות כלי עבודה מוכרים מצ'טות כאלו של truper או martindale בסביבות 50-60 שקל. כשאני אומר קצר אני מתכוון ללהב של 40 ס"מ בערך, לא יותר. זהו כלי נוח לשימוש ביד אחת שלא יעייף את היד יותר מדי וייכנס לתיק כשצריך. הטרופר רחבה יותר מהמרטינדייל (לפחות מה שיש לי). אתה יכול להתאמן איתה בגינה, וכשתיסע לברזיל תשאיר אותה בבית, וקנה לך בחנות כלי עבודה שם משהו בגודל נוח של tramontina, במחיר שלא מכאיב גם אם היא נגנבת או נופלת לנהר, או אם היא מוחרמת בעלייה לטיסה חזרה לארץ.

ts
אביר האפל

הודעה על ידי ts » 21:28 ,30 יוני 2008, ב'

אוקיי לגבי ברזיל הבנתי.

ואם אני מעוניין גם למשהוא קצת יותר מאסיבי כגון מחנאות עם עצים למדורה,
וטיפול לסנאדות וכו'?
נגדיר אותה כך להב שיכול לעמוד בחבטות ואף בחפירה אם צריך.

הדיון הוא לא בהכרך בשבילי כי אם להבהיר את השימוש לכל סוג להב.
ומכאן אדע מה אני קונה ולאיזו מטרה.

תם

ts
אביר האפל

הודעה על ידי ts » 21:59 ,30 יוני 2008, ב'

כמו כן רעי של איזו חברה הייתתה הקוקרי הכמעט אמיתית?

תם

סער
הגורו הגדול

הודעה על ידי סער » 23:25 ,30 יוני 2008, ב'

ts כתב:אוקיי לגבי ברזיל הבנתי.

ואם אני מעוניין גם למשהוא קצת יותר מאסיבי כגון מחנאות עם עצים למדורה,
וטיפול לסנאדות וכו'?
נגדיר אותה כך להב שיכול לעמוד בחבטות ואף בחפירה אם צריך.

הדיון הוא לא בהכרך בשבילי כי אם להבהיר את השימוש לכל סוג להב.
ומכאן אדע מה אני קונה ולאיזו מטרה.

תם
אני מתייחס רק לליין של COLD STEEL שהבאת בהודעה הראשונה. חשוב לדעת שבסדרה זו יש שלושה עוביי להב שונים! לא כל הליין מיובא וממנו כרגע יש רק את הדגמים הארוכים. דגם 12 הוא הדק ביותר. סביר להניח שהפלדה טובה למדי אבל הוא מרגיש קצת "מסכן" ביד. הקוקרי קצת יותר עבה, לא מאד מוצלח כי זו מאשטה בתחפושת של קוקרי. הבולו והפנגה (8,9) גם דקים, ידית לא נעימה. הקופיס, הבואי והבארונג הכי מוצלחים לטעמי לעבודה קשה - לשלושתם הלהבים העבים ביותר מהסדרה (3 מ"מ) עם ידיות טובות. מבחינה פרקטית הבואי והבארונג יותר שימושיים ביומיום, גם למשימות חיתוך עדינות יותר (ולחפירה אם מוכרחים) ונדן נוח לשימוש תכוף. הקופיס נראה נפלא (העתק של החרב מהסרט '300') ומתנהג נהדר אבל הנדן שלו דורש התפשרות - בגלל הצורה המוזרה של הלהב הנדן חתוך לרוב אורך הגב ויש לו עוד שתי רצועות עם לחצנים לסגירה שחובה להשתמש בהן כדי לא לאבד את הכלי.
אוצר וחוקר נשק היסטורי

ACT - Armed Combat & Tactics

dBu24
בלייד ראנר

הודעה על ידי dBu24 » 0:50 ,1 יולי 2008, ג'

TS:

מאצ'טה לעבודות גינון יש בחמישים שקל אצל "הגרעין" בקידרון, ממש במרכז מול מרפאת השינים.

אני ממש סקרן לראות איזה עבודות גינון מצריכות מצ'טה. בטח שלא בשכונות החדשות של גן יבנה. וגם לא בישנות.

אם אתה הולך לפלס לך דרך במטו גרוסו בברזיל, אז כשתגיע לשם תארגן לך מצ'טה "טרמונטינה" מקומי, אשר נחשב ל "לא רע בכלל +"

אל תנסה להכנס למטוס נוסעים עם דבר כזה: אתה מסוגל לסכן את כל המסע שלך לבראזיל ושום סיפורים לא יעזרו

בסוף, תפוס את הטרמונטינה באוזן ותעיף אותו רחוק או תן אותו מתנה לאיזה ילד מקומי.

באשר למסע של אמיר לב באזור שאר ישוב, אני מנסה לנחש שהסתבכתם בסבך פטל הבר שם. תאמין לי שזה חלק מהחוויה. הייתי שם בתור נער במסע לילי בימי השירות שלי בשמו"צ. לקח לנו כל הלילה לצאת מזה והיה ממש "כיף" , או ככה לפחות אני זוכר את זה. סבך פטל בלילב חשוך זה עיניין לאמיצים ולא משחק ילדים :wink:

שוב: אזורי החורש הטבעי שלנו כל כך מצומצמים שכל פלישה עם כלי כמו מצ'טה מזיקים ממש וחבל לגרום לנזק בגלל דחף קצת ילדותי של לנסות לדמיין שאנחנו בג'ונגל. צריך להפנים ולקבל את העובדה שאנחנו במזרח התיכון המאובק ולא בטנזניה.

אם חכמינו היו מקבלים את הצעת הוד מלכותו ליישב את העם היהודי באוגנדה, אז כל אחד היה מחזיק מצ'טה בכיס. אבל זה לא קרה

דוד
נערך לאחרונה על ידי dBu24 ב 8:59 ,1 יולי 2008, ג', נערך פעם 1 בסך הכל.

tommyboy
נושא - כלים

הודעה על ידי tommyboy » 7:17 ,1 יולי 2008, ג'

אני הייתי ממליץ על מצטות של חברת CONDOR...
גם למואלה יש מצטת שטח חמודה להפליא - שני דגמים, הראשון מה שהיה לנועם בהשרדות "מתנת קולומביה", הדגם השני EXPLORER דגם עבה ורציני יותר...
תומר מור,
סוכן ר.ד.ע תמרי,
אספן גרזנים,
ידידותי לסביבה.

רעי
בלייד ראנר

הודעה על ידי רעי » 8:44 ,1 יולי 2008, ג'

הקוקרי הכמעט אמיתית היא משהו שהוריי הביאו לי מנפאל ב- 95'. הלהב היה עבה- 7 מ"מ עם 3 פאזות, אבל החיבור לידית היה מחורבן. אחרי שעה עבודה על משטח עץ העסק פשוט התפרק... כנראה מזכרת לתיירים.
מבין השתיים שיש לי כרגע אני חושב שלמה שאתה מתאר המרטינדייל צרה וקלה מדי. חפש בחנויות כמו הגרעין (אצלי בפרדס חנה זה צ'צ'קס) - הטרופר הקטנה היא עבה מספיק ורחבה מספיק היש לה איזון לא רע. היא אמנם בצורה הלטינית, אבל היא בסדר גם בענפים עבים (ירוקים או יבשים) ועם קצת רצון וקצת יכולת אפשר גם לחפור איתה טיפה. יש לי חבר שהתפתה לקנות את הארוכה, והיא תקועה אצלו במחסן בלי שימוש (כי חוץ מלחתוך אשכולות בננות אין לה שום שימוש מעשי).
אם אתה רוצה לבוא לקחת סיבוב על המצ'טות שלי- אתה מוזמן. כך תוכל לחתוך קצת ולראות מה מתאים לך.

ts
אביר האפל

הודעה על ידי ts » 9:21 ,1 יולי 2008, ג'

tommyboy כתב:אני הייתי ממליץ על מצטות של חברת CONDOR...
גם למואלה יש מצטת שטח חמודה להפליא - שני דגמים, הראשון מה שהיה לנועם בהשרדות "מתנת קולומביה", הדגם השני EXPLORER דגם עבה ורציני יותר...
האם כוונתך לדגם הזה?
תמונה

ושל בCONDOR לא מצאתי משהוא חוץ מהBOLO שלהם שהוא די נחמד

ברווז
מנהל אתר

הודעה על ידי ברווז » 17:05 ,1 יולי 2008, ג'

המאצ'טות של מואלה עבות ומעייפות(הכובד...)בשימוש כמאצ'טה. אני הייתי מגדיר אותן כהאצ'ט יותר מאשר כמאצ'טה.

פרסם תגובה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 2 אורחים