מה תפקידו של מכס - הגנה על יצרן מקומי או צנזורה של ייבוא ?

הפורום מיועד לרכז שאלות בעניין מכס, אחזקה כשרה, והתנהלות למול מוסדות במדינה וביחס למה שחוקי ומה שאינו חוקי.
חוקי הפורום
יש להדגיש: אין בעצות או בחומר המפורסם באתר או בפורום כדי להוות בסיס משפטי עובדתי או אחר כלשהו להסתמך עליו כיעוץ משפטי פרטני; הכל בבחינת חומר כללי שאין להשתמש בו כיעוץ משפטי, אלא כבסיס למחשבה על פי בקשת הנמען או הגולש. כל המסתמך על האמור לעיל, בלא שקיבל יעוץ משפטי מעו"ד המומחה בתחום החוק הרלוונטי או מעמיל מכס, נוטל על עצמו את כל האחריות למעשיו ואין עליו להלין אלא על עצמו.
פרסם תגובה
יובל
אגדת הפורום
מה תפקידו של מכס - הגנה על יצרן מקומי או צנזורה של ייבוא ?

הודעה על ידי יובל » 10:38 ,4 נובמבר 2010, ה'

נשאלתי בדואר פרטי שאלה שחוזרת על עצמה שוב ושוב, אז החלטתי לפרסם אותה כאן ולו רק כדי שאחרים יראו לפני שהם שואלים:

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
ראיתי שאפשר לקנות סכינים באתר.. עכשיו השאלה שלי, זה יגיע אליי לבית אם אני אקנה? כי לפי מה שאני יודע לא מכניסים כליי נשק כאלה לארץ.. או שזאת מכירה בארץ?
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

מהנסיון שלי, אם אתה רואה משהו למכירה ואתה רוצה לקנות אותו - תקנה.

יש הרבה דברים שאסור לייבא ארצה ובכל זאת מוכרים אותם בארץ בחנויות שונות.

יש גם הרבה דברים שאסור לייבא, ואם אתה בכל זאת מייבא אותם ארצה - הם עדיין לא מעוכבים במכס.

ובכלל, התפקיד של המכס הוא להיות הגנה כלכלית על יצרנים מקומיים, ולא להיות צנזורה על מוצרים מחו"ל.

בשביל זה יש חוק, שמגדיר מה מותר להחזיק או לשאת ברחוב, ובאילו תנאים או סייגים.

אם מוכרים בארץ דברים שאסור לייבא, זו בעיית אכיפה של החוק על רשויות המכס ועל העסקים שמוכרים - לא בעיה שלך.
Life is what happens while you are busy making other plans." -- John Lennon"

ChopStick
חדש בפורום

Re: מה תפקידו של מכס - הגנה על יצרן מקומי או צנזורה של ייבוא

הודעה על ידי ChopStick » 14:49 ,7 נובמבר 2010, א'

אני מקווה שהתגובה שלי לא תעורר רעש או משהו אבל אתה טועה
אני הזמנתי בEBAY סכין קפיץ והיא הוחרמה ע"י המכס, מה שאומר שזה לא חוקי..
הכמס מחרים גם דברים לא חוקיים כגון סכינים וחרבות, לא רק הגנה על יצרנים..

יובל
אגדת הפורום

Re: מה תפקידו של מכס - הגנה על יצרן מקומי או צנזורה של ייבוא

הודעה על ידי יובל » 15:45 ,7 נובמבר 2010, א'

לא אמרתי שלעולם לא מעכבים - כל אחד והנסיון (או אם תרצה - המזל) שלו.

אלא שגם אם עיכבו לך סכין, חרב או אקדח איירסופט, אתה פשוט נוסע לחנות בנצרת, טבריה, עכו, או דליית-אל-כרמל וקונה את זה שם.

אז מה בדיוק תיקנו חכמים בתקנתם? - בוודאי תסכים איתי שזה צחוק מהעבודה, לא?

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

בקשר למטרת המכס בעולם - זו שיטה לגביית מס על מוצרים מיובאים כדי להחליש את התחרות על פרנסת יצרנים מקומיים.

אכן, בארץ משתמשים במערכת המכס כמין "צנזורה" שעושה מין "אימברגו-עצמי" על מוצרים מתוך רשימה של קונטרה-בנד.

מה הקשר בין זה לבין הגנה כלכלית על יצרנים מקומיים - הרי הם ממילא לא מייצרים כאן את אותם מוצרים אסורים ביבוא?

יש פה קצת בילבול-מושגים של השילטון בישראל לגבי מהות ותיפקוד של מנגנונים ממשלתיים ואזרחיים, ולגבי זכויות-יסוד של האזרח.

אחד מידידי הטובים הגדיר את זה נפלא: "בארץ אתה תמיד אשם אלא אם אתה מצליח להוכיח מעל ספק סביר שאתה זכאי"

חוץ מזה בתור כלל, יש חוקים נפלאים שחוקקו בכנסת מאז קום המדינה - רק הבעיה היא שבארץ חוק כתוב הוא קצת כמו המלצה - המדינה אוכפת או לא אוכפת אותו - לפי מה שנוח לה או לפי המצב הפוליטי בקדנציה הנוכחית.

שלטון החוק בארץ הוא יותר סיסמה מאשר מציאות מחייבת...

אם אומרים שיש הגיון בבלגן, או שיש ברדק שאיכשהו מצליח להתנהל, זה רמז לכך שלרוב האזרחים אין מושג מה הזכויות שלהם, והשלטון המרכזי (לא חשוב תחת איזו קואליצה) סומך על הבורות של האזרחים ביחס לזכויות, נוהלים ואכיפת החוק
Life is what happens while you are busy making other plans." -- John Lennon"

פרסם תגובה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ואורח אחד