שאלה של מכס

הפורום מיועד לרכז שאלות בעניין מכס, אחזקה כשרה, והתנהלות למול מוסדות במדינה וביחס למה שחוקי ומה שאינו חוקי.
חוקי הפורום
יש להדגיש: אין בעצות או בחומר המפורסם באתר או בפורום כדי להוות בסיס משפטי עובדתי או אחר כלשהו להסתמך עליו כיעוץ משפטי פרטני; הכל בבחינת חומר כללי שאין להשתמש בו כיעוץ משפטי, אלא כבסיס למחשבה על פי בקשת הנמען או הגולש. כל המסתמך על האמור לעיל, בלא שקיבל יעוץ משפטי מעו"ד המומחה בתחום החוק הרלוונטי או מעמיל מכס, נוטל על עצמו את כל האחריות למעשיו ואין עליו להלין אלא על עצמו.
פרסם תגובה
יובל
אגדת הפורום
שאלה של מכס

הודעה על ידי יובל » 12:35 ,28 יולי 2010, ד'

לאחרונה, קיבלתי בדואר חבילה של מוצר, שקניתי און-ליין מחו"ל.

בפתק לשחרור החבילה בדואר נוספה הערה בכתב-יד: "תשלום מכס: 69.60 ש"ח".

שילמתי את הכסף וקיבלתי את החבילה.

בניירת המצורפת מצאתי מסמך של הדואר לפירוט התשלום שבו נכתבה הכותרת: "שירותי עמילות מכס", וביחד עם פירוטי השולח, הנמען והמטען, נכתב:

ערך הטובין ב $ - 30
ערך לצרכי מכס - 467.68 ש"ח כולל ביטוח והובלה.
עמלת שחרור ממכס קולקטיבי פטור - 60 ש"ח
סה"כ חייב במע"מ - 60 ש"ח
16% מע"מ 9.60 ש"ח
סה"כ כולל מע"מ - 69.60 ש"ח

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

כעת, רק שיהיה ברור:
א. הסכום, 70 שקלים לא מזיז לי, ולא זה העניין.
ב. המוצר עצמו, פטור בבירור ממכס.
ג. מעולם לא ביקשתי שירותי עמילות-מכס מהדואר, ובוודאי לא על מוצר פטור ממכס.
ד. הכסף על המשלוח שולם בארה"ב, בעת הרכישה, והוא לא כלל ביטוח, בוודאי לא במקרה זה.
ה. תשלום הכסף הוא תנאי לקבלת המוצר בדואר, אחרת הם מחזירים אותו לשולח, שייחייב אותי שוב על משלוח.

השאלות:

1. מהיכן נובע ההפרש בין 30 דולר (ערך המוצר) ל 467 ש"ח (ערך לצרכי מכס) - ובמיוחד כשהמוצר עצמו פטור ממכס ?
2. היות ולא צורפה שומת-מכס רשמית, ברור מבחינתי שהעמלה של הדואר נגזרת מחישוב פיקטיבי - האם זה בכלל חוקי ?
3. האם הדואר כופה את עצמו כעמיל-מכס גם כשהוא לא מתבקש או נדרש לכך ?
4. האם הדואר כופה תשלום עמלת-שירות של עמילות-מכס, גם על מוצרים פטורים ממכס ?
5. אם התשובות לכל השאלות הנ"ל חיוביות - מה ההבדל בין מנהג זה, לבין פרוטקשן שנהוג בעולם התחתון ?

ניגשתי עם השאלות הללו לעורך הדין שלי והוא אמר: "כן, הנושא הזה מוכר, וכבר הוגשה בעבר תביעה ייצוגית נגד הדואר בעניין הזה, אבל היא נמחקה - אין מה לעשות כרגע בנידון, ואין ברירה אלא לשלם את ה"כופר" הזה לשחרור חבילות, עד שמישהו יכריח אותם להפסיק עם זה" - סוף ציטוט

עיינתי בגוגל כדי למצוא התייחסויות, והפלא ופלא, ראו מה מצאתי, וזו כתבה בנושא, שנכתבה כבר ב 2008:

http://www.economist.co.il/?CategoryID= ... cleID=5467

- האם לאחר קריאת הכתבה מתברר שהם נסוגו מכפיית עמילות המכס על תעשיינים, ועתה הם נטפלים רק לצרכנים פרטיים ?

- יש כאן מישהו שיודע ?

ועוד משהו קטן, ממש לא קשור, ומי שמזדהה מתבקש גם להפיץ הלאה:
http://www.atzuma.co.il/fairwage
Life is what happens while you are busy making other plans." -- John Lennon"

ROMA
מכור לסכינים

Re: שאלה של מכס

הודעה על ידי ROMA » 14:35 ,28 יולי 2010, ד'

אני לא מבין בנושא אבל התמונה פשוט קורעת מצחוק :lol: :lol: :lol:
אם אסור אבל מאוד רוצים אז מותר.

tutisdog
הגורו הגדול

הודעה על ידי tutisdog » 23:35 ,28 יולי 2010, ד'

הם אכן "שחררו" לך את החבילה , וללא קשר לכך הסעיף שדחפו לך לגבי סה"כ חייב במעמ 60 שח , לא מובן לי.

לידיעתך : הסעיף שציינת לגבי ערך לצרכי מכס הוא בעצם החישוב של עלות הפריט לצרכי חישוב המס , קרי המכס ומהמע"מ. לא משנה אם שלחת באויר, בים או ביבשה. לוקחים את מחיר הפריט ששילמת, הופכים אותו לשקלים, בתחשיב הזה אכן נכנס עלות המשלוח כולל עלות הביטוח אם נעשה כזה. ואם לא נעשה אז רק מחשבים עלות הפריט + משלוח.
נניח פריט עלה 10 דולר ומשלוח עם ביטוח עוד 10 דולר סה"כ הערך לצרכי מכס אכן יהיה 20 דולר, לאחר המרת שער המטבע.
אם רכשת בשטרלינג , או יורו, פשוט ממירים את שער המטבע הרלוונטי לאותה עיסקה שנעשתה.

מע"מ תמיד תשלם , תרצה או לא תרצה.

דרך אגב זה אכן ידוע כבר מזמן וגם הועלה הנושא באתר שמשלוח דרך EMS עובר שחרור כאילו ע"י עמילות מכס , עמלה שהם גובים , מומלץ לא לשלוח דרך EMS , גם אם תעשה זאת דרך FEDEX או UPS אני חושב , יקרה אותו דבר מעבר לתשלום הגבוה שהם גובים גם כך על משלוח שמגיע תוך ימים בודדים.
עדיף כלב חבר, מאשר חבר כלב.

sektor
נושא - כלים

הודעה על ידי sektor » 9:37 ,30 יולי 2010, ו'

יובל משהו לא מובן לי, אם הערך הטובין שווה ל 30$ אז איך מכס הגיע לסכום של 467.68 ש"ח שזה שווה בערך 120$?
יש הסבר?

יובל
אגדת הפורום

הודעה על ידי יובל » 10:55 ,30 יולי 2010, ו'

גם אני לא מבין את זה (שאלה מס' 1), אבל אם תקרא את הכתבה בלינק שצירפתי, תראה שמוזכרים שם אי-סדרים ברישום פרטי הטובין:

תחילת ציטוט:
"...כמו כן, משרד התקשורת הורה לחברת הדואר כי בשלב זה אסור לה לגבות עמלה כלשהי מיבואנים המעוניינים לשחרר את פריטי הדואר שלא באמצעות חברת הדואר, אלא באמצעות לשכות השירות או סוכני מכס אחרים. "וזאת בעקבות נתונים סותרים ולא ברורים שהגישה חברת הדואר בקשר לעלויות הנוגעות למתן שירותי עמילות מכס."..." - סוף ציטוט

הפירוט של ערך הטובין והערך לצורך מכס, הוא הערכה שרירותית שעושה הדואר, וכאמור, גוזר מהערכה זו את הקופון שלו.

אם אני לוקח אחוז מ 30 דולר ואם אני לוקח אחוז מ 450 שקל ההפרש הוא לטובת ה 450 שקל כמובן.

הם כנראה סומכים על הבורות ועל חוסר ההתמצאות של הלקוח - זו תופעה די נפוצה בארץ, בעיקר ביחס של חברות כלפי הלקוח הפרטי הקטן.
Life is what happens while you are busy making other plans." -- John Lennon"

tutisdog
הגורו הגדול

הודעה על ידי tutisdog » 14:05 ,30 יולי 2010, ו'

SEKTOR - הערך לצרכי מכס צריך להיות עלות הפריט + המשלוח , חישוב זה הוא עפ"י המכס , לא עפ"י המצאה של הדואר.
כמו כן לא משנה אם תשחרר חבילה מהדואר שנשלחה באוויר , או תשחרר מכולה דרך הים, ערך הפריט + משלוח + ביטוח (במידה ונעשה)
זהו ערך לצרכי מכס. ישנה אפשרות של המכס שאכן יחשבו ויוסיפו את עלות הביטוח גם אם לא נעשה כזה. החישוב הוא עפי חוזה CIF ,
ראה לינק זה - http://www.iffcca.org.il/_Articles/Arti ... tegoryID=5

ושוב אם הפריט נרכש בדולרים החישוב צריך להיות בשקלים, ואז חחיבים להפוך את הערך של המשלוח ועלות הפריט לשקלים. וזאת עפ"י השער היציג של המטבע לאותו יום של שחרור הפריט מהמכס.

אם עלות הטובין היא 30$ , מה שחסר לנו הנתון הוא עלות המשלוח , וזאת לא צויין ע"י יובל בהודעה הראשונה. נתון זה חשוב, על מנת לקבוע אם הדואר אכן עשה משהו לא נכון מבחינת החישוב. האם קיבל קבלה מEMS על עלות המשלוח והאם כלול בזה ביטוח, האם יכול להיות ש-EMS הכניסו לו מרכיב של ביטוח ללא ידיעתו? וגם אם אכן לא נעשה ואכן חושב ערך למכס כולל הביטוח , מהו הערך שנתנו לביטוח.
יכול להיות מצב שבו מי שמשחרר את הפריט מהמכס ישלם מס חסר או מס יתר בגלל טעות של חישוב .
וזה דבר שאפשר לבדוק אותו.

למי שרוצה סתם בשביל להתעניין - הנה תעריף המכס - סיווג פרטי מכס - ועלות המס , זהו לינק גדול, למי שמתעניין - צריך סבלנות, דרך אגב עם דבר כזה בדיוק משתמשים סוכני ועמילי מכס. כולל המכס עצמו.
http://62.219.95.10/TaarifHistory/
עדיף כלב חבר, מאשר חבר כלב.

פרסם תגובה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ואורח אחד