להבי אבן

פורום זה הינו הפורום הראשי של האתר.
במקביל לפורום זה יפתחו פורומים נוספים לפי הצורך...
פרסם תגובה
Guest
להבי אבן

הודעה על ידי Guest » 22:43 ,6 פברואר 2007, ג'

מעניין אך לאחרונה נחשפתי ללהבים מאן דמויית זכוכית הנקראת אובסידיאן (obsidian). מדובר על אבן וולקנית הדומה לזכוכית וקשה מאוד. כאשר מגמה המכילה מינרלים סיליקטים מתקררת מהר וקופאת, בלא שניתנת לה ההזדמנות לייצר קריסטלים, נוצרת אבן קשה זו שניתן למוצאה ליד זרמי לבה שהתקררו מהר.

האבן כה קשה עד אשר היא מגיעה לדגרת נוקשה כמעט מולקולרים, מה שהביא לשימוש מודרני באבן לייצור להבים לשימוש כירורגי.

הנה דוגמא ללהב כזה:
תמונה

או כסכין:

תמונה

ברווז
מנהל אתר

Re: להבי אבן

הודעה על ידי ברווז » 23:00 ,6 פברואר 2007, ג'

עומר יעבץ כתב:האבן כה קשה עד אשר היא מגיעה לדגרת נוקשה כמעט מולקולרים, מה שהביא לשימוש מודרני באבן לייצור להבים לשימוש כירורגי.תמונה
מה כוונתך ב"שימוש כירורגי"?
סכין שמקבלים במתנה לא בודקים לה בשיניים...

סכין מהגדרתה היא כלי לפני שהיא כלי נשק.

Guest

הודעה על ידי Guest » 23:16 ,6 פברואר 2007, ג'

לניתוחים, כסכיני ניתוח.

רעי
בלייד ראנר

אובסידיאן

הודעה על ידי רעי » 5:36 ,7 פברואר 2007, ד'

בארץ מצאו שרידים מאוד קדומים לסחר בחומר הזה- נדמה לי שבחפירה פרהיסטורית במחצבת עברון נמצאה חתיכה גדולה שהגיעה מטורקיה ושימשה להכנת כלים. כאן בארץ וגם באירופה השתמשו בעיקר בצור עקב הזמינות הגבוהה, אבל שמעתיבצפון אמריקה היו אזורים בהם המצב היה הפוך, ודווקא שם היו אזורים בהם רוב כלי האבן נעשו מאובסידיאן. חלק מהמשחזרים של כלי אבן הפועלים בארה"ב עד היום מכינים את הכלים מחומר זה.
אגב- החומר יפה בצורה בלתי רגילה: לי יש חתיכה מקניה וחתיכה מטורקיה. החתיכה הקנייתית שחורה מבריקה ברמת אחידות מדהימה והחתיכה הטורקית בעלת גוון ירקרק יותר, אבל עם אותו המרקם הזכוכיתי.

ולמי שלא ראה עבודות של דודי בן-עמי, סתת הכלים מקצרין, כדאי לחפש ולהתרשם. גם לראות את האיש בעבודה זו חוויה.

ברווז
מנהל אתר

הודעה על ידי ברווז » 14:47 ,7 פברואר 2007, ד'

מן הסתם אני יודע מה משמעות המילה כירורגי...
אבל ממש משתמשים בסכינים מאבן לניתוחים?! 8O לא ייאמן...
זה מה שניקרא "חזרה במינהרת הזמן"...... 8O
נערך לאחרונה על ידי ברווז ב 19:59 ,7 פברואר 2007, ד', נערך פעם 1 בסך הכל.
סכין שמקבלים במתנה לא בודקים לה בשיניים...

סכין מהגדרתה היא כלי לפני שהיא כלי נשק.

צורs
נושא - כלים

באמת דבר יפה

הודעה על ידי צורs » 15:45 ,7 פברואר 2007, ד'

בטיולי בארה"ב יצא לי להסתובב בשטחים שהיו של אינדיאנים ומצאתי ליד זרמים של נחלים ודומה מלא אבנים מהחומר הזה...קטנות אבל :? ..חשבתי למצוא איזה אחת גדולה ולעשות עליה ניסויים..אבל לא מצאתי

dBu24
בלייד ראנר

הודעה על ידי dBu24 » 16:11 ,7 פברואר 2007, ד'

לפי מה שאני זוכר.....

לאצטקים במקסיקו היו סכינים וחרבות מעץ בהם היו משתילים "שימות" מאובסידיאן לאורך הלהב.

סכיני הפולחן שלהם, אותם היו מחדירים בין צלעות הקורבן, נותנים חצי סיבוב שיהיה מקום להכניס את היד, ועוקרים את הלב, היו כאלה.

חרבות הקרב שלהם היו כל כך חדות עד כי, לפי עדויות, במכה אחת היו חותכים את שתי הרגליים של האוייב

איזה פחד,אה?

רק לחשוב על איזה פרא אדם שכזה עטור כולו נוצות, צורח כמו אינדיאני ומנפנף בחרב אימים מאובסידיאן מנתפל עליך. ואם היה לך מזל ורק נפצעת, אז סביר להניח שתועלה קורבן לקצלקואטל ממש באותו ערב.

ברררררררררררר

דוד .

Guest

הודעה על ידי Guest » 19:30 ,7 פברואר 2007, ד'

dBu24 כתב:לפי מה שאני זוכר.....

לאצטקים במקסיקו היו סכינים וחרבות מעץ בהם היו משתילים "שימות" מאובסידיאן לאורך הלהב.

סכיני הפולחן שלהם, אותם היו מחדירים בין צלעות הקורבן, נותנים חצי סיבוב שיהיה מקום להכניס את היד, ועוקרים את הלב, היו כאלה.

...

דוד .
אגב, לך לראות את הסרט החדש אפוקליפטו של מל גיבסון, יש שם לא מעט סכיני אובסידיאן, ואחת שרואים אותה בסט (סכינו של ראש השבט) מאבן שחורה, שמשמשת שם לקיצוצים וחיתוכים באיבריהם של בני המאיה.

סרט חזק, ואני בניגוד לאחרים, לא סבור שהוא רע.

אפשר לראות ב-DVD.

dBu24
בלייד ראנר

הודעה על ידי dBu24 » 21:59 ,7 פברואר 2007, ד'

כבר שמתי עין על הסרט ומתכוון ללכת לראות עם האישה או בלדיה. היא חייבת לי אחד אחרי שגררה אותי לראות את בוראט

בינתיים, למי שהנושא מעניין אותו, מומלץ הספר "אצטק" של גרי ג'נינגס.

איזה 400-600 עמודים שקוראים בלילה אחד.

דוד-

פרסם תגובה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 2 אורחים