חתך הלהב

פורום זה הינו הפורום הראשי של האתר.
במקביל לפורום זה יפתחו פורומים נוספים לפי הצורך...
פרסם תגובה
שילה
תושב קבע בפורום
חתך הלהב

הודעה על ידי שילה » 12:14 ,18 ינואר 2013, ו'

בכל הסכינים שראיתי עד היום (למעט מפסלות ומספריים), החוד עובר במרכז הסכין כך שצורת החתך של הלהב היא משולש שווה שוקיים. הזוית בין גב הסכין לבין צד ימין שווה לזוית בין הגב לצד שמאל. (מקווה שהצלחתי להסביר)
אני מכין סכין כבדה לקיצוץ בעץ ותהיתי מה יקרה אם אשחיז את הפלדה רק מצד אחד כך שצורת החתך של הלהב תהיה משולש ישר זוית.
היתרון הוא בזמן שאני מקציע עץ שעומד עם הסיבים מאונכים, ואני מקציע מהצד עם תנועה לאורך הסיבים. להבנתי, אוכל להכות עם פחות זוית וזה יוריד חומר יותר בקלות.
מצד שני, אולי זה יגרום לסכין לרצות להיכנס לעומק העץ ללא שליטה (כמו פיסול עם מפסלת מוחזקת הפוך).
מה דעתכם?

sprite2k

Re: חתך הלהב

הודעה על ידי sprite2k » 22:46 ,18 ינואר 2013, ו'

תלוי למה השימוש של הלהב... הרבה מהסכינים היפניות המסורתיות הן בהשחזה "חד צדדית" (kata ha ביפנית את יכול לחפש בגוגל) ומתאימים את ההשחזה לפי אם אתה ימני או שמאלי. אתה צודק שבהשחזה מצד אחד תיהיה לך יותר שליטה בהקצעת עץ (גילוף מקל ליצירת חוד למשל) אבל רק עם אתה עובד עם כיוון השחזה נכון. אבל לפי דעתי לשימוש יום יומי לכל מני מטלות השחזה סימטרית תהיה הורסיטילית ביותר.

שילה
תושב קבע בפורום

הודעה על ידי שילה » 18:11 ,19 ינואר 2013, ש'

ומה בקשר לביקוע עץ?
זה יקשה על ביקוע ישר?

Nik88

הודעה על ידי Nik88 » 19:08 ,19 ינואר 2013, ש'

חד משמעי כן. אם אתה צריך לבקע עץ- קנה גרזן ב30-40 ש''ח בהום סנטר או שז''ר הקרוב לביתך, ברצינות. סכינים לא נועדו לביקוע עצים.

שילה
תושב קבע בפורום

הודעה על ידי שילה » 19:42 ,19 ינואר 2013, ש'

הסכין הזו נועדה בעיקר לביקוע עצים.
יש לי כמה גרזנים ואני משתמש בהם לביקוע גס אבל לביקוע מדוייק צריך סכין מתאימה.

Nik88

הודעה על ידי Nik88 » 20:02 ,19 ינואר 2013, ש'

זרוק סקיצה, אני לא מבין מה זה ביקוע עדין. ביקוע זה ביקוע, עם גרזן אפשר לבקע גם מקלות של סנטימטר.

שילה
תושב קבע בפורום

הודעה על ידי שילה » 20:35 ,19 ינואר 2013, ש'

לא יודע איך להוסיף סקיצה

לדוגמא:
עץ שמתאים לקשת ואני מנסה לחלץ ממנו 2 קשתות. יש פה 2 מטרים שבהם אם הביקוע לא כמתוכנן הלך העץ.
או עץ לחיצים שאני רוצה לבקע ממנו חיצים בעובי קרוב לעובי הסופי כדי לחסוך שיוף וחומר.
או עץ שאני רוצה להפוך לכפיסים ארוכים ודקים כמו שיפודי שישליק להדלקת מדורה.

בכולם, הטכניקה שאני הכי אוהב היא להציב קופיץ בנקודה המתאימה ולהכות על ראש הלהב בעץ קשה.

זו לא סכין מטבח שתהרס מההתעללות הזו.
זו סכין שמיועדת בדיוק לזה (קרא לה גרזן רחב וישר ודק אם אתה מעדיף).

Nik88

הודעה על ידי Nik88 » 21:07 ,19 ינואר 2013, ש'

Нахуя козе баян?
בחיאת.. אני לא מבין אותך. כל מה שתיארת אני עושה עם סכין רגילה וקטנה. קוקרים וסכינים כבדות לא נועדו לזה.
אבל כנראה месье знает толк в извращениях, שזה אומר "אדוני מבין בסטיות". כל אחד והשיטות שלו.
אני פורש מפה בנימוס. אני מתעב סכיני רמבו.

לסיום אתן לך עצה: תבנה סכין פולטאנג עם גריינד סקנדינבי ותהיה מרוצה. בחיי, כל מה שתיארת אפשר לעשות עם Mora511. אל תנסה לתפור שרוולים למקומות שהם לא צריכים להיות בהם. (ברוסית זה נשמע יותר טוב, אבל גם יותר גס)

שילה
תושב קבע בפורום

הודעה על ידי שילה » 21:11 ,19 ינואר 2013, ש'

עם הסכינים שתארת מאד מאד קשה להקציע עץ. לקחת גזע טבעי ולהפוך אותו לקרש ישר.

סער
הגורו הגדול

הודעה על ידי סער » 21:13 ,19 ינואר 2013, ש'

אתה לא ממציא את הגלגל. בתרבויות רבות היו ועודם כלי עבודה חדים, חד-צידיים. באירופה קיימים טיפוסים רבים מספור של גרזני הקצעה במימדים משתנים מענק לזעיר ובצורות רבות, כולם חד-צידיים (off-center). נועדו לעבודה על גזעי עץ גולמיים בתנועה חוזרת של יד אחת מלמעלה למטה ובאלכסון לרוחב הגוף, לחסוך באנרגיה, להשטיח את זווית העבודה בין הלהב לעץ ככל האפשר ובד"כ הידית מכופפת החוצה כדי להרחיק את האצבעות מסכנה.
מקצועות מסויימים שהיו כרוכים בעיבוד מדויק של עץ, למשל חבתן, יצרן נעלי עץ, גגן - פיתחו להם כלי עבודה דמויי-קופיץ, חלקם ממורכזים וחלקם חד-צידיים. ליפנים יש עד היום כלי יער שנקרא nata (נמכר למשל בכמויות קטנות ליחידות צבא אמריקניות מיוחדות במלחמת ויטנאם) שנראה בערך כמו קופיץ קטן-בינוני עם נדן.
אוצר וחוקר נשק היסטורי

ACT - Armed Combat & Tactics

שילה
תושב קבע בפורום

הודעה על ידי שילה » 21:39 ,19 ינואר 2013, ש'

תודה
לא הבנתי מה הכוונה ידית מכופפת החוצה
האם הלהב החד צידי שעוזר להקצעה מונע שימוש לביקוע?

סער
הגורו הגדול

הודעה על ידי סער » 22:03 ,19 ינואר 2013, ש'

תסתכל כאן, מקווה שממחיש היטב: http://autonopedia.org/crafts_and_techn ... ets-16.jpg

להב חד-צידי לא נועד לביקוע, נקודה. לביקוע יש גרזן/פטיש/יתד ביקוע, כלים ממוקדים שלא ניתן לעשות איתם הרבה מעבר לביקוע.
אוצר וחוקר נשק היסטורי

ACT - Armed Combat & Tactics

פרסם תגובה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 3 אורחים