תאילנד-סכינים

פורום זה הינו הפורום הראשי של האתר.
במקביל לפורום זה יפתחו פורומים נוספים לפי הצורך...
פרסם תגובה
מוטי לזר
אביר האפל
תאילנד-סכינים

הודעה על ידי מוטי לזר » 14:35 ,30 נובמבר 2012, ו'

פריטים שבתמונה הצטרפו לאחרונה לאוסף
מקורם בתאילנד.
רובם מהחלק הצפוני של המדינה, ומדובר בכלי עבודה שהמקומיים משתמשים בהם לעבודות היום יום וכן לחקלאות ושהיה בג'ונגלים..
חלקם רב יעודיים/שימושיים.וניתן ללמוד על כך מעיצוב הלהב.
לדוגמא הסכין הלפני אחרונה - (|למטה) היא עם חוד המאפשר מעבר לחיתוך לביקוע וכו' גם דקירה. היא של שבט הקארן.
בעוד שכל השאר מיועדות יותר לחיטוב ביקוע וקיצוץ.
למעט המבריקה עם ידית העץ- כולן עשויות בחישול ידני, ומחוסמות, כלי עבודה מדהימים.
הפטנט של ידית העשויה מהמשך הלהב- מאפשר הכנסת מוט במבוק או עץ אחר, והפיכת הכלי לחנית או לחיטוב ענפים ועצים גבוהים.
ובעיקר- חוסך הכנסת ידית (למרות שניתן למצוא כלים כאלה שמוסיפים להם ידית באורך של 20-30 ס"מ. ) וגם- אין מה שיישבר יפול או יתקלקל. הסכינים האלה לכל החיים.עובי השידרה מונע אפשרות שבירה , והאיזון של הלהב מאוד נוח לעבודה.

וציינתי זאת בעבר- בנושא דומה. חברות בריטיות מכובדות ורציניות שייש לי הרבה כבוד והערכה אליהם כגון מרטינדייל ועוד- יצרו משטות צבאיות בעיצוב דומה, אך המקור שמיוצר בדרום מזרח אסיה עולה פי (לא ב.) על מה שהם מייצרים . מאוד חבל כי אם הייתי צריך לבחור כחייל בכלי עזר ללחימה/עבודה בתנאי שטח וגונגל, לא הייתי מהסס לקחת את הכלים המקוריים, שמאוזנים יותר, ולמרות (או למעשה בגלל..) שעשויים מפלדת פחמן - רמת הביצועים שלהם מוצלחת יותר, הם קלים ומאוזנים יותר, וכפי שציינתי- נושא הידית- אין לו תחליף.
וכמו שסער העלה באחד הפורומים -(כבדיחה למי שלא הבין) הם חיקו את הבושמן של קולד סטיל. וגם כאן -כדאי לקולד סטיל-להפנים אי אילו ניואנסים.

ולסיפור- את הסכין הימנית , ראיתי בתוך דלי/ארגז מלא בפחמים במסעדונת מקומית באחד מרחובות ציאנג מאי שבצפון.
שאלתי את המוכרת האם אני יכול לקנות את הסכין. היא הסתכלה עלי בתמהון השמור אצלנו להזויים/טעוני אישפוז. ואמרה בשפת הסימנים מתובל באנגלית -לא, והראתה /הסבירה שהיא משתשמשת בזה לעבודתה.

התאכזבתי -זמנית- והלכתי משם.
המשך בתמונה הבאה.

תמונה

כאמור התאכזבתי זמנית, כי ידעתי מה אני הולך לעשות
הלכתי לחפש חנות של מקומיים- סטייל - טמבור אצלנו, מאחר ואני יודע ששם יש גם כלים חקלאיים כולל סכינים מחטבים גרזינים ושאר כלי עבודה וחבלה וכו',
קצת קשה היה להם בחנות להבין מה אני מחפש למרות שאמרתי להם את שמות הסכינים בשפתם, (לא כי לא בטאתי זאת כמו שצריך- אלא בגלל חוסר האמון/הבנה שתייר יחפש כלי כזה בחנות שלהם. -וצריך לראות את המבטים שלהם- לאחר שהביאו את הדברים , זאת אחרי שציירתי להם במה מדובר- ובעיקר שיצאתי עם המשטה/סכין.)
כאמור קניתי סכין דומה למה שראיתי אצל הבחורה.
וחזרתי אליה , הוצאתי את הסכין החדשה - והחדה למדי, ושאלתי את בעלת המקום האם היא מוכנה להחליף איתי את הסכין שלה.
כאן כבר עלה חיוך על שפתיה, והיא הנהנה לשלילה (בהוגנות רבה ) והראתה לי שהסכין שלה אינה חדה והיא ישנה ומלוכלכת .
הסברתי לה שאני יודע, ושאני אספן, ומחפש דברים ישנים, ושלמרות זאת ששלי חדשהו כו' אני מסכים ורוצה להחליף.
היא הסכימה (לא ברור לי מה חשבה עלי -ועל תיירים זרים, ..) ואפילו נעתרה להצטלם עם הסכיניםץ
הישנה שלה (לשעבר..) ביד ימין שלה .(בצד שמאל של התמונה), והחדשה שקניתי ושנשארה אצלה- בציי שמאל שלה .(ימין של התמונה.)
ולסיכום:
מבדיקת 2 הסכינים- זו שאצלי כעת- הישנה יותר, וזו שהשארתי אצלה- החדשה עולה:
פעם עשו את זה טוב יותר!.
להערכתי הסכין מלפני כ 50 שנה. העובי של הלהב עבה יותר והאיזון מוצלח יותר .
אגב יש לי כמה סכינים באותו עיצוב ובגדלים שונים- שהבאתי לפני מספר שנים מצפון לאוס. שזה לא רחוק מדי משם, ומראה על גלובליזציה- הנוצרת כמענה לצרכים זהים.(משפט מאוד מחוזי... ((- : )

הרבה שחור מפיח ולכלוך ירדו באותו יום לחמערכת הביוב ווכנראה המשיכו למה-פינג, הלא הוא הנהר פינג הזורם באזור.

תמונה

חפרתי די
שבת שלום

lerman
אגדת הפורום

Re: תאילנד-סכינים

הודעה על ידי lerman » 16:18 ,2 דצמבר 2012, א'

יופי של סיפור ויופי של כלים, השמאלית יפייפיה, תודה רבה על השיתוף.

סמל אישי של המשתמש
nikrex16
אביר האפל

הודעה על ידי nikrex16 » 20:32 ,2 דצמבר 2012, א'

תודה על הסיפור הבואי בצד הימני לפני הסוף היא העתקה של הבואי או פשוט עיצוב שלהם שמזכיר את הבואי ?
"!I got a Kershaw neatly tucked inside my waist"

מוטי לזר
אביר האפל

הודעה על ידי מוטי לזר » 23:25 ,2 דצמבר 2012, א'

חברים- צריך שנעשה קצת סדר.
ובוא לא נתבלבל, בדרום מזרח אסיה (בורמה,תאילנד, לאוס, אינדונזיה-לכל אייה, הפילפינים סין יפן ועד, ) לא מחקים כלום, הם יוצרים כלי עבודה שאבות אבותיהם יצרו, מסורות של מאות ואלפי שנים , הבואי -(עם כל סיפוריה) בת 100++ שנים,
וכמו שציינתי- מה ששכחו במזרח עדיין הרבה חברות במערב טרם הפנימו, למרות שהן מעצבות סכינים בסגנון דומה, כלומר כל מיני ניואנסים, שמי שלא החזיק את המקור ביד, וניסה לעבוד איתה- יתקשה להבין. ומי שמעוניין ורוצה- מוזמן ליצור איתי קשר בכדי להבין למה אני מתכוון.
איני אומר זאת חלילה מזלזול או ביטול חברות שעוסקות ביצור סכינים בני זמננו, כי אם מציון עובדה כבן אדם פרקטי, שמסתכל דרך השימושיות וההתאמה של כלי העבודה האלה למטרתם, שהיא חקלאות ופעילות בשטח- שאני קורא לה שדאות .
ןאחרי החפירה העמוקה .
לשאלתך/הערתך: הסכין המחודדת- כפי שציינתי בסיפור לעיל היא בסגנון המשמש את שבט הקארן הנמצא בכל אזור צפון תאילנד לאוס והאזור.
כשלא אתעצל אצלם קובץ של סכינים בסגנון ובעיצוב דומה מהאזור,(כולם חיקוי של הבואי כאמור :lol: ) .
והחוד העיצוב והאיזון טובות הרבה יותר מהבואי שבד"כ כבדה ופחות נוחה לעבודות חיתוך בהנפה- כמו במשטה.
וכן החוד שלה יותר "עצבני" בעיצובו וכושר החדירה שלו.

סמל אישי של המשתמש
nikrex16
אביר האפל

הודעה על ידי nikrex16 » 23:45 ,2 דצמבר 2012, א'

תודה רבה למדתי הרבה,ואני מאוד מעוניין לראות סכינים דומות
"!I got a Kershaw neatly tucked inside my waist"

MayaDorogaya
חדש בפורום

הודעה על ידי MayaDorogaya » 16:42 ,3 דצמבר 2012, ב'

היי חברים.
אם מישהו צריך משלוח של סכין מתאילנד, אני נוסעת לשפ כמה פעמים בשנה לפחות.
אשמח לעזור ולהביא אותו לארץ
רק לא יודעת איך זה מבחינת הרשויות, מותר לייבא בבגאז'?

מוטי לזר
אביר האפל

הודעה על ידי מוטי לזר » 13:58 ,7 דצמבר 2012, ו'

לגבי איך להביא:
אני מחזיק אותם עם השיניים, וכששואלים מה זה אני אומר שזה פלטה לישור השיניים.
עד עכשו זה עבד. :lol:

פרסם תגובה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 2 אורחים