..

פורום זה הינו הפורום הראשי של האתר.
במקביל לפורום זה יפתחו פורומים נוספים לפי הצורך...
פרסם תגובה
ni807
תושב קבע בפורום
..

הודעה על ידי ni807 » 13:54 ,3 יולי 2012, ג'

..
נערך לאחרונה על ידי ni807 ב 14:28 ,23 יולי 2012, ב', נערך פעם 1 בסך הכל.
who dare win

Nik88

Re: כמה שאלות על פלדת דמשק

הודעה על ידי Nik88 » 14:06 ,3 יולי 2012, ג'

:D
נערך לאחרונה על ידי Nik88 ב 1:16 ,24 אוגוסט 2014, א', נערך פעם 1 בסך הכל.

yontam
אגדת הפורום

הודעה על ידי yontam » 17:20 ,3 יולי 2012, ג'

אין לי מה להגיד משתי סיבות עיקריות
1.אני לא מבין גדול בפלדה דמסקאית
2.אין לי כוח

ni807
תושב קבע בפורום

..

הודעה על ידי ni807 » 18:22 ,3 יולי 2012, ג'

..
נערך לאחרונה על ידי ni807 ב 14:28 ,23 יולי 2012, ב', נערך 2 פעמים בסך הכל.
who dare win

Nik88

הודעה על ידי Nik88 » 20:21 ,3 יולי 2012, ג'

:D
נערך לאחרונה על ידי Nik88 ב 1:16 ,24 אוגוסט 2014, א', נערך פעם 1 בסך הכל.

חיימון
אביר האפל

הודעה על ידי חיימון » 22:44 ,3 יולי 2012, ג'

גם אני לא מומחה, אבל כבר ראיתי כאן כמה שירשורים על הנושא, ואני רואה שיש כאן שתי דעות, אחת שאומרת שזה שתי פלדות שונות, ושזה אותה פלדה אבל היא מקופלת כמו בורקס ואז משפשפים אותה ורואים את השכבות, וזה מה שרואים בדוגמה הזאת כמו של שכבות עץ.
http://www.knife.co.il/phpbb3/viewtopic ... 7%A9%D7%A7
http://www.knife.co.il/phpbb3/viewtopic ... 7%A9%D7%A7
המציאות היא הזיה שנגרמת בגלל חוסר של אלכוהול בדם

ni807
תושב קבע בפורום

..

הודעה על ידי ni807 » 9:29 ,4 יולי 2012, ד'

..
נערך לאחרונה על ידי ni807 ב 14:28 ,23 יולי 2012, ב', נערך פעם 1 בסך הכל.
who dare win

venom3000
נושא - כלים

הודעה על ידי venom3000 » 18:03 ,4 יולי 2012, ד'

טוב אז ככה, לגבי החיסום אני לא לחלוטין בטוח אבל השתובה קצת משתמעת משאר השאלות שלך.
ni807 כתב:
מה היתרון של פלדות דמשק? לפי מה שקראתי, יש כאלה שאומרים שפלדת דמשק יוצרה בדמשק ונתנה יתרון לפלדות של הערבים ויש כאלה שאומרים שהיא יוצרה בהודו ואירן כדי לחסוך בפלדה טובה ולערבב איתה בפלדה ירודה.
ניר
למיטב ידיעתי פלדת דמשק מקורה בהודו ולא בדמשק ומקור השם הוא בלבול כלשהו שנוצר בקרב האירופאים שהגיעו למזרח התיכון ונתקלו בכלי נשק כאלה שהובאו מהמזרח דרך סוריה ומכאן השם.

ועכשיו לעניינינו: למונח פלדת דמשק נכון להיום יש שני פירושים לא חופפים: "דמשק אמיתי" (true damascus) ופלדת שכבות ( pattern welded steel).

הדרך לייצור פלדת דמשק אמיתי אבד עם השנים ולמרות שעכשיו ישנם אנשים מסויימים שטוענים שהם פיצחו את השיטה אין שום דרך אמיתית לוודא את זה, בכל מקרה למיטב ידיעתי ההבדלים בצבעים בפלדת דמשק אמיתית הם מצבורי פחמן שגורמים להיווצרות של פאזות שונות בתוך הלהב אבל כל עניין המינוחים הטכניים גדול עליי, מתנצל...

פלדת שכבות (שנקארת היום גם פלדת דמשק לדאבוני) היא סיפור אחר לגמרי והמקור שלה הוא כמה מקומות במקביל, יפן, סקוטלנד ועוד מקום נדמה לי. הסיבה לפיתוח שלה הייתה פלדה מאיכות נמוכה שנבעה מיכולת מוגבלת לייצר פלדה הומוגנית (בעלת פיזור שווה של פחמן וחומרים אחרים) דבר שהחליש את הכלים. מה שהם עשו בשביל לפתור את הבעיה הוא פשוט לקחת את המטיל שממנו רצו לעשות את הכלי, חיממו אותו שיטחו אותו קיפלו אותו לשניים וחוזר חלילה. זה נתן להם מטיל של פלדה הרבה יותר הומוגנית וכתוצאה מזה כלים מאיכות טובה יותר. הבונוס הוא הצורות היפות שנוצרות מהשכבות השונות בחומר.

בעידן המודרני הייתרונות של פלדת שכבות נובעים מהעובדה שאתה יכול לקחת שני חומרים (שתי פלדות או פלדה וברזל למשל) ולנצל את התכונות הטובות של כל אחד מהם בלי לאבד אותו בתרכובת. למשל שימוש בפלדה שבטכניקת חיסום מסויימת מחזירה לך חומר קשה מאוד (אבל פריך) ביחד עם פלדה שמחזירה לך באותה שיטת חיסום חומר רך יותר אבל חזק וגמיש. האפקט שתקבל יהיה להב שחותך מצויין אבל גם יש לו עמידות טובה למאמץ. כשהעבודה על סכין דמשק מסתיימת קשה מאוד לראות את השכבות על הלהב מכיוון שהפוליש מביא את שתי הפלדות לצורה כמעט זהה בפוליש גבוה, לכן נהוג לצרוב את הלהב בחומצה לפרק זמן קצר. התוצאה צפוייה להיות שונה בין שתי הפלדות מה שייתן לך הפרדה ברורה בין השכבות ואת המראה האייקוני המוכר.

לגבי "שימוש באותה פלדה" אני מקווה שברור לך דבר שזה חסר טעם לגמרי... הכוונה בשרשור שבו היה כתוב על שימוש בפלדה אחת הוא זיופים סיניים, שהמראה שלהם מושג ע"י צריבה סלקטיבית של איזורים מסויימים על הלהב כדי ליצור את מראה השכבות באופן מלאכותי.

פרסם תגובה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 6 אורחים