כלי גינון לגיזום וכריתת עצים

logo wide

×
 x 

0
סל הקניות
0

גיזום וכריתת עצים הן שתי פעולות שנשמעות כאילו הן פשוטות ומהירות אך כשתראו את בעלי המקצוע מתחום הגיזום בפעולה, תבינו שזו יכולה להיות פעולת אקסטרים לא פשוטה. כולנו מכירים את הצעקה "עץ נופל!" אך מי מאיתנו באמת ראה איך מפילים עץ ומה זה דורש? הגיע הזמן ללמוד.

כלי גינון לגיזום וכריתת עצים

לפני שנתחיל לפרט את כל כלי הגיזום והכריתה צריך להבין שמדובר בשתי קבוצות כלים שונות ופעולות שונות. אמנם מבצעים אותם לרוב אותם בעלי מקצוע אך כדי לכרות עץ יש צורך ביותר ניסיון ויותר מיומנות. כדי לכרות עץ יש צורך בציוד כבד יותר כמו מסור חשמלי או מסורי עיגול, יחד עם ציוד טיפוס שכולל חבלים ורתמות. לעומת זאת לגיזום עצים יש צורך בציוד קטן יותר כמו מזמרות ומגזמות. בכל מקרה הציוד הזה אינו דבר שרואים בכל יום וכיום הגיזום והכריתה יעילות יותר מבעבר.

באלו כלים משתמשים לגיזום ולכריתת עצים?

• הכלי שכל אחד צריך להכיר הוא המזמרה. את המזמרה ודאי ראיתם בשימוש לפחות פעם אחת בחייכם ואם יש לכם גינה כנראה אתם מביניםעל מה מדובר. זהו כלי דמוי מספריים רק עבה יותר וחזק יותר, ועם הכוח שלו ניתן לחתוך ענפים קטנים עד בינוניים בלחיצת יד חזקה. המזמרה חותכת יחסית במדויק וזה השיטה הכי טובה לחתוך ענפים קטנים במקום לנסות לתלוש אותם בכוח תוך כדי סיבוב, דבר שלא תמיד מצליח, ודאי לא במדויק.

• המגזמת היא עוד אחד מהכלים הכי בסיסיים לגיזום עצים ואותה ודאי פחות יצא לכם להכיר. היא נראית כמו מסור מוזר אך היא מאוד יעילה. למעשה היא דקה וארוכה ויש לה הרבה שיניים, ויש כיום מגזמת גובה שיכולה להגיע גם לענפים גבוהים במיוחד. מה היא עושה? היא אמורה להסיר את הענפים העליונים ביתר קלות בלי שצריך לטפס גבוה על הסולם בכל פעם מחדש.

• קל מאוד לשכוח את אחד הכלים הכי בסיסיים שיש בגלל שהוא בסיסי וזהו הסולם. אם תגיעו עם כל הציוד אל העץ שאותו אתם רוצים לגזום, מהר מאוד תגלו שאתם בכלל לא יכולים להתחיל במשימה כי אין לכם כלי שאיתו תעבדו בגובה. זה הזמן להזכיר שוב שחייבים לעבוד עם הסולם שני אנשים כאשר אחד תופס אותו מלמטה, כך הבטיחות תמיד תישאר מעל לכול.

כדי לכרות עץ כבר תפגשו בציוד הרבה יותר כבד כאשר הכי מפורסם שבהם הוא המסור החשמלי. עוד קיימים מסורים שאינם חשמליים אך למעשה הם פחות בשימוש כי אין טעם להתאמץ בידיים כשיש מכונות שיעשו את העבודה בשבילנו. אמנם נראה כי השימוש במסור די מגניב ודי פשוט אך יש צורך לתפוס אותו חזק, לחתוך בזוויות מדויקות וכמובן להיות מאוד יציבים בעיקר כאשר תלויים על חבל שמוחזק על ידי מנוף, דבר שרואים בעצים גבוהים במיוחד.
לא לשכוח ציוד מגן

אנו מדברים על ציוד לגיזום עצים ומציינים מגוון רחב של כלי חיתוך אל אסור לשכוח שכלי חיתוך יכולים גם לגרום ללא מעט פציעות. אי אפשר לעבוד עם הציוד הזה בלי להצטייד בציוד מגן שכולל כפפות, קסדה וכמובן משקפי מגן. בחיתוך המאסיבי של העץ יכול להיות שנסורת תעוף היישר לתוך העין שלכם ותיצור אצלכם פגיעה לא קטנה. גם אצבעות שלכם עלולות להיות בסכנה ואפילו פגיעות קטנות של כניסת חלק עץ קטן ליד יכולה להשבית אתכם מעבודה. ציוד מגן ישמור עליכם וידאג שתתחילו ותסיימו לעבוד בריאים ושלמים, גם למקרה שתטעו.