מהו תרסיס פלפל והאם הוא מסוכן?

logo wide

×
 x 

0
סל הקניות
0

 

תרסיס פלפל משמש לרוב שוטרים וסוכנויות אבטחה ברחבי העולם כדי להכניע אנשים בעלי התנהגות אלימה, או לא משתפת פעולה. גם אנשים בודדים יכולים להשתמש באמצעי זה כדי להגן על עצמם מפני תקיפות של בני אדם או חיות. השימוש בו הוא לעיתים שנוי במחלוקת.

ננתח את הסוגיה

  • ממה תרסיס פלפל מורכב?
  • מהן ההשפעות הפיזיות שמתעוררות לאחר חשיפה לתרסיס פלפל?
  • האם קיים טיפול להקלה על הסימנים?
  • מתי משתמשים בתרסיס פלפל?
  • מהם הסיבוכים שמסביב לשימוש בתרסיס הפלפל?

ממה תרסיס פלפל מורכב?

תרסיס גז פלפל הוא חומר מדמיע, כלומר גורם לעיניים להתמלא בדמעות ולכאב ופגיעה בתפקוד. תרסיס הפלפל מבוסס על שמן הידוע כפלפלת אולאורזין. פלפלת (קפסיקום), הגורם הדלקתי בשמן, הוא אותו הכימיקל שגורם לפלפלים להיות חריפים. אך בתרסיס פלפל, הוא נוכח בריכוז הרבה יותר גבוה.

מה הפער בין ריכוז הפלפלת בתרסיס פלפל לבין פלפלים רגילים במצויים בכל בית?

ה"חריפות" של תרסיס פלפל עולה אלפי מונים על החריפות של פלפל ה'חלפיניו'. החריפות של פלפל רגיל, לדוגמה, היא 0 בסולם סקוביל לחריפות פלפלים. פלפל חלפיניו הוא בין 2,500 ל-5,000 על סולם סקוביל (!).

תרסיס פלפל לעומת זאת, נע בין 2 מיליון (תרסיס לשימוש מסחרי) ל-5.3 מיליון (תרסיס לשימוש רשויות אכיפת החוק) על סולם סקוביל (!!!).

אותו חומר פעיל הוא המרכיב העיקרי גם של תרסיס נגד דובים, שמטרתו להפחית את המתקפות מצד דובים במהלך מפגש עם בני אדם.

עם זאת, הריכוז של פלפלת בתרסיס נגד דובים הוא רק 1-2 אחוז. תרסיס פלפל המשמש את רשויות אכיפת החוק, לפי דיווחים, מכיל בין 10 ל-30 אחוז חומר פעיל. כתוצאה מכך, השימוש בו יכול לעיתים תכופות נחשב לשנוי במחלוקת, במיוחד כאשר משתמשים בו נגד אזרחים מפגינים, כמו בהפגנות בוולסטריט  בשנת 2011.

תרסיס פלפל נחשב לאמצעי לפיזור הפגנות ונאסר לשימוש בזמן מלחמה על ידי סעיף I.5 של האמנה לנשק כימי.

מהן ההשפעות הפיזיות שמתעוררות לאחר חשיפה לתרסיס פלפל?

כאשר אדם בא במגע עם תרסיס פלפל, עיניו יעצמו מיד. הוא יחווה תחושה של "בעבוע" או "רתיחה", ואחריה עיוורון זמנית וכאב בעיניים. ההשפעה תימשך בין 30 ל-45 דקות, בתלות לחוזק התמיסה של התרסיס.

תרסיס פלפל יכול לשרוף גם בגרון, לגרום לצפצופים בנשימה, שיעול יבש, קוצר נשימה, הקאה ואי היכולת לנשום או לדבר.

במקרים נדירים, זה יכול לגרום לכחלון, הכחלת העור כאינדיקציה למחסור בזרימת דם או בחמצן. דום נשימה הוא גם אפשרי במצב זה.

מחקרים מצאו כי אנשים שנשמו תרסיס פלפל סבלו מלחץ דם גבוה ואף באופן קיצוני. תופעות אלה מגבירות את הסיכון לשבץ או התקף לב.

 

האם ישנו טיפול להקלה על הסימפטומים?

ישנם מגבונים מיוחדים ופתרונות שיש בידי טכנאי רפואת החירום למטרות טיפול התופעות של תרסיס פלפל. אם ריססו אותך, או שבאת במגע עם התרסיס במקרה, הצעדים הבאים יעזרו לך להקל את תחושת השריפה של תרסיס הפלפל.

היות והתרסיס מבוסס על שמן, אם העור של מישהו בא במגע עם התרסיס, מומלץ לא לגעת במקום שנפגע. הנגיעה במקום תפיץ את השמן למקומות אחרים בגוף בקלות.

אם תרסיס הפלפל נכנס לעיניים, יש למצמץ במהירות כדי להוציא אותו החוצה.

שטיפת המקום עם סבון, שמפו או סבון כלים יכולה לעזור לפרק את השמן. לאחר מכן, יש לשטוף את האזור במים. שמפו לתינוקות יכול להיות יעיל בשטיפת החומר מחוץ לעיניים.

אנשים שרוססו בתרסיס עלולים לרצות להיכנס למים אינסטינקטיבית. זה יכול לספק הקלה מסוימת, אבל היא תהיה זמנית בלבד. שמן לא מתפרק במים, זה כמו שומן על צלחת מלוכלכת, שטיפה רק עם מים לא תוריד את השמן.

מתי משתמשים בתרסיס פלפל?

מאז שנות השמונים, תרסיס פלפל שימש את המשטרה לעיתים תכופות כדי להכניע אנשים שמתנהגים בצורה אלימה או לא משתפת פעולה. המשטרה לפעמים משתמשת בתרסיס פלפל.

כאשר תרסיס פלפל מרוסס ישירות לפנים, האדם נהיה עיוור זמנית. מה שמקל על השוטרים להרחיק אותו מהמקום ולעצור אותו.

במהלך המחאה בוול סטריט, השימוש בתרסיס פלפל זכה לביקורת קפדנית מהתקשורת. סרטונים הציגו שוטרים שבאופן קבוע ריססו מפגינים לא אלימים למשך זמן ארוך, על אף שהנחיות המדינה לשימוש בספריי קובעות כי יש להשתמש בו עד למשך שנייה אחת לאדם.

טריבייה - השימוש של שוטרים בתרסיס פלפל יכול להיות שנוי במחלוקת מסיבות נוספות. מחקר של אוניברסיטת הרווארד משנת 2016 מצא כי הסבירות כי אמריקנים שחורים ירוססו על ידי המשטרה בתרסיס פלפל גבוהה ב-25% מאשר אמריקנים לבנים.

מהם הסיבוכים שמסביב לשימוש בתרסיס הפלפל?

תרסיס פלפל ידוע כנשק לא קטלני, כזה שאינו יכול להרוג. עם זאת, התרחשו מספר מקרי מוות בעקבות השימוש בו. אנשים עם אסתמה הם בסיכון גבוה יותר לסיבוכים.

בשנת 2003, דוח של משרד המשפטים מצא כי תרסיס פלפל היה גורם תורם למותם של שני אנשים מתוך 63 מקרים, בהם חשודים ששהו במעצר מתו לאחר שהיה שימוש בתרסיס פלפל בזמן מעצרם.

בשני המקרים בהם סיבת המוות הייתה קשורה ישירות לשימוש בתרסיס פלפל, שני האנשים סבלו מאסתמה.

סיבות המוות במקרים האחרים היו קשורות לשימוש בסמים, מחלות, קשיים בנשימה עקב כפיית תנוחה מסוימת – או שילוב בין כמה גורמים.

עם זאת, ממסקנות אותו הדוח "שאיפת תרסיס פלפל לבדה לא מהווה סיכון משמעותי לנשימה, גם בשילוב עם ריסון מקומי".