מהי אלה נשלפת?

logo wide

×
 x 

0
סל הקניות
0

 

בימינו זה כבר לא הכרחי להסביר מהי אלה נשלפת. לא רק שישנם הרבה אנשים שנושאים אותה לשם הגנה יומיומית, אלא שהיא גם הפכה להיות ציוד נדרש לכל העוסקים באבטחה. לאחרונה, אותו המכשיר היעיל והקומפקטי נמצא בשימוש גם כאביזר להגנה ואבטחה, מה שמרחיב את שימושיו והופך אותו לכלי רב שימושי.

היתרון של האלות הטלסקופיות הוא די ברור. נשיאה של אובייקט קטן, שבתנועה מהירה יכול להפוך למוט פלדה קשיח הנותן לנתקף שמירת מרחק מהתוקף, נותן לאנשים יתרון משמעותי במקרה של עימות אלים ומסוכן.

אנשים רבים, כאמור, נושאים את האלה הטלסקופית הזה על גבי החגורה שלהם, או לפחות שמים את האלה שלהם בכיס או בתיק כאשר הם יודעים שהם יצטרכו לעבור במקומות בעייתיים או כאשר חשוך. אלות טלסקופיות נמצאות גם במקום קבוע מאחורי הדלת בדירה או ברכב כאמצעי להגנה. אין פלא, שאפילו אנשים בעלי חזות פיזית חלשה יותר יכולים להתמודד עם אנשים אגרסיביים מאוד תודות לאלה טלסקופית. המשמעות היא שהאלה הטלסקופית למעשה "מוסיפה" עשרות קילוגרמים של שרירים גם לאנשים שאינם בכושר, ולא בילו שנים באימונים בתורת לחימה. ניתן לשנות את האמרה הידועה ולומר ש"אלוהים ברא את בני האדם חלשים וחזקים, והאלה הטלסקופית טשטשה את ההבדל". הניסיון האמיתי מהרחוב מראה כי אפילו בנות קטנות וחלשות יכולות להפוך ליריבות מסוכנות כאשר יש אלה טלסקופית בידיהן.

היתרונות החד משמעיים של האלה הטלסקופית הנשלפת זוהו במהרה על ידי רשויות החוק. כיום זהו ציוד טרנדי בקרב כוחות המשטרה, לא רק בארה"ב, אלא גם באירופה. אלות נשלפות הממוקמות על החגורה, הופכות להיות חלק אינטגרלי ממדי השוטרים ברחבי העולם. אפילו במדינות אירופאיות רבות, שאף אחד לא יכול להגדיר כמדינות שאינן דמוקרטיות או כמדינות הנוטות לאלימות משטרתית, כמו – ספרד, צרפת ורבות נוספות כמו אנגליה.

גם אנגליה למרות שמרנותה הזו ידועה כבעלת ציוד מתקדם. שוטרים בריטים ('בובי'), באופן מסורתי השתמשו באלות עץ עד לפני כמה שנים, אך כיום הם הפסיקו את השימוש בהן ועברו לגרסה הטלסקופית, כך שהם נראים הרבה יותר מודרניים. מהבחינה הזאת, כל הטיעונים ההומניסטים שמתנגדים לכלי היעיל הזה, לאט לאט מאבדים מתוקפם. הציוד המודרני הזה לאחרונה החל להצליח גם במדינתנו. בדומה לכך, האלה הטלסקופית הפכה לנפוצה בקרב כוחות המשטרה. האלות הנשלפות משמשות קודם את יחידות העלית, כמו הימ"מ, את מאבטחי הנשיא וראש הממשלה ואת צוותי ההתערבות המהירה.

השימוש באלות טלסקופיות הולך ומתרחב. האלה משמשת את המאבטחים בנמל התעופה, את כוחות המשטרה המיוחדים וכוחות בילוש נוספים. כיום, הרשימה של היחידות המשתמשות במכשיר גדלה משמעותית, ולפי סימנים נוספים, רבים מהשוטרים בדרג נמוך יותר משתמשים אף הם באלה הטלסקופית במקום באלות המסורתיות. בהווה, האלות הנשלפות נמצאות בשימוש רווח על ידי שוטרי הרחוב, למשל – היחידה הממונעת למקרי חירום בפראג ועוד. אלות נשלפות רבות משמשות את פקידי המכס, משטרה צבאית ושירותי בית הסוהר. תהליך המודרניזציה הזה משפיע גם על יחידות משטרה מוניציפליות.

"לשרת ולהגן"

הסיבות שגרמו לעלייה בפופולריות של אלה טלסקופית בקרב כוחות המשטרה הינן ברורות: ממדיה הקומפקטיים. כאשר המכשיר מקופל, גודלו מאפשר נשיאה נסתרת של הכלי היעיל הזה. בתפסן המחובר לחגורה, או באפוד מבצעי – האלה המתקפלת הרבה יותר יעילה ופחות מגושמת מאשר הדור הקודם של אלות – "אלות עם ידית רוחבית" – או "אלות ד". האלה הטלסקופית, כפי שמאשרים שוטרים רבים, היא לא רק יותר "אנרגטית", אלא גם יותר גמישה. ראשית, היא לא חוסמת את הדרך כאשר אינה בשימוש, ובזמן הנשיאה שלה במצב מקופל – בהשוואה לאלה שאינה מתקפלת, שנחשבת כיום למאוד מיושנת, ושלרוב חסמה את הדרך והקשתה על תנועות כמו – כריעה, טיפוס על גדרות וסיבוב מהיר). המשמעות היא שכל שוטר יכול להחזיק אלה נשלפת בהישג יד, ברגעים בהם הוא הכי צריך אותה.

ברגעי העימות הקריטיים, האלה לא תושאר במכונית, או בלוקר שבתחנת המשטרה (כפי שהיה קורה בעבר עם אלות העץ הישנות). יתרון נוסף הוא העובדה שבמצבה המקופל, לא ניתן לזהות אותה בקלות, בעיקר על רקע מדי המשטרה הכהים. שוטר עם מכשיר דיסקרטי כמו זה על חגורתו נראה הרבה פחות מאיים מאשר שוטר המחזיק באלה גדולה ומגושמת. לפי דעת הציבור הרווחת בארצות אירופאיות, שוטרים הנושאים אלות גדולות יוצרים רושם מאוד שלילי על הציבור.

יתרה מכך, לאחר תקיפה ישירה אחת עם האלה הטלסקופית (למשל בגפיים), העימות הפיזי לרוב יפסק. זאת, לעומת עשרות מכות שהיו צריכים לתת השוטרים עם האלה הקודמת כדי לרסן אנשים (במיוחד כאשר הם תחת השפעת אלכוהול או סמים). באופן פרדוקסלי, דווקא האלה הקודמת היוותה סיכון מוגבר לפציעות רציניות, ובמקרים קיצוניים יותר אף למוות של האדם שרוסן בעזרתה. במקרים כאלה, המכות שניתנות עם אלה רגילה לרוב כוונו לראשו של היריב, מה שגרם בסופו של דבר לסיבוכים רציניים ולנזק מוחי.

זהו לא המקרה כאשר מדברים על האלה הטלסקופית. לא רק בגלל החומר ממנו היא עשויה, אבל גם בגלל העיצוב המאוזן, שגורם לכך שההשפעה על גוף היריב תהיה אחרת – ואפילו הכאה של ידו של היריב הניבה תוצאות חיוביות, ולכן לרוב אין צורך להחריף את האלימות. האלה הנשלפת, כפי שהיא נקראת בארה"ב, משמשת לא רק בשביל הכאה, אלא גם בשביל ריסון פיזי בקלות, גם נגד אדם חזק מאוד פיזית. בפועל, המשמעות היא שאפשר לרסן אדם שיכור שהוא גם מאוד גדול וחזק – מבלי לגרום לו לפגיעה בריאותית בלתי הפיכה.

יתרה מכך, אין צורך להשתמש באלה הטלסקופית בכל המקרים. לפי הניסיון הפרקטי של שוטרים רבים, מספיק שהאלה מופיעה בזירה בכדי למנוע התפתחויות נוספות באירוע, כמו הסלמת האלימות על כל ההשלכות הכרוכות בה. בתרחישים הגנתיים, האלה גורמת לכך שפסיכולוגית, התוקף מפסיק לתקוף. כאן, אנו נפגשים באפקט שנקרא "איום האלה". צליל הקליק המטאלי הטיפוסי, בליווי שליפת המכשיר, לרוב הספיק בשביל "להרגיע" את התוקף. הם לרוב כבר יודעים מה יהיו ההשלכות בשבילם אם יעשה שימוש באמצעים האלה.

 

המאמר באדיבות:  https://knive.co.il