תכנים לאתר

logo wide

×
 x 

0
סל הקניות
0

מדריך הגילוף למתחילים

גילוף בעץ הוא מיומנות, סוג של עיבוד עץ.

גילופים יוצרים סוגים רבים ושונים של חפצים, פונקציונליים כמו כפות וקערות, או כדי לשמש לקישוט, כמו פסלי עץ קטנים או תמונות קיר.

ישנם מספר גורמים שיקבעו את ההצלחה של כל פרויקט גילוף נתון - נעבור על כל אחד מהם במהלך המדריך. פרויקטים של גילוף בעץ יכולים לנוע בין רמות של מתחילים למתקדמים, וכל מה שאתה צריך זה כמה כלים פשוטים וכמה פיסות עץ איכותיות כדי להתחיל.

פרויקטים נפוצים של גילוף בעץ כוללים הכנת כפות וקערות. כלים אחרים כמו מלקחיים לסלט ומסרקות דבש פופולריים גם כן.

תוכן

 • ההיסטוריה של גילוף בעץ
 • מה ההבדל בין גילוף לליטוש?
 • באילו סוגי עץ ניתן להשתמש בגילוף?
 • אילו כלי גילוף בעץ צריך לחפש מתחיל?
 • כלי גילוף חשמל
 • טיפים לכלים סיבוביים
 • בְּטִיחוּת
 • השראה לפרויקט
 • מחשבות אחרונות

ההיסטוריה של גילוף בעץ

ניתן לעקוב אחרי גילוף בעץ אלפי שנים לאחור.

היצירה הראשונה של גילף בעץ נעשתה לפני למעלה מ -10,000 שנה. רבות מהדוגמאות הטובות ביותר לגילוף בהיסטוריה נמצאות בימי הביניים. למרות שנמצאו חפצים בכל רחבי העולם במקומות כמו דרום אמריקה, אסיה וארץ הילידים, אלה שיש לנו הכי הרבה מידע עליהם הם אלה שנמצאים באירופה. החפצים שנמצאו באירופה בימי הביניים היו עשויים להיות מפורטים למדי, ולעתים קרובות היו קשורים למקומות דתיים, כמו קתדרלות.

חוצב עצים (מגלף) נתפס כאמן נשגב וגם כעובד קשה ומסור - מה שהופך אותו למקצוע מכובד מאוד. במהלך ימי הביניים, גילופי העץ הפכו פופולריים יותר ויותר בגילוף אקונין או אביזרי קדושה. ככל שהזמן עבר ובמעבר לתקופת הרנסנס, גילוף העץ הפך פחות ופחות פופולרי בגלל שינויים בסגנון ובחידושים בטכנולוגיה. ככל שהטכנולוגיה התקדמה יותר, העץ נעשה פחות ופחות בשימוש רציף לעיצוב הבית או לריהוט. תקופת הבארוק הביאה אסתטיקה של יוקרה - שהייתה נטייה להוציא את הגילוף בעץ.

גילוף בעץ נפוץ במקומות בכל רחבי העולם. תרבויות רבות השתמשו בגילופי עץ ליצירות אמנות דתיות או רוחניות - כמו בתוך הקתדרלה הזו.

בית DIY שמח – 'עשה זאת בעצמך'

מה ההבדל בין גילוף (Carving) ודילול (Whittling)?

למרות שהם דומים מאוד - הדילול שונה מגילוף בכמה דרכים. למעשה, דילול נחשב רק לאחד מסוגי גילוף העץ הרבים.

דילול:

סוג זה של גילוף מתבצע בצורה הטובה ביותר בשימוש בסכין גילוף ישרה או מעוקלת (למשל מורה – MORAKNIV 106, 120, 162,163,164) ואילו גילוף כולל כלים נוספים כגון מפסלות וכלים ידניים וחשמליים. טכניקת גילוף זו מדגימה בדרך כלל עיצובים קטנים יותר עם קווים קשים יותר. הדילול שונה מגילוף מכיוון ש משתמשים בכלי אחד, מה שגורם לגילוף להיות פחות מפורט ובעל קצוות מחוספסים יותר. זהו מקום נהדר להתחיל למי שרוצה לחקור את עולם גילופי העץ, מבלי להשקיע הרבה משאבים בכלים שונים. אנשים רבים מתלבטים כדרך להעביר זמן - אני מוצא שזה טיפולי למדי!

גילוף משוחרר בתלייה:

זה היה סגנון פופולרי מאוד ששימש ברחבי אירופה. סוג זה של טכניקה משמש לעתים קרובות לגלף עיצובים על דלתות או אמנות תלויה תוך יצירת אומנות מחוברת למשטח. זה נעשה על ידי פיסול דמויות תלת מימדיות על גבי לוח שטוח - מבלי לנתק אותן מאותו לוח. סוג זה של עבודות עץ דורש שנים של תרגול ייעודי ומומלץ ביותר לעובדי עץ מתקדמים יותר, אל דאגה - עם מספיק ניסיון והכוונה, גם אתם תוכלו להגיע לרמה זו.

גילוף שבבים:

סגנון זה דומה למדי לגילוף תבליטים - אותו תהליך של פינוי פיסות עץ מפני השטח זהה - אך גילוף שבבים נעשה באמצעות כלים שונים, והתוצאה נראית גם כן שונה לגמרי. גילוף השבבים מתבצע בצורה הטובה ביותר בעזרת איזמל והיא טכניקה המשמשת לייצור פיסות עץ מעוצבות ומרקמות, בניגוד לדמויות המעוגלות והמפורטות ביותר שנראות בגילוף תבליט, גילוף שבבים בדרך כלל מבצע דפוס גיאומטרי על ידי הכוונת האזמל לגזירת שבבי עץ קטנים.

גילוף אותיות:

גילוף אותיות בדרך כלל מגולף במשטח של גוש עץ. לשם כך נדרש כלי חרטום או איזמל קטן. אפשרות גילוף זו מתאימה הן לעובדי עץ למתחילים והן לעובדי עץ מתקדמים יותר, אם כי יידרשו כמה ניסיונות לתפוס את העניין. אם אתה מנסה את הטכניקה הזו, עדיף להתאמן על גרוטאות עץ לפני שאתה נותן לזה ניסיון אמיתי. אתה יכול גם לצייר או להתחקות אחר העיצוב שלך על העץ כדי ליצור לעצמך קו מנחה.

גילוף במכונה מסתובבת:

אתה יכול לחשוב על גילוף מכונה, כשילוב של דילול וגילוף תלייה. זה מלוטש ומעודן יותר מדילול - כמו של גילוף תלייה. בשונה מגילוף תליה לעומת זאת, סוג זה של גילוף אמור ליצור חפץ שניתן להסתכל עליו מכל כיוון - גילופי תלייה נראים רק מקדימה, מכיוון שהם שטוחים. זוהי דרך נהדרת למתחילים להתחיל במסע גילופי העץ שלהם!

באילו סוגי עץ ניתן להשתמש בגילוף?

כהנחיה כללית, סוגי העץ הטובים ביותר שהם רכים יותר ובעלי גרגר הדוק. קל יותר לחתוך עצים רכים והם מאפשרים טעויות קטנות, בחירה טובה בזמן שמתחילים לומדים את מלאכתם. אם העץקשה ומגורען, הוא יוצר חריצים נוספים ומקשה על החלקתו ולהעניק לו את המראה המוגמר והחלק.

להלן שלושת סוגי העצים הטובים ביותר למתחילים בגילוף - יש בישראל עצים רבים נוספים וזמינים שאפשר להשתמש בהם, במיוחד לאחר סיבובי גזם על העיריה.

תרזה: לתרזה גרגר עדין מאוד, מה שהופך אותו לאידיאלי עבור גילופי מתחילים. למרות שזה עץ קשה - הוא רך מאוד, מה שמקל על המניפולציה וההתמרה שלו. עץ קשה הוא יפה, אך בדרך כלל קשה הרבה יותר לגילוף, מה שהופך את התרזה לנהדר למתחילים לא רק בגלל המאפיינים הפיזיים שלו, אלא גם בגלל שהוא בדרך כלל לא יקר. אם אתה חושב שאולי אתה אוהב עבודות עץ, אבל לא רוצה לשבור את הקופה עם התחביב החדש שלך, נסה תרזה.

עץ אגוז החמאה: בדומה לתרזה ברמת הרכות שלו, אגוז החמאה היא עוד סוג עץ נהדר לשימוש למתחילים. צבעו של חמאה כהה יותר מעץ תרזה, אך אחרת הם דומים מאוד.

צפצפה: עץ זה, לעומת זאת, הוא עץ לבן - הדומה לאורן או לסוג העץ המשמש למסגור בנייה. למרות שהוא קשה יותר מתרזה וגם מתחמצן, צפצפה הוא עדיין עץ רך יחסית. אם המטרה שלך היא לגלף חפצים גדולים ופונקציונליים יותר - צפצפה מומלץ גם לבניית רהיטים! גרגר העץ יכול להיות הדוק וישר, אופטימלי לגילוף, או רפוי וגלי מה שגורם לפיסת עץ מאתגרת יותר.

עץ שקשה מאוד וקשה לחתוך אותו, עם גרגירים רופפים יותר הם סוגי עצים שתרצו להימנע מהם. ככל שהעץ קשה יותר כך תתקשו לגלף אותו יותר. לעתים קרובות בעת גילוף עץ קשה, תתקשו להנחות את הסכין בצורה בטוחה. למרות שזה לא בלתי אפשרי - עץ קשה הוא בדרך כלל לא הבחירה הראשונה למתחילים.

להלן שלושת סוגי העץ המובילים שעליהם גילוף למתחילים צריכים להימנע -

אלון: סוג עץ זה קשה מאוד וצפוף. זה משמש לעתים קרובות כדי להחזיק נוזלים בגלל כמה סיבי העץ צפופים. עץ זה משמש ליצירת רהיטים גדולים ומרובעים יותר בגלל העמידות שהוא יכול להיות - עמידות זו מקשה מאוד גם על הגילוף ועדיף להימנע ממי שרק מתחיל.

אורן: הכלים הנפוצים המשמשים בגילוף בעץ - אזמלים, סכינים, חריצים וכו' כולם בוטים מאוד ומשמשים לחיתוכים ישירים ומדויקים לגושי עץ. אורן מתקשה להישאר מוצק כשהוא מגולף. החלקים מתפצלים לעיתים קרובות או מתקמטים מתחת ללחץ הכלי. המרקם די אחידה ומפותל, מה שהופך אותו לאתגר אמיתי לעבודה. עובדי עץ מתקדמים עשויים להיות מסוגלים לחצוב משהו יפה מהאורן, אך מתחילים עשויים לרצות לשמור את העץ הזה להמשך קריירת הגילוף שלהם.

בלזה: זה נחשב למעשה לעץ רך מאוד, אך הוא עשוי להיות רך מכדי להיות עץ גילוף אידיאלי. גילוף נתחים גדולים של עץ בלסה עשוי להיות קל, אך הכנת פרטים קטנים ומשובחים לעץ הבלזה היא המשימה הגדולה. זה עץ נקבובי מאוד שמקשה על יצירת פרטים מתמשכים.

אילו כלי גילוף בעץ צריך לחפש מתחיל?

יש כל כך הרבה כלים לגילוף בעץ שם בחוץ, אך למעשה, הכלים למלאכה זו מורכבים מסכינים ומפסלות. בהתאם לפרויקט הספציפי עליו אתה עובד, ייתכן שתצטרך גם מגוון כלים ספציפיים. בדיוק כמו ברוב הכלים, ככל שמתקדמים ובעלי ידע רב יותר בנושא עבודות עץ, כך יהיה קל יותר לבחור את הכלים הטובים ביותר עבור עצמך ועבור הפרויקטים הספציפיים שאתה רוצה להשלים.

רוב ערכות הכלים מגיעות עם מפסלת, סכין ואיזמלים. ניתן להוסיף מקצוע או גרזן כדי לשפר את היכולות.

להלן הכלים הטובים ביותר למתחילים בגילוף בעץ להתחיל איתם:

סכינים:

להבים קטנים יותר מומלצים למתחילים הן למטרות בטיחות והן מכיוון שהם בדרך כלל קלים יותר לניהול מאשר להבים ארוכים יותר. סכין גילוף ישרה היא כלי נהדר שמתחילים להתחיל איתו. סכיני גילוף ישרות הם די שימושיות ומשמשות ליותר מאשר גילוף גיאומטרי בלבד. סכינים משמשים להחלקת משטחים משובשים מהפרויקט שלך ולגלוח רסיסי עץ קטנים. הקפד לבדוק את הידיות, כי יתכן ותתקשה להנחות את הסכין למקומה נגד גרגר העץ.

מפסלות: יש שם כמה סוגים שונים של מפסלות אבל כולם די עושות את אותו הדבר. המפסלת כשמה כן היא, מפסלת בעץ את דרכה, כלי זה מתחפר בעץ ומסיר גושי עץ קטנים, יש מפסלות כף, מפסלות V ובצורת U. העגולות מוציאות תוכן להכנת כף או שקע, ואילו אלה בצורת V מבצעות חתכים מדויקים וזוויתיים יותר מפסלת U מומלצת יותר למתחילים. יש מגוון לבחירה והם מסווגות לפי אורכם ועקמומיותן.

אזמלים ופטישי גילוף:

בניגוד לסכין גילוף השבבים, שניתן להשתמש בו לכל סוגי הגילופים, אזמלים משמשים כמעט אך ורק לסיתות עץ - או להסרת פיסות עץ זוויתיות קטנות. אזמלים הם חובה בכל ערכת כלים בסיסית לגילוף בעץ. פטישי גילוף עשויים בדרך כלל מעץ או גומי.

כלים סיבוביים  - דרמל

מגיעים במגוון צורות וגדלים. אף על פי שגילוף ממוכן אינו נחוץ להשגת גילוף בעץ יפהפה, הם יכולים לשמש להשגת תוצאות מהירה. אם לא השתמשת בכלי סיבובי בעבר, כדי לתרגל שימוש להשתמש בכלי לפני שתתחיל לעבוד על פרויקט גילוף העץ שלך. אם יש לך ניסיון בשימוש בכלי עבודה חשמליים, ייתכן שתמצא שזו דרך נהדרת להוסיף מעט עניין ומהירות לטכניקת גילוף העץ הרגילה שלך. כלים סיבוביים יכולים להוסיף פרטים ועומק לפרויקטים. מרבית הכלים הסיבוביים הם זולים למדי וקל למצוא - אין צורך להוציא הרבה כסף כדי להשיג מוצר איכותי בכל הנוגע לכלים מסוג זה.

טיפים לכלי סיבובי

סוג הכלי הטוב ביותר לשימוש בכלי הסיבובי שלך להענקת מראה מוגמר לעבודה שלך - הוא תוף מלטש. זהו בעצם רק נייר זכוכית על גלגל. אם אתה לא בטוח באיזה תוף אתה צריך להשתמש ראה סרטונים ביוטיוב, יש הרבה מידע. בעת תחילת העבודה, השתמש במגע רך ובמהירות נמוכה. לאחר תרגול של הדרכת הכלי שלך במהירות קבועה, והרגשה נוחה יותר עם נייר השיוף - הכלי הסיבובי יכול להוסיף מימד אמיתי לכל מיני פרויקטים.

בְּטִיחוּת

כמו בכל פרויקט מוכוון עץ, אתה רוצה לכסות את העיניים. השתמש במשקפי מגן כדי לשמור על שבבי עץ ונסורת. אם אתה ממש מלטש (כמו עם מלטשת כוח או כלי סיבובי) כדאי גם להשקיע במכונת נשימה או מסכת אבק פשוטה. כפפות לפרויקטים ביתיים הם עוד השקעה חשובה וחיונית בגילוף בעץ. אתה יכול למצוא כפפות מפלדת רשת שהיא סוג של כפפה חסינת חיתוך המגנה על הידיים שלך מכלי הגילוף השונים בהם תטפל.

הקדש תמיד את מלוא תשומת הלב לפרויקט העומד לרשותך, מגלף מוסח אינו מגלף בטוח. כשאתה מגלף, הוביל את הסכין החוצה והרחק ממך - לעולם אל תנחה אותה לכיוון עצמך. זכרו שסכין חדה בטוחה יותר מסכין קהה.  סכינים קהות דורשות לחץ רב יותר ויכולות להפוך אותן למסוכנות יותר לטיפול. משקפי בטיחות, מסכות אבק וכפפות הם ציוד בטיחות מומלץ לגילוף בעץ.

אתה יכול למצוא אצלנו באתר סכיני גילוף, גרזני גילוף, וכפפות.

השראה לפרויקט

אתה יכול למצוא טונות של רעיונות מגניבים לפרויקטים ומדריכים צעד אחר צעד על פרויקטים של גילוף בעץ

רשמתי להלן שלוש מהאהובות עלי:

כפית גילוף

לשם כך תזדקק לפיסת עץ שטוחה (אלון, מייפל או היקורי נהדרים להכנת כפות) או להשתמש בענף עץ. עקבו אחר צורת הכף על העץ, השתמשו בכיס כדי ליצור את קערת הכף, ובסכין סתתו כדי להתרחק בצידי הכף.

כפיות וקערות הן אחד הנוהגים הטובים ביותר לגילוף בעץ למתחילים

פסלי של בעל חיים

פרויקט זה יכול להיות גדול או קטן כמו שהיית רוצה שהוא יהיה. זהו אחד הפרויקטים הטובים ביותר למתחילים, מכיוון שהוא יכול להיות מתוכנן בפשטות או להיות מתקדם יותר על ידי הגדלת כמות הפרטים שאתה יוצר. ישנם מדריכים רבים ושונים הזמינים לכל סוגי בעלי החיים השונים.

גילוף פשוט זה יכול להפוך בקלות לפרויקט מתקדם יותר עם פירוט רב יותר

קישוט עץ

כאשר החגים מתקרבים במהירות, חשבו להכין קישוטי עץ בהתאמה אישית עבור החברים והמשפחה.

הכינו קישוטים בצורת בלב או בצורת כוכבים למתנה לאהוביכם.

מחשבות אחרונות

גילוף בעץ לא צריך להיות תחביב יקר. אתה יכול למצוא ערכות כלים עם כל הכלים למתחילים שהוזכרו לעיל, ואפילו למצוא חוברות עבודה עבור מדריכי פרויקטים שלב אחר שלב או לחפש באינטרנט לקנות דפוסי עיצוב!

אני חושב שגילוף בעץ הוא תחביב מתגמל מאוד. האומנות הזו באמת מאפשרת לך להתקדם בקצב שלך. אנשים רבים משתמשים בגילוף בעץ באופן מדיטטיבי - התרגול באמת מאט אותך וגורם לך להתמקד במה שנמצא לפניך, דבר שלא תמיד קל לעשות. כשאתה מנחה את עצמך בפרויקטים מתחילים, תחביב זה יכול להפוך בקלות למשהו שאתה שולט בו.

חלק מהמידע נלקח מ: https://happydiyhome.com/wood-carving-tools/

איסוף סכינים

איסוף סכינים זה לוהט!

האם זה בשבילך, ומה אתה צריך כדי לבנות אוסף בעל-ערך.

האם אתה סוג האדם שזוכר את האולר המיוחד שאביך נתן לך? היית רק בן 12, ובדיוק השלמת את קורס ההישרדות במתנ"ס, או את הטיול בצופים. החיים היו טובים!

האם אתה עדיין מחזיק את האולר במגירת השידה שלך? האם אתה מוציא אותו, רק כדי להרגיש את התחושה שלו, מדי פעם? אם כן, אתה לא לבד. זו בדיוק הדרך שבה אוספי סכינים רבים התחילו, באיסוף משהו שהם אוהבים ומעריכים.

האם אתה יודע אילו סכינים לאסוף? תוכל לאסוף סכינים סדרתיות שיוצרו במפעל מיצרן מוכר, סכינים בעבודת יד של אמן כזה או אחר, אולרים (מתקפלים), סכינים בעלות להב קבוע, סכינים עתיקות עם ערך היסטורי או אתני, סכיני אמנות, חרבות מתקופות היסטוריות מסויימות, סכינים של יצרן אחד בלבד, וכן הלאה.

אם תבחר לאסוף סכינים מותאמות אישית (קאסטום) המיוצרות על ידי יצרן מסויים, יהיה זה רעיון טוב לפתח מערכת יחסי עבודה איתו (או איתה)!

תוכל להזמין סכינים מותאמות אישית שהוכנו עבורך, אישית. ודאי תעריך את תשומת הלב לפרטים שיצרן סכינים טוב יעניק לסכינים שלך, והוא יעריך את העסקים החוזרים.

עם זאת, ישנם מספר דברים הנותרים קבועים באיסוף סכינים:

 1. רכוש מה שאתה אוהב. אל תדאג בנוגע למכירה מחדש. ערכן של הסכינים עשוי לעלות ולצנוח, בדומה לכל פריט אחר, וייתכן כי הסכין תהיה בבעלותך זמן רב.
 2. חפש אחר איכות. כיצד תוכל להבחין בסכין איכותית? בדוק את הדברים הבאים בסכין המדוברת.

כך כדאי לבחון -

בסכינים מתקפלות:  

בחן את הסכין. האם היא מוגמרת, מבפנים ומבחוץ? (גימור המכונה "פיט-אנד-פיניש").

נענע אותה ואת חיבור הלהב לידית – האם היא חסונה? בסכינים מסוימות, תוכל לצפות למידה קטנה של מקום למשחק, אך עליך לוודא מאילו סוגים של מנגנונים היא עשויה להיות מורכבת.

האם היא נפתחת ונסגרת בצורה חלקה?

האם הלהב נותר סגור בעת שימוש רגיל? (ענין בטיחותי|)

בחן את הלהב המלוטש.

בחן את הקצוות החדים ואת הגימור של חריצי הברגים.

האם הלהב נקי, האם הוא נטול שמן?

סכינים בעלות להב קבוע:

האם מגן ההחלקה (גארד) מתאים לניצב?

האם הסכין מאוזנת?

חפש אחר פגמים בפלדה. גימור משופשף ביד צריך להראות כמו סדרה המשכית של קווים, ולא כמו סימני מברשת מטושטשים.

החומרים – האם הם משתלבים יחד היטב?

יחס הלהב לניצב – האם גודל הלהב פרופורציונאלי לגודל הניצב?

טיפול חום לניצב – זה התחום שבו המוניטין של היצרן משחק תפקיד. תלמד עוד בנוגע לכך כאשר תלמד עוד בנוגע ליצרנים השונים. טיפול חום הוא הטיפול שמעניק ללהב את עוצמתו.

היכן ניתן למצוא סכינים לאיסוף?

לכלים משומשים, בקר במכירות חצר וחיסולים, במכירות פומביות ובשווקי הפשפשים המקומיים שלך. לעתים קרובות, לאנשים יש סכינים ישנות השוכבות בקופסה המלאה, ובכן, בעוד סכינים ישנות. רובן מתאימות למטבח, אך אנשים רבים אינם מודעים לערך הסכינים.

מכירות נדל"ן ומכירות פומביות הן מקור טוב – תגיע מוקדם כדי שתוכל לפשפש בין הדברים. המקום הטוב ביותר לרכוש בו סכינים הן תערוכות סכינים או רובים. בדוק בפייסבוק, יש תערוכות שלנו ושל יצרני קאסטום.

בתערוכות אלה תוכל לפגוש את היצרנים, האספנים, הספקים, נציגי המפעלים, ספקי הספרים, וכל אדם אחר המקושר לעולם הסכינים. בחו"ל, באירופה או ארה"ב, הכן את הנסיעה, למשל במגזין BLADE או באינטרנט, ניתן לעיין במדור "לוח זמני התערוכות". יש להם רשימה מוצלחת של תערוכות סכינים השונות, המסודרת על פי תאריך, ומפורטים בה המיקום ופרטי הקשר לכל תערוכה אם אתה מבקר, לעתים קרובות, בתערוכות הרובים המקומיות יוצג "שולחן סכינים". בארה"ב אם תבקר בתערוכת סכינים, זכור לבדוק את חוקיהן של המדינות דרכן אתה עשוי לעבור. תוכל לעבור על החוק, ללא כוונה, כאשר תשנע את "פריטי האספנות" שלך, כך למשל בניו יורק על כל חמשת המחוזות, אסור ללכת עם סכין על הכיס – קליפ און, זו עברה חמורה.

הזהר, בדומה לכל תחביב אחר, איסוף סכינים עשוי להפוך לממכר! בדוק מספר רשימות תפוצה ואתרי אינטרנט העוסקים באיסוף סכינים, אם אינך מאמין לי!

בסכינים למבינים כמובן, ישנן סכינים חדשות מייצרנים מפורסמים במחירים השווים לכל נפש.

איסוף סכינים: התחלה

רוצה ללמוד עוד על ערכי הסכינים או על ההיסטוריה של הסכינים?

איסוף סכינים הוא אחד מהתחביבים המתפתחים במהירות הרבה ביותר בעולם במיוחד בארצות הברית ובאירופה, אל גם בישראל ישנה קהילה הולכת וגדלה. הוא מספק הנאה, והוא גם מהווה השקעה עתידית מצויינת. ערכו של אוסף המורכב בזהירות של סכינים נבחרים ימשיך לגדול, שנה אחר שנה. הדרישה עבור סכינים עתיקות היא מציאות ברורה.

ארבעת הקבוצות העיקריות בהן רוב אספני הסכינים מתמחים הן:

 • ·דגמים
 • ·חומרי הניצב
 • ·שמות מותג
 • ·מוצרים מיוחדים

איסוף סכינים הוא תחביב אישי מאוד, במסגרתו כל אדם יכול לבחור את ההתמחות שלו או שלה. ישנם אספני סכינים המחפשים דגמים מסויימים (כגון סכיני ציד, whittlers, canoes, muskrat, peanuts, סכיני ציד מתקפלות וכדומה). חלקם אוספים חומרי ניצב מסויימים (כגון אייל, אם הפנינה, חומר צהוב, שחור קשה, עצם ירוקה, ציבית וכדומה). רבים אוספים מותגים מסויימים (כגון Case, Spyderco, Condor, Remington, Winchester, Fight'n Rooster, IXL, Queen, Bruning, Fox וכדומה). אחרים אוספים ריקועי להבים מסויימים (כגון Case Tested, Case XX, Old Remington, New Remington וכדומה). יש האוספים מוצרים מיוחדים (כגון מוצרים פרסומיים, מזכרות וכדומה). ללא תלות בתשוקותיך בנוגע להתמחות, תמיד תוכל למצוא קונים, מוכרים וסוחרים, בכל תערוכת סכינים וברוב תערוכות הרובים והסכינים.

הסכין הנחשקת ביותר, בכל מותג או דגם, היא סכין במצב "מינט" (Mint).

ככלל, סכינים משומשות מכניסות כ25-70% מההכנסות עבור סכינים במצב מינט. בדרך כלל, תוכל לרכוש סכין במצב מצויין, עבור 50-70% בלבד מהסכום אותו תשלם עבור סכין במצב מינט.

לפני עשר עד חמש עשרה שנים, כל מומחי הסכינים טענו כי "יש לרכוש אך ורק סכינים במצב מינט". ובכן, כאשר מדובר בסכינים ישנות יותר (1945 או מוקדם יותר), אם תרצה לרכוש רק סכינים במצב מינט, תאלץ לוותר על סכינים מצויינות רבות. במידת האפשר, אסוף רק סכינים מצוינות או טובות יותר. לסכינים משומשות עשוי להיות ערך משמעותי. אך עבור השקעה בטוחה, נחשק יותר לאסוף רק סכינים במצב מצויין או מינט.

זכור לטפל בצורה מעולה באוסף שלך, כיוון שאתה מהווה אוצר, למשך שנות חייך, על מנת שהדורות הבאים יוכלו להינות ממנו. לחות וטביעות אצבעות הן הנבלים העיקריים מהם יש להמנע, הם גורמים לחלודה והרס המוצרים. בדוק את האוסף שלך באופן תקופתי, ושמור על הסכינים שלך במקום יבש. התאמץ באופן קבוע לנגב את הסכינים שלך בשמן נטרלי (שמן סיליקון למשל), לפחות פעם בחודש. האוסף שלך יכול לאבד מערכו במהירות רבה אם תאפשר למצבם של הסכינים שלך להתדרדר בשל טיפול ותחזוקה לקויים.

הדרך הטובה ביותר ללמוד על סכינים היא לבקר בתערוכות סכינים רבות ככל האפשר. רוב הסוחרים והאספנים סבלנים מאוד בנוגע להסברת הסוגים השונים והדקויות ההופכות סכינים מסויימות לנדירות יותר מאחרות. ככל שתבחן יותר סכינים, כך תכיר אותן טוב יותר. אם אתה רק מתחיל, הקדש זמן להסתכל ולדבר במקום לקנות. מלבד תערוכות סכינים, דרך הלימוד הטובה ביותר היא קריאה של ספרים בנוגע לסכינים ולהיסטוריה של סכינים, מחירונים של סכינים ומגזינים בנוגע לסכינים.

אל תתחיל בתקווה לאסוף כל סכין שאי פעם יוצרה על ידי יצרן מסויים, כיוון שזה יהיה כמעט בלתי אפשרי. לדוגמה, Remington ייצרה יותר מ1,300 דגמים. הגדר את מטרותיך ברמה ריאלית, כגון: דגם מסויים אחד, סוג ניצב מסויים, או ריקוע להבים מסויים. יהיה קל יותר למכור אוסף בעל נושא או כיוון מאשר אוסף המהווה גיבוב של הכל.

מעל לכל, כאשר אתה מגיע לנקודה שבה אתה רוכש סכינים בעלות של מאות דולרים או יותר, וודא כי אתה רוכש רק מסוחר בעל מוניטין המסוגל להבטיח את האותנטיות של הסכין. היזהר מ"עסקאות טובות מדי" (אותן ניתן למצוא באיביי - Ebay), כי רוב הסיכויים שמדובר בסכינים מזויפות שלהן איך ערך אספני כלל.

בדומה לכל תחביב אחר, תמיד יהיו אנשים חסרי מצפון שינסו להרוויח דולר מהיר בכל דרך שבה יוכלו. זיופים רבים הם טובים, ורק מומחה יוכל להבחין בהם. בפשטות, היה זהיר ככל האפשר ונסה להכיר את שיטות ופרטי הייצור.

בכל מקרה, התנסה בפועל בתערוכת סכינים. התבונן; שאל שאלות; קרא ספרים ומאמרים; התחל בקטן; הפוך לאספן סכינים, והצטרף לאלפים הנהנים מהתחביב הנהדר הזה. חפש מועדון אספנות סכינים מקומי או מחוזי הקרוב אליך, ובקר בו על מנת להכיר אספנים אחרים שיתמכו ברעיונות אלו. 

הטלת סכינים למתחילים
הפלדה הקרירה נחה בין אצבעותיך בעוד אתה נועץ את מבטך במטרה הנמצאת במרחק של כארבעה מטרים. העולם מתמוסס כאשר אתה מקדיש את כל האנרגיה שלך לסכין ההטלה באורך שלושים הסנטימטרים הנעה לכיוון מטרה ברוחב עשרה סנטימטרים.

לא קיימים דברים רבים שיכולים להתעלות על רצף שתי השניות בהן אתה מטיל סכין לעבר מטרה, כיוון שההטלה דורשת ריכוז, אימון ויכולת. בעוד הטלת סכינים כתחביב או בתחרות עשויה להראות קשה, לא כל כך מסובך להתחיל.

אלו כל הדברים שתצטרך לדעת כדי להתחיל להטיל סכינים.

הטלת סכינים

מדוע כדאי לך ללמוד את אמנות הטלת הסכינים

בזמן שאתה קורא את המילים האלו, ייתכן כי אתה מתלבט בנוגע ללמידת הטלת הסכינים, במיוחד אם האנשים הנמצאים סביבך עשויים שלא להבין את העניין שלך בתחביב. ישנן ארבע סיבות שעשויות לשכנע אותך להרים את סכין ההטלה.

 1. הטלת סכינים היא חלק מההיסטוריה: אם אתה חובב סכינים, סביר להניח כי אתה חובב היסטוריה. המקורות של אמנות הטלת הסכינים נעוצים כבר בתקופה הפרה-היסטורית, והיא מלאה בהיסטוריה מעניינת, אותה אתה יכול להחיות מחדש בחצר האחורית שלך, באמצעות מטרה וכמה סכיני הטלה.  שבטים אפריקאים ואינדיאניים, וקל וחומר, גם לוחמים יפניים, השתמשו בסכיני הטלה ובמכשירים אחרים. המשך לקרוא בנוגע להיסטוריה של הטלת הסכינים.
 2. ניתן להפוך אותה לתחרותית: אם אתה רוצה רק לבלות בחצר האחורית שלך ולשחרר קיטור על ידי הטלת סכינים, אתה יכול, אך הטלת סכינים היא גם ספורט. ארגונים רבים, כגון ברית הטלת הסכינים האמריקאית (American Knife Throwing Alliance), מקיימים תחרויות מקומיות ברחבי המדינה, המציבות את מטילי הסכינים הטובים ביותר אחד נגד השני. אם אתה זקוק למעט תחרות שתתן לך מוטיבציה להצליח, תוכל למצוא אותה בספורט הטלת הסכינים.
 3. הטלת סכינים כאמצעי בידור: אולי זה ברור, אבל הטלת סכינים לא חייבת להיות מלחיצה. היא עשויה להוות תחביב מהנה ומרגיע, המתאים למישהו שנהנה לשחק ביליארד או לזרוק חצים. במקום לבזבז כסף על יציאות או לחפש בידור זמני, מערכת טובה של סכיני הטלה ומטרה יכולים לספק שעות ארוכות של בידור.
 4. הטלת סכינים יכולה להיות חברתית מאוד: כשאתה רוצה להרגע קצת בחברת עצמך, הטלת הסכינים יכולה להתאים, אך היא מהווה גם דרך נהדרת להתחבר וליצור חברים חדשים. אתה יכול להצטרף לתחרויות או לקיים התכנסויות בלתי רשמיות בחצר האחורית שלך. אם זה לא מה שאתה מחפש, תוכל להזמין את החברים שלך וללמד אותם כיצד להטיל סכינים.

סוגים בסיסיים של סכיני הטלה

לפני שנעבור לחלק ההדרכתי של המאמר, חשוב לבחון את הסוגים השונים של סכיני ההטלה. למעשה, ישנם כלי הטלה אחרים, כמו הטומהוק והשוריקן, אבל תוכל ללמוד על אלו כאשר תתקדם בתחום. אלו הם שלושת הסוגים הבסיסיים של סכיני ההטלה:

 1. סכין הטלה כבדת-להב: שמות הסוגים די מסבירים את עצמם. סכין הטלה כבדת-ידית היא סכין שמשקל הלהב שלה רב ממשקל הידית. אף כי הן עשויות להיות מבלבלות בתחילה, אתה רוצה להטיל, קודם כל, את הקצה הכבד ביותר של הסכין, ולכן כאשר תטיל אותה, תתפוס את ידית הסכין. יש הטוענים כי כבדות-להב הן הסכינים האידיאליות עבור מתחילים, כיוון שקל יותר ללמוד כיצד להטיל אותן, מאשר ללמוד את טכניקת הפטיש.
 2. סכין הטלה כבדת-ידית: בסכין הטלה כבדת-ידית, רוב המשקל מתרכז בידית. כלומר, תרצה להטיל את הסכין כך שהידית מובילה את הסכין. כדי לעשות זאת, עליך להחזיק את להב הסכין, ולכן ייתכן כי מתחילים עשויים להתקשות בשימוש בה.
 3. סכין הטלה מאוזנת: שני הסוגים הקודמים אינם מאוזנים, אך בסכינים מאוזנות, מרכז הכובד נמצא במרכז. העובדה הזו מאפשרת הטלה של הלהב או של הידית, ללא השלכות. הסיבובים של סכיני הטלה מאוזנות צפויים יותר, אך חלק מהמתחילים מתקשים להתרגל אליהן. ועדיין, הן מאפשרות גמישות רבה יותר.

ערכת סכיני הטלה למתחילים

התחביב הזה מצויין, כיוון שאין צורך בציוד רב על מנת להתחיל. כדי לפשט את הדברים, יצרנו ערכת מתחילים למטילי סכינים.

ערכת הטלת הסכין תיתן לך את כל מה שצריך כדי להתחיל להטיל סכינים.

כדאי להתחיל בצפייה בסרטנים ביו טיוב כמו הסרטון "יסודות הטלת הסכין, הטומהוק והגרזן" שמסביר את עקרונות היסוד באופן ברור ויסודי. הסרטון כולל עצות שימושיות למתחילים ואפילו מציג כמה טכניקות מתקדמות יותר.

אנו בסכינים למבינים מוכרים סכינים של יונייטד קטלרי (United Cutlery), מבית המעצבים גיל הייבן, ווסלי הייבן או קיתריי. לסט של שלוש סכיני ההטלה מתוצרת "גיל היבן" יש חיקויים רבים בשוק, יותר מכל מותג אחר, ובצדק. הוא כולל סכיני אימון יציבות שיאפשרו לך להסתגל ולהתפתח.

תמיד טוב שיהיו לך סכיני הטלה בגדלים שונים, סכין ההטלה של קונדר למשל - הקונדור דיסמיסל, היא סכין אידיאלית להרפתקאות בחיק הטבע. לא רק שהודות למשקלה הגבוה ולעיצוב החוד שלה היא מצוינת לנעיצה בעץ, אלא היא יכולה לשמש גם כגרזן קטן. שלושת הפריטים הללו, בנוסף למטרה טובה (שתוכל להכין בעצמך), הם כל מה שאתה צריך כדי להתחיל.

מדריך בסיסי להטלת סכינים

כעת, כאשר אתה יודע קצת יותר בנוגע לסיבה שבגינה תרצה ללמוד להטיל סכינים ולסוגי הסכינים הקיימים, הגיע הזמן להתחיל. אלו הם השלבים הבסיסיים בהטלת סכינים.

ישנן מספר דרכים בהן תוכל לאחוז בסכין כאשר אתה מטיל אותה לעבר מטרה, אך נתחיל עם אחיזת סכין-ההטלה הבסיסית ביותר: אחיזת הפטיש. מכל האחיזות, אחיזת הפטיש היא, ללא ספק, הפשוטה ביותר עבור מתחילים. כפי שתוכל לדמיין, יש להחזיק את הסכין כפי שהיית מחזיק פטיש. עליך לעטוף ידית הסכין באמצעות אצבעות היד הדומיננטית שלך, ולגעת בחלק העליון של הידית באמצעות האגודל, על מנת להשיג שליטה נוספת.

עמוד בצורה נכונה

עמוד כשלושה מטרים מהמטרה שלך. אם אתה ימני, מקם את רגל שמאל שלך לפנים, ואת רגל ימין לאחור. על הרגליים שלך ליצור זווית של ארבעים וחמש מעלות. כופף מעט את ברכיך ושים לב שאתה יציב.

טיפים להטלה מוצלחת

שוב, אם אתה ימני, עליך להצביע על המטרה ביד שמאל כאשר אתה מכוון. הנף את הסכין הנמצאת בידך הימנית, בצורה ישרה, מעל לראשך. סובב את הסכין חזרה מטה, כאילו היית קצב החותך בשר. כעת הסט את משקלך קדימה, ותן לסכין לעוף. אחד מהשלבים הקשים ביותר הוא לדעת מתי לשחרר את הסכין, אך המפתח הוא אימון ועקביות בעת ההטלה. כאשר אתה מתאמן, שנה קלות את זמן השחרור והטל את הסכין, על מנת לתקן בעיות.