סכין הנוואחה - Navaja

logo wide

×
 x 

0
סל הקניות
0

סכין הנוואחה

כתב: סער נודל

סכין מתקפלת שמוצאה מספרד ומהווה סמל לאומי. הנוואחה (בספרדית: סכין, תער) התפתחה ככל הנראה במהלך המאה ה-18 והפכה במהרה לנשק הסתרה מבוקש בידי בני כל המעמדות, אם כי היא מזוהה מאוד עם מלחים וצוענים.

סכין מתקפלת שמוצאה מספרד ומהווה סמל לאומי. הנוואחה (בספרדית: סכין, תער) התפתחה ככל הנראה במהלך המאה ה-18 והפכה במהרה לנשק הסתרה מבוקש בידי בני כל המעמדות, אם כי היא מזוהה מאוד עם מלחים וצוענים. הסכין מאופיינת בפרופיל צר וארוך, מידות להב של 30, 40, 50 ס"מ ואף יותר אינן חריגות. הידית תמיד מעוקלת קלות כלפי מטה ומקנה אחיזה טבעית ונוחה. הסכין כמעט תמיד מעוטרת ונעשתה מחומרים משובחים ויקרים, לעיתים הלהב עצמו מעוטר בחריתה ובמילוי צבוע. מנגנון הנעילה שלה ייחודי � לבית הציר שבקצה הקרוב של הלהב יש שיניים בהיקפו, מעליהן מותקן קפיץ פלדה שטוח עם חור תואם. פתיחה מהירה של הלהב יוצרת, בגלל חיכוך השיניים בחריץ, רעש מכאני-אופייני שמכריז על בעליו ונקרא בספרדית la carraca. השן האחרונה זוויתית ונועלת את הלהב במצב פתוח. הנעילה משתחררת בעזרת לשונית מתכת קטנה שמחוברת בציר א-סימטרי לקפיץ, לחיצה על הלשונית לכיוון הלהב מרימה את הקפיץ ואז ניתן לקפל את הלהב. וריאציה של המנגנון מופעלת בעזרת טבעת שמחוברת לקפיץ במקום לשונית, אותה מושכים באצבע היד האוחזת כשהיא ממוקמת בין האגודל לאצבע היד הנגדית שיוצרת לחץ נגדי בו-זמני על גב הלהב ועל הידית (ישראלים ייזכרו באולר הגדול מתוצרת OKAPI שנעזר במנגנון-טבעת זהה והיה פופולארי מאד בארץ בשנות ה-70).

בפולקלור הספרדי הנוואחה שימשה ללחימה, לנקמה ואף לדו-קרב מאורגן. רעש הפתיחה, על פי הפולקלור, גרם לעוברי אורח תמימים "להשתחרר" מכספם במהירות באישון לילה, אבל גם לפעמים סייע להם להיחלץ ממצב מסוכן ללא שפיכות דמים. הנוואחה נפוצה בכל ספרד ובחוף הים-תיכוני של צרפת. ביקוש גבוה שלה גרם לייצור מוגבר גם בצרפת, כשלעיתים הלהבים הצרפתים נחתמו בשם TOLEDO על מנת למכור אותם ביתר קלות בשוק הספרדי. הסכין מיוצרת ללא שינוי עד עצם היום הזה, מחומרים מסורתיים ומחומרים מודרניים כאחד ומהווה מתנה מכובדת בספרד ובארצות ההשפעה הספרדית.

דגמים של נאווחה:

אלבסט, סכין דומה שמקורה בעיר ALBACETE (בדרום-מזרח ספרד) ומתייחדת בלהב רחב ודמוי להב bowie, הידית מכופפת בחדות כלפי מטה בשליש האחורי שלה.

נוואחה ללא נעילה, עם קפיץ-גב בדומה לאולר.

נוואחה חקלאית עם להב מעוקל מאד קדימה בדומה למגל, נפוצה בעיקר במקסיקו.

נוואחה מיניאטורית (גם גודל של אולר כיס מקובל נחשב כאן למיניאטורי).

בשווקי ישראל ובחנויות העתיקות ניתן למצוא נוואחה באופן אקראי; כמות מסוימת נמצאת באוספים פרטיים. שתי סכינים גדולות ומעוטרות מוצגות, נכון לכתיבת שורות אלו, בתערוכת "הפיראטים, הדגל והגולגולת" שבמוזיאון הימי הלאומי בחיפה, ביחד עם כלי נשק נדירים נוספים שקשורים בתרבות הימית.

סער נודל, אוצר והיסטוריון.

אתר סכינים למבינים

knive.co.il